Nieznane historie II wojny światowej w grudniu na National Geographic

Nieznane historie II wojny światowej w grudniu na National Geographic

Opublikowany

W jaki sposób nazistowskim wojskom udało się w spektakularny sposób zdobyć najsilniejszy w tamtym okresie belgijski fort Eben Emael? Czy żołnierze niemieccy zażywali środki odurzające, by wzmocnić organizmy? Dlaczego Heinrich Himmler w obliczu klęski Niemiec w 1945 roku chciał wysadzić należący do niego kilkusetletni zamek? National Geographic odsłania najbardziej zagadkowe fakty największego konfliktu zbrojnego XX wieku w serii dokumentalnej „II wojna światowa: historie nieznane”. 

„II wojna światowa: historie nieznane” 

„II wojna światowa: historie nieznane” 

„II wojna światowa: historie nieznane” - premiery w każdy piątek od 16 grudnia o godz. 22:00 na antenie National Geographic.


Siedemdziesiąt lat po drugiej wojnie światowej… Osób, które pamiętają te wydarzenia jest coraz mniej, natomiast ciemne zakątki internetu pełne są przedziwnych opowieści. Brytyjski historyk dr Sam Willis oraz koreańsko-amerykański badacz miejski Robert Joe, łączą siły, by wspólnie poznać prawdę kryjącą się za obrosłymi legendą wydarzeniami i reliktami tego największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Razem stanowią parę dosyć osobliwych naukowców, a wątki, którymi się zajmują są co najmniej… niecodzienne.


Badacze sprawdzą m.in. czy w dawnym zamku Himmlera faktycznie uprawiano okultystyczne rytuały, a także dlaczego wydał on rozkaz wysadzenia budowli, bojąc się, by nie wpadła w ręce wroga. Sprawdzą również, co stało za spektakularnymi sukcesami nazistowskich wojsk i w jaki sposób żołnierzom niemieckim udawało się nacierać na nieprzyjaciela z ponadludzką siłą. Willis i Joe podążą tropem zagadek, by pokazać, że w przypadku wojny, prawda może być bardziej zaskakująca niż fikcja.


„II wojna światowa: historie nieznane” - premiery w każdy piątek od 16 grudnia o godz. 22:00 na antenie National Geographic.


OPISY GRUDNIOWYCH ODCINKÓW

Odcinek 1. „Nawiedzony zamek Himmlera”. Premiera w piątek 16 grudnia o godz. 22:00.

Znajdujący się niedaleko Paderborn zamek Wawelsburg, należący niegdyś do Heinricha Himmlera, jednego z głównych przywódców nazistowskich Niemiec, przez lata obrósł w legendy o mających się tu odbywać w czasie II wojny obrzędach okultystycznych. Dodatkowo podsycały je informacje o tym, że Himmler, w obliczu zbliżającej się klęski w 1945 roku, wydał rozkaz wysadzenia zamku, nie podając przyczyny swojej decyzji. Budowli nie udało się jednak zniszczyć z powodu niewystarczającej ilości środków wybuchowych. Jakimi przesłankami kierował się Himmler i co chciał ukryć? Robert Joe i dr Sam Willis podążą tropem tych przedziwnych sekretów, by dotrzeć do skrywającej się w murach zabytkowego zamku prawdy.


Odcinek 2. „Armia na dopalaczach”. Premiera w piątek 23 grudnia o godz. 22:00.

W pierwszych miesiącach II wojny światowej armia Hitlera nacierała z zaskakującą skutecznością i w niesamowitym tempie, wręcz niemożliwym fizycznie do zniesienia dla przeciętnego żołnierza. W jaki sposób hitlerowcom udało się zdobyć

w spektakularny sposób największy i na pierwszy rzut oka nie do zdobycia belgijski fort Eben Emael? Okazało się, że za sukcesami niemieckich wojsk nie stoją jedynie taktyka i siła, ale również pewna tajemnicza broń - cudowna pigułka - pervitin. Czy faktycznie niemieccy żołnierze zażywali środki odurzające, które dawały im ponadludzką wytrzymałość? Robert Joe i dr Sam Willis przyjrzą się historycznym faktom, odkrywając prawdę stojącą za spektakularnymi zwycięstwami nazistów.


Odcinek 3. „Ukryte dzieła sztuki”. Premiera w piątek 30 grudnia o godz. 22:00.

W lipcu 1944 roku brytyjski żołnierz walczący z siłami wroga dokonał jednego z najdziwniejszych odkryć w historii II wojny światowej. We włoskim zamku Castello di Montegufoni natknął się na niemal trzysta bezcennych dzieł sztuki. Dziś za niektóre z nich trzeba byłoby zapłacić nawet ponad miliard dolarów. Kto je tam ukrył i dlaczego? I w jaki sposób przetrwały? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą brytyjski historyk dr Sam Willis oraz koreańsko-amerykański badacz miejski Robert Joe.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Ep102_II_wojna_swiatowa_historie_nieznane_2.jpg

grafika | 2,38 MB

Pobierz
Ep101_II_wojna_swiatowa_historie_nieznane_1.jpg

grafika | 5,08 MB

Pobierz
Ep103_II_wojna_swiatowa_historie_nieznane_3.jpg

grafika | 5,54 MB

Pobierz
25_11_2016 Nieznane historie II wojny swiatowej na National Geographic.doc

doc | 118 KB

Pobierz
25_11_2016 Nieznane historie II wojny swiatowej na National Geographic.pdf

pdf | 736 KB

Pobierz
Ep101_II_wojna_swiatowa_historie_nieznane_3.jpg

grafika | 1,34 MB

Pobierz
Ep102_II_wojna_swiatowa_historie_nieznane_1.jpg

grafika | 2,32 MB

Pobierz
Ep101_II_wojna_swiatowa_historie_nieznane_2.jpg

grafika | 4,38 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Specjalny blok świąteczny z okazji Bożego Narodzenia na National Geographic

temu

Z okazji świąt Bożego Narodzenia kanał National Geographic zaprezentuje szereg produkcji odsłaniających tajniki religii oraz przybliżających postać i tajemnice związane z Jezusem Chrystusem. Wśród propozycji stacji znajdą się m.in. fabularyzowane filmy dokumentalne przybliżające sensacyjne odkrycia naukowe, których w minionych latach udało się dokonać dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii.
Liza Taste w wizytą w Kołobrzegu. Premiera programu "Taste of Travelling" 23 listopada na National Geographic

temu

„Taste of Travelling” to cykl krótkich reportaży łączących tematykę podróżniczą z kulinariami. Prowadząca, Liza Taste, przedstawi w nim znane i mniej znane miejsca, rozmawiając z ludźmi, którzy są najmocniej związani z danym regionem. Celem jej pierwszej wyprawy będzie Kołobrzeg. Efekty i wrażenia z tej wizyty zostaną zaprezentowane w dwóch odcinkach programu 23 i 24 listopada na antenie National Geographic. Program zostanie również wyemitowany 28 i 29 listopada na Nat Geo People.
Arnold Schwarzenegger, David Letterman i inni o zmianach klimatycznych w serii „Ryzyko dla świata”

temu

Zdobywca Emmy® w kategorii „Najlepszy serial dokumentalny lub oparty na faktach” „Ryzyko dla świata” w drugim sezonie pokaże na antenie National Geographic problemy związane ze zmianami klimatycznymi na świecie. W ośmioodcinkowej serii dokumentalnej wystąpią m.in. Arnold Schwarzenegger, David Letterman, Sigourney Weaver, Gisele Bündchen, Jack Black i Ty Burrell.
Geoffrey Rush i Johnny Flynn na planie zdjęciowym najnowszej produkcji National Geographic "Geniusz"

temu

National Geographic ujawnił pierwsze zdjęcia z kręconej obecnie w Pradze 10-odcinkowej antologii „Geniusz”, opartej na głośnej biografii Alberta Einsteina, autorstwa Waltera Isaacsona. W rolę naukowca we wczesnej młodości wcielił się Johnny Flynn („Sils Maria”, „Siła muzyki”, „Charlie chory z miłości”), zaś dojrzałego Einsteina gra Geoffrey Rush („Jak zostać królem”, „Piraci z Karaibów”, „Blask”). Produkcja zadebiutuje na antenie National Geographic w 171 krajach i w 45 wersjach językowych w 2017 roku. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.