Jakie były przyczyny katastrofy lotu linii Germanwings we francuskich Alpach? Co zmusiło do awaryjnego lądowania załogę samolotu Garuda Indonesia na rzece Solo? Kulisy największych katastrof w dziejach lotnictwa - relacje świadków i ratowników, nagrania z czarnych skrzynek, a także rekonstrukcje wydarzeń. Wszystko to już w styczniu na antenie National Geographic w premierowych odcinkach serii „Katastrofa w przestworzach”.
„Katastrofa w przestworzach” - premiery w poniedziałki od 23 stycznia o godz. 21:00 na National Geographic.
Bezpieczeństwo w dziedzinie lotnictwa wzrasta… wraz z każdym kolejnym, zbadanym przez ekspertów wypadkiem lotniczym. Odkrywając tę niepopularną prawdę, program odsłania kulisy wybranych wypadków lotniczych, starając się zbadać, co było ich przyczyną. Seria przedstawia relacje naocznych świadków, ratowników oraz ocalałych. Widzowie mają okazję zobaczyć szczegółowe rekonstrukcje komputerowe, a dzięki zapisom z czarnych skrzynek udaje się odtworzyć atmosferę panującą na pokładzie podczas tych dramatycznych chwil i niejednokrotnie poznać przyczyny tragedii. Przekonamy się, w jaki sposób wypadki, a następnie prowadzone w ich sprawach dochodzenia, wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa lotów.
W najnowszych odcinkach 15. serii eksperci zajmą się m.in. katastrofą samolotu linii Germanwings, który roztrzaskał się we francuskich Alpach w marcu 2015 roku w wyniku celowego działania drugiego pilota Andreasa Lubitza. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i załoga, w sumie 150 osób. Śledczy przyjrzą się również przyczynom awaryjnego lądowania samolotu linii Garuda Indonesia, w którym życie straciła jedna osoba. Sterujący Boeingiem 737 pilot, tuż przed osiągnięciem portu docelowego, na skutek gwałtownej burzy, niemal stracił panowanie nad maszyną. Kiedy oba silniki wysiadły, cudem udało się postawić maszynę na ziemi. Czy śledczym uda się rozwikłać zagadkę awarii samolotu?
„Katastrofa w przestworzach” - premiery w poniedziałki od 23 stycznia o godz. 21:00 na National Geographic.
Opisy styczniowych odcinków:
„Katastrofa w przestworzach” - odcinek „Samobójca za sterami” – premiera w poniedziałek 23 stycznia o godz. 21:00.
24 marca 2015 roku samolot linii Germanwings o numerze lotu 9525 odbywał kurs z Barcelony do Düsseldorfu. Na pokładzie znajdowało się 144 pasażerów, w większości obywateli Niemiec i Hiszpanii, a także 6 członków załogi. Po osiągnięciu wysokości przelotowej, samolot zaczął się gwałtownie zniżać. Piloci Airbusa nie zgłosili jednak problemów z maszyną, zaś centrum kontroli lotów, mimo wielu prób, nie mogło nawiązać z nimi żadnego kontaktu. Wkrótce samolot zniknął z radarów, a chwilę później rozbił się we francuskich Alpach. Ekspertów, wyjaśniających przyczyny tej katastrofy, zastanawiało przede wszystkim milczenie pilotów. Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem tej sytuacji był spadek ciśnienia w kabinie, prowadzący do utraty przytomności w skutek niedotlenienia. Dzięki nagraniu z odnalezionej czarnej skrzynki udało się ustalić, że do katastrofy doprowadził drugi pilot. 27-letni Andreas Lubitz, korzystając z chwilowej nieobecności kapitana Patricka Sondenheimera w kokpicie, zablokował drzwi wejściowe i skierował samolot na zbocze góry.
„Katastrofa w przestworzach” – odcinek „Lądowanie w rzece” – premiera w poniedziałek 30 stycznia o godz. 21:00.
Boieing 737 linii Garuda Indonesia o numerze lotu 421 odbywał kurs krajowy do portu w Yogyakarcie. Na pokładzie znajdowało się 54 pasażerów i 6 członków załogi. Nic nie zapowiadało mającej za chwilę nastąpić katastrofy... Niespodziewanie warunki pogodowe uległy pogorszeniu, a samolot znalazł się pośrodku burzy z piorunami. Oba silniki Boeinga wysiadły. Piloci próbowali je kilkakrotnie uruchomić, jednak bez rezultatów. Nie udało się również odpalić zasilania pomocniczego. 56-tonowa maszyna zniżała się z ogromną prędkością ku ziemi. Próba nadania sygnału „mayday” również zakończyła się fiaskiem. Ostatnią deską ratunku było wodowanie na rzece Solo. Pilotom cudem udało się postawić maszynę na ziemi. Choć nie obyło się bez wielu obrażeń, śmierć poniosła tylko jedna osoba.