National Geographic przedstawia pierwszy serial fabularny własnej produkcji pt. „Geniusz”
National Geographic przedstawia pierwszy serial fabularny własnej produkcji pt. „Geniusz”

Warszawa, 16.03.2017

National Geographic przedstawia pierwszy serial fabularny własnej produkcji pt. „Geniusz”

Opublikowany

Jego dokonania naukowe nadal budzą podziw, ale niewiele osób wie, w jaki sposób Albert stał się Einsteinem, i ma świadomość tego, że ta ikona nauki XX wieku miała niezwykle burzliwe życie prywatne. Międzynarodowa premiera nowej, 10-odcinkowej antologii filmowej National Geographic pt. „GENIUSZ”, przedstawia sylwetkę i osiągnięcia naukowe późniejszego noblisty, a także ukazuje jego ludzkie oblicze i skomplikowane, pełne namiętności związki. W rolę naukowca we wczesnej młodości wcielił się Johnny Flynn, zaś dojrzałego Einsteina zagrał zdobywca Nagrody Akademii Filmowej Geoffrey Rush. Producentami wykonawczymi serialu są laureaci Nagrody Akademii Filmowej za „Piękny umysł” Brian Grazer i Ron Howard.

 Jak to się dzieje, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie uwielbiają? 

– Albert Einstein –

„GENIUSZ” - premiera w niedzielę 23 kwietnia o godz. 21:30 na National Geographic.

Serial „GENIUSZ” jest zapisem kolejnych etapów życia Einsteina - począwszy od lat młodości, kiedy przyszły noblista jest obdarzonym niezwykłą wyobraźnią zbuntowanym nastolatkiem, poprzez trudne początki kariery naukowej, aż po zdobycie światowej sławy, jaką przyniosła mu teoria względności. W kolejnych odcinkach serialu poznamy także kulisy burzliwego życia uczuciowego Einsteina i jego skomplikowanych prywatnych relacji. Produkcja powstała na podstawie głośnej biografii autorstwa Waltera Isaacsona pt. „Einstein. Jego życie, jego wszechświat”. Tłem akcji serialu są niespokojne czasy, na które przypadają dwa światowe konflikty. W obliczu rosnącego antysemityzmu w Europie, coraz większej inwigilacji prowadzonej przez obce agentury i potencjalnej wojny atomowej, Einstein staje przez wielkim dylematem, mając świadomość, że jego życie może być zagrożone.

Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość.

– Albert Einstein –

Akcja serialu rozpoczyna się, kiedy Albert Einstein (Flynn, „Siła muzyki”, „Sils Maria”) jest jeszcze zbuntowanym nastolatkiem, sprzeciwiającym się planom ojca. Chłopak rzuca szkołę w Niemczech i ubiega się o przyjęcie na politechnikę w Szwajcarii. Po zakończeniu związku ze swoją pierwszą miłością Marie Winteler (Shannon Tarbet, „Na zawsze twoja”, „Virtuoso”), Albert nawiązuje kolejne romanse i rozpoczyna swoją wielką przygodę z fizyką teoretyczną. Jego uwagę zwraca tajemnicza i zamknięta w sobie studentka wydziału fizyki Mileva Marić (Samantha Colley, „Victoria”, „Czarownice z Salem”). Ich namiętny romans nie podoba się jednak władzom uczelni i kończy się nieplanowaną ciążą. Albert i Mileva są zmuszeni zrezygnować ze swoich marzeń o wielkiej karierze naukowej. Za namową przyjaciela Michele Besso (Seth Gabel, „Salem”, „Fringe: Na granicy światów”) Einstein niechętnie przyjmuje posadę urzędnika w biurze patentowym. Pomimo przeszkód, Albert stara się zaistnieć w środowisku akademickim i publikuje jednego roku aż pięć przełomowych prac naukowych. Jego teorie błyskawicznie zwracają uwagę pewnego znanego naukowca dr. Philippa Lenarda (Michael McElhatton, „Gra o tron”), który w przyszłości stanie się jego najbardziej zagorzałym przeciwnikiem.

W przededniu I wojny światowej małżeństwo Einsteina zaczyna się rozpadać, a Albert wdaje się w romans ze swoją siostrą cioteczną Elsą (Emily Watson, „Teoria wszystkiego”, „Złodziejka książek”). Dynamiczna sytuacja polityczna sprawia, że naukowiec nawiązuje kontakty z zaangażowanymi w politykę naukowcami, co staje się zarzewiem konfliktu z jego przyjaciółmi i dotychczasowymi współpracownikami, m.in. Fritzem Haberem (Richard Topol, „Kamuflaż”, „Elementary”) i Maxem Planckiem (Ralph Brown, „Obcy 3,” „Turn” ). Einstein wykazuje się bezkompromisową postawą moralną i nie chce wspierać Niemiec w przygotowaniach do kolejnego światowego konfliktu.  

Nigdy nie myślę o przyszłości. Sama przychodzi wystarczająco szybko.

– Albert Einstein –

Po zakończeniu wojny teoria względności zaczyna cieszyć  się uznaniem, a Einstein (Geoffrey Rush, „Jak zostać królem”, „Piraci z Karaibów”) jest uważany za naukowy autorytet. Elsa (Watson) przewiduje, że Albert zdobędzie międzynarodową sławę, i nalega na zalegalizowanie ich związku, by uniknąć niepotrzebnego skandalu. Einstein walczy z Milevą o rozwód i powoli zaczyna docierać do niego, co oznacza rozgłos. Po trudnej rozmowie z Raymondem Geistem (Vincent Kartheiser, „Mad Men”, „Saints & Strangers”), pracownikiem amerykańskiego konsulatu w Berlinie, udaje mu się uciec z ogarniętych antysemityzmem Niemiec i znaleźć schronienie w Stanach Zjednoczonych.
Geniusz_2.jpgGeniusz_6.jpgGenius_01.jpgGenius_09.jpg
Einstein zamieszkuje w Princeton w stanie New Jersey i zaczyna wykładać na lokalnym uniwersytecie, jednak i tam otacza go coraz więcej wrogów. Źródłem dodatkowych problemów stają się dla niego trudne relacje z dziećmi i wnukami oraz przelotny romans z rosyjską agentką Margaritą Konenkovą (Ania Bukstein, „Gra o tron”). To nierozważne posunięcie daje J. Edgarowi Hooverowi (T.R. Knight, „Grey’s Anatomy: Chirurdzy”) pretekst do rozpoczęcia prywatnej wojny, której celem jest zdyskredytowanie Einsteina. W tym samym czasie naukowiec staje przed największym w swoim życiu wyzwaniem - jest zmuszony odrzucić wyznawany od wielu lat pacyfizm w nadziei, że jego dokonania udaremnią snute przez Hitlera plany podbicia Europy.

Jego życie w Ameryce nie jest łatwe, ale przed śmiercią Einstein znajduje nadzieję i inspirację w młodej dziewczynie, której tłumaczy otaczający ich świat. Jak sam powiedział kiedyś: „Najważniejsze to ciągle kwestionować. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny”.

Zdjęcia do serialu nakręcono w czeskiej Pradze, gdzie Einstein mieszkał i wykładał na początku swojej naukowej kariery. W produkcji ukazane zostaną również sylwetki wielkich naukowców początku XX wieku, a wśród nich m.in. Piotra Curie i Marii Skłodowskiej-Curie, Wilhelma Roentgena, Carla Junga i Wernera Heisenberga.

Światowa premiera serialu „GENIUSZ” odbędzie się na antenie National Geographic w 171 krajach i 45 wersjach językowych. Serial został wyprodukowany przez wytwórnię Fox 21 Television Studios we współpracy ze spółką Imagine Television i OddLot Entertainment. Producentami wykonawczymi są Gigi Prizker oraz zdobywcy Nagrody Akademii Filmowej Brian Grazer i Ron Howard , który po raz pierwszy stanął za kamerą serialu fabularnego.

„GENIUSZ” - premiera w niedzielę 23 kwietnia o godz. 21:30 na National Geographic.
OPISY ODCINKÓW:
Geniusz. Odcinek 1. Premiera 23 kwietnia o godz. 21:30.
W wyniku zalewającej Niemcy fali antysemickich nastrojów, słynny fizyk Albert Einstein (Geoffrey Rush) zmaga się z decyzją, czy szukać wraz ze swoją drugą żoną Elsą (Emily Watson) schronienia w Stanach Zjednoczonych, czy jednak zostać w geście solidarności z innymi żydowskimi naukowcami. Rozterki wywołują w nim wspomnienia związane z doświadczeniami na Politechnice w Zurychu, gdzie poznał swoją pierwszą żonę Milevę Marić (Samantha Colley).
Geniusz. Odcinek 2. Premiera 30 kwietnia o godz. 21:30.
Młody Albert Einstein (Johnny Flynn) zakochuje się w koleżance ze studiów Milevie Marić (Samantha Colley), jedynej dziewczynie w jego grupie na Politechnice w Zurychu. Miłość do nauki zbliża ich ku sobie, co nie pozostaje niezauważone przez nauczyciela fizyki prof. Webera.

Geniusz. Odcinek 3. Premiera 7 maja o godz. 21:30.
Świeżo upieczony absolwent  Albert Einstein (Johnny Flynn) próbuje związać koniec z końcem. Mężczyzna bezskutecznie stara się o posadę na uczelni. Ostatecznie udaje mu się zabezpieczyć byt swój i ciężarnej żony (Samantha Colley) poprzez udzielanie licznych korepetycji. Niespodziewanie jednak sprawy przybierają zły obrót…

Geniusz. Odcinek 4. Premiera 14 maja o godz. 21:30.
Einstein pracuje jako urzędnik patentowy w Bernie i jednocześnie, wpierany przez żonę Milevę (Samantha Colley), prowadzi badania naukowe. Jego przełomowe dla fizyki publikacje, które ukazały się w okresie nazwanym później „cudownym rokiem Einsteina”, przyciągnęły uwagę jednego ze znamienitych fizyków - Maxa Plancka.  

Geniusz. Odcinek 5. Premiera 21 maja o godz. 21:30.
Wraz z nowymi obowiązkami, Albert Einstein (Johnny Flynn) wreszcie zaczyna smakować życia naukowca, którego zawsze pragnął. Otwierają się przed nim drzwi do środowiska najbardziej cenionych badaczy, włączając Carla Junga czy Marię Skłodowską-Curie. Spotyka się tam z uznaniem. Cierpi na tym jednak jego życie prywatne i rodzinne. Pewnego dnia Einstein odwiedza swych dalekich krewnych i zostaje przedstawiony kuzynce Elsie (Emily Watson).

Geniusz. Odcinek 6. Premiera 28 maja o godz. 21:30.
Einstein przeprowadza się wraz ze swoją rodziną do Berlina. Nie tylko ze względów służbowych, ale również z uwagi na swoją nową miłość Elsę (Emily Watson). Pracuje tam nad dowodami ogólnej teorii względności. Z pomocą astronoma pragnie sfotografować zaćmienie słońca w Rosji, jednak wyprawa nie idzie po jego myśli. Tymczasem Elsa (Emily Watson) stawia Einsteinowi ultimatum – albo rozwiedzie się z Milevą, albo straci ją na zawsze.

Geniusz. Odcinek 7. Premiera 4 czerwca o godz. 21:30.
Zmęczony i wypalony Einstein (Geoffrey Rush) zaczyna doświadczać problemów ze zdrowiem. Naukowiec wchodzi w konflikt z jednym ze swoich najbliższych przyjaciół Fritzem Haberem (Richard Topol), wynikający ze sprzecznych poglądów na tle politycznym.

Geniusz. Odcinek 8. Premiera 11 czerwca o godz. 21:30.
W wyniku nasilonej działalności nazistów, Einstein (Geoffrey Rush) i jego żona Elsa (Emily Watson) próbują znaleźć schronienie w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że ich wizy zostały zablokowane przez Departament Stanu USA. Aktywność polityczna Einsteina ściągnęła na niego uwagę dyrektora FBI J. Edgara Hoovera (T.R. Knight). Teraz Einstein musi przekonać amerykańskiego konsula w Niemczech, że nie stanowi zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych.

Geniusz. Odcinek 9. Premiera 18 czerwca o godz. 21:30.
Albert Einstein (Geoffrey Rush) i Elsa (Emily Watson) osiedlają się w Stanach Zjednoczonych. Mimo że fizyka kwantowa nadal zaprząta większość myśli naukowca, to jego uwagę cały czas przyciągają nazistowskie Niemcy, które podejmują się próby rozszczepienia atomu. Kiedy sprawy przybierają zły obrót, Einstein szuka ukojenia w ramionach Rosjanki, której intencje nie są jasne.

Geniusz. Odcinek 10. Premiera 25 czerwca o godz. 21:30.
Wraz z końcem drugiej wojny światowej, mając na uwadze szkody, jakie wyrządziła, Einstein przyjmuje rolę obywatela świata. Łączony z pracami nad bronią nuklearną, pogrąża się w winie i oddaje się pracy, by zapobiec kolejnym tego typu konfliktom w przyszłości. Jego pasję i radość do nauki rozpala ponownie nowa znajomość.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

29_03_2017_National Geographic przedstawia pierwszy serial fabularny wlasnej produkcji.pdf

pdf | 1,55 MB

Pobierz
29_03_2017_National Geographic przedstawia pierwszy serial fabularny wlasnej produkcji.docx

docx | 66,5 KB

Pobierz
Geniusz_5.jpg

grafika | 8,84 MB

Pobierz
Geniusz_2.jpg

grafika | 2,2 MB

Pobierz
Geniusz_EINSTEIN.jpg

grafika | 2,21 MB

Pobierz
Geniusz_08.jpg

grafika | 1,14 MB

Pobierz
Geniusz_10.jpg

grafika | 1,4 MB

Pobierz
Geniusz_4.jpg

grafika | 6,71 MB

Pobierz
Geniusz_38.jpg

grafika | 933 KB

Pobierz
Geniusz_3.jpg

grafika | 1,17 MB

Pobierz
Geniusz_14.jpg

grafika | 765 KB

Pobierz
Geniusz_35.jpg

grafika | 680 KB

Pobierz
Geniusz_17.jpg

grafika | 651 KB

Pobierz
Geniusz_22.jpg

grafika | 1,06 MB

Pobierz
Geniusz_6.jpg

grafika | 588 KB

Pobierz
Geniusz_04.jpg

grafika | 761 KB

Pobierz
Geniusz_30.jpg

grafika | 593 KB

Pobierz
Geniusz_12.jpg

grafika | 740 KB

Pobierz
Geniusz_11.jpg

grafika | 569 KB

Pobierz
Geniusz_09.jpg

grafika | 535 KB

Pobierz
Geniusz_16.jpg

grafika | 505 KB

Pobierz
Geniusz_36.jpg

grafika | 481 KB

Pobierz
Geniusz_23.jpg

grafika | 568 KB

Pobierz
Geniusz_20.jpg

grafika | 438 KB

Pobierz
Geniusz_19.jpg

grafika | 494 KB

Pobierz
Geniusz_21.jpg

grafika | 401 KB

Pobierz
Geniusz_24.jpg

grafika | 479 KB

Pobierz
Geniusz_18.jpg

grafika | 377 KB

Pobierz
Geniusz_15.jpg

grafika | 360 KB

Pobierz
Geniusz_GrazerHoward_001.jpg

grafika | 206 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zachwycające podniebne konstrukcje, cuda współczesnej architektury i ich twórcy – zobaczcie świat z innej perspektywy. „Megawieżowce” w listopadzie na kanale National Geographic

temu

W ciągu ostatnich 5 lat podwoiła się liczba wieżowców wysokich na ponad 300 metrów. Eksperci szacują, że ogromnych budynków będzie coraz więcej, bo do 2050 roku miasta staną się tak przeludnione, że podniebne konstrukcje mogą okazać się jedynym rozwiązaniem na znalezienie odpowiedniego lokum. W serii „Megawieżowce” na kanale National Geographic będziecie mieli szanse zobaczyć najwyższe i najbardziej imponujące budowle na świecie, a także poznać sekrety ich konstrukcji.
Spójrz na wojnę z nietypowej perspektywy. „Piekło pod wodą: II wojna światowa” w październiku na kanale National Geographic

temu

Druga seria produkcji „Piekło pod wodą: II wojna światowa” pokaże kolejne odsłony historii podwodnych walk prowadzonych podczas II wojny światowej i Zimnej Wojny. Poznamy strategie i działania największych okrętów. W programie zrekonstruowane zostaną także najważniejsze bitwy.
FOX PLAY I NATIONAL GEOGRAPHIC PLAY WCHODZĄ NA POLSKI RYNEK WE WSPÓŁPRACY Z PLATFORMĄ NC+

temu

Warszawa, 1 października 2018 r.: Przedstawiciele spółki FOX Networks Group (FNG) Europe and Africa ogłosili wprowadzenie usług FOX Play i National Geographic Play na polski rynek dzięki umowie podpisanej z platformą nc+. Platforma nc+ jest jednocześnie pierwszym partner
Wyprawa do świata mitów, bogów i starożytnych wierzeń. Nowe maratony „Skarby do odkrycia” w październiku na kanale National Geographic

temu

Początek jesieni i październikowe chłody nam nie straszne. Wraz z kanałem National Geographic ruszamy bowiem w podróż, która rozbudzi wyobraźnię i rozgrzeje emocje. Będziemy szukać tego, co dotychczas okryte było wielką tajemnicą – mitycznej Atlantydy i grobu Heroda. W Turcji odwiedzimy najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka. Poznamy też sekrety, które skrywają mumie w Chinach oraz… w Papui-Nowej Gwinei.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.