Szczególna i ogólna teoria względności - zarys

Warszawa, 11.04.2017

Szczególna i ogólna teoria względności - zarys

Opublikowany

National Geographic zaprasza na światową premierę opartej na bestsellerowej biografii Alberta Einsteina serii „Geniusz”, z udziałem zdobywcy Nagrody Akademii Filmowej Geoffrey'a Rusha. „Geniusz” - premiera w niedzielę 23 kwietnia o godz. 21:30 na National Geographic.

Szczególna teoria względności została ogłoszona po raz pierwszy w 1905 roku (Albert Einstein miał wówczas 26 lat). Ogólna teoria względności została ogłoszona po raz pierwszy w 1915 roku (Albert Einstein miał wtedy 36 lat).

Od czasów Izaaka Newtona ludzie uważali, że wszechświat jest systematyczny oraz uporządkowany i działa jak szwajcarski zegarek. Albert Einstein podważył to w swojej teorii, w której dowodził, że to tylko pozory.

Szczególna teoria względności
Już w wieku 16 lat Albert wyobrażał sobie poruszanie się z prędkością światła, które zostaje zatrzymane przez jego ruch. Szczególna teoria względności, która odrzuca opracowaną przez Izaaka Newtona koncepcję przestrzeni i czasu absolutnego, zakłada, że ruch obiektów materialnych nie może być szybszy od prędkości światła. Im bardziej prędkość poruszającego się obiektu jest zbliżona do prędkości światła, tym wolniej płynie czas, zmniejsza się długość i zwiększa się masa przedmiotu.

Teoria ta dopuszczała możliwość podróży kosmicznych do położonych blisko Ziemi gwiazd, ale pod warunkiem, że człowiek umiałby podróżować wystarczająco szybko z powodu efektu dylatacji czasu. W praktyce oznacza to, że jedno z bliźniąt może wyruszyć z zawrotną prędkością w podróż i powrócić z niej kilka lat później, by zobaczyć, że drugi bliźniak, który został na Ziemi, bardziej się od niego postarzał.

Przy prędkości światła czas stoi w miejscu, a widziane z tej perspektywy fotony samoistnie przemieszczają się po wszechświecie.

W pierwszych pracach naukowych poświęconych temu zagadnieniu Albert Einstein opisywał to zjawisko jako „zasadę względności”. Termin „teoria względności” został po raz pierwszy użyty w 1906 roku przez Maxa Plancka, który chciał opisać transformację Lorentza w odniesieniu do ruchu elektronów. Albert Einstein zaczął używać go w 1907 roku. W 1915 roku stwierdził, że jego „szczególna teoria” odnosi się do czasu i przestrzeni, by odróżnić ją od nowej koncepcji grawitacji, nazywanej „ogólną teorią”.

Nazwa teorii nie jest przypadkowa - przymiotnik „szczególna” wskazuje, że ogranicza się ona do obiektów, które poruszają się ze stałą prędkością w linii prostej.

Ogólna teoria względności
Wyobraźmy sobie, że znajdujemy się w zamkniętej kabinie windy, która porusza się szybko w przestrzeni. Odczuwane przez nas wrażenia nie różnią się niczym od efektu grawitacji.

Ogólna teoria względności została sformułowana przez Einsteina po wielu przeprowadzonych przez niego próbach zastosowania zasad szczególnej teorii względności do zjawisk przyśpieszenia i grawitacji. Uważał, że jej stworzenie było największym osiągnięciem w całym jego dorobku. Do dzisiejszego dnia teoria względności jest uważana za jedną z najpiękniejszych naukowych koncepcji.

Obserwatorowi, który porusza się ze stałą prędkością, prawa fizyki wydają się być niezmienne, ale wrażenie to znika po przyśpieszeniu. Ciążenie powszechne, jak twierdził Einstein, jest zagięciem czasoprzestrzeni. To założenie stało się punktem wyjścia do opracowania równań, które opisują współzależność dynamiki tego zakrzywienia od materii, ruchu i energii.

Na przykład, wyobraźmy sobie, że toczymy kulę do kręgli po powierzchni dwuwymiarowej trampoliny, a potem rzucamy na nią inne kule. Kule do kręgli przesuwają się w kierunku pierwszej kuli nie dlatego, że ma ona tajemniczą siłę przyciągania, ale ponieważ materiał, którym obita jest trampolina zagina się i faluje. A teraz wyobraźmy sobie, że to samo ma miejsce w czterowymiarowej materii czasoprzestrzeni.

E=mc2
Energia jest równa masie pomnożonej przez wartość prędkości światła podniesionej do kwadratu.

Najsłynniejsze równanie Einsteina zostało przez niego sformułowane na podstawie szczególnej teorii względności, aby wyjaśnić relacje między energią i masą. Jego praktyczne zastosowanie umożliwiło uwolnienie energii z otaczających nas ciał stałych. Zgodnie z tym równaniem, energia i masa są równoważne (jak dolary i euro), a podstawą kursu wymiany walut jest prędkość światła.

Słynne równanie pomaga nam w sformułowaniu odpowiedzi na takie pytania, jak: dlaczego słońce świeci i dlaczego energia nuklearna jest bardziej efektywna niż energia uzyskana z węgla czy ropy?

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

GENIUSZ ZARYS TEORII WZGLĘDNOŚCI.pdf

pdf | 577 KB

Pobierz
GENIUSZ ZARYS TEORII WZGLĘDNOŚCI.docx

docx | 51 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
National Geographic przedstawia pierwszy serial fabularny własnej produkcji pt. „Geniusz”

temu

Jego dokonania naukowe nadal budzą podziw, ale niewiele osób wie, w jaki sposób Albert stał się Einsteinem, i ma świadomość tego, że ta ikona nauki XX wieku miała niezwykle burzliwe życie prywatne. Międzynarodowa premiera nowej, 10-odcinkowej antologii filmowej National Geographic pt. „GENIUSZ”, przedstawia sylwetkę i osiągnięcia naukowe późniejszego noblisty, a także ukazuje jego ludzkie oblicze i skomplikowane, pełne namiętności związki. W rolę naukowca we wczesnej młodości wcielił się Johnny Flynn, zaś dojrzałego Einsteina zagrał zdobywca Nagrody Akademii Filmowej Geoffrey Rush. Producentami wykonawczymi serialu są laureaci Nagrody Akademii Filmowej za „Piękny umysł” Brian Grazer i Ron Howard.
National Geographic poszukuje wzoru na osobowość geniusza

temu

Słuchasz Coldplay lub Guns N’Roses? Lubisz oglądać komedie? A może czytasz powieści kryminalne? Jeśli tak, to masz wiele wspólnego z… Albertem Einsteinem. Z okazji premiery serii fabularnej „Geniusz”, poświęconej historii życia i odkryć tego wielkiego naukowca, National Geographic we współpracy z Uniwersytetem Cambridge oraz domem mediowym Mindshare, stworzył profil osobowości Einsteina. Powstał on na podstawie listów napisanych przez tytułowego geniusza w okresie berlińskim.   
Biografia Alberta Einsteina oraz ciekawostki o naukowcu

temu

Albert Einstein nigdy nie nosił skarpetek. Wykładowca na jego uczelni nazywał go leniem. Krążyły plotki, że miał romans z Marilyn Monroe. National Geographic zaprasza na światową premierę opartej na bestsellerowej biografii Alberta Einsteina serii „Geniusz”, z udziałem zdobywcy Nagrody Akademii Filmowej Geoffrey'a Rusha. „Geniusz” - premiera w niedzielę 23 kwietnia o godz. 21:30 na National Geographic.
Obsada produkcji National Geographic „Geniusz”.

temu

„GENIUSZ” - premiera w niedzielę 23 kwietnia o godz. 21:30 na National Geographic.. GEOFFREY RUSH Profesor Albert Einstein . Po niemal dwudziestu latach pracy na deskach teatru, urodzony w Australii Geoffrey Rush zdobył światową sławę dzięki roli geniusza forte
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.