Biografia Alberta Einsteina oraz ciekawostki o naukowcu

Warszawa, 12.04.2017

Biografia Alberta Einsteina oraz ciekawostki o naukowcu

Opublikowany

Albert Einstein nigdy nie nosił skarpetek. Wykładowca na jego uczelni nazywał go leniem. Krążyły plotki, że miał romans z Marilyn Monroe. National Geographic zaprasza na światową premierę opartej na bestsellerowej biografii Alberta Einsteina serii „Geniusz”, z udziałem zdobywcy Nagrody Akademii Filmowej Geoffrey'a Rusha. „Geniusz” - premiera w niedzielę 23 kwietnia o godz. 21:30 na National Geographic.

BIOGRAFIA
Urodzony 14 maca 1879 roku w niemieckim mieście Ulm, w Wirtembergii. Zmarł 18 kwietnia 1955 roku w Princeton, w stanie Nowy Jork.

Uważany za najbardziej wpływowego fizyka XX wieku Albert Einstein był niemieckim naukowcem, który stworzył ogólną i szczególną teorię względności. W uznaniu za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego w 1921 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Albert Einstein urodził się w zasymilowanej żydowskiej rodzinie z klasy średniej w niemieckim mieście Ulm. Jego ojciec Hermann Einstein początkowo handlował pierzynami, a później zajmował stanowisko kierownika fabryki elektrochemicznej. Jego matka Pauline Einstein (z domu Koch) zajmowała się prowadzeniem domu. Albert miał siostrę Marię (nazywaną Mają), która była od niego dwa lata młodsza. W 1880 roku rodzina przeprowadziła się do Monachium.

W 1894 roku Hermann przeniósł się z rodziną do Mediolanu, gdzie zaczął pracować ze swoim kuzynem. Albert został w szkole z internatem w Monachium, w której miał przystąpić do matury. Osamotniony, nieszczęśliwy i przerażony wizją obowiązkowej służby wojskowej w wieku lat 16 uciekł ze szkoły i nieoczekiwanie zjawił się w domu swoich rodziców. Zawsze niezależny i bezkompromisowy Einstein był obdarzony niezwykłą wyobraźnią, która pozwalała mu wybiegać myślami poza granice konwencjonalnej wiedzy.

Albert złożył papiery na Szwajcarską Federalną Politechnikę w Zurychu. Na egzaminach wstępnych zdobył celujące noty z matematyki i fizyki, ale otrzymał niedostateczne oceny z francuskiego, chemii i biologii. Do studiów na politechnice został dopuszczony pod warunkiem, że najpierw ukończy szkołę średnią.

Einstein został uczniem eksperymentalnego liceum w szwajcarskim mieście Aarau, gdzie poznał rodzinę Wintelerów, z którą przyjaźnił się przez wiele lat. Maturę zdał w 1896 roku. Marie, córka Wintelerów była pierwszą miłością Einsteina. Siostra Alberta, Maja poślubiła Paula, syna Wintelerów. Przyjaciel Alberta, Michele Besso poślubił najstarszą córkę Wintelerów Annę.

Podczas studiów na politechnice w Zurychu Albert poznał i zakochał się w serbskiej studentce wydziału fizyki Milevie Marić. Była jedyną kobietą na swoim wydziale i matką jego pierwszego dziecka - urodzonej w 1902 roku Lieserl. Dalsze losy ich córki są nieznane. W 1903 Albert i Mileva pobrali się. Ich kolejne dzieci - synowie Hans Albert i Eduard - urodzili się w Berlinie w 1904 i 1910 roku.

Po zakończeniu studiów Einstein nie mógł znaleźć pracy na uczelni i zaczął pracować jako specjalista urzędu patentowego w Bernie, w Szwajcarii.

Ta posada dała mu wolność, by marzyć i kontynuować badania. W 1905 roku 26-letni Einstein opublikował pięć prac naukowych, które zmieniły oblicze współczesnej fizyki.

W pierwszej z nich opisał zasadę działania efektu fotoelektrycznego, na którym opiera się fizyka kwantowa. Dwie kolejne rozprawy dostarczyły dowodów na istnienie atomów, które w owym czasie były przez wielu naukowców kwestionowane. W czwartej pracy naukowej Einstein przedstawił swoją szczególną teorię względności, zgodnie z którą prędkość światła jest taka sama bez względu na to, w którym układzie odniesienia jest mierzona. Na jej podstawie stworzył słynne równanie E=mc2, które dowodzi, że możemy zmieniać przedmioty w energię.

Einstein zdobywał coraz większe uznanie jako naukowiec i był zapraszany z wykładami na międzynarodowe spotkania, m.in. Kongresy Solvaya, w których uczestniczyło wielu słynnych naukowców tamtych czasów, takich jak Max Planck, Maria Skłodowska-Curie i Niels Bohr.

Propozycje prowadzenia wykładów składało mu wiele znanych uczelni, w tym Uniwersytet w Zurychu, Uniwersytet Karola w Pradze, Politechnika Federalna w Zurychu oraz Uniwersytet w Berlinie, gdzie w latach 1913-1933 był dyrektorem Instytutu Fizyki Cesarza Wilhelma.

Pomimo naukowych sukcesów lub właśnie z ich powodu małżeństwo Alberta zaczęło się w tym okresie rozpadać. Jego relacje z Milevą uległy ochłodzeniu około 1909, a w 1912 roku Albert nawiązał romans ze swoją kuzynką Elsą Löwenthal (Elsa była jednocześnie jego siostrą cioteczną i stryjeczną kuzynką). Kilka lat później małżeństwo Einsteina stało się fikcją. Albert rozwiódł się z Milevą w 1919 roku i w tym samym roku poślubił Elsę.

W 1916 roku Einstein opublikował ogólną teorię względności, która jest uważana za jego największe dokonanie. W 1919 roku zasadność jego teorii odchylenia toru światła została dowiedziona podczas zaćmienia słońca, a Einstein z dnia na dzień stał się światowej sławy fizykiem, często porównywanym z Izaakiem Newtonem. W 1921 roku zaczął prowadzić za granicą cykl wykładów, z którym odwiedził Stany Zjednoczone, Anglię, Japonię i Francję. Podczas podróży otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, która nie była wyróżnieniem za stworzenie teorii względności, ale za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego.

Coraz większe uznanie międzynarodowe sprawiło, że Albert Einstein stał się osobą publiczną. W tym czasie spotykał się i korespondował z innymi współczesnymi mu wpływowymi myślicielami, m.in. Zygmuntem Freudem, aktorem Charliem Chaplinem, naukowcami Edwinem Hubblem i pisarzem Rabindranathem Tagore. Otwarty pacyfizm i żydowskie pochodzenie sprawiło, że stał się celem ataków w rządzonej przez faszystów ojczyźnie.

W latach 20. XX wieku znani z antysemickich poglądów fizycy i laureaci Nagrody Nobla Philipp Lenard i Johannes Stark rozpoczęli współpracę z nazistami i zaczęli podważać naukowe dokonania Einsteina.

W 1932 roku Einstein wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę w nowo utworzonym Instytucie Studiów Zaawansowanych. Nigdy nie wrócił do Niemiec.

Pod koniec lat 30. fizycy zaczęli się zastanawiać, czy słynne równanie e=mc2 umożliwi im skonstruowanie bomby atomowej. Kiedy Einstein dowiedział się o prowadzonych w tajemnicy w nazistowskich Niemczech pracach nad zbudowaniem bomby atomowej i wzbogacaniem uranu, napisał list do amerykańskiego prezydenta Franklina D. Roosevelta, w którym zaproponował mu rozpoczęcie w Stanach Zjednoczonych programu badawczego nad bronią nuklearną. Prace prowadzone w ramach Projektu Manhattan doprowadziły do skonstruowania i wyprodukowania bomby atomowej.

Einstein otrzymał amerykańskie obywatelstwo w 1940 roku, ale zachował swój szwajcarski paszport, który otrzymał w 1901 roku po zrzeczeniu się niemieckiego obywatelstwa. W 1945 roku po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki Albert Einstein wezwał świat do wprowadzenia międzynarodowych mechanizmów kontroli nad rozpowszechnianiem technologii jądrowej. Albert Einstein walczył o prawa obywatelskie i prawa uchodźców. Chętnie angażował się w działalność charytatywną, a w szczególności, pomoc uchodźcom z Niemiec. Dzięki jego staraniom został utworzony Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. W 1953 roku Einstein w taktowny sposób odrzucił propozycję objęcia stanowiska prezydenta Izraela, które zaproponowano mu gdy miał 73 lata. Jako świecki Żyd nie wierzył w koncepcję Boga, który interweniuje w ludzkie sprawy, wierzył natomiast w Boga tożsamego z harmonią i pięknem, zgodnie z założeniami teorii XVII-wiecznego holenderskiego filozofa żydowskiego pochodzenia Barucha Spinozy.

Po ogłoszeniu ogólnej teorii względności, Albert Einstein kontynuował swoje przełomowe badania, które doprowadziły do kolejnych ważnych odkryć w tej dziedzinie, m.in. tuneli czasoprzestrzennych, koncepcji wyższego wymiaru, możliwości podróży w czasie, istnienia czarnych dziur oraz teorii powstania Wszechświata. Einstein czuł się coraz bardziej wyobcowany w środowisku fizyków. Logiczne niespójności w teorii kwantowej starał się wyjaśnić za pomocą serii nowatorskich „eksperymentów myślowych”. Obsesyjnie pracował nad odkryciem całościowej teorii, która w spójny sposób opisywałaby prawa fizyki i wszystkie zjawiska fizyczne we wszechświecie.

Przez całe swoje życie Albert lubił żeglarstwo i grę na skrzypcach. Jego ulubionym kompozytorem był Mozart, a ulubionym utworem Sonata na skrzypce i fortepian E moll.

Albert Einstein zmarł w 1955 roku w wieku 76 lat z powodu tętniaka aorty.

Po jego śmierci, dorobek Einsteina w dalszym ciągu stanowi źródło inspiracji dla fizyków. W 1993 roku, zgodnie z jego przewidywaniami, przyznano Nagrodę Nobla za odkrycie fal grawitacyjnych. W 1995 roku, Nagrodę Nobla odebrali naukowcy, którzy odkryli kondensat Bose-Einsteina (nowy stan skupienia materii, który występuje w ekstremalnie niskich temperaturach). Do chwili obecnej naukowcy odkryli tysiące czarnych dziur. Stworzone przez Einsteina teorie są obecnie weryfikowane przez dziesiątki satelitów kosmicznych najnowszej generacji. Wielu słynnych fizyków podejmuje próby dopracowania stworzonej przez Alberta Einsteina teorii wszystkiego.
CIEKAWOSTKI O ALBERCIE EINSTEINIE
 • Nigdy nie nosił skarpetek.
 • Krążyły plotki, że miał romans z Marilyn Monroe.
 • Bardzo późno zaczął mówić. Był nazywany przez rodziców „gamoniem”.
 • Wykładowca matematyki na jego uczelni nazwał go „leniem”.
 • Lubił żeglarstwo i muzykę klasyczną (do jego ulubionych kompozytorów należeli Bach, Mozart i Beethoven).
 • Grał na skrzypcach.
 • Był abstynentem (piwo nazywał recepturą na głupotę).
 • W dniu jego śmierci jego mózg został zachowany do badań. Patolog ze szpitala Uniwersytetu Princeton przechowywał go przez 20 lat w słoju.
 • Jego oczy są przechowywane w sejfie w Nowym Jorku.
 • Einstein nie uważał siebie za ateistę, ale agnostyka.
 • Jego największe odkrycia nie są efektem eksperymentów przeprowadzonych w laboratorium, ale „eksperymentów myślowych” i ich wizualizacji.
 • Nagrodę pieniężną przyznaną wraz z Nagrodą Nobla przekazał byłej żonie, Milevie Marić w ramach rozliczeń rozwodowych.
 • Kiedy zaproponowano mu objęcie stanowiska prezydenta Izraela, grzecznie odmówił.
 • Nigdy nie miał samochodu ani nie nauczył się go prowadzić.
 • W 1930 roku opatentował lodówkę, która nigdy nie weszła do seryjnej produkcji.
 • Był jedną z 5 tysięcy osób, które podpisały petycję wzywającą Niemcy do zniesienia przepisów zakazujących praktyk homoseksualnych.
 • Jego była żona Mileva Marić, musiała podpisać umowę, w której zgadzała się wyjść z pokoju lub zamilknąć na prośbę Einsteina.
 • J. Edgar Hoover, ówczesny dyrektor FBI, podejrzewał, że Einstein jest radzieckim szpiegiem.
 • Einstein bardzo cenił Galileusza i Izaaka Newtona.
 • Inspiracją do stworzenia mądrego wyrazu twarzy Yody, bohatera filmu „Gwiezdne wojny” były oczy i zmarszczki Einsteina.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

GENIUSZ CIEKAWOSTKI O ALBERCIE EINSTEINIE.pdf

pdf | 210 KB

Pobierz
GENIUSZ CIEKAWOSTKI O ALBERCIE EINSTEINIE.docx

docx | 25,9 KB

Pobierz
GENIUSZ BIOGRAFIA ALBERTA EINSTEINA.pdf

pdf | 1,03 MB

Pobierz
GENIUSZ BIOGRAFIA ALBERTA EINSTEINA.docx

docx | 32,2 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.