Premiera serialu fabularnego „Długa droga do domu” na podstawie bestsellerowej książki Marthy Raddatz w listopadzie na National Geographic

Warszawa, 12.10.2017

Premiera serialu fabularnego „Długa droga do domu” na podstawie bestsellerowej książki Marthy Raddatz w listopadzie na National Geographic

Opublikowany

4 kwietnia 2004 roku niewielki pluton żołnierzy z 1. Dywizji Kawalerii z teksańskiej bazy Fort Hood wpadł w zasadzkę w labiryncie ulic gęsto zaludnionych przedmieść Bagdadu Sadr City. W ośmiu odcinkach serii „Długa droga do domu”, poznamy historię żołnierzy oddziału oraz ich kolegów z trzech innych jednostek, którzy wyruszyli im z odsieczą, podejmując desperacką misję ratunkową. Fabuła serii jest adaptacją książki pod tym samym tytułem, która znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa, autorstwa dziennikarki Marthy Raddatz.

„Długa droga do domu” - premiery w niedziele od 5 listopada o godz. 21:00 na National Geographic.

Długa droga do domu - premiera 5 listopada na National Geographic

W produkcji „Długa droga do domu” stacja National Geographic i wyróżnieni nagrodą Emmy reżyserzy Phil Abraham („Daredevil”, „Mad Men”, „Orange Is the New Black”) i Mikael Salomon („SIX”, „Kompania braci”) zabiorą widzów do miejsca, w którym rozegrała się jedna z najbardziej dramatycznych bitew w całej historii wojny w Iraku. Tragiczne wydarzenia zostaną pokazane z perspektywy zaatakowanych żołnierzy, którzy przez osiem długich godzin są nieustannie narażeni na niebezpieczeństwo, tracąc sprzęt, broń, ludzi i nadzieję na przetrwanie. W tym samym czasie, ich żony, partnerki, synowie i córki z niepokojem czekają na wiadomości o swoich bliskich, ale pomimo lęku wykazują się niezwykłym męstwem.

W rolach głównych występują: Michael Kelly („House of Cards”, „Tabu”) jako podpułkownik Gary Volesky (obecnie generał Volesky), dowódca batalionu, który właśnie przejmował kierownictwo w Sadr City, Jason Ritter („Parenthood,” „Dziewczyny”) jako kapitan Troy Denomy, który wykazał się niezwykłym męstwem, kierując zmierzającym do miasta konwojem, E.J. Bonilla („Unforgettable: Zapisane w pamięci”) jako wciągnięty w zasadzkę dowódca plutonu, porucznik Shane Aguero, Kate Bosworth („Błękitna fala”, „SS-GB”, „The Art of More”) jako Gina Denomy, młoda żona i matka, która boi się o życie swojego męża, ale pomimo to wspiera rodziny poległych i rannych żołnierzy, Sarah Wayne Callies („Skazany na śmierć”, „The Walking Dead”, „Kolonia”) jako LeAnn Volesky, szefowa grupy wsparcia rodzin żołnierzy i żona Gary’ego Volesky’ego, Noel Fisher („Shameless: Niepokorni”) jako bohaterski 24-letni żołnierz, a później działacz pokojowy Tomas Young oraz Jeremy Sisto („Podmiejski czyściec”, „Prawo i porządek”, „Sześć stóp pod ziemią”) jako waleczny sierżant sztabowy Robert Miltenberger.
(1) - Ep2_TheLongRoadHome_001.jpg
Głównymi bohaterami serialu, którego pomysłodawcą i producentem jest Mikko Alanne („33”) jest ośmiu żołnierzy plutonu. Wszyscy z nich odegrali kluczową rolę w stoczonej walce. Dramatyczny rozwój wydarzeń śledzimy z perspektywy surowego dowódcy plutonu, Shane’a Aguero (Bonilla), którego umiejętności przywódcze zostają poddane próbie wierzącego w zwycięstwo na przekór okolicznościom Troya Denomy’ego  (Ritter), Gary’ego Volesky’ego (Kelly) oraz tłumacza Jassima (Homayoun). Jassim, przeżywający egzystencjalny kryzys, decyduje się na ujawnienie w serialu swojego nazwiska, aby przypomnieć światu o tragedii wielu niewinnych Irakijczyków, których życie zamieniło się tamtego dnia w prawdziwe piekło.

W pozostałych rolach w serialu zobaczymy: Jona Beaversa („Agenci NCIS”, „Gotham”, „The Fresh Beat Band”) jako obdarzonego wybuchowym temperamentem sierżanta Erica Bourquina, Dariusa Homayouna („Tyran”) jako irakijskiego tłumacza batalionu, Jorge’a Diaza („Jane the Virgin”, „33”) jako specjalistę Israela Garzę, Iana Quinlana („Gotham”) jako specjalistę Roberta Arsiagę, Patricka Schwarzeneggera („Bez miłości ani słowa”) jako sierżanta Bena Hayhursta, Kenny’ego Leu („Agenci NCIS”) jako sierżanta Eddie’go Chena i Joshuę Brennana („Skinford”) jako sierżanta Jacksona.

HISTORIA BITWY
Zmęczeni upałem żołnierze z oddziału specjalnego Lancer, który wchodził w skład 1. Kawalerii z Fort Hood w Teksasie, przygotowywali się właśnie do wyruszenia w drogę powrotną do swojej bazy. W ramach rutynowej misji przez cały dzień zapewniali zbrojną eskortę irakijskim cysternom asenizacyjnym, które wywoziły nieczystości z wąskich uliczek bagdadzkich przedmieść Sadr City. Dla wielu z nich był to pierwszy dzień patrolu i czwarta doba rocznej zmiany w Iraku. Zostali przydzieleni do zadania realizowanego w okolicy nazywanej nieoficjalnie „najbezpieczniejszym miejscem w Iraku”. Żołnierzom powiedziano, że będą pełnić misję pokojową. Jej celem było zdobycie przychylności i sympatii lokalnej ludności, która została ciężko doświadczona podczas brutalnych rządów Saddama Husajna.

4 kwietnia 2004 roku. Zbliża się godzina 18.00. 7 tysięcy mil dalej w bazie Fort Hood jest jeszcze wcześnie rano. Rodziny żołnierzy cieszą się piękną, wiosenną pogodą i przyzwyczajają do nowej rzeczywistości. Jest Niedziela Palmowa.

W tym samym czasie w Sadr City od kilku dni sytuacja jest bardzo napięta. Ulice są pełne protestujących Irakijczyków, niektórzy z nich mają przy sobie szable i broń palną. Zastraszeni przez swoich rodaków kierowcy szambiarek i pracownicy zakładów kanalizacji boją się wykonywać swoją pracę. Żołnierze amerykańskiego plutonu niecierpliwią się i chcą jak najszybciej wracać do bazy. Przed wyjazdem z przedmieść muszą wykonać jeszcze jeden kurs w pobliżu meczetu, gdzie kilka godzin wcześniej doszło do zamieszek. Po długich negocjacjach z lokalnymi przywódcami, żołnierze skręcają w stronę bazy, ale ulice, które zwykle tętnią życiem wyglądają na wymarłe.

Odgłos pierwszych oddanych strzałów przypomina trzask prażonej kukurydzy. Kilka minut później lekko opancerzone pojazdy stają się celem huraganowego ostrzału, podczas którego ginie pierwszy żołnierz z oddziału, cztery samochody zostają zniszczone, a pozostali członkowie plutonu znajdują się na celowniku rebeliantów i są zmuszeni walczyć o życie.

Siły irackie przewyższają liczebnie dowodzony przez Shane’a Aguero oddział, który wyrusza w szaleńczy rajd po wąskich uliczkach Sadr City. Zewsząd padają strzały, niszcząc dwa kolejne lekkie pojazdy opancerzone. Powrót do bazy staje się w tej sytuacji niemożliwy. Aguero, którego umiejętności przywódcze są po raz pierwszy poddane ciężkiej próbie podczas prawdziwej walki, odważnie prowadzi swoich żołnierzy do zaułku, w którym mogą się schronić przed ostrzałem, przegrupować, nawiązać walkę i czekać na posiłki.

W tym samym czasie w Camp War Eagle, wysuniętej bazie operacyjnej sił 1. Dywizji Kawalerii, obowiązki dowódcy przejmuje Gary Volesky, który wraz z kapitanem Denomy’m zaczyna przygotowywać plan ratunkowy. Systemy łączności nie działają jeszcze jak powinny, a wojskowe samochody nie są wyposażone w sprawne radia. Żołnierze wyjeżdżają z bazy lekkimi pojazdami opancerzonymi, które nie zapewniają im ochrony przed ciągłym ogniem karabinowym. Wielu z nich wsiada do wojskowych pojazdów, które przypominają duże pickupy - siedzący z tyłu żołnierze stają się tego dnia łatwym celem dla ostrzeliwujących ich rebeliantów. W drodze na przedmieścia okazuje się, że na ulicach zbudowano pośpiesznie barykady, które nie tylko uniemożliwiają dalszy przejazd i przyjście z odsieczą pozostawionym samym sobie żołnierzom, ale także wystawiają członków misji ratunkowych na ciągły ostrzał wroga.

Żadna z tych przeszkód i czyhających po drodze niebezpieczeństw nie zniechęca żołnierzy Kompanii Alfa i Charlie, którzy pomimo zaciekłych ataków rebeliantów, robią wszystko, co w ich mocy, by sprowadzić swoich towarzyszy broni do bazy. Bitwa przechodzi do decydującej fazy. Ranni żołnierze zostają przewiezieni podziurawionymi od kul pojazdami do bazy Camp War Eagle, a pozostali członkowie misji wyruszają w dalszą drogę, by uratować odcięty od posiłków pluton. Opowiadając później o swojej misji, Volesky, który wraz z kapitanem Denomym dołączył do żołnierzy oddziału idącego z odsieczą, zacytował słowa, które przed nim wypowiedziało już wielu dowódców - „Tego dnia niespotykane męstwo spotykaliśmy na każdym kroku”.

W walkach zginęło ośmiu amerykańskich żołnierzy, 65 zostało rannych, a wielu odniosło bardzo poważne obrażenia, które całkowicie zmieniły ich dotychczasowe życie. Wszyscy uczestnicy tamtych zdarzeń będą zawsze naznaczeni traumą tej dramatycznej bitwy. „Czarna niedziela” to dzień, który niechlubnie zapisał się w historii amerykańskiej wojskowości. Nigdy wcześniej od czasów wojny w Wietnamie nie zginęło jednego dnia aż tylu żołnierzy.

Podczas starć, niezwykłym męstwem wykazali się nie tylko żołnierze, ale także ich rodziny w bazie Fort Hood. Kiedy w telewizyjnych wiadomościach pojawiły się pierwsze doniesienia o bitwie, w Ameryce rozpoczęła się innego rodzaju bitwa. Rodziny przebywających w Iraku żołnierzy były pełne obaw i miały niewiele informacji na temat przebiegu wydarzeń. Lee Ann Volesky (Callies), która zaczęła prowadzić grupę wsparcia dla rodzin żołnierzy, miała nadzieję, że szykuje się do zadania, którego nigdy nie będzie musiała wykonać. Gina Denomy (Bosworth), która niedawno dołączyła do grupy, zbierała w sobie resztki sił, by pomagać innym przejść przez najgorszy dzień w ich życiu, nie wiedząc sama, czy jej mąż nie zginął w Iraku. Pierwsze dziecko Troya i Giny urodziło się kilka dni przed jego wyjazdem na misję.

O PRODUKCJI
Prawie wszystkie zdjęcia do serii „Długa droga do domu” zostały nakręcone w Fort Hood, największej bazie wojskowej w Stanach Zjednoczonych, która rozciąga się na terenie 341 mil kwadratowych. W jej granicach znajduje się dowództwo i siedziba 1. Dywizji Kawalerii Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam przed rozpoczęciem pamiętnej misji w Iraku mieszkali i odbywali służbę żołnierze, którzy są bohaterami serialu.

„Długa droga do domu” - premiery w niedziele od 5 listopada o godz. 21:00 na National Geographic.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Dluga droga do domu_3.jpg

grafika | 15,3 MB

Pobierz
Dluga droga do domu_6.jpg

grafika | 7,31 MB

Pobierz
Dluga droga do domu_5.jpg

grafika | 7,35 MB

Pobierz
Dluga droga do domu_1.jpg

grafika | 6,63 MB

Pobierz
Dluga droga do domu_11.jpg

grafika | 7,27 MB

Pobierz
Dluga droga do domu_10.jpg

grafika | 6,63 MB

Pobierz
Dluga droga do domu_7.jpg

grafika | 6,48 MB

Pobierz
Dluga droga do domu_4.jpg

grafika | 5,99 MB

Pobierz
Dluga droga do domu_9.jpg

grafika | 5,93 MB

Pobierz
Dluga droga do domu_8.jpg

grafika | 5,93 MB

Pobierz
12_10_2017_Premiera produkcji Dluga droga do domu w listopadzie na National Geographic.pdf

pdf | 1,34 MB

Pobierz
12_10_2017_Premiera produkcji Dluga droga do domu w listopadzie na National Geographic.docx

docx | 57 KB

Pobierz
Dluga droga do domu_2.jpg

grafika | 751 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Antonio Banderas w roli Pabla Picassa – pierwsze zdjęcia z planu

temu

Trwają zdjęcia do drugiej części telewizyjnej antologii „Geniusz” tworzonej przez stację National Geographic, wytwórnię FOX 21 Television Studios oraz spółkę Imagine Television. Tym razem jej bohaterem jest Pablo Picasso, w rolę którego wcielił się nominowany do nagród E
NOMINOWANY DO NAGRODY AKADEMII FILMOWEJ AKTOR WILL SMITH BĘDZIE GOSPODARZEM DOKUMENTU NATIONAL GEOGRAPHIC „BYŁA SOBIE PLANETA”

temu

Przedstawiciele National Geographic ogłosili, że nominowany do Nagrody Akademii Filmowej aktor Will Smith („Ali”, „W pogoni za szczęściem”, „Faceci w czerni I, II i II”) będzie gospodarzem nowej 10-odcinkowej serii dokumentalnej zatytułowanej BYŁA SOBIE PLANETA (ONE STRA
FOX NETWORKS GROUP EUROPE & AFRICA URUCHOMI W 2018 ROKU USŁUGĘ NATIONAL GEOGRAPHIC+

temu

W dniu dzisiejszym przedstawiciele spółki FOX Networks Group (FNG) Europe & Africa ogłosili uruchomienie nowej nielinearnej usługi  -  pierwszego na rynku telewizyjnym serwisu popularnonaukowego na żądanie.Użytkownicy usługi National Geographic+, którą firmuje spółka
NATIONAL GEOGRAPHIC ODKRYWA TAJEMNICE GROBU CHRYSTUSA

temu

Ekipa National Geographic jako jedyna miała możliwość wejścia z kamerą do jednego z najświętszych miejsc dla chrześcijan w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Wewnątrz obserwowała pracę naukowców, ścigających się z czasem, by jak najszybciej wzmocnić konstrukcję zniszczonej i narażonej na zawalenie edykuły Grobu Świętego, w którym znajduje się miejsce spoczynku Jezusa.

„National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków” od 24 października na PGE Narodowym w Warszawie

„National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków” prezentująca wybrane zdjęcia fotografa i członka Towarzystwa National Geographic Joela Sartore będzie dostępna na PGE Narodowym w Warszawie już od 24 października. Ekspozycja jest częścią projektu Photo Ark, mającego na celu podniesienie świadomości o problemie ginących gatunków i zachęcenie do zaangażowania się w ich ochronę.