Luty na kanale National Geographic

Luty na kanale National Geographic

Opublikowany

Niecodzienne samochody, niezwykłe samoloty - nie tylko pasażerskie, ale również bojowe. Wszystkie one widziane z bliska - czasem nawet z bardzo bliska, z dokładnością do każdej najmniejszej nawet części. Maszyny, które nie mogą zawieść - bo kiedy dojdzie do awarii tysiące metrów nad ziemią - skutki mogą być katastrofalne. W lutym na kanale National Geographic spojrzymy w niebo, ale też z niebiańskiej perspektywy popatrzymy na ziemię. Będziemy oglądać z bliska brutalną wojnę, odkrywać pradawne cywilizacje i poznawać tajemnice dinozaurów. Pokażemy też luksus w najlepszym wydaniu - będziemy w Abu Zabi i Dubaju.

KLASYKI W WARSZTACIE
The Guild Garage
Premiery w czwartki od 1 lutego o godz. 21:00 i 21:30
(12x30 min)
Klasyki w warsztacie.jpg
W lutym na ekrany wjedzie trzecia seria „Klasyków w warsztacie”. Poznamy najbardziej kultowe samochody, na widok których niejednej osobie zapiera dech w piersiach. Zobaczymy też właścicieli, którzy chcą, by ich auta stały się prawdziwymi cackami. Będziemy świadkami poszukiwań auta jedynego w swoim rodzaju, samochodu marzeń, prawdziwego klasyka. Mistrzowie z warsztatu Davida Graingera będą pracować nad tym, by stał się on prawdziwym hitem wystawy klasycznych samochodów.
KATASTROFA W PRZESTWORZACH
Air Crash Investigation
Premiery w poniedziałki od 12 lutego o godz. 21:00
(6x60 min)
Katastrofa w przestworzach 4.jpg
Kiedy w 2014 roku na terytorium Ukrainy runął samolot Malaysia Airlines, świat wstrzymał oddech. Lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur przebiegał bez zakłóceń do czasu, gdy znalazł się nad strefą trwającego wtedy już od kilku miesięcy konfliktu między Ukraińcami i prorosyjskimi separatystami. Wtedy właśnie gwałtownie obniżył lot i uderzył w ziemię. Życie straciło 283 pasażerów i 15 członków załogi. W śledztwo trwające w cieniu rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego zaangażowane były międzynarodowe organizacje, a świat z uwagą przyglądał się pracom ekspertów. Prześledzimy je krok po kroku w premierowym odcinku kolejnej, siedemnastej serii „Katastrofy w przestworzach”. W kolejnych odcinkach postaramy się zrozumieć, co było przyczyną tajemniczej katastrofy samolotu linii TransAsia z 2015 roku, sprawdzimy dlaczego samolot Delta Air Lines - lot 1141 runął na ziemię tuż po starcie. Pochylimy się także nad tragedią statku kosmicznego SpaceShipTwo należacego do Virgin Galactic.
ROZBIÓRKA GIGANTÓW: ODRZUTOWCE
Break It Down
Premiera w poniedziałek 12 lutego o godz. 22:00
(1x60 min)
Rozbiórka gigantów odrzutowce 2.jpg
Jest ich kilka milionów. Ważą dziesiątki ton. To części, z których zbudowane są lotnicze bestie. W dokumencie „Rozbiórka gigantów: odrzutowce” przyjrzymy się każdej z nich, by zrozumieć, jak działają, za co odpowiadają i jak istotne jest, by wszystko funkcjonowało bez zarzutu, kiedy maszyna wzbija się tysiące metrów nad ziemię. Zobaczymy rozebranego na części Boeinga 747, który na zawsze zmienił cywilne podróże lotnicze, kiedy ponad 50 lat temu po raz pierwszy wzbił się w niebo. Ekipa, która stanie przed wyzwaniem jego naprawy, będzie musiała wziąć pod lupę 6 milionów części. Poznamy też z bliska Fantoma F-4 – wojskowy samolot myśliwsko-bojowy, którego awaria może być katastrofalna w skutkach. Eksperci spędzą ponad 2 miesiące, rozbierając na części tę maszynę wyposażoną w dwa silniki turboodrzutowe, rakiety i działo Vulcan. Gdy obie maszyny zostaną rozłożone, zobaczymy z bliska jak działają wszystkie elementy samolotu - od silników, przez skrzydła aż po czarne skrzynki. Niektóre elementy będą musiały zostać przetestowane, inne czeka naprawa, by nie zawiodły podczas kolejnego lotu. To scenariusz, który nie może się wydarzyć na wysokości 10 tysięcy metrów nad ziemią.
STAWKA WARTA TUŃCZYKA
Wicked Tuna: North v. South 4
Premiery w środy od 7 lutego o godz. 22:00
(8x60 min)
Stawka warta tuńczyka 2.jpg
W Outer Banks rozpoczyna się nowy sezon połowów tuńczyka błękitnopłetwego. To kolejna szansa na umocnienie swojej pozycji 1)wśród nieustraszonych rybaków z Północnej Karoliny. Ryzyko jest spore, ale i nagroda jest niemała. Ekipy są gotowe na wszystko, by zdobyć największe okazy. Nie będzie łatwo. Wysokie fale nie są przychylne rybakom, a pogoda płata im figle. Oprócz pilnowania własnego bezpieczeństwa i poszukiwania największych ryb, trzeba jeszcze obserwować konkurencję, która nie spoczywa na laurach. Najnowszy wyścig o miano najlepszego poławiacza tuńczyków błekitnopłetwych okaże się jednym z najtrudniejszych.
SAMOLOTY BOJOWE 
Combat Planes
Premiery w piątki od 16 lutego o godz. 22:00 
(10x60 min)
Samoloty do zadań specjalnych. Ich konstrukcje muszą wytrzymać najtrudniejsze starcia na prawdziwym polu walki. 10-odcinkowa seria „Samoloty bojowe” to wyjątkowa opowieść o roli, jaką różne typy samolotów odegrały w historii lotnictwa wojskowego. Zobaczymy niezwykłe bombowce – między innymi Lancaster i Dakota z okresu II wojny światowej – oraz odrzutowy bombowiec dalekiego zasięgu B-52. Przyjrzymy się z bliska, jak wyglądał wyścig technologiczny u progu XX wieku, kiedy konstruktorzy starali się zbudować samolot dający szansę na wygranie wojny. Seria „Samoloty bojowe” pokaże, jaką odegrały te maszyny w historii lotnictwa wojskowego oraz to, w jaki sposób technologia pozwoliła wznieść się ponad wyznaczone granice. Maszyny to jednak nie wszystko. Poznamy również niezwykłych pilotów i ich niezwykłe, pełne emocji historie.
WOJNA POD KONTROLĄ
Chain of Command
Premiery w piątki od 9 lutego o godz. 23:00
(8x60 min)
Wojna pod kontrolą 3.jpg
Seria „Wojna pod kontrolą” to osobisty, widziany z bliska obraz wojny przeciwko brutalnemu ekstremizmowi. Zobaczymy w niej mężczyzn i kobiety, które poświęcają jej całe swoje życie. Dzięki niecodziennej możliwości dostępu do żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych, znajdziemy się w niedostępnych na co dzień zakątkach Pentagonu, staniemy na froncie wojen i bitew, które rozgrywają się na całym świecie, zasiądziemy w kokpicie myśliwca, biorącego udział w jednej z misji. Początkiem tej niebezpiecznej przygody będzie udział w walkach o iracki Mosul.
BLOK PROGRAMOWY ZAGINIONE CYWILIZACJE
Emisja w niedzielę 25 lutego od godz. 17:55

Majowie z powietrza 1.jpg
Blok programowy „Zaginione cywilizacje” przeniesie nas w czasy sprzed tysięcy lat. Zobaczymy jak powstały prehistoryczne cywilizacje, jak się rozwijały i jakie były ich osiągnięcia.
 • Podziemny świat Majów – emisja w niedzielę 25 lutego o godz. 17:55

  Diego Bunuel przemierza głębokie wody i podziemne tunele, badając tajemniczy upadek cywilizacji Majów sprzed 1000 lat.
 • Pradawne Archiwum X: Pismo Inków - emisja w niedzielę 25 lutego o godz. 18:55

  Dr Sabine Hyland próbuje zbadać język odkryty na świętych inkrustowanych tkaninach Inków i złamać ich skomplikowany kod.
 • Kolosy starożytności: Machu Picchu - emisja w niedzielę 25 lutego o godz. 20:00

  Odkrywamy zbudowane na cześć twórcy Imperium Inków - cesarza Pachacuti, miasto Machu Picchu. To jeden z najbardziej inspirujących zabytków na planecie.
 • Majowie z powietrza – premiera w niedzielę 25 lutego o godz. 21:00

  Dżungla w Ameryce Środkowej to nie tylko wyjątkowa przyroda, ale także prawdziwa gratka dla archeologów. W wyniku prac, które odbywały się przez dziesiątki lat, odkryto tu między innymi ślady antycznej cywilizacji Majów. Rozwój technologii przynosi zmiany również dla badań archeologicznych. Dokument „Majowie z powietrza” pokaże największe w historii archeologii badanie LIDAR. Uzmysłowi nam ono, jak ogromna, złożona i skomplikowana była cywilizacja Majów.
 • 2210: Upadek cywilizacji? - emisja w niedzielę 25 lutego o godz. 22:00

  Co za kilkaset lat powiedziałyby o nas ruiny niektórych z naszych największych miast? Czy naukowcy byliby w stanie wyjaśnić, co było przyczyną upadku naszej cywilizacji?
BLOK PROGRAMOWY DINOZAURY POD LUPĄ
Emisja we wtorek 20 lutego od godz. 21:00
W bloku programowym „Dinozaury pod lupą” przyjrzymy się z bliska tym fascynującym kręgowcom, które żyły na Ziemi miliony lat temu.
 • Bestia – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 21:00

  Ostre jak brzytwa zęby, długa szczęka, zakrzywione ostre pazury. Myślisz, że mowa o T. Rex-ie? Nie. To jest Spinozaur. Paul Sereno i Nizar Ibrahim podejmują próbę rekonstrukcji tego największego lądowego drapieżnika.
 • Śmiertelne starcie dinozaurów – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 22:00

  Tajemnicza skamielina może być ostatnim fragmentem układanki, świadczącej o tym, że T.Rex nie był jedynym osobnikiem żyjącym w okresie późnej kredy.
 • Autopsja tyranozaura – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 23:00

  Warunki, w których możliwe było zachowanie tej mumii, występują niezwykle rzadko. Nie codziennie możliwe jest też obserowanie takich operacji. Szczególnie kiedy jest to sekcja tyranozaura.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Propozycje_programowe_National_Geographic_luty_2018.doc

doc | 16,2 MB

Pobierz
Propozycje_programowe_National_Geographic_luty_2018.pdf

pdf | 1,45 MB

Pobierz
Klasyki w warszatcie 3.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Klasyki w warsztacie 2.jpg

grafika | 1,06 MB

Pobierz
Klasyki w warsztacie 5.jpg

grafika | 960 KB

Pobierz
Klasyki w warsztacie 4.jpg

grafika | 515 KB

Pobierz
Wojna pod kontrolą 3.jpg

grafika | 287 KB

Pobierz
Wojna pod kontrolą 1.jpg

grafika | 397 KB

Pobierz
Wojna pod kontrolą 5.jpg

grafika | 268 KB

Pobierz
Wojna pod kontrolą 2.jpg

grafika | 294 KB

Pobierz
Wojna pod kontrolą 4.jpg

grafika | 239 KB

Pobierz
Rozbiórka gigantów odrzutowce 1.jpg

grafika | 836 KB

Pobierz
Rozbiórka gigantów odrzutowce 2.jpg

grafika | 453 KB

Pobierz
Majowie z powietrza 3.jpg

grafika | 286 KB

Pobierz
Majowie z powietrza 1.jpg

grafika | 378 KB

Pobierz
Majowie z powietrza 2.jpg

grafika | 194 KB

Pobierz
Rozbiórka gigantów odrzutowce 3.jpg

grafika | 353 KB

Pobierz
Katastrofa w przestworzach 1.jpg

grafika | 468 KB

Pobierz
Stawka warta tuńczyka 1.jpg

grafika | 300 KB

Pobierz
Katastrofa w przestworzach 3.jpg

grafika | 545 KB

Pobierz
Katastrofa w przestworzach 5.jpg

grafika | 413 KB

Pobierz
Katastrofa w przestworzach 4.jpg

grafika | 435 KB

Pobierz
Stawka warta tuńczyka 4.jpg

grafika | 311 KB

Pobierz
Katastrofa w przestworzach 2.jpg

grafika | 323 KB

Pobierz
Stawka warta tuńczyka 2.jpg

grafika | 233 KB

Pobierz
Stawka warta tuńczyka 3.jpg

grafika | 179 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Propozycje programowe National Geographic na listopad

temu

Lato wprawdzie już się skończyło, ale nie oznacza to końca podróżowania. Jeśli nie na plażę, to może… w kosmos? Właśnie tak! Listopad na kanale National Geographic będzie pełen podróży poza granice naszej planety. Na ekrany powróci hitowy serial „Mars”, w którym naukowcy zderzą się tym razem ze światem biznesu i wielkich pieniędzy. Na widzów zainteresowanych tematem podróży kosmicznych czeka także dokument „Łaziki na Marsie” oraz maraton, w którym poznamy kulisy prac ekipy SpaceX nad załogowym lotem na Marsa. Dowiemy się więcej na temat misji na Słońce, a także weźmiemy udział w kosmicznym wyścigu najbardziej spektakularnych wahadłowców. Ale to nie wszystko! W listopadzie odwiedzimy także m.in. „Megawieżowce” i poznamy losy więźniów najlepiej strzeżonego więzienia w dokumencie „Wielkie ucieczki z Alcatraz”.
Wrzesień na kanale National Geographic pełen emocji

temu

Pasjonaci techniki i maszyn wszelkiego rodzaju we wrześniu znajdą dla siebie mnóstwo propozycji w ofercie kanału National Geographic. W ośmioodcinkowej serii „Maszyny bojowe” przyjrzymy się z bliska sprzętom, które zmieniają losy wojen. Z kolei seria „Potęga techniki” zbada, jak najciekawsze koncepcje inżynierów wpływają na nasze codzienne życie. Na ekrany wraca też „Katastrofa w przestworzach” –doskonale znana widzom seria, w której zobaczymy rekonstrukcje najbardziej znanych katastrof lotniczych, a także próby ustalenia, co do nich doprowadziło. We wrześniowe piątki zajmiemy się z kolei nieco dalszą historią w filmach „Przełomowe bitwy” oraz „Apokalipsa: Stalin”, natomiast w rocznicę wybuchu II wojny światowej – w sobotę 1 września – mini maraton programowy przybliży wydarzenia sprzed 79 lat. Kolejne soboty poświęcone będą atakom z 11 września, poszukiwaniom UFO i skarbom, które pobudzają wyobraźnię. Atmosferę jeszcze bardziej podgrzeje seria „Koszmarna wyprawa: ocaleni”, ukazująca wyjazdy bardzo dalekie od wymarzonych wakacji. Dreszczyku emocji z pewnością nie zabraknie!
Propozycje programowe National Geographic na sierpień

temu

Przygotujcie  się na dużą dawkę emocji, bo sierpień na kanale National  Geographic  spędzimy na odkrywaniu tajemnic i rozwiązywaniu zagadek. Do części z  naszych znalezisk było wyjątkowo trudno dotrzeć, ponieważ znajdują się  głęboko na dnie oceanów, mórz i jezior. Z pomocą przyszły  jednak  najnowocześniejsze technologie wykorzystane przez hydrologów. Efekty ich pracy poznamy w premierowej serii „Wyprawa na dno”, która pozwoli nam poczuć się jak członkowie podmorskiej ekspedycji. W sierpniu towarzyszyć jej będą emisje programów specjalnych „Wyprawa na dno: piraci,  więźniowie i złoczyńcy” oraz „Wyprawa na dno: zabójczy trójkąt”, których popularność zadecydowała o stworzeniu całej serii na temat  podwodnych  poszukiwań. Będziemy mieli też okazję odkrywać nieznane  oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni w filmie „Japonia – krajobraz niezwykły”. Sierpniowe piątki na kanale National Geograpfic to z kolei przełomowe filmy i seriale historyczne: „II wojna światowa: 1941 i  człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” – które rzucają nowe światło na znane wydarzenia z czasów II wojny światowej. A jeśli po takiej dawce emocji, wciąż silny będzie głód wiedzy, propozycją na sobotnie wieczory są tematyczne „Letnie minimaratony”, poświęcone Korei Północnej, Chinom, Japonii oraz starożytnym zaginionym skarbom.
Lipiec na kanale National Geographic

temu

Słońce, wysoka temperatura, wakacje i urlop. O urokach lata nie trzeba nikogo przekonywać, ale słońce to też promieniowanie, które może być szkodliwe ze względu na dziurę ozonową. Przygotowany przez kanał National Geographic dokument „Dziura ozonowa” pokaże, jak blisko ekologicznej katastrofy byliśmy. O zimie udało się już skutecznie zapomnieć a słońce za oknem odgania myśli o chłodzie, ale na kanale National Geographic przypomnimy sobie, jak zima wpływa na… komunikację. Zobaczymy „Najniebezpieczniejsze drogi Europy” i podróże „Autostradą przez piekło”. Przyjrzymy się, jak bohaterskim drogowcom udaje się uniknąć komunikacyjnej katastrofy. Zagłębimy się także w oddalone od wszelkiej cywilizacji tereny Alaski, gdzie z nielicznymi śmiałkami zawalczymy o przeżycie w serii „Odludna wyspa: przetrwanie”. Ale nie zawsze i nie wszystkim udaje się uchronić od najgorszego. Dla wiernych widzów serii „Katastrofa w przestworzach” kanał National Geographic przygotował wybór odcinków, które można zebrać pod hasłem „Wybuchowe dowody”. Poznamy więc historie zdarzeń lotniczych, które zapisały się w pamięci wielu ludzi. A kiedy o historii mowa – w lipcu nie zabraknie też produkcji o takiej tematyce. Poznamy więc „Tajemnicze bunkry Hitlera”, zobaczymy niezwykłą historię „Dwoje wrogów Hitlera”, a światowej sławy historyk oceni działania i strategię wojenną Winstona Churchilla. Dla fanów kosmicznych historii przygotowaliśmy z kolei blok programowy „National Geographic ujawnia”, w którym przypomnimy między innymi lądowanie na Księżycu i będziemy próbować odkryć "Tajemnice Strefy 51".
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.