Wystawa „National Geographic Photo Ark” dotarła do Krakowa. Wciąż możesz przyłączyć się do akcji #RatujmyRazem

Wystawa „National Geographic Photo Ark” dotarła do Krakowa. Wciąż możesz przyłączyć się do akcji #RatujmyRazem

Opublikowany

Krakowscy miłośnicy zwierząt mają niezwykłą okazję przyjrzenia się z bliska gatunkom, których zostało na świecie już bardzo niewiele. Ich niezwykłe zdjęcia, wykonane przez fotografa i członka Towarzystwa National Geographic Joela Sartore, chwyciły za serce tysiące mieszkańców Warszawy i Poznania. Teraz czas na Kraków! Wystawę oglądać można do 8 lutego, a towarzyszyć jej będą warsztaty dla dzieci. Partnerem wydarzenia jest Cyfrowy Polsat.

Czym orangutan różni się od innych małp? Dlaczego jemu i wielu innym gatunkom grozi wyginięcie i jak możemy im pomóc? – odpowiedzi na podobne pytania padną na warsztatach przeznaczonych dla najmłodszych, towarzyszących wystawie „National Geographic Photo Ark”, którą oglądać można w Centrum Handlowym Serenada w Krakowie. Warsztaty dla szkół i dzieci w wieku od 8 do 14 lat odbywają się w dni powszednie, natomiast w weekendy maluchy mają szansę pomalować buzie i wcielić się w ulubionego zwierzaka. Wszystko to dostępne jest w specjalnie przygotowanej strefie National Geographic i Cyfrowego Polsatu. Tu też można kolorować obrazki zwierząt, czy bawić się magnetyczną tablicą, która pomoże dziecku poczuć się jak prawdziwy odkrywca, badający gdzie dokładnie mieszkają zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt. Każdego dnia w godzinach otwarcia Centrum Handlowego Serenada zarówno dzieci, jak i dorośli mogą natomiast oglądać niesamowite portrety ginących gatunków zwierząt, zbierane przez Joela Sartore podczas 10-letniej podróży po całym świecie. Dotychczas na pokład swojej Photo Arki zaprosił on już ponad 7 tysięcy zwierząt, a drugie tyle wciąż zamierza sfotografować.
Wernisaż wystawy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków na PGE Narodowym, natgeophotoark.org 4.jpg
Wystawa będzie czynna codziennie w godzinach otwarcia centrum, natomiast strefa National Geographic i Cyfrowego Polsatu w godzinach 10.00–20.00. Udział w imprezie jest całkowicie bezpłatny.

Odwiedzamy ogrody zoologiczne, hodowców i ośrodki leczenia dzikich zwierząt oraz oceanaria. Podróżujemy dookoła świata i fotografujemy gatunki, które znajdują się pod opieką człowieka. Jesteśmy w połowie tej drogi…

Joel Sartore

Photo Ark - wizyta Joela Sartore w Polsce

Wcześniejsze odsłony wystawy „National Geographic Photo Ark” w polskich miastach stały się prawdziwym hitem. W ciągu 21 dni ponad 14 000 osób obejrzało zdjęcia Joela Sartore na PGE Narodowym. W warsztatach dla dzieci w Poznaniu uczestniczyło natomiast 270 uczniów w wieku 8-14 lat. Elementem towarzyszącym wystawie w Polsce jest hasztag #RatujmyRazem w mediach społecznościowych. Stale przybywa zdjęć, które są nim oznaczane, co świadczyć może o tym, że wyjątkowe podejście Joela Sartore do fotografowanych zwierząt, zapada w pamięć widzów i  skłania ich do dłuższej refleksji. 
hasz.jpg
Czym wyróżniają się zdjęcia Joela Sartore? Powstają w podobny sposób, jak portrety ludzi. Fotograf nie różnicuje też gatunków i tyle samo uwagi poświęca pięknemu wilkowi, co mniej lubianym przez ludzi owadom.

Kilkanaście lat temu zacząłem się zastanawiać, co można zrobić, żeby przykuć ludzką uwagę. Pomyślałem, że może zdjęcia zwierząt robione na czarnym i białym tle – które pokazują je pięknie oświetlone – przyciągną uwagę. Myślę, że tak się stało – ludzie na całym świecie wiedzą o tym projekcie”

Joel Sartore


Joel Sartore w czasie swojego pobytu w Polsce zrobił blisko 1500 zdjęć ponad 70 stworzeniom z wrocławskiego ogrodu zoologicznego. 
Joel Sartore Photo Ark 05.jpg
National Geographic Photo Ark pomaga edukować odbiorców w różnym wieku. Pokazuje i uświadamia, jak biologicznie zróżnicowany jest świat i pozwala wzmocnić więzi z jego dzikimi mieszkańcami. Przygotowane w ramach projektu materiały pokazywane są na wystawach, publikowane w artykułach w magazynie National Geographic lub wykorzystywane podczas wydarzeń organizowanych na całym świecie. Powstała także 3-odcinkowa seria “Projekt Photo Ark”, która miała premierę w zeszłym roku na kanale Nat Geo Wild. Użytkownicy mogą także przeglądać zdjęcia z katalogu Photo Ark w na stronie internetowej poświęconej temu projektowi: http://photoark.pl.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

National Geographic Projekt Photo Ark 5.jpg

grafika | 3,63 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 1.jpg

grafika | 2,09 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 4.jpg

grafika | 2,2 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 3.jpg

grafika | 1,86 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 6.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 2.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
National Geographic Photo Ark - wystawa już do obejrzenia w Krakowie!.doc

doc | 2,35 MB

Pobierz
National Geographic Photo Ark - wystawa już do obejrzenia w Krakowie!.pdf

pdf | 586 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Strategie despotycznych władców i podstawy ich reżimów. „Wiek dyktatorów” w maju na kanale National Geographic

temu

Dyktatura odcisnęła swoje piętno na całym XX wieku, a władcy stojący na czele reżimów uczyli się od siebie wzajemnie. Choć każdy z nich był inny, używali tej samej taktyki. Terror, propaganda, kreowanie się na półboga, kontrola elit, wykreowanie wroga, przemoc – to tylko część narzędzi, które utrzymują dyktatorów u władzy. Seria „Wiek dyktatorów” w sześciu godzinnych odcinkach pokaże, czym kierowali się przywódcy i twórcy największych, najbardziej opresyjnych światowych reżimów.
National Geographic ujawnia, kto będzie kolejnym „Geniuszem”. Po Einsteinie i Picassie, bohaterką słynnej antologii zostanie autorka „Frankensteina” Mary Shelley

temu

Tuż przed premierą kolejnego sezonu głośnej telewizyjnej antologii „Geniusz: Picasso” zaplanowanej na niedzielę, 22 kwietnia, kierownictwo stacji National Geographic ogłosiło, że bohaterką trzeciego sezonu będzie pisarka nazywana matką gatunku science-fiction. Wyprodukowany przez spółkę Imagine Entertainment dla wytwórni Fox 21 Television Studios serial ukaże mało znane fakty z życia awangardowej autorki, feministki i kontrowersyjnej intelektualistki.
Kochamy ją, bo jest przedziwna! Poznaj lepiej planetę, na której mieszkasz

temu

Czy wiesz, że na szczycie Mount Everestu można znaleźć skamieniałości starożytnych stworzeń morskich? Albo że nad Puszczą Amazońską unosi się 20 milionów ton pary wodnej? Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, to idealna okazja, by dowiedzieć się więcej o miejscu, które jest naszym domem. A w każdy wtorek na kanale National Geographic ciekawostki na temat „Przedziwnej planety Ziemi” przedstawia Will Smith. 
Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał. Poznaj kobiety Pabla Picassa

temu

Żony miał dwie, ale kobiet w jego życiu było zdecydowanie więcej. Były dla Picassa kochankami, muzami, obiektami westchnień i fascynacji. Jego pasja i uwielbienie do kobiet znalazło swój wyraz w sztuce - na portretach artysty znajdują się przede wszystkim one. Obrazy mężczyzn to głównie autoportrety. Burzliwe relacje Picassa to jeden z głównych tematów serii National Geographic „Geniusz: Picasso”.

Rozpoznawcze, bombowe, myśliwskie - „Samoloty bojowe” w lutym na kanale National Geographic

Ich historia rozpoczęła się około stu lat temu. Odkąd wzbiły się w niebo – na zawsze zmieniły militarny świat. Mowa o samolotach bojowych. Przez lata przechodziły szereg modyfikacji i dostosowywane były do coraz bardziej skomplikowanych i wymagających działań. Zwiększały się ich zasięg i siła bojowa. To proces, który zaczął się, odkąd tylko pojawiły się w użyciu i trwa do dziś. Seria „Samoloty bojowe” pokazuje, jak wielką ewolucję w ciągu ostatniego stulecia przeszły wojskowe maszyny i jak wiele się zmieniło w światowym wyścigu zbrojeń.