Wystawa „National Geographic Photo Ark” dotarła do Krakowa. Wciąż możesz przyłączyć się do akcji #RatujmyRazem

Wystawa „National Geographic Photo Ark” dotarła do Krakowa. Wciąż możesz przyłączyć się do akcji #RatujmyRazem

Opublikowany

Krakowscy miłośnicy zwierząt mają niezwykłą okazję przyjrzenia się z bliska gatunkom, których zostało na świecie już bardzo niewiele. Ich niezwykłe zdjęcia, wykonane przez fotografa i członka Towarzystwa National Geographic Joela Sartore, chwyciły za serce tysiące mieszkańców Warszawy i Poznania. Teraz czas na Kraków! Wystawę oglądać można do 8 lutego, a towarzyszyć jej będą warsztaty dla dzieci. Partnerem wydarzenia jest Cyfrowy Polsat.

Czym orangutan różni się od innych małp? Dlaczego jemu i wielu innym gatunkom grozi wyginięcie i jak możemy im pomóc? – odpowiedzi na podobne pytania padną na warsztatach przeznaczonych dla najmłodszych, towarzyszących wystawie „National Geographic Photo Ark”, którą oglądać można w Centrum Handlowym Serenada w Krakowie. Warsztaty dla szkół i dzieci w wieku od 8 do 14 lat odbywają się w dni powszednie, natomiast w weekendy maluchy mają szansę pomalować buzie i wcielić się w ulubionego zwierzaka. Wszystko to dostępne jest w specjalnie przygotowanej strefie National Geographic i Cyfrowego Polsatu. Tu też można kolorować obrazki zwierząt, czy bawić się magnetyczną tablicą, która pomoże dziecku poczuć się jak prawdziwy odkrywca, badający gdzie dokładnie mieszkają zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt. Każdego dnia w godzinach otwarcia Centrum Handlowego Serenada zarówno dzieci, jak i dorośli mogą natomiast oglądać niesamowite portrety ginących gatunków zwierząt, zbierane przez Joela Sartore podczas 10-letniej podróży po całym świecie. Dotychczas na pokład swojej Photo Arki zaprosił on już ponad 7 tysięcy zwierząt, a drugie tyle wciąż zamierza sfotografować.
Wernisaż wystawy National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków na PGE Narodowym, natgeophotoark.org 4.jpg
Wystawa będzie czynna codziennie w godzinach otwarcia centrum, natomiast strefa National Geographic i Cyfrowego Polsatu w godzinach 10.00–20.00. Udział w imprezie jest całkowicie bezpłatny.

Odwiedzamy ogrody zoologiczne, hodowców i ośrodki leczenia dzikich zwierząt oraz oceanaria. Podróżujemy dookoła świata i fotografujemy gatunki, które znajdują się pod opieką człowieka. Jesteśmy w połowie tej drogi…

Joel Sartore

Photo Ark - wizyta Joela Sartore w Polsce

Wcześniejsze odsłony wystawy „National Geographic Photo Ark” w polskich miastach stały się prawdziwym hitem. W ciągu 21 dni ponad 14 000 osób obejrzało zdjęcia Joela Sartore na PGE Narodowym. W warsztatach dla dzieci w Poznaniu uczestniczyło natomiast 270 uczniów w wieku 8-14 lat. Elementem towarzyszącym wystawie w Polsce jest hasztag #RatujmyRazem w mediach społecznościowych. Stale przybywa zdjęć, które są nim oznaczane, co świadczyć może o tym, że wyjątkowe podejście Joela Sartore do fotografowanych zwierząt, zapada w pamięć widzów i  skłania ich do dłuższej refleksji. 
hasz.jpg
Czym wyróżniają się zdjęcia Joela Sartore? Powstają w podobny sposób, jak portrety ludzi. Fotograf nie różnicuje też gatunków i tyle samo uwagi poświęca pięknemu wilkowi, co mniej lubianym przez ludzi owadom.

Kilkanaście lat temu zacząłem się zastanawiać, co można zrobić, żeby przykuć ludzką uwagę. Pomyślałem, że może zdjęcia zwierząt robione na czarnym i białym tle – które pokazują je pięknie oświetlone – przyciągną uwagę. Myślę, że tak się stało – ludzie na całym świecie wiedzą o tym projekcie”

Joel Sartore


Joel Sartore w czasie swojego pobytu w Polsce zrobił blisko 1500 zdjęć ponad 70 stworzeniom z wrocławskiego ogrodu zoologicznego. 
Joel Sartore Photo Ark 05.jpg
National Geographic Photo Ark pomaga edukować odbiorców w różnym wieku. Pokazuje i uświadamia, jak biologicznie zróżnicowany jest świat i pozwala wzmocnić więzi z jego dzikimi mieszkańcami. Przygotowane w ramach projektu materiały pokazywane są na wystawach, publikowane w artykułach w magazynie National Geographic lub wykorzystywane podczas wydarzeń organizowanych na całym świecie. Powstała także 3-odcinkowa seria “Projekt Photo Ark”, która miała premierę w zeszłym roku na kanale Nat Geo Wild. Użytkownicy mogą także przeglądać zdjęcia z katalogu Photo Ark w na stronie internetowej poświęconej temu projektowi: http://photoark.pl.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

National Geographic Projekt Photo Ark 5.jpg

grafika | 3,63 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 1.jpg

grafika | 2,09 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 4.jpg

grafika | 2,2 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 3.jpg

grafika | 1,86 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 6.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
National Geographic Projekt Photo Ark 2.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
National Geographic Photo Ark - wystawa już do obejrzenia w Krakowie!.doc

doc | 2,35 MB

Pobierz
National Geographic Photo Ark - wystawa już do obejrzenia w Krakowie!.pdf

pdf | 586 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
"Ten film sprawił, że wróciłam myślami do najlepszych dni w moim życiu”. Premiera najgłośniejszego dokumentu roku pt. „Jane” na antenie National Geographic

temu

Film w reżyserii filmowca-wizjonera Bretta Morgena przedstawia unikatowe materiały, będące zapisem przełomowych badań nad szympansami, jakie przeprowadziła ikona ekologii - Jane Goodall. Kompozytorem muzyki do filmu jest światowej sławy muzyk, Philip Glass.
To prawdziwe latające centrum dowodzenia i jedna z najbardziej niezwykłych maszyn na świecie. „Air Force One bez tajemnic” w marcu na kanale National Geographic

temu

Ten samolot jest niezwykły pod wieloma względami. Wyjątkowa jest nie tylko jego konstrukcja, ale przede wszystkim przeznaczenie. To pozostające cały czas w gotowości mobilne centrum dowodzenia dla jednego z najbardziej wpływowych ludzi na świecie – prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dokument „Air Force One bez tajemnic” pozwala zajrzeć do podniebnej sypialni prezydenta i pomieszczeń, w których kryją się najpilniej strzeżone na świecie technologie.
Kapsułki, walizki z podwójnym dnem, a nawet nasączone zabronioną substancją ubrania. Służby na tropie przemytników kokainy. „Alarm na lotnisku: Peru” w marcu na kanale National Geographic

temu

Kreatywność przemytników narkotyków nie zna granic. By przewieźć niedozwolone substancje, uciekają się do coraz bardziej skomplikowanych i zaawansowanych działań. Szczególnie kiedy podróżują z kraju, w którym handel narkotykami kwitnie na skalę, którą trudno jest opanować. Mowa o Peru. Znajdujemy się właśnie na największym peruwiańskim lotnisku im. Jorge Cháveza w Limie. Tutejsze służby codziennie zmagają się z przemytnikami kokainy. Widziały już wiele, ale niejedno może je jeszcze zaskoczyć. W serii „Alarm na lotnisku: Peru” poznamy metody działania narkotykowych handlarzy i pokażemy ich wpadki.
Czy igrzyska przyniosły olimpijski spokój w Korei Północnej? Program specjalny “Igrzyska w cieniu reżimu” w lutym na kanale National Geographic

temu

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu są wyjątkowe pod wieloma względami, ale ich lokalizacja jest chyba punktem najbardziej przykuwającym uwagę. Zaledwie 80 km od sportowych aren znajduje się strefa zdemilitaryzowana, która oddziela Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowej olimpiady w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak wielkie igrzyska wpływają na stosunki Korei Północnej ze światem. Premiera dokumentu “Igrzyska w cieniu reżimu” w sobotę 24 lutego  o godzinie 21.00 na kanale National Geographic.  

Rozpoznawcze, bombowe, myśliwskie - „Samoloty bojowe” w lutym na kanale National Geographic

Ich historia rozpoczęła się około stu lat temu. Odkąd wzbiły się w niebo – na zawsze zmieniły militarny świat. Mowa o samolotach bojowych. Przez lata przechodziły szereg modyfikacji i dostosowywane były do coraz bardziej skomplikowanych i wymagających działań. Zwiększały się ich zasięg i siła bojowa. To proces, który zaczął się, odkąd tylko pojawiły się w użyciu i trwa do dziś. Seria „Samoloty bojowe” pokazuje, jak wielką ewolucję w ciągu ostatniego stulecia przeszły wojskowe maszyny i jak wiele się zmieniło w światowym wyścigu zbrojeń.