Spójrz w oczy bestiom sprzed milionów lat. Blok programowy „Dinozaury pod lupą” w lutym na kanale National Geographic
Spójrz w oczy bestiom sprzed milionów lat. Blok programowy „Dinozaury pod lupą” w lutym na kanale National Geographic

Spójrz w oczy bestiom sprzed milionów lat. Blok programowy „Dinozaury pod lupą” w lutym na kanale National Geographic

Opublikowany

Zapnijcie pasy – cofamy się w czasie o ponad 65 milionów lat. National Geographic zabierze nas w niezwykłą podróż do czasów, gdy na Ziemi rządziły wielkie gady. Znamy je tylko ze skamielin w muzeach i z hollywoodzkich superprodukcji. Jednak naukowcom czasem fragment kości wystarczy, by prześledzić całą historię życia dinozaura. W bloku programowym „Dinozaury pod lupą” zobaczymy, jak przebiega rekonstrukcja i… dekonstrukcja tych olbrzymich potworów. Poznamy klasyczne i nieco bardziej fantazyjne metody pracy paleontologów. Może być groźnie, ale czy oprzesz się ciekawości?  

Blok programowy „Dinozaury pod lupą” – emisja we wtorek 20 lutego od godz. 21:00 na National Geographic.
Dinozaury pod lupą” to blok filmów, w których na wiele nietypowych sposobów przyjrzymy się tym fascynującym kręgowcom. Wieczorem 20 lutego szczególnie bacznym obserwacjom poddane zostanie otoczenie tyranozaura. Poznamy jego mało popularnego kuzyna – nanotyrana. Dowiemy się także, czy to prawda, że T.Rex był największym drapieżnikiem chodzącym po Ziemi. Na koniec zaś weźmiemy udział w bezprecedensowym przedsięwzięciu – sekcji zwłok tyranozaura.
Bestia – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 21:00
Jak nazywał się największy drapieżnik na świecie? Z pewnością na myśl od razu nasuwa się tyranozaur. Badania potwierdziły jednak, że największy T.Rex mierzył 12,3 m od czubka nosa do końca ogona. Tymczasem paleontolodzy wyliczyli, że dorosły spinozaur miał nawet 15 m długości. Wiemy o nim od początku XX wieku, gdy niemiecki paleontolog Ernst Stromer odnalazł jego skamieniałości. To cenne odkrycie nie przetrwało niestety II wojny światowej, ale w 2005 r. badacze ponownie natrafili na czaszkę tego wielkiego drapieżnika. Na temat spinozaura wciąż istnieje wiele pytań bez odpowiedzi, choćby do czego służył jego grzbietowy żagiel. Podobnymi zagadkami zajmą się Paul Sereno i Nizar Ibrahim, którzy podjęli próbę rekonstrukcji tego największego lądowego drapieżnika.

Bestia - Wodny dinozaur

Śmiertelne starcie dinozaurów – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 22:00
Niezwykłe znalezisko w postaci szczątków dwóch walczących ze sobą dinozaurów podważyło dotychczasową wiedzę paleontologów na temat tyranozaura. Jednym z zastygłych w morderczym uścisku potworów był triceratops, natomiast drugi przypominał młodego tyranozaura. Nie wszystko jednak pasowało badaczom. W dokumencie „Śmiertelne starcie dinozaurów” naukowcy stworzą wirtualny obraz nieznanej nikomu dotychczas bestii – nanotyrana z rodziny Tyrannosaurus.

Śmiertelne starcie dinozaurów - Podwójne morderstwo

Autopsja tyranozaura – emisja we wtorek 20 lutego o godz. 23:00
„Dowiedzmy się, jak umarł, a dowiemy się, jak żył” – to założenie towarzyszy wielu autopsjom. Podobnie jest i w tym przypadku, choć trudno tu mówić o typowej operacji. Ilu naukowców na świecie może bowiem powiedzieć, że przeprowadzało sekcję zwłok… tyranozaura? Eksperci zbudowali model odwzorowujący anatomię T.Rexa, a teraz go pokroją. Czego dowiedzą się z tego niecodziennego badania? 

Autopsja tyranozaura - T. rex: Anatomia i teorie

Blok programowy „Dinozaury pod lupą” – emisja we wtorek 20 lutego od godz. 21:00 na National Geographic.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Dinozaury pod lupą - blok programowy National Geograhic.pdf

pdf | 151 KB

Pobierz
Dinozaury pod lupą - blok programowy National Geograhic.docx

docx | 94,7 KB

Pobierz
Śmiertelne starcie tyranów 1.jpg

grafika | 8,22 MB

Pobierz
Śmiertelne starcie tyranów 2.jpg

grafika | 7,46 MB

Pobierz
Śmiertelne starcie tyranów 3.jpg

grafika | 4,96 MB

Pobierz
Śmiertelne starcie tyranów 4.jpg

grafika | 4,31 MB

Pobierz
Bestia 1.jpg

grafika | 12,5 MB

Pobierz
Bestia 4.jpg

grafika | 3,39 MB

Pobierz
Bestia 3.jpg

grafika | 3,33 MB

Pobierz
Bestia 2.jpg

grafika | 1,44 MB

Pobierz
Autopsja tyranozaura 5.jpg

grafika | 23 MB

Pobierz
Autopsja tyranozaura 4.jpg

grafika | 14,6 MB

Pobierz
Autopsja tyranozaura 1.jpg

grafika | 13,2 MB

Pobierz
Autopsja tyranozaura 2.jpg

grafika | 12,7 MB

Pobierz
Autopsja tyranozaura 3.jpg

grafika | 5,09 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zachwycające podniebne konstrukcje, cuda współczesnej architektury i ich twórcy – zobaczcie świat z innej perspektywy. „Megawieżowce” w listopadzie na kanale National Geographic

temu

W ciągu ostatnich 5 lat podwoiła się liczba wieżowców wysokich na ponad 300 metrów. Eksperci szacują, że ogromnych budynków będzie coraz więcej, bo do 2050 roku miasta staną się tak przeludnione, że podniebne konstrukcje mogą okazać się jedynym rozwiązaniem na znalezienie odpowiedniego lokum. W serii „Megawieżowce” na kanale National Geographic będziecie mieli szanse zobaczyć najwyższe i najbardziej imponujące budowle na świecie, a także poznać sekrety ich konstrukcji.
Spójrz na wojnę z nietypowej perspektywy. „Piekło pod wodą: II wojna światowa” w październiku na kanale National Geographic

temu

Druga seria produkcji „Piekło pod wodą: II wojna światowa” pokaże kolejne odsłony historii podwodnych walk prowadzonych podczas II wojny światowej i Zimnej Wojny. Poznamy strategie i działania największych okrętów. W programie zrekonstruowane zostaną także najważniejsze bitwy.
FOX PLAY I NATIONAL GEOGRAPHIC PLAY WCHODZĄ NA POLSKI RYNEK WE WSPÓŁPRACY Z PLATFORMĄ NC+

temu

Warszawa, 1 października 2018 r.: Przedstawiciele spółki FOX Networks Group (FNG) Europe and Africa ogłosili wprowadzenie usług FOX Play i National Geographic Play na polski rynek dzięki umowie podpisanej z platformą nc+. Platforma nc+ jest jednocześnie pierwszym partner
Wyprawa do świata mitów, bogów i starożytnych wierzeń. Nowe maratony „Skarby do odkrycia” w październiku na kanale National Geographic

temu

Początek jesieni i październikowe chłody nam nie straszne. Wraz z kanałem National Geographic ruszamy bowiem w podróż, która rozbudzi wyobraźnię i rozgrzeje emocje. Będziemy szukać tego, co dotychczas okryte było wielką tajemnicą – mitycznej Atlantydy i grobu Heroda. W Turcji odwiedzimy najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka. Poznamy też sekrety, które skrywają mumie w Chinach oraz… w Papui-Nowej Gwinei.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.