Czy igrzyska przyniosły olimpijski spokój w Korei Północnej? Program specjalny “Igrzyska w cieniu reżimu” w lutym na kanale National Geographic

Czy igrzyska przyniosły olimpijski spokój w Korei Północnej? Program specjalny “Igrzyska w cieniu reżimu” w lutym na kanale National Geographic

Opublikowany

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu są wyjątkowe pod wieloma względami, ale ich lokalizacja jest chyba punktem najbardziej przykuwającym uwagę. Zaledwie 80 km od sportowych aren znajduje się strefa zdemilitaryzowana, która oddziela Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowej olimpiady w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak wielkie igrzyska wpływają na stosunki Korei Północnej ze światem. Premiera dokumentu “Igrzyska w cieniu reżimu” w sobotę 24 lutego  o godzinie 21.00 na kanale National Geographic.  

Program specjalny “Igrzyska w cieniu reżimu” przedstawia narastające napięcie na linii Korea Północna - Stany Zjednoczone oraz wpływ tak wielkich sportowych wydarzeń, jak igrzyska olimpijskie, na globalną sytuację geopolityczną. Korea Północna zbojkotowała w 1988 roku letnią olimpiadę w Seulu, a później zaszokowała cały świat, oświadczając, że weźmie udział w kolejnych igrzyskach w 2018 roku rozrywanych w Korei Południowej. Kiedy najwięksi sportowcy świata walczą o medale w Pjongczangu, National Geographic przygląda się sąsiedniemu krajowi, który nieustannie skupia na sobie uwagę międzynarodowych obserwatorów. Poznamy kulisy politycznych intryg, niezliczonych gróźb wykorzystania broni nuklearnej oraz kruchej równowagi na Półwyspie, której zaburzenie może doprowadzić do nieobliczalnego w skutkach konfliktu. Dokument National Geographic ukaże materiały nagrane na gorąco w czasie trwania olimpiady, a także zdjęcia archiwalne, komentarze ekspertów oraz państwowych dostojników. Wybierzemy się w podróż do Korei Północnej, aby przedstawić historię kontrowersji dotyczących udziału Korei Północnej w zimowych igrzyskach olimpijskich.

Uwaga całego świata będzie skupiać się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018, gdzie reprezentacje Korei Południowej i Północnej wystąpią pod jedną flagą. Jest to doskonały moment, żeby przedstawić widzom historię udziału Korei Północnej w olimpiadach. Jesteśmy wiarygodnym narratorem tej historii, bo od lat tworzymy programy, które podejmują aktualne tematy. Doskonałym tego przykładem jest seria dokumentalna “Wojna pod kontrolą” będąca kameralnym i wnikliwym zapisem walki z krwawym ekstremizmem

Tim Pastore, prezes ds. własnych produkcji National Geographic

Gospodarzem programu specjalnego, który jest kontynuacją popularnej serii “Za kulisami: Korea Północna z ukrycia”, będzie korespondent stacji ABC News, Bob Woodruff. Podczas pracy nad programem po raz dziewiąty odwiedził Półwysep Koreański, by omówić bieżące wydarzenia w szerszym kontekście i wyjaśnić jak igrzyska olimpijskie wpisują się w aktualną sytuację polityczną w regionie.

Jestem fanem stacji National Geographic i muszę przyznać, że od wielu lat z zaciekawieniem oglądam jej odważne i nieszablonowe programy. Dlatego właśnie bardzo cieszę się, że będę mógł na bieżąco relacjonować wydarzenia w Pjongczangu. Udział w igrzyskach sportowców z Korei Północnej oraz niedawne gesty solidarności z Koreą Południową są przełomowymi wydarzeniami w historii tego regionu. Bardzo chciałbym osadzić je w szerszym kontekście.

Bob Woodruff

Igrzyska w cieniu reżimu - oglądaj na National Geographic

Producentem programu “Igrzyska w cieniu reżimu” dla stacji National Geographic jest spółka Lincoln Square Productions. Obowiązki producentów wykonawczych pełnią Jeanmarie Condon, Ben Newman, Tim Pastore, Kevin Tao Mohs i Betsy Forhan.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Igrzyska w cieniu reżimu 5.jpg

grafika | 2,85 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 3.jpg

grafika | 1,64 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 2.jpg

grafika | 1,66 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 1.jpg

grafika | 1,39 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 6.jpg

grafika | 2,05 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 4.jpg

grafika | 812 KB

Pobierz
Program specjalny Igrzyska w cieniu rezimu na kanale National Geographic.pdf

pdf | 246 KB

Pobierz
Program specjalny Igrzyska w cieniu rezimu na kanale National Geographic.docx

docx | 29,9 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Nieprzewidywalny władca i zagrażająca światu broń

temu

Korea Północna skrywa wiele tajemnic. Politycy na całym świecie spoglądają w stronę półwyspu z dużą niepewnością, a czasem nawet strachem. Służby wywiadowcze i wojskowe śledzą każdy krok koreańskiego przywódcy, a doniesienia z Pjongjangu trafiają na czołówki gazet i do alertów informacyjnych. Autorytarny władca kraju jest zagadką dla całego świata i trudno przewidzieć jego kolejne kroki. Blok programowy "Korea Północna bez retuszu" to spojrzenie na Koreę z tak bliska, jak tylko się da.
National Geographic ujawnia, kto będzie kolejnym „Geniuszem”. Po Einsteinie i Picassie, bohaterką słynnej antologii zostanie autorka „Frankensteina” Mary Shelley

temu

Tuż przed premierą kolejnego sezonu głośnej telewizyjnej antologii „Geniusz: Picasso” zaplanowanej na niedzielę, 22 kwietnia, kierownictwo stacji National Geographic ogłosiło, że bohaterką trzeciego sezonu będzie pisarka nazywana matką gatunku science-fiction. Wyprodukowany przez spółkę Imagine Entertainment dla wytwórni Fox 21 Television Studios serial ukaże mało znane fakty z życia awangardowej autorki, feministki i kontrowersyjnej intelektualistki.
Kochamy ją, bo jest przedziwna! Poznaj lepiej planetę, na której mieszkasz

temu

Czy wiesz, że na szczycie Mount Everestu można znaleźć skamieniałości starożytnych stworzeń morskich? Albo że nad Puszczą Amazońską unosi się 20 milionów ton pary wodnej? Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, to idealna okazja, by dowiedzieć się więcej o miejscu, które jest naszym domem. A w każdy wtorek na kanale National Geographic ciekawostki na temat „Przedziwnej planety Ziemi” przedstawia Will Smith. 
Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał. Poznaj kobiety Pabla Picassa

temu

Żony miał dwie, ale kobiet w jego życiu było zdecydowanie więcej. Były dla Picassa kochankami, muzami, obiektami westchnień i fascynacji. Jego pasja i uwielbienie do kobiet znalazło swój wyraz w sztuce - na portretach artysty znajdują się przede wszystkim one. Obrazy mężczyzn to głównie autoportrety. Burzliwe relacje Picassa to jeden z głównych tematów serii National Geographic „Geniusz: Picasso”.

Kapsułki, walizki z podwójnym dnem, a nawet nasączone zabronioną substancją ubrania. Służby na tropie przemytników kokainy. „Alarm na lotnisku: Peru” w marcu na kanale National Geographic

Kreatywność przemytników narkotyków nie zna granic. By przewieźć niedozwolone substancje, uciekają się do coraz bardziej skomplikowanych i zaawansowanych działań. Szczególnie kiedy podróżują z kraju, w którym handel narkotykami kwitnie na skalę, którą trudno jest opanować. Mowa o Peru. Znajdujemy się właśnie na największym peruwiańskim lotnisku im. Jorge Cháveza w Limie. Tutejsze służby codziennie zmagają się z przemytnikami kokainy. Widziały już wiele, ale niejedno może je jeszcze zaskoczyć. W serii „Alarm na lotnisku: Peru” poznamy metody działania narkotykowych handlarzy i pokażemy ich wpadki.