Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu są wyjątkowe pod wieloma względami, ale ich lokalizacja jest chyba punktem najbardziej przykuwającym uwagę. Zaledwie 80 km od sportowych aren znajduje się strefa zdemilitaryzowana, która oddziela Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowej olimpiady w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak wielkie igrzyska wpływają na stosunki Korei Północnej ze światem. Premiera dokumentu “Igrzyska w cieniu reżimu” w sobotę 24 lutego o godzinie 21.00 na kanale National Geographic.
Uwaga całego świata będzie skupiać się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018, gdzie reprezentacje Korei Południowej i Północnej wystąpią pod jedną flagą. Jest to doskonały moment, żeby przedstawić widzom historię udziału Korei Północnej w olimpiadach. Jesteśmy wiarygodnym narratorem tej historii, bo od lat tworzymy programy, które podejmują aktualne tematy. Doskonałym tego przykładem jest seria dokumentalna “Wojna pod kontrolą” będąca kameralnym i wnikliwym zapisem walki z krwawym ekstremizmem
Tim Pastore, prezes ds. własnych produkcji National Geographic
Jestem fanem stacji National Geographic i muszę przyznać, że od wielu lat z zaciekawieniem oglądam jej odważne i nieszablonowe programy. Dlatego właśnie bardzo cieszę się, że będę mógł na bieżąco relacjonować wydarzenia w Pjongczangu. Udział w igrzyskach sportowców z Korei Północnej oraz niedawne gesty solidarności z Koreą Południową są przełomowymi wydarzeniami w historii tego regionu. Bardzo chciałbym osadzić je w szerszym kontekście.
Bob Woodruff