"Ten film sprawił, że wróciłam myślami do najlepszych dni w moim życiu”. Premiera najgłośniejszego dokumentu roku pt. „Jane” na antenie National Geographic

"Ten film sprawił, że wróciłam myślami do najlepszych dni w moim życiu”. Premiera najgłośniejszego dokumentu roku pt. „Jane” na antenie National Geographic

Opublikowany

Film w reżyserii filmowca-wizjonera Bretta Morgena przedstawia unikatowe materiały, będące zapisem przełomowych badań nad szympansami, jakie przeprowadziła ikona ekologii - Jane Goodall. Kompozytorem muzyki do filmu jest światowej sławy muzyk, Philip Glass.

To jeden z najlepszych dokumentów wszech czasów

"Vogue"

Premiera najgłośniejszego dokumentu roku pt. „Jane” na antenie National Geographic 18 marca o godz. 21:00
18 marca o godzinie 21:00 na kanale National Geographic odbędzie się premiera filmu dokumentalnego JANE. Produkcja okrzyknięta przez krytyków „zapierającym dech w piersiach”, „fascynującym”, „spektakularnym dziełem” oraz „najlepszym dokumentem 2017 roku” zostanie pokazana w 172 krajach świata w 43 wersjach językowych. Nominowany do nagrody BAFTA film został uznany za najgłośniejszy dokument ubiegłego roku oraz „arcydzieło kinematografii” przez 18 amerykańskich stowarzyszeń krytyków filmowych, w tym członków Amerykańskiej Gildii Producentów, Stowarzyszenia Amerykańskich Montażystów Filmowych, Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz Amerykańskiej Rady Krytyki Filmowej.

Premiera telewizyjna filmu Jane

Wielokrotnie nagradzany reżyser Brett Morgen („Kurt Cobain: Montage of Heck”, „To rola dla niego”) wykorzystał ponad 100 godzin nieznanych wcześniej nagrań filmowych, aby przedstawić widzom historię życia Jane Goodall - młodej kobiety, której badania nad szympansami zapoczątkowały nową erę w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki i sprawiły, że zaczęliśmy zupełnie inaczej postrzegać otaczające nas środowisko naturalne.
Jane 2.jpg
Akcja filmu rozpoczyna się w 1960 roku w Gombe, gdzie 26-letnia Angielka rozpoczyna badania nad szympansami. Jane Goodall jest zafascynowana zwierzętami, ale nie ma naukowego wykształcenia. Cierpliwie zdobywa zaufanie małp, a międzynarodowa prasa zaczyna rozpisywać się o jej przełomowych odkryciach, dowodzących, że szympansy są nie tylko niezwykle inteligentne i żyją w społeczności, ale wykorzystują też narzędzia do zdobywania pożywienia. W 1964 roku holenderski filmowiec Hugo van Lawick, zaczyna pracę nad dokumentem o prowadzonych przez Jane badaniach. Niedługo potem zakochuje się w bohaterce swojego filmu. Wkrótce para bierze ślub  a Jane rodzi dziecko. Cieniem na życiu filmowej pary kładzie się  jednak epidemia polio, która wybucha wśród szympansów.

Dotychczasowe produkcje  o badaniach nad szympansami prowadzonymi przez Jane Goodall głównie ukazywały różne aspekty jej pracy . W najnowszym dokumencie JANE przyglądamy się jej pracy, ale większość uwagi skupiona zostaje przede wszystkim na niej samej. Śledzimy więc narodziny jej miłości do Hugo van Lawicka oraz próby pogodzenia obowiązków małżeńskich i macierzyńskich z jej życiową pasją.
National Geographic

Jaką radę dałaby Jane Goodall wszystkim młodym osobom, które chcą podążać za swoimi marzeniami? Obejrzyjcie wywiad i przekonacie się sami :)

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam dokument, ogarnęła mnie nostalgia, bo jest to niezwykle kameralny, realistyczny i prawdziwy obraz mojego życia. Dokument JANE  to kameralne studium osobowości jego bohaterów, czyli mnie i Hugo. Jest to jedyny nakręcony ma mój temat dokument, który sprawił, że wróciłam myślami do najszczęśliwszego okresu w moim życiu

dr Jane Goodall

Jane 3.jpg

Chciałem przede wszystkim pokazać w filmie, jak kobiety biorą sprawy w swoje ręce, zwłaszcza w czasach, w których Jane prowadziła obserwacje w Afryce. Nasz film przedstawia dość niekonwencjonalną historię miłości, bo nie jest to uczucie między mężczyzną i kobietą. Kobieta kocha przede wszystkim swoją pracę

reżyser filmu JANE Brett Morgen

Perfekcyjne ujęcia van Lawicka odnaleziono na szpulach w archiwum National Geographic. Wszystkie nagrania zachowały się w idealnym stanie, ale ich przejrzenie nie było łatwym zadaniem. Szesnastomilimetrowe taśmy poukładane były w przypadkowej kolejności, bez opisów i dźwięku. By móc wykorzystać ten materiał, Morgen i jego ekipa musieli uporządkować kolekcję, zidentyfikować 160 szympansów i udźwiękowić otoczenie porastającej Gombe dżungli. Efekt tej pracy to film z frapującą, symfoniczną ścieżką muzyczną skomponowaną przez Philipa Glassa, przedstawiający kameralny portret Jane Goodall, niestrudzonej badaczki, która stała się jedną z najbardziej podziwianych na całym świecie aktywistek na rzecz ochrony środowiska.

Nakręcono wiele wspaniałych produkcji dokumentalnych o badaniach Jane Goodall i jej życiu, ale znalezione przez nas materiały pokazują nam jej dotąd nieznane oblicze. Na starych taśmach towarzyszymy jej w pierwszych wyprawach do Afryki i pierwszych kontaktach z szympansami. Poznajemy lepiej życie prywatne współczesnej legendy i mamy szansę obserwować ją na początku jej życiowej podróży

producent filmu JANE Bryan Burk

Światowa premiera filmu dokumentalnego JANE miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2017 roku. Film zdobył tam bardzo pochlebne recenzje. Produkcja została pokazana na ponad 25 międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. na Londyńskim Festiwalu Filmowym BFI, Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, Festiwalu Filmowym w Savannah i festiwalu DOC w Nowym Jorku. W październiku ubiegłego roku zorganizowano też projekcję filmu w Hollywood Bowl przy akompaniamencie orkiestry. To pierwszy w historii kinematografii dokument wyświetlony w amfiteatrze, będącym symbolem Los Angeles.

Jane 4.jpg

Muzyczna oprawa z najwyższej półki

Przed rozpoczęciem montażu Morgen zastanawiał się, jaka ilustracja muzyczna powinna towarzyszyć zdjęciom już od pierwszego ujęcia. „Uznałem, że powinno być to bardzo coś wyjątkowego i bardzo charakterystycznego. Myślałem o spójnym motywie przewodnim, który stałby się łącznikiem wszystkich części filmu” -przyznaje. „Chciałem, żeby film JANE stał się swojego rodzaju operą filmową, w której wprowadzeniem do historii jest prolog z odpowiednim motywem muzycznym oddającym charakter rezerwatu Gombe. Wtedy właśnie pomyślałem o Philipie Glassie”.
Awangardowy kompozytor jest znany z utworów koncertowych i operowych takich, jak m.in. ”Einstein on the Beach” i dziesiątek ścieżek filmowych do tak głośnych obrazów, jak „Koyaanisqatsi”,„Godziny” czy „Notatki o skandalu”.

Znałem Jane Goodall, bo czytałem jej książki, ale nigdy jej nie poznałem. Można powiedzieć, że ten projekt stał się dla mnie maszyną czasu

Philip Glass

Precyzyjna, minimalistyczna muzyka Glassa idealnie wpisała się w wizję Morgena. Dużą rolę w twórczości Glassa odgrywa rytm, który został wykorzystany podczas montażu. Dzięki temu wszystkie szympansy, owady, lwy i pozostałe zwierzęta na równinie Serengeti poruszają się w takt muzyki.

Jane 7.jpg

Wywiad z Jane

Podczas powstawania filmu, Morgen chciał dowiedzieć się jak najwięcej o życiu prywatnym bohaterki i poprosił 83-letnią badaczkę o zgodę na dwudniowe spotkanie, podczas którego chciał zarejestrować przeprowadzony wywiad. Na początku Goodall nie chciała zgodzić się na rozmowę. 

Jane wielokrotnie opowiadała o swoim życiu. Od 30 lat przez 300 dni w roku wspomina dni spędzone w Gombe podczas swoich wykładów. Kiedy usłyszała, że chcę ją odwiedzić z ekipą, od razu odmówiła, stwierdzając, że przerabiała to wiele razy wcześniej. Ale ja nie byłem zainteresowany jej badaniami, ale nią samą. To ją obserwowałem, a nie szympansy. Na co dzień nie usłyszymy jak Jane wspomina szczęśliwe i trudne okresy w swoim małżeństwie. Ja nie chciałem rozmawiać z nią o nauce, co chyba ją zaintrygowało

Brett Morgen

Goodall w końcu zgodziła się na wywiad, który został przeprowadzony w jej domu w Dar es Salaam w Tanzanii. Jane z zaskoczeniem stwierdziła, że bardzo podoba jej się wywiad, który był w zasadzie luźną rozmową o wczesnym okresie jej życia. 
Jane 25.jpg

Brett Morgen 
Dorobek Bretta Morgena obejmuje wiele głośnych filmów dokumentalnych, które w ciągu ostatnich 15 lat wyznaczyły nowe trendy w dokumentalistyce. W jego filmografii znajdziemy tak głośne tytuły jak „On the Ropes” (1999), „To rola dla niego” (2000), „Crossfire Huricane” (2012) czy „Kurt Cobain: Montage of Heck” (2015). Morgen jest absolwentem Hampshire College oraz podyplomowych studiów filmoznawczych na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Jego filmy były nominowane do Nagrody Akademii Filmowej i Emmy, a on sam ma na koncie szereg nagród dokumentalnych IDA oraz statuetkę Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych. Jego ostatni film zatytułowany JANE o badaczce Jane Goodall miał swoją światową premierę w 2017 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Wytwórnia National Geographic Studios wprowadziła film do kin w październiku 2017 roku.

O National Geographic Partners 
National Geographic Partners LLC (NGP) to spółka joint venture założona przez Towarzystwo National Geographic i spółkę 21st Century Fox, która produkuje programy popularnonaukowe, przygodowe i podróżnicze oraz zarządza aktywami medialnymi. W portfolio NGP znajdują się międzynarodowe kanały National Geographic (National Geographic Channel, Nat Geo Wild, Nat Geo Mundo, Nat Geo People), należące do National Geographic platformy oraz aktywa medialne, w tym magazyny National Geographic, wytwórnia National Geographic Studios, platformy cyfrowe i społecznościowe, wydawnictwa (książki, mapy, media dziecięce) oraz dodatkowa działalność, która obejmuje turystykę, centra rozrywki, sprzedaż archiwów, katalogów, licencji oraz e-commerce. Od 130 lat rozwój wiedzy i lepsze poznanie otaczającego nas świata jest misją Towarzystwa National Geographic, które zgłębia nowe tematy, przesuwa granice i poszerza horyzonty swoich widzów i czytelników, docierając każdego miesiąca do milionów ludzi z 172 krajów świata, z treściami dostępnymi w 43 wersjach językowych. NGP przekazuje 27 procent zysków Towarzystwu National Geographic, które jest organizacją pożytku publicznego. Środki te przeznaczane są na finansowanie badań naukowych, nowych odkryć, projektów dot. ochrony środowiska i edukacji. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronach natgeotv.com i nationalgeographic.com.

O Jane Godall i  Instytucie im. Jane Goodall
Jane Goodall urodziła się 3 kwietnia 1934 roku w Londynie. W wieku 26 lat postanowiła poświęcić się swojej życiowej pasji i wyjechała do Tanzanii, gdzie w rejonie Gombe przeprowadziła historyczne badania dziko żyjących szympansów. Badaczka nie była biernym obserwatorem, ale stała się częścią ich społeczności i naturalnego środowiska. W 1960 roku prowadzone przez nią obserwacje dowiodły, że szympansy tworzą i wykorzystują narzędzia. Ta nowatorska teza zrewolucjonizowała świat nauki i zdefiniowała na nowo relacje między ludźmi i zwierzętami. W 1977 roku Jane Goodall założyła instytut swojego imienia, który prowadzi międzynarodowe działania, aby chronić Ziemię dla przyszłych pokoleń. Instytut im. Jane Goodall kontynuuje badania naukowe w Gombe i rozwija autorskie podejście dr Goodall do ochrony środowiska, które zakłada, że ludzie mają największy wpływ na dobrostan zwierząt i stan środowiska naturalnego. W 1991 roku badaczka utworzyła inicjatywę Roots & Shoots. Jest to międzynarodowy program adresowany do młodzieży z niemal 100 Krajów. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Obecnie dr Goodall podróżuje po całym świecie z wykładami, podczas których omawia zagrożenia dla populacji szympansów, kryzysy ekologiczne oraz działania mogące przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. W swoich książkach i wystąpieniach często podkreśla współzależność wszystkich żywych istot oraz znaczenie zbiorowego wpływu indywidualnych działań. Dr Jane Goodall jest wysłanniczką pokoju ONZ. Aby dowiedzieć się więcej na temat Jane Goodall i Instytutu im. Jane Goodall, zapraszamy na stronę janegoodall.org.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Jane_15.jpg

grafika | 13,4 MB

Pobierz
Jane 4.jpg

grafika | 14,9 MB

Pobierz
Jane 16.jpg

grafika | 13,2 MB

Pobierz
Jane 25.jpg

grafika | 13,1 MB

Pobierz
Jane 21.jpg

grafika | 12,6 MB

Pobierz
Jane 7.jpg

grafika | 6,62 MB

Pobierz
jane.png

grafika | 1,33 MB

Pobierz
Niezwykły dokument Jane w marcu na kanale National Geographic.pdf

pdf | 195 KB

Pobierz
Niezwykły dokument Jane w marcu na kanale National Geographic.doc

doc | 80,5 KB

Pobierz
Jane 6.jpg

grafika | 34,8 MB

Pobierz
Jane 5.jpg

grafika | 26,7 MB

Pobierz
Jane 1.jpg

grafika | 21 MB

Pobierz
Jane 3.jpg

grafika | 17,3 MB

Pobierz
Jane 4.jpg

grafika | 14,9 MB

Pobierz
Jane 2.jpg

grafika | 8,81 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Wyprawa do świata mitów, bogów i starożytnych wierzeń. Nowe maratony „Skarby do odkrycia” w październiku na kanale National Geographic

temu

Początek jesieni i październikowe chłody nam nie straszne. Wraz z kanałem National Geographic ruszamy bowiem w podróż, która rozbudzi wyobraźnię i rozgrzeje emocje. Będziemy szukać tego, co dotychczas okryte było wielką tajemnicą – mitycznej Atlantydy i grobu Heroda. W Turcji odwiedzimy najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka. Poznamy też sekrety, które skrywają mumie w Chinach oraz… w Papui-Nowej Gwinei.
Kometa, wielki wybuch, a może człowiek? Kto lub co może zniszczyć Ziemię? Maraton programowy „Ekologiczny koniec świata” w październiku na kanale National Geographic

temu

Ochrona środowiska i życia na Ziemi to jeden z głównych tematów, który leży na sercu kanałowi National Geographic. Działalność człowieka nieraz przyczyniła się już do zniszczenia bądź zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Przed ludzkością stoi wiele ekologicznych wyzwań – powiększająca się dziura ozonowa, postępujące ocieplenie klimatu, rosnąca emisja dwutlenku węgla do atmosfery czy zanieczyszczenie morskich i oceanicznych wód plastikiem. Lista jest długa, a efekty tych zjawisk są naprawdę niepokojące – zmiany klimatyczne powodują coraz bardziej gwałtowne zjawiska meteorologiczne, rosnąca temperatura sprawia, że topnieją lodowce, zanieczyszczenie powietrza zmiata z powierzchni Ziemi kolejne gatunki roślin i zwierząt, a i zdrowie człowieka jest w coraz gorszej kondycji. W maratonie programowym „Ekologiczny koniec świata” zobaczymy zagrożenia dla naszej planety i pokażemy ludzi, którym jej los nie jest obojętny. W ramach działań, mających na celu ochronę Ziemi, National Geographic przygotował wieloletni program Planeta albo plastik?, którego celem jest ograniczenie ilości wyrzucanych jednorazowych plastikowych opakowań, zanieczyszczających morza i oceany. Jeśli uda się to zrobić, możliwe będzie uratowanie przed okrutną śmiercią milionów morskich zwierząt, które giną, dusząc się zaplątane w plastikowe torby lub po zjedzeniu cząsteczek plastiku. Ograniczenie ilości generowanych plastikowych śmieci ma także sprawić, że morskie ekosystemy i wszystkie stworzenia, których istnienie od nich zależy, będą w znacznie lepszej kondycji.
STACJA NATIONAL GEOGRAPHIC OGŁASZA NAZWISKA AKTORÓW, KTÓRZY DOŁĄCZĄ DO JULIANNY MARGUILES W SERIALU „THE HOT ZONE”

temu

Serial opowiadający historię pojawienia się w USA wirusa ebola wyprodukują spółki Lynda Obst Productions, Scott Free Productions oraz Kelly Souders i Brian Peterson, Jeff Vintar we współpracy z wytwórnią Fox 21 Television Studios. Sześcioodcinkowy serial jest adaptacją bestsellerowej powieści Richarda Prestona „Strefa skażenia”. W ubiegłym tygodniu ruszyły zdjęcia w Toronto.
Niewyobrażalne bogactwa, tajne kryjówki i życie na krawędzi. Maraton „Mafia” w październiku na kanale National Geographic

temu

Znamy ich głównie z filmów sensacyjnych i chyba nikt nie chciałby stanąć z nimi oko w oko. Maraton „Mafia” na kanale National Geographic pozwoli widzom zbliżyć się do najczarniejszych sekretów świata przestępczego bez ponoszenia żadnego ryzyka. W niebezpieczeństwie znajdą się natomiast niejednokrotnie twórcy filmów dokumentalnych, którzy musieli wejść do zakazanych miejsc i spotkać ludzi, dla których nie istnieją żadne granice.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.