JUŻ DZIŚ ODSŁANIAMY… JUTRZEJSZY OBRAZ ŚWIATA 

JUŻ DZIŚ ODSŁANIAMY… JUTRZEJSZY OBRAZ ŚWIATA 

Opublikowany

NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL WRAZ Z GE, IMAGINE ENTERTAINMENT I ASYLUM ENTERTAINMENT WSPÓLNIE PREZENTUJĄ NOWY REWOLUCYJNY CYKL PROGRAMÓW ZATYTUŁOWANY MEGAODKRYCIA

W ramach bezprecedensowego partnerskiego projektu National Geographic Channel i GE zaprezentują nowy cykl, zatytułowany MEGAODKRYCIA, produkcji Imagine Entertainment i Asylum Entertainment.

Producentami wykonawczymi cyklu są Ron Howard (laureat Oscara za „Piękny umysł”), Brian Grazer („24 godziny”, „Piękny umysł”), Steve Michaels, Jonathan Koch i Mark Dowley. MEGAODKRYCIA to rewolucyjna, nowa seria o badaczach z wiodących uniwersytetów i instytutów, pokazująca jak ich nowatorskie innowacje i postępy zmienią nasze życie w bliższej i dalszej przyszłości. Seria ma przybliżyć widzom h
istorie, ludzi i technologie, kryjące się za tymi megaodkryciami, i pokazać w jaki sposób zmieniają one dzisiejszy świat.

Każdy godzinny odcinek reżyseruje jeden z hollywoodzkich wizjonerów: Angela Bassett („Tina”), Peter Berg („Ocalony”, „Hancock”), Paul Giamatti („Idy marcowe”), Akiva Goldsman (laureat Oscara i Złotego Globu za „Piękny umysł”), Ron Howard („Piękny umysł”) i Brett Ratner („Skazany na śmierć”).


MEGAODKRYCIA prezentują niebywałe odkrycia naukowe z takich obszarów jak nauka o mózgu, długowieczność, zasoby wodne, energetyka, pandemie czy technologie cyborgów. Ratujące życie, zadziwiające innowacje to część codzienności, stąd często przyjmujemy je za pewnik. Pojawiają się w mgnieniu oka i występują wszędzie: na polach bitewnych, stadionach, w superzderzaczach i na międzynarodowej stacji kosmicznej, w inteligentnych domach i inteligentnych samochodach. To one rewolucjonizują nasz współczesny styl życia.

W cyklu MEGAODKRYCIA pokażemy odwagę, wyobraźnię, pasję i poświęcenie naukowców, dzięki którym innowacje stają się rzeczywistością.

Wśród odcinków Megaodkryć znajdą się:

Wodna apokalipsa (reżyseria Angela Bassett): Kalifornia stoi na skraju zagłady. Stanowi grozi przyszłość zdominowana przez suszę, której koszty sięgną miliardów, liczonych w utraconych dochodach gospodarstw rolnych i utraconych tysiącach miejsc pracy. Te wyzwania nie dotyczą tylko Kalifornii. Na całym świecie rządy zmagają się z przyrastającą liczbą ludności i malejącymi zasobami słodkiej wody. Bassett skupia się na inspirujących historiach ludzi, których praca ma zmieniać świat. Jak na przykład Sandra Postel, która stara się, by woda powróciła do delty Kolorado. Po tym jak zmieniono bieg rzeki, by zasilić zachodnią część Stanów Zjednoczonych, obszar ten przypomina dziś wyschniętą łupinę. W tym odcinku pojawi się też Aaron Mandell, którego napędzana energią słoneczną odsalarnia daje możliwości zachowania i ponownego wykorzystania tego cennego surowca, jak i Arturo Vittori, który próbuje wznieść wieżę gromadzącą wodę w odległej wiosce w Etiopii. Wszystkie te historie w dramatyczny sposób pokazują triumf i wyzwania innowacji.

Walka z pandemiami (reżyseria Peter Berg): Berg zabiera widzów do dramatycznego, inspirującego i czasami przejmującego świata pionierów, którzy rozpaczliwie próbują powstrzymać kolejny wybuch epidemii i ocalić świat od przyszłej zarazy. Obecna epidemia Eboli zmusza medycynę do nadążania za modyfikacjami wirusa, z którym walczy. Ten wyścig przynosi MEGAODKRYCIA, które mogą doprowadzić do powstania świata wolnego od środków chorobotwórczych. Nowe ratujące życie narzędzia, w tym antybiotyki, szczepionki czy programy komputerowe dające możliwość prognozowania rozszerzania się choroby, już w najbliższej przyszłości będą wykorzystywane do walki z całym spektrum wirusów, w tym z HIV, wirusem grypy, gorączką krwotoczną, z malarią i szeregiem innych zabójczych chorób. W tym odcinku spotykamy dr Marię Croyle, która opracowała rewolucyjny sposób wprowadzania szczepionki na wirusa przeziębienia, a także dr. Iana Croziera, wirusologa ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który walczył z Ebolą w Sierra Leone, aż sam zachorował i spędził, niemal w agonii, 40 dni zamknięty w izolatce Szpitala Uniwersyteckiego Emory. Crozier wyzdrowiał, po to by odkryć, że wirus nadal namnaża się w jego oku.

Więcej niż ludzie (reżyseria Paul Giamatti): Są szanse, że sami jesteście cyborgami, albo, że jakiegoś znacie. Cyborg, to osoba, której albo pomaga albo którą usprawnia wbudowana technologia, np. sztuczna kończyna czy rozrusznik serca. Postępy nauki gwarantują nam dziś nie tylko zastępowanie poszczególnych części ciała. Dzięki nim wkraczamy do sfery, która zmienia naturę ludzkiego organizmu i ludzkiego umysłu. Dzięki sprzężeniu biologii i technologii stajemy się lepsi, silniejsi, szybsi i sprytniejsi. Zmienia się wszystko: sposób w jaki myślimy, w jaki czujemy, w jaki doświadczamy świat. Teraz dowiadujemy się jak manipulować kodem genetycznym i wejść w posiadanie klucza do tajemnicy stworzenia. Czy w obliczu tej fuzji świata naturalnego i sztucznego my sami staniemy się czymś więcej niż ludźmi? Zobaczymy Trish Aelker, która w firmie Lockheed Martin prowadzi badania nad technologią egzoszkieletów, dających nadludzką siłę zwykłym śmiertelnikom, a także dr. Miguela Nicolelisa, eksperta ds. interfejsów mózg-maszyna, którego badania w ramach projektu „Stań ponownie na nogach” dają nadzieję ofiarom urazów rdzenia kręgowego.

Ekstremalna energia (reżyseria Akiva Goldsman): Otacza nas czysta, nieprzetworzona energia, która tylko czeka, by z niej zacząć czerpać. Energia, która może ostatecznie zastąpić paliwa kopalne. Poszukiwaniem nowych sposobów okiełznania otaczającej nas energii zajmują się przedstawiciele nietypowego połączenia naukowca i inżyniera. To mężczyźni i kobiety, którzy potrafią połączyć umiejętności techniczne, wyobraźnię i niesłabnące oddanie sprawie. Ten godzinny odcinek pokazuje innowacyjne projekty z obszaru alternatywnych źródeł energii i stojących za nimi, barwnych ludzi. Wśród nich jest inżynier Louis Michaud, który buduje maszynę do tornada, by następnie wykorzystać wytwarzaną przez wiatr energię. Zobaczymy też zespół obsługujący potężny system laserowy NIF, który próbuje ocalić świat dzięki energii generowanej w toku kontrolowanej fuzji jądrowej.

Jak długo możemy żyć? (reżyseria Ron Howard): Ostatnimi laty dokładniejsze badania nad procesem starzenia otworzyły nowe możliwości, które mogą pozwolić nam żyć dłużej i w lepszym zdrowiu. Czy potrafimy porzucić leczenie ukierunkowane na pojedyncze dolegliwości i zacząć leczyć sam proces starzenia? Czy dłuższe życie to na pewno będzie lepsze życie? Grupa luźno powiązanych ze sobą badaczy uważa, że prawdziwy przełom wiąże się z wydłużeniem „długości zdrowia” - czyli okresu naszego życia bez chorób. Usłyszymy między innymi Laurę Deming, która porzuciła pracę w MIT (Uniwersytet Technologiczny w Massachusetts), by poświęcić się poszukiwaniu i finansowaniu projektów poprawiających zdrowie i wydłużających ludzkie życie. W odcinku pojawi się również dr Brian Kennedy, którego badania na temat biologicznych podstaw starzenia okazały się kluczowe dla rozwoju niezliczonych badań innych naukowców.

Mózg: ostatnia granica (reżyseria Brett Ratner): Po tysiącach lat spekulacji na temat procesów zachodzących w ludzkim mózgu wreszcie dysponujemy narzędziami, które pozwalają nam zbadać jego ukryte możliwości w całej rozciągłości. Wykorzystanie tych narzędzi prowadzi do przełomowych odkryć, które mogą uwolnić tysiące ludzi od śpiączki i innych chorób, takich jak padaczka czy Alzheimer. Pozwalają również uchylić rąbka tajemnicy otaczającej świadomość i źródła naszej tożsamości. W tym odcinku spotkamy się z wiodącymi badaczami i naukowcami, min. z dr. Johnem Schenckiem, który współtworzył technologię rezonansu magnetycznego i jako pierwszy, na początku lat 1980. poddał swój mózg badaniu tym aparatem, a także z dr. Stevem Ramirezem, który znalazł sposób na zmienianie naszych wspomnień i związanych z nimi odczuć.

Cykl, prezentowany przez National Geographic Channel i GE, czyli marki, które od dawna angażują się w zagadnienia innowacyjności, nauki i badań, zostanie wyemitowany jesienią na National Geographic Channel, w 440 milionach domów w 171 krajach i w 45 wersjach językowych. Ekipę producentów wykonawczych dopełniają Michael Rosenberg z Imagine Entertainment, Ryann Lauckner i Kurt Sayenga z Asylum Entertainment, Beth Comstock z GE, oraz Hamish Mykura z National Geographic Channels International.

GE i National Geographic Channel dzięki nowemu cyklowi zatytułowanemu MEGAODKRYCIA łączą siły na rzecz inspirowania najdociekliwszych umysłów na całym świecie.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Breakthrough_002.JPG

grafika | 2,39 MB

Pobierz
Megaodkrycia_wspolny_projekt_NGC_i_GE_informacja_prasowa.docx

docx | 343 KB

Pobierz
Megaodkrycia_wspolny_projekt_NGC_i_GE_informacja_prasowa.pdf

pdf | 1,45 MB

Pobierz
Breakthrough_004.JPG

grafika | 1,2 MB

Pobierz
Breakthrough_003.JPG

grafika | 850 KB

Pobierz
Breakthrough_001.JPG

grafika | 374 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.