Wielkanoc na kanale National Geographic
Wielkanoc na kanale National Geographic

Wielkanoc na kanale National Geographic

Opublikowany

Na okres Świąt Wielkanocnych kanał National Geographic przygotował szeroką propozycję programów, w której każdy znajdzie interesujące dla siebie tematy. Świąteczny blok programowy rozpocznie się już 30 marca o godzinie 19:00.

Jako pierwszy w Wielki Piątek wyemitowany zostanie dokument „Zabić Jezusa”, w którym historia Chrystusa ukazana zostanie w kontekście ówczesnego życia politycznego. Z kolei przygotowana na sobotę „Tajemnica Grobu Jezusa” odkryje przed widzami kanału National Geographic miejsce, w którym z kamerą nie był dotąd nikt wcześniej. Ekipa National Geographic jako jedyna miała możliwość uwiecznienia jednego z najświętszych miejsc dla chrześcijan w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Wewnątrz obserwowała pracę naukowców, ścigających się z czasem, by jak najszybciej wzmocnić konstrukcję zniszczonej i narażonej na zawalenie edykuły Grobu Świętego, miejsca spoczynku Jezusa. Wyniki badań wskazały, że Grób został wybudowany w okresie rządów Konstantyna, pierwszego chrześcijańskiego cesarza, w IV wieku n.e. – co może całkowicie zrewidować naszą wiedzę o miejscu spoczynku Chrystusa.
Tajemnica Grobu Jezusa_03.jpg
W Święta będziemy mieli okazję jeszcze bardziej cofnąć się w czasie– do czasów przed naszą erą i zobaczyć z bliska „Najstarszą piramidę w Egipcie” znajdującą się w Sakkarze. To grobowiec faraona Dżesera, który panował w drugiej połowie XXVII w. p.n.e.
Kanał National Geographic przybliży również zagadki historii współczesnej. W cyklu „Wyprawa na dno” dzięki nowoczesnej technologii odkryjemy tajemnice Zatoki San Francisco i dowiemy się, dlaczego ucieczka z wyspy Alcatraz była praktycznie niemożliwa. Przeniesiemy się też do zniszczonego przez tsunami legendarnego "miasta grzechu" - Port Royal. Będziemy mieli również szansę wejść na pokład Titanica i na nowo przeanalizować jego ostatni rejs. Z kolei dokument „Atak zeppelinów” odkryje przed nami kulisy nalotu niemieckich sterowców na Londyn. Zobaczymy też „Zaginiony okręt Hitlera” i będziemy eksplorować podwodne cmentarzyska okrętów z czasów II wojny światowej.
Nie zabraknie też wielkich osobowości. Ich sylwetki będzie można bliżej poznać w głośnej i nominowanej do wielu nagród serii "Geniusz: Einstein" czy w lirycznym i bardzo osobistym dokumencie "Diana".
Geniusz_1.png
Dla wszystkich, którzy podziwiają cuda świata stworzone ludzką ręką przygotowaliśmy natomiast przegląd „Niezniszczalnych budowli”. Lotnisko wyrzeźbione w lodzie czy podniebne mosty - to z kolei „Najniebezpieczniejsze miejsca świata”.
Świąteczny blok programowy – od piątku 30 marca od godz. 19:00 na kanale National Geographic.

Opisy programów:

 • Zabić Jezusa  - emisja w piątek 30 marca od godz. 18:55 oraz w sobotę 31 marca od godz. 22:00   Program „Zabić Jezusa” pokaże życie Chrystusa z perspektywy wydarzeń polityczno-historycznych. Autorzy dokumentu przeprowadzą wnikliwą analizę politycznych i historycznych wydarzeń, które sprawiły, że śmierć Jezusa stała się nieunikniona i na zawsze zmieniła bieg historii świata. W postać Jezusa wcielił się Haaz Sleiman („Spotkanie”), Kelsey Grammer (seriale „Partners” i „Boss”) zagrał z kolei Heroda, a Stephen Moyer (serial „Czysta krew”) wystąpił jako Poncjusz Piłat.
 • Najniebezpieczniejsze miejsca świata – emisja w sobotę 31 marca od godz. 9:55
  Lotnisko wyrzeźbione w lodzie, droga nad urwiskiem, podniebne mosty… Oto miejsca, w których najdrobniejszy ludzki błąd grozi katastrofą. Twórcy programu zaprezentują 10 najbardziej ekstremalnych mostów na świecie, dróg, tras kolejowych, szlaków wodnych i tuneli. Poruszanie się po nich może przyprawić o dreszcze i niezły zawrót głowy. Lęku przed lataniem nie pozwolą natomiast z pewnością pokonać najniebezpieczniejsze porty lotnicze. Starty i lądowania na tych lotniskach to dla kapitanów samolotów za każdym razem prawdziwe wyzwanie.
 • Niezniszczalne budowle - emisja w sobotę 31 marca od godz. 15:55 
  Obraz miasta, przez które przeszło trzęsienie ziemi czy tornado, jest przerażający. Pęknięte drogi, zniszczenia i powalone domy to najczęstsze widoki po przejściu kataklizmu, niezależnie od tego, w której części świata do niego dochodzi. W serii „Niezniszczalne budowle” będziemy mieli szansę zobaczyć konstrukcje, które zdołają przetrwać największe kataklizmy. Twórcy dokumentu dokładnie analizują projekty oraz nowatorskie technologie, które pozwalają budowlom oprzeć się żywiołom. Poznamy z bliska między innymi wysoki na 423 metrów budynek Trump Tower w Chicago czy jeden z najbardziej odpornych na trzęsienia ziemi mostów na świecie - Bay Bridge w San Fransisco.
 • Najcięższe więzienie w historii – emisja w sobotę 31 marca o godz. 18:55 
  Dokument przeniesie nas w czasie do XVIII wieku. Znajdziemy się w więzieniu Fleet Prison. Powstało ono w XII wieku i aż do połowy XIX wieku było jednym z nielicznych londyńskich zakładów karnych, w którym wyroki odsiadywali dłużnicy. „Najcięższe więzienie w historii” ukazuje codzienne życie więziennej społeczności, pełne brutalności i bezustannej walki o przetrwanie. Jest też opisem współczesnego systemu więziennictwa.
Najci__sze_wi_zienie_w_historii__2_.JPG
 • Jezioro Turkana – emisja w sobotę 31 marca o godz. 20:00  
  W sobotni wieczór odbędziemy podróż śladami obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Brzegi jeziora Turkana w północnej Kenii to miejsce, gdzie znaleziono najstarsze skamieliny naszych przodków. To także lęgowisko krokodyli. Ludzkość wciąż stoi przed ogromnym wyzwaniem: jak zachować najcenniejsze zabytki i pomniki przyrody dla następnych pokoleń?
 • Geniusz: Einstein – emisja odcinków 1-5 w niedzielę 1 kwietnia od 0:55, emisja odcinków 6-10 w poniedziałek 2 kwietnia od 0:00 
  Jego dokonania naukowe budzą podziw, ale niewiele osób wie, w jaki sposób Albert stał się Einsteinem. Niewiele osób ma również świadomość tego, że ta ikona nauki XX wieku miała niezwykle burzliwe życie prywatne. 10-odcinkowa, pierwsza seria antologii filmowej National Geographic pt. „GENIUSZ” przedstawia sylwetkę i osiągnięcia naukowe późniejszego noblisty, a także ukazuje jego ludzkie oblicze i skomplikowane, pełne namiętności związki. W rolę naukowca we wczesnej młodości wcielił się Johnny Flynn, zaś dojrzałego Einsteina zagrał zdobywca Nagrody Akademii Filmowej Geoffrey Rush. Producentami wykonawczymi serialu są laureaci Nagrody Akademii Filmowej za „Piękny umysł” Brian Grazer i Ron Howard. Serial „GENIUSZ” jest zapisem kolejnych etapów życia Einsteina - począwszy od lat młodości, kiedy przyszły noblista jest obdarzonym niezwykłą wyobraźnią zbuntowanym nastolatkiem, poprzez trudne początki kariery naukowej, aż po zdobycie światowej sławy, jaką przyniosła mu teoria względności. Produkcja powstała na podstawie głośnej biografii autorstwa Waltera Isaacsona pt. „Einstein. Jego życie, jego wszechświat”. Tłem akcji serialu są niespokojne czasy, na które przypadają dwa światowe konflikty. W obliczu rosnącego antysemityzmu w Europie, coraz większej inwigilacji prowadzonej przez obce agentury i potencjalnej wojny atomowej, Einstein staje przez wielkim dylematem ze świadomością tego, że jego życie może być zagrożone.
Geniusz_3.jpg
 • Tajemnica Grobu Jezusa – emisja w sobotę 31 marca o godz. 21:00 i w niedzielę 1 kwietnia o godz. 14:55  
  Ekipa National Geographic jako jedyna miała możliwość wejścia z kamerą do jednego z najświętszych miejsc dla chrześcijan w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Wewnątrz obserwowała pracę naukowców, ścigających się z czasem, by jak najszybciej wzmocnić konstrukcję zniszczonej i narażonej na zawalenie edykuły Grobu Świętego, w którym znajduje się miejsce spoczynku Jezusa. Kiedy zespół konserwatorów dowiaduje się, że konstrukcja edykuły jest w znacznie gorszym stanie niż początkowo przypuszczano, staje się jasne, że Grób musi zostać otwarty. Tego świętego i zamkniętego od setek lat miejsca na własne oczy nie widział nikt z żyjących. Hierarchowie kościoła zezwalają, by Grób pozostał otwarty tylko przez 60 godzin. Zadaniem doktora Fredrika Hieberta, archeologa rezydenta Towarzystwa National Geographic, oraz korespondenta National Geographic Tima Samuelsa jest udokumentowanie, a następnie interpretacja tego, co zastaną wewnątrz Grobu Świętego po otwarciu. Wyniki badań wskazują, że Grób został wybudowany w okresie rządów Konstantyna, pierwszego chrześcijańskiego cesarza, w IV wieku n.e. – co może całkowicie zrewidować naszą wiedzę o miejscu spoczynku Chrystusa.
Tajemnica Grobu Jezusa_04.jpg
 • Najstarsza piramida w Egipcie – emisja w niedzielę 1 kwietnia o godz. 15:55  
  Najstarsza piramida świata znajduje się w egipskiej Sakkarze. Jest grobowcem faraona Dżesera, który panował w drugiej połowie XXVII w. p.n.e. Została zbudowana na wzór spiętrzonych na sobie sześciu masard (grobowców), w jakich chowano wcześniej faraonów oraz dostojników państwowych. Zapoczątkowała kierunek w budownictwie, którego uwieńczeniem były monumentalne piramidy w Gizie. Zespół brytyjskich i egipskich ekspertów próbuje ratować latami niszczony przez trzęsienia ziemi, erozję i złodziei zabytek.
 • Niesamowite kociaki – emisja w niedzielę 1 kwietnia o godz. 16:55 
  Spotkanie z niesamowitymi kotami, które zadziwiają swoimi umiejętnościami. Cechują je: przebiegłość, nieuchwytność, sprawność w działaniu, zdolność oszukiwania przeciwnika i inteligencja. Koty popisują się błyskawiczną reakcją, nadzwyczajnymi sportowymi umiejętnościami i odwagą. W produkcji „Niesamowite kociaki” behawioryści i weterynarze komentują ich zachowanie.
Niesamowite kociaki_male.jpg
 • Anatomia głupoty według Richarda Hammonda: koty – emisja w niedzielę 1 kwietnia o godz. 17:55 
  Uwielbiamy patrzeć na potknięcia innych, szczególnie na najbardziej widowiskowe upadki. Dzięki odrobinie nauki dowiemy się,  dlaczego wspaniała przygoda czasem w zmienia się w katastrofę. Prowadzący przekona się, czy koty domowe rzeczywiście są zwinnymi stworzeniami. Podpatrzy, jak pechowo kończą się ich skoki po śliskiej powierzchni czy balansowanie na płotach.
 • Piękny umysł – emisja w niedzielę 1 kwietnia o godz. 21:00 
  Piękny umysł” to historia geniusz matematycznego - Johna Nasha, który za wszelką cenę pragnie opracować teorię, dzięki której zostanie cenionym naukowcem. Przeszkodą staje się jednak jego stopniowo rozwijająca choroba.
 • Diana – emisja w niedzielę 1 kwietnia o godz. 18:25
  W 1991 roku księżna Diana udzieliła w tajemnicy kilku wywiadów nagranych w londyńskim pałacu Kensington, które zostały opublikowane za jej zgodą przez jej przyjaciela, dziennikarza Andrew Mortona. Morton pracował wtedy nad biografią Diany, z której opinia publiczna dowiedziała się, jak naprawdę wyglądało jej życie w królewskiej rodzinie. Na wykorzystanych w dokumencie nagraniach utrwalono tylko głos lady Spencer. Księżna Diana opowiada szczegółowo historię swojego życia oraz punkt, w jakim znalazła się w 1991 roku. Z rozbrajającą szczerością opisuje swoje nieszczęśliwe dzieciństwo, onieśmielenie podczas pierwszego spotkania z księciem Walii w wieku 16 lat i dramatyzm sytuacji, w której znalazła się, gdy cały świat skupił na niej swoją uwagę. Śledzona na każdym kroku przez prasę i uwielbiana przez naród, który gorąco wierzył w „bajkowy” romans następcy tronu i lady Spencer, Diana nie była gotowa, by poradzić sobie z przytłaczającym rozgłosem i sławą. W dokumencie „Diana” zobaczymy archiwalne materiały filmowe i zdjęcia, z których większość nie była nigdy wcześniej publikowana. Narratorem filmu jest sama księżna Walii, która komentuje wydarzenia ze swojego życia, przywołując nieszczęśliwe dzieciństwo, obawy towarzyszące jej przed ślubem z księciem Karolem, małżeński kryzys czy depresję poporodową.
Diana_1.jpg
 • Dzika Rosja – emisja w poniedziałek 2 kwietnia od godz. 05:55  
  Poznajcie "Dziką Rosję" - świat ognia i lodu, niedźwiedzi polarnych i tygrysów. Na obszarze tego gigantycznego państwa rozciągającego się w 11 strefach czasowych, od Europy po Ocean Spokojny, obok cudownych metropolii - Moskwy i St. Petersburga można podziwiać bogactwo dziewiczych cudów natury. Poznajcie ukryty świat „Dzikiej Rosji" wyłącznie na antenie kanału National Geographic. Od wschodu po zachód, przez góry, wulkany, pustynie, jeziora i lód Arktyki - zapierający dech w piersiach program serial wykorzystuje doskonałe zdjęcia, by ukazać cuda natury tego olbrzymiego kraju.
 • Rekiny z Alcatraz – emisja w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 11:55
  Zatokę San Francisco zamieszkują różne gatunki rekinów. Strażnicy z Alcatraz opowiadali o nich więźniom, by zapobiec ucieczkom.
 • Wyprawa na dno: Alcatraz – emisja w poniedziałek 2 kwietnia o godz.12:55
  Twórcy programu odkrywają sekrety Zatoki San Francisco. Badają dno i sprawdzają, dlaczego ucieczka z wyspy Alcatraz była praktycznie niemożliwa.
 • Wyprawa na dno Trójkąta Bermudzkiego – emisja w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 13:55
  Z pomocą nowatorskich sonarów docieramy pod powierzchnię dna legendarnego Trójkąta Bermudzkiego, aby poznać tajemnice tego niezwykłego miejsca.
 • Wyprawa na dno: skarby oceanów – emisja w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 14:55
  Dzięki supernowoczesnej technologii trójwymiarowego mapowania odkrywamy tajemnice, które przez wieki skrywały przed nami oceany.
 • Wyprawa na dno: miasto piratów – emisja w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 15:55
  Wyprawa do zniszczonego przez tsunami legendarnego "miasta grzechu" - Port Royal. W jaki sposób piracka siedziba wyrosła na potęgę handlową?
 • Wyprawa do wraku Titanica – emisja w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 16:55
  Z pomocą nowatorskich techniki wizualizacji wkraczamy ponownie na pokład tego „niezatapialnego” liniowca, aby poznać przyczyny jego zatonięcia.
 • Wyprawa do wraku: II wojna światowa – emisja w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 17:55
  Podczas II wojny światowej zatonęło najwięcej okrętów w historii, wody pochłonęły tysiące istnień. Twórcy programu badają podwodne cmentarzyska.
 • Zaginiony okręt Hitlera – emisja w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 18:55
  Niezwykła historia krążownika Admiral Graf Spee, kluczowego okrętu floty Hitlera, który został zatopiony na rozkaz własnego kapitana.
 • Atak zeppelinów – emisja w poniedziałek 2 kwietnia o godz. 20:00
  Dr Hugh Hunt odsłania kulisy nieznanej akcji z czasów I wojny światowej - nalotu niemieckich sterowców zeppelin na Londyn.
Świąteczny blok programowy – od piątku 30 marca od godz. 19:00 na kanale National Geographic.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wielkanoc na kanale National Geographic.pdf

pdf | 405 KB

Pobierz
Wielkanoc na kanale National Geographic.docx

docx | 103 KB

Pobierz
Diana 5.jpg

grafika | 9,81 MB

Pobierz
Diana 4.jpg

grafika | 11,7 MB

Pobierz
Diana 3.jpg

grafika | 9,72 MB

Pobierz
Diana 2.jpg

grafika | 2,62 MB

Pobierz
Diana 1.jpg

grafika | 4,19 MB

Pobierz
Niesamowite_kociaki.jpg

grafika | 7,84 MB

Pobierz
Geniusz_6.jpg

grafika | 2,21 MB

Pobierz
Geniusz_5.jpg

grafika | 8,84 MB

Pobierz
Geniusz_4.jpg

grafika | 1,14 MB

Pobierz
Geniusz_3.jpg

grafika | 377 KB

Pobierz
Geniusz_2.jpg

grafika | 1,06 MB

Pobierz
Geniusz_1.jpg

grafika | 933 KB

Pobierz
Najci__sze_wi_zienie_w_historii__3_.JPG

grafika | 1,93 MB

Pobierz
Najci__sze_wi_zienie_w_historii__2_.JPG

grafika | 3,15 MB

Pobierz
Najci__sze_wi_zienie_w_historii.JPG

grafika | 3,87 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
National Geographic po raz trzeci partnerem toruńskiego festiwalu świateł Bella Skyway Festival

temu

National Geographic ponownie został partnerem festiwalu świateł Bella Skyway Festival, który odbywa się w dniach 21-26 sierpnia 2018 roku w Toruniu. Organizatorami wydarzenia są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Zagadki z przeszłości i bogactwo głęboko ukryte przed oczami świata - „Skarby do odkrycia” w sierpniu na kanale National Geographic

temu

Tajemnice, skarby i ich odkrywcy – takie zestawienie to gwarancja sporych emocji. Dostarczą ich dokumenty, które kanał National Geographic przygotował w ramach maratonu programowego „Skarby do odkrycia”. Poznamy sekrety Pierwszego Cesarza Chin, przyjrzymy się odnalezionemu niespełna 10 lat temu złotemu skarbowi brytyjskiemu z VII wieku, zagłębimy się też w czeluści pełnego złota starożytnego grobowca Tutanchamona.
Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

temu

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.
Bear Grylls, Gordon Ramsay, Jeff Goldblum i Julianna Margulies w nowych produkcjach National Geographic

temu

Drugi sezon przełomowej serii dokumentalnej „Przedziwna planeta Ziemia”, a także zupełne nowości -  przedstawiająca pionierów Doliny Krzemowej produkcja „Internetowy boom” z gwiazdorską obsadą, Bear Grylls jako gospodarz i narrator serii, pokazującej okrutne oblicze natury, a także Gordon Ramsay, który zabierze nas w kulinarną podróż – to tylko niektóre propozycje, które na 2019 rok przygotował kanał National Geographic. Zostały one zaprezentowane dziennikarzom w Los Angeles, podczas spotkania TCA Press Tour, które dwa razy w roku jest organizowane przez stowarzyszenie krytyków telewizyjnych (Television Critics Association) zrzeszające około 200 dziennikarzy, piszących o rynku telewizyjnym. W czasie TCA Press Tour najwięksi światowi nadawcy telewizyjni prezentują nadchodzące premiery i wydarzenia medialne.