Nieprzewidywalny władca i zagrażająca światu broń

Nieprzewidywalny władca i zagrażająca światu broń

Opublikowany

Korea Północna skrywa wiele tajemnic. Politycy na całym świecie spoglądają w stronę półwyspu z dużą niepewnością, a czasem nawet strachem. Służby wywiadowcze i wojskowe śledzą każdy krok koreańskiego przywódcy, a doniesienia z Pjongjangu trafiają na czołówki gazet i do alertów informacyjnych. Autorytarny władca kraju jest zagadką dla całego świata i trudno przewidzieć jego kolejne kroki. Blok programowy "Korea Północna bez retuszu" to spojrzenie na Koreę z tak bliska, jak tylko się da.

Kim Dzong Un portret tyrana 1.jpg
Blok programowy „KOREA PÓŁNOCNA BEZ RETUSZU” – premiera w niedzielę 8 kwietnia od godz. 20:00 na kanale National Geographic.
To, co dociera do nas z Korei Północnej, to doskonale wyreżyserowany, propagandowy obraz. Władca Kim Dzong Un kreowany jest na dobrego ojca narodu, z uwielbieniem wsłuchującego się w jego słowa. Najczęściej koreański przywódca jest uśmiechnięty, obserwuje defilady na swoją cześć albo przygląda się udanym manewrom wojskowym. Spikerki północnokoreańskiej telewizji informują z dumą o sukcesach kolejnych prób rakiet balistycznych, a Zachód – głęboko zaniepokojony doniesieniami z półwyspu koreańskiego – szuka sposobów, by ujarzmić zapędy dyktatora łamiącego międzynarodowe zobowiązania. Kim Dzong Un prowokuje świat, ale wciąż wiemy o nim niewiele. Eksperci przyglądają mu się wyjątkowo czujnie – śledzą, jak często pokazuje się publicznie i w jakim jest stanie zdrowia. Przypatrują się również otoczeniu politycznemu – tajemnicą owiana jest najbliższa rodzina władcy i najbliżsi współpracownicy. Ogromną sensację wzbudza zawsze pojawienie się lub zniknięcie którejkolwiek z bliskich Kimowi osób.
Blok programowy „KOREA PÓŁNOCNA BEZ RETUSZU” – premiera w niedzielę 8 kwietnia od godz. 20:00 na kanale National Geographic.
KimJongUnTheUnauthorizedBiography_18.jpg

Opisy programów:

Kim Dzong Un: portret tyrana – PREMIERA w niedzielę 8 kwietnia o godz. 20:00  

Naszą podróż, która pomoże nakreślić portret Kim Dzong Una, rozpoczniemy w sercu szwajcarskich Alp, w Bernie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w Szwajcarii uczył się przyszły koreański dyktator. W latach 90. prywatne życie ojca Kim Dzong Una - Kim Dzong Ila - było pilnie strzeżoną tajemnicą państwową. Kiedy stan jego zdrowia zaczął się pogarszać, świat stanął przed pytaniem, kto mógłby zastąpić władcę. Naturalnym następcą zdawał się być najstarszy syn Kim Dzong Nam, ale niestety popełnił kilka gaf, które zdyskwalifikowały go w wyścigu po władzę. Drugi syn Kim Dzong Czol był z kolei postrzegany przez ojca jako zbyt delikatny, by móc sprawować władzę nad całym krajem. Wybór padł na Kim Dzong Una. Nowy władca miał zaledwie 27 lat, kiedy objął stanowisko. By mocno trzymać stery władzy, rozpoczął działania, które w jego opinii miały wykreować go na twardego i zdecydowanego przywódcę narodu. Rozpoczął od wielkiej czystki w szeregach rządowych, po czym wprowadził swoich ludzi. Kim jest Kim Dzong Un? Jakie są jego tajemnice i motywacje? Między innymi na te pytania odpowiada dokument „Kim Dzong Un: portret tyrana”.
KimJongUnTheUnauthorizedBiography_16.jpg
Korea Północna: reżim za zamkniętymi drzwiami – PREMIERA w niedzielę 8 kwietnia o godz. 21:00

Co wiemy o dyktatorze, który zagroził światu użyciem broni nuklearnej? Jak żyje się w tak odizolowanym państwie, jakim jest Korea Północna?
Korea Północna: siła propagandy – PREMIERA w niedzielę 8 kwietnia o godz. 22:00 

Wizytujący Koreę Północną dziennikarz ma nakręcić pochlebny materiał promocyjny. Ostateczny kształt filmu obnaża mechanizm propagandy w tym kraju.

Korea Północna z ukrycia: dekadę później – emisja w niedzielę 8 kwietnia o godz. 23:00

W 2006 roku korespondentka Lisa Ling pojechała do Korei Północnej jako koordynatorka programu pomocowego. Wtedy władcą kraju był jeszcze Kim Dzong Il. Zdołała przeniknąć do zamkniętego społeczeństwa w totalitarnym państwie. Kiedy pod koniec 2011 roku Kim Dzong Il zmarł, Kim Dzong Un został trzecim władcą z dynastii Kimów. Pozbył się opozycji z brutalnością nieznaną z czasów ojca i dziadka. Szacuje się, że zamordował ponad sto osób z kręgu władzy – nawet jeśli pochodziły z jego  rodziny. Od tego czasu w kraju pod rządami Kim Dzong Una zaszło wiele zmian. Koreańscy naukowcy potrafią między innymi skonstruować pocisk międzykontynentalny zdolny dotrzeć do terytorium USA. Nowa odsłona dokumentu „Korea Północna z ukrycia” uzupełnia wiadomości zdobyte przez dziennikarkę ponad dekadę temu i osadza je w nowym kontekście historyczno-politycznym.
KimJongUnTheUnauthorizedBiography_13.jpg
Igrzyska w cieniu reżimu – emisja w poniedziałek 9 kwietnia o godz. 00:00

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu były wyjątkowe pod wieloma względami, ale najwięcej uwagi przyciągała ich lokalizacja. Sportowe areny stały 80 kilometrów od strefy zdemilitaryzowanej, oddzielającej Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowych igrzysk w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak tak wielkie wydarzenie wpływa na stosunki Korei Północnej ze światem. Program „Igrzyska w cieniu reżimu” przedstawia narastające napięcie na linii Korea Północna - Stany Zjednoczone oraz wpływ tak wielkich sportowych wydarzeń jak igrzyska olimpijskie na globalną sytuację geopolityczną. Korea Północna zbojkotowała w 1988 roku letnie igrzyska w Seulu, a później zaszokowała cały świat, oświadczając, że weźmie udział w kolejnych, rozrywanych w 2018 roku w Korei Południowej. Kiedy najwięksi sportowcy świata walczą o medale w Pjongczangu, National Geographic przygląda się sąsiedniemu krajowi, który nieustannie skupia na sobie uwagę międzynarodowych obserwatorów. Poznamy kulisy politycznych intryg, niezliczonych gróźb wykorzystania broni nuklearnej oraz kruchej równowagi na półwyspie, której zaburzenie może doprowadzić do nieobliczalnego w skutkach konfliktu. Dokument National Geographic ukaże materiały nagrane na gorąco w czasie trwania igrzysk, a także zdjęcia archiwalne, komentarze ekspertów oraz państwowych dostojników. Wybierzemy się w podróż do Korei Północnej, aby przedstawić historię kontrowersji dotyczących udziału Korei Północnej w zimowych igrzyskach olimpijskich. Gospodarzem programu specjalnego, który jest kontynuacją popularnej serii „Za kulisami: Korea Północna z ukrycia”, jest korespondent stacji ABC News Bob Woodruff. Podczas pracy nad programem po raz dziewiąty odwiedził Półwysep Koreański, by omówić bieżące wydarzenia w szerszym kontekście i wyjaśnić, jak igrzyska olimpijskie wpisują się w aktualną sytuację polityczną w regionie.
Igrzyska w cieniu reżimu 1.jpg
Blok programowy „KOREA PÓŁNOCNA BEZ RETUSZU”– premiera w niedzielę 8 kwietnia od godz. 20:00 na kanale National Geographic.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Igrzyska w cieniu reżimu 5.jpg

grafika | 2,85 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 2.jpg

grafika | 1,66 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 3.jpg

grafika | 1,64 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 6.jpg

grafika | 2,05 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 1.jpg

grafika | 1,39 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 4.jpg

grafika | 812 KB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 7.jpg

grafika | 8,08 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 2.jpg

grafika | 7,99 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 3.jpg

grafika | 7,07 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 1.jpg

grafika | 7,33 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 4.jpg

grafika | 6,83 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 6.jpg

grafika | 5,96 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 5.jpg

grafika | 8,8 MB

Pobierz
Blok programowy Korea Północna bez retuszu w kwietniu na National Geographic.pdf

pdf | 371 KB

Pobierz
Blok programowy Korea Północna bez retuszu w kwietniu na National Geographic.docx

docx | 97,7 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Historia dzieje się na naszych oczach. „Korea Północna: droga do pokoju” 12 czerwca na kanale National Geographic

temu

Kiedy oczy całego świata zwrócone są w stronę Singapuru, gdzie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, kanał National Geographic wyemituje niezwykły dokument „Korea Północna: droga do pokoju”. Pokaże on historię koreańskiej izolacji i wyjaśni, dlaczego doszło do tak ogromnych podziałów między Koreą Północną a resztą świata.
Strategie despotycznych władców i podstawy ich reżimów. „Wiek dyktatorów” w maju na kanale National Geographic

temu

Dyktatura odcisnęła swoje piętno na całym XX wieku, a władcy stojący na czele reżimów uczyli się od siebie wzajemnie. Choć każdy z nich był inny, używali tej samej taktyki. Terror, propaganda, kreowanie się na półboga, kontrola elit, wykreowanie wroga, przemoc – to tylko część narzędzi, które utrzymują dyktatorów u władzy. Seria „Wiek dyktatorów” w sześciu godzinnych odcinkach pokaże, czym kierowali się przywódcy i twórcy największych, najbardziej opresyjnych światowych reżimów.
Czy igrzyska przyniosły olimpijski spokój w Korei Północnej? Program specjalny “Igrzyska w cieniu reżimu” w lutym na kanale National Geographic

temu

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu są wyjątkowe pod wieloma względami, ale ich lokalizacja jest chyba punktem najbardziej przykuwającym uwagę. Zaledwie 80 km od sportowych aren znajduje się strefa zdemilitaryzowana, która oddziela Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowej olimpiady w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak wielkie igrzyska wpływają na stosunki Korei Północnej ze światem. Premiera dokumentu “Igrzyska w cieniu reżimu” w sobotę 24 lutego  o godzinie 21.00 na kanale National Geographic.  
Zachwycające podniebne konstrukcje, cuda współczesnej architektury i ich twórcy – zobaczcie świat z innej perspektywy. „Megawieżowce” w listopadzie na kanale National Geographic

temu

W ciągu ostatnich 5 lat podwoiła się liczba wieżowców wysokich na ponad 300 metrów. Eksperci szacują, że ogromnych budynków będzie coraz więcej, bo do 2050 roku miasta staną się tak przeludnione, że podniebne konstrukcje mogą okazać się jedynym rozwiązaniem na znalezienie odpowiedniego lokum. W serii „Megawieżowce” na kanale National Geographic będziecie mieli szanse zobaczyć najwyższe i najbardziej imponujące budowle na świecie, a także poznać sekrety ich konstrukcji.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.