Nieprzewidywalny władca i zagrażająca światu broń

Nieprzewidywalny władca i zagrażająca światu broń

Opublikowany

Korea Północna skrywa wiele tajemnic. Politycy na całym świecie spoglądają w stronę półwyspu z dużą niepewnością, a czasem nawet strachem. Służby wywiadowcze i wojskowe śledzą każdy krok koreańskiego przywódcy, a doniesienia z Pjongjangu trafiają na czołówki gazet i do alertów informacyjnych. Autorytarny władca kraju jest zagadką dla całego świata i trudno przewidzieć jego kolejne kroki. Blok programowy "Korea Północna bez retuszu" to spojrzenie na Koreę z tak bliska, jak tylko się da.

Kim Dzong Un portret tyrana 1.jpg
Blok programowy „KOREA PÓŁNOCNA BEZ RETUSZU” – premiera w niedzielę 8 kwietnia od godz. 20:00 na kanale National Geographic.
To, co dociera do nas z Korei Północnej, to doskonale wyreżyserowany, propagandowy obraz. Władca Kim Dzong Un kreowany jest na dobrego ojca narodu, z uwielbieniem wsłuchującego się w jego słowa. Najczęściej koreański przywódca jest uśmiechnięty, obserwuje defilady na swoją cześć albo przygląda się udanym manewrom wojskowym. Spikerki północnokoreańskiej telewizji informują z dumą o sukcesach kolejnych prób rakiet balistycznych, a Zachód – głęboko zaniepokojony doniesieniami z półwyspu koreańskiego – szuka sposobów, by ujarzmić zapędy dyktatora łamiącego międzynarodowe zobowiązania. Kim Dzong Un prowokuje świat, ale wciąż wiemy o nim niewiele. Eksperci przyglądają mu się wyjątkowo czujnie – śledzą, jak często pokazuje się publicznie i w jakim jest stanie zdrowia. Przypatrują się również otoczeniu politycznemu – tajemnicą owiana jest najbliższa rodzina władcy i najbliżsi współpracownicy. Ogromną sensację wzbudza zawsze pojawienie się lub zniknięcie którejkolwiek z bliskich Kimowi osób.
Blok programowy „KOREA PÓŁNOCNA BEZ RETUSZU” – premiera w niedzielę 8 kwietnia od godz. 20:00 na kanale National Geographic.
KimJongUnTheUnauthorizedBiography_18.jpg

Opisy programów:

Kim Dzong Un: portret tyrana – PREMIERA w niedzielę 8 kwietnia o godz. 20:00  

Naszą podróż, która pomoże nakreślić portret Kim Dzong Una, rozpoczniemy w sercu szwajcarskich Alp, w Bernie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w Szwajcarii uczył się przyszły koreański dyktator. W latach 90. prywatne życie ojca Kim Dzong Una - Kim Dzong Ila - było pilnie strzeżoną tajemnicą państwową. Kiedy stan jego zdrowia zaczął się pogarszać, świat stanął przed pytaniem, kto mógłby zastąpić władcę. Naturalnym następcą zdawał się być najstarszy syn Kim Dzong Nam, ale niestety popełnił kilka gaf, które zdyskwalifikowały go w wyścigu po władzę. Drugi syn Kim Dzong Czol był z kolei postrzegany przez ojca jako zbyt delikatny, by móc sprawować władzę nad całym krajem. Wybór padł na Kim Dzong Una. Nowy władca miał zaledwie 27 lat, kiedy objął stanowisko. By mocno trzymać stery władzy, rozpoczął działania, które w jego opinii miały wykreować go na twardego i zdecydowanego przywódcę narodu. Rozpoczął od wielkiej czystki w szeregach rządowych, po czym wprowadził swoich ludzi. Kim jest Kim Dzong Un? Jakie są jego tajemnice i motywacje? Między innymi na te pytania odpowiada dokument „Kim Dzong Un: portret tyrana”.
KimJongUnTheUnauthorizedBiography_16.jpg
Korea Północna: reżim za zamkniętymi drzwiami – PREMIERA w niedzielę 8 kwietnia o godz. 21:00

Co wiemy o dyktatorze, który zagroził światu użyciem broni nuklearnej? Jak żyje się w tak odizolowanym państwie, jakim jest Korea Północna?
Korea Północna: siła propagandy – PREMIERA w niedzielę 8 kwietnia o godz. 22:00 

Wizytujący Koreę Północną dziennikarz ma nakręcić pochlebny materiał promocyjny. Ostateczny kształt filmu obnaża mechanizm propagandy w tym kraju.

Korea Północna z ukrycia: dekadę później – emisja w niedzielę 8 kwietnia o godz. 23:00

W 2006 roku korespondentka Lisa Ling pojechała do Korei Północnej jako koordynatorka programu pomocowego. Wtedy władcą kraju był jeszcze Kim Dzong Il. Zdołała przeniknąć do zamkniętego społeczeństwa w totalitarnym państwie. Kiedy pod koniec 2011 roku Kim Dzong Il zmarł, Kim Dzong Un został trzecim władcą z dynastii Kimów. Pozbył się opozycji z brutalnością nieznaną z czasów ojca i dziadka. Szacuje się, że zamordował ponad sto osób z kręgu władzy – nawet jeśli pochodziły z jego  rodziny. Od tego czasu w kraju pod rządami Kim Dzong Una zaszło wiele zmian. Koreańscy naukowcy potrafią między innymi skonstruować pocisk międzykontynentalny zdolny dotrzeć do terytorium USA. Nowa odsłona dokumentu „Korea Północna z ukrycia” uzupełnia wiadomości zdobyte przez dziennikarkę ponad dekadę temu i osadza je w nowym kontekście historyczno-politycznym.
KimJongUnTheUnauthorizedBiography_13.jpg
Igrzyska w cieniu reżimu – emisja w poniedziałek 9 kwietnia o godz. 00:00

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu były wyjątkowe pod wieloma względami, ale najwięcej uwagi przyciągała ich lokalizacja. Sportowe areny stały 80 kilometrów od strefy zdemilitaryzowanej, oddzielającej Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowych igrzysk w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak tak wielkie wydarzenie wpływa na stosunki Korei Północnej ze światem. Program „Igrzyska w cieniu reżimu” przedstawia narastające napięcie na linii Korea Północna - Stany Zjednoczone oraz wpływ tak wielkich sportowych wydarzeń jak igrzyska olimpijskie na globalną sytuację geopolityczną. Korea Północna zbojkotowała w 1988 roku letnie igrzyska w Seulu, a później zaszokowała cały świat, oświadczając, że weźmie udział w kolejnych, rozrywanych w 2018 roku w Korei Południowej. Kiedy najwięksi sportowcy świata walczą o medale w Pjongczangu, National Geographic przygląda się sąsiedniemu krajowi, który nieustannie skupia na sobie uwagę międzynarodowych obserwatorów. Poznamy kulisy politycznych intryg, niezliczonych gróźb wykorzystania broni nuklearnej oraz kruchej równowagi na półwyspie, której zaburzenie może doprowadzić do nieobliczalnego w skutkach konfliktu. Dokument National Geographic ukaże materiały nagrane na gorąco w czasie trwania igrzysk, a także zdjęcia archiwalne, komentarze ekspertów oraz państwowych dostojników. Wybierzemy się w podróż do Korei Północnej, aby przedstawić historię kontrowersji dotyczących udziału Korei Północnej w zimowych igrzyskach olimpijskich. Gospodarzem programu specjalnego, który jest kontynuacją popularnej serii „Za kulisami: Korea Północna z ukrycia”, jest korespondent stacji ABC News Bob Woodruff. Podczas pracy nad programem po raz dziewiąty odwiedził Półwysep Koreański, by omówić bieżące wydarzenia w szerszym kontekście i wyjaśnić, jak igrzyska olimpijskie wpisują się w aktualną sytuację polityczną w regionie.
Igrzyska w cieniu reżimu 1.jpg
Blok programowy „KOREA PÓŁNOCNA BEZ RETUSZU”– premiera w niedzielę 8 kwietnia od godz. 20:00 na kanale National Geographic.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Igrzyska w cieniu reżimu 5.jpg

grafika | 2,85 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 2.jpg

grafika | 1,66 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 3.jpg

grafika | 1,64 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 6.jpg

grafika | 2,05 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 1.jpg

grafika | 1,39 MB

Pobierz
Igrzyska w cieniu reżimu 4.jpg

grafika | 812 KB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 7.jpg

grafika | 8,08 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 2.jpg

grafika | 7,99 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 3.jpg

grafika | 7,07 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 1.jpg

grafika | 7,33 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 4.jpg

grafika | 6,83 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 6.jpg

grafika | 5,96 MB

Pobierz
Kim Dzong Un portret tyrana 5.jpg

grafika | 8,8 MB

Pobierz
Blok programowy Korea Północna bez retuszu w kwietniu na National Geographic.pdf

pdf | 371 KB

Pobierz
Blok programowy Korea Północna bez retuszu w kwietniu na National Geographic.docx

docx | 97,7 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Czy igrzyska przyniosły olimpijski spokój w Korei Północnej? Program specjalny “Igrzyska w cieniu reżimu” w lutym na kanale National Geographic

temu

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu są wyjątkowe pod wieloma względami, ale ich lokalizacja jest chyba punktem najbardziej przykuwającym uwagę. Zaledwie 80 km od sportowych aren znajduje się strefa zdemilitaryzowana, która oddziela Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowej olimpiady w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak wielkie igrzyska wpływają na stosunki Korei Północnej ze światem. Premiera dokumentu “Igrzyska w cieniu reżimu” w sobotę 24 lutego  o godzinie 21.00 na kanale National Geographic.  
National Geographic ujawnia, kto będzie kolejnym „Geniuszem”. Po Einsteinie i Picassie, bohaterką słynnej antologii zostanie autorka „Frankensteina” Mary Shelley

temu

Tuż przed premierą kolejnego sezonu głośnej telewizyjnej antologii „Geniusz: Picasso” zaplanowanej na niedzielę, 22 kwietnia, kierownictwo stacji National Geographic ogłosiło, że bohaterką trzeciego sezonu będzie pisarka nazywana matką gatunku science-fiction. Wyprodukowany przez spółkę Imagine Entertainment dla wytwórni Fox 21 Television Studios serial ukaże mało znane fakty z życia awangardowej autorki, feministki i kontrowersyjnej intelektualistki.
Kochamy ją, bo jest przedziwna! Poznaj lepiej planetę, na której mieszkasz

temu

Czy wiesz, że na szczycie Mount Everestu można znaleźć skamieniałości starożytnych stworzeń morskich? Albo że nad Puszczą Amazońską unosi się 20 milionów ton pary wodnej? Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, to idealna okazja, by dowiedzieć się więcej o miejscu, które jest naszym domem. A w każdy wtorek na kanale National Geographic ciekawostki na temat „Przedziwnej planety Ziemi” przedstawia Will Smith. 
Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał. Poznaj kobiety Pabla Picassa

temu

Żony miał dwie, ale kobiet w jego życiu było zdecydowanie więcej. Były dla Picassa kochankami, muzami, obiektami westchnień i fascynacji. Jego pasja i uwielbienie do kobiet znalazło swój wyraz w sztuce - na portretach artysty znajdują się przede wszystkim one. Obrazy mężczyzn to głównie autoportrety. Burzliwe relacje Picassa to jeden z głównych tematów serii National Geographic „Geniusz: Picasso”.

Zobacz symbole polskich miast w stylu Picassa. National Geographic ogłasza laureatów konkursu artystycznego

Syrenka, łódź, koziołki, Neptun i Lajkonik – te symbole zainspirowały autorów najlepszych prac, które zwyciężyły w konkursie National Geographic „Maluję, co widzę – symbol miasta w stylu Picassa”. Laureaci – studenci i absolwenci polskich uczelni artystycznych – w ramach nagrody otrzymają po 5000 zł. Ich prace mogą stać się także częścią działań promocyjnych wokół głośnej produkcji „Geniusz: Picasso” z Antonio Banderasem w roli głównej, która będzie miała swoją premierę 22 kwietnia na kanale National Geographic.