Co zrobisz kiedy przyjdą zabrać twój dom?

Co zrobisz kiedy przyjdą zabrać twój dom?

Opublikowany

Jest pewien zawód, który budzi tak duże emocje i kontrowersje, że z powodzeniem mógłby zająć jedno z czołowych miejsc w konkursie na najbardziej znienawidzone profesje. Nazywani są pijawkami, hienami, krwiopijcami, częściej niż szacunek wzbudzają lęk. Ale czy słusznie? Jacy naprawdę są komornicy?  W nowej serii na National Geographic Channel pokazane zostaną historie tych, którzy przekonali się o tym na własnej skórze.

W Polsce aktywnych zawodowo jest około 1 300 komorników. Ostatni kryzys finansowy sprawił, że obsługują oni rokrocznie nawet 5 milionów spraw! Za każdą z nich stoi autentyczna historia, często przepełniona ludzkim dramatem. Seria „Komornicy” to zapis wydarzeń z kamer towarzyszących tym szczególnym funkcjonariuszom publicznym w codziennej pracy. Zwykle kiedy przychodzą do domów, czy firm żądając spłaty długu napotykają po drugiej stronie żal i bezsilność pomieszane ze smutkiem, rozgoryczeniem, a często i agresją. Program pokazuje ludzi z całej Polski w ich najtrudniejszych życiowych sytuacjach - gdy tracą dorobek życia. Jak wiele jest czynników decydujących o tym, że wszyscy możemy wpaść w poważne tarapaty? Niestety nie zawsze jest to nieuczciwość. Czasem wystarczy odrobina lekkomyślności, niewiedzy, czy naiwności aby zostać skazanym na spotkanie z komornikiem.

W serii zobaczymy m.in. oszukane małżeństwo z Wałbrzycha, które zaufało koleżance córki co doprowadziło do wplątania ich w spiralę kredytów. Ich długi wzrosły do niemal 400 tys. - zagraża im eksmisja i widmo noclegowni. Podobny los grozi rodzinie spod Krakowa. Ich posiadłość, choć imponująca, została sfinansowana w znacznym stopniu kredytem we frankach, którego dziś po nagłym wzroście wartości waluty, nie mają za co spłacać. Program pokaże także sytuacje, w których wizyta komornika nie budzi strachu, a wręcz cieszy. Jak to możliwe? Dla wielu osób, np. samotnych matek z dzieckiem, które od lat nie otrzymują alimentów - taki sposób ściągania zobowiązania to ostatnia deska ratunku.

Opisy odcinków:

Odcinek 1; premiera 2 września, godz. 22:00
Małżeństwo emerytów z Wałbrzycha z dobroci serca zaufało koleżance córki i dało się wmanewrować w kredyt. Dzisiaj pętla długów zaciska się na nich kwotą 380 tysięcy zł.  Grozi im eksmisja do noclegowni.  Krasnystaw, to miejscowość skąd pochodzi para zalegające z czynszem, która przez ostatnie 2 lata skutecznie unika kontaktu z komornikiem. Kiedy wreszcie otworzyli drzwi komornikowi, próbują mu wmówić, że wszystko co stanowi wyposażenie ich mieszkania nie jest ich własnością. Mimo wpłaty zaliczki tytułem spłaty długu, nie dotrzymują kolejnych zobowiązań  i zaciągają następne. Do Zamościa wybierzemy się na egzekucję świadczeń alimentacyjnych od matki na rzecz dzieci. Z kolei w  Nowym Sączu będziemy świadkami zajęcia przez komornika wielofunkcyjnego ksero, należącego do właścicielki małej drukarni, która padła ofiarą kryzysu finansowego, a wierzyciele domagają się spłaty długu.

Odcinek 2; premiera 9 września, godz. 22:00
W tym odcinku przekonamy się jaką pułapką są tzw. „chwilówki”, które stają się sposobem na życie mieszkanki Lubina. Czy konieczna będzie interwencja policji, by komornik mógł przeprowadzić czynności ?  Poznamy też przedsiębiorcę Aleksandra, którego firma zalega z płatnościami dla kontrahentów. Na Dolnym Śląsku córka krewkiego właściciela posesji unika kontaktu z komornikiem. Do czego doprowadzą podjęte przez komornika czynności zajęcia auta, przekonamy się w drugim odcinku serii Komornicy.

Odcinek 3; premiera 16 września, godz. 22:00
W tym odcinku przekonamy się czy interwencja komornika u zadłużonego na  50 tysięcy sklepikarza osiedlowego z Wrocławia sprawi, że zacznie spłacać swój dług wobec Skarbu Państwa ? Zobaczymy, czy komornikowi z Kętrzyna uda się eksmisja znęcającego się nad żoną dłużnika. Mężczyzna jest w szoku, czy pozostanie  z niczym, bez dachu nad głową? Sprawdzimy również, czy widok komornika może  czasem cieszyć.  Zwłaszcza matkę czworga dzieci, która od ponad dwóch lat nie otrzymuje alimentów. 

Odcinek  4; premiera 23 września, godz. 22:00
W Bytomiu wraz z bezrobociem rośnie rynek szybkich pożyczek. Kuszącym ofertom łatwo ulec, ale spłacać zobowiązania już trudniej. Czy uda się umorzyć dług starszej kobiety na zasiłku, która zaciągnęła kredyt na wymianę okien?  Na przedmieściach  Krakowa poznamy rodzinny dramat, który toczy  się w pięknym domu wybudowanym częściowo za kredyt we frankach.  Do Łodzi pojedziemy wraz komornikiem, który będzie chciał zająć auto pod licytację tytułem zwrotu należności wierzycielowi. Czy wierzyciel zaakceptuje propozycję rozliczenia zaproponowanego przez właścicielkę firmy? Czy pani prezes dotrzyma deklarowanego harmonogramu spłat? Przekonamy się w tym czwartym odcinku Komorników.

Odcinek 5; premiera 30 września, godz. 22:00
Czy komornikowi  uda się wyegzekwować spłatę alimentów od ojca, który od 6 lat uchyla się od zobowiązań. W tym odcinku poznamy ryzyko pracy komorników. Urzędniczka w tracie wykonywania czynności staje się zakładniczką  niezrównoważonego psychicznie dłużnika. Czym skończy się próba eksmisji dłużnika pod jego nieobecność w lokalu? Jakie wrażenie to zrobi na sąsiadach?  Dowiemy się  również, czy pracownicy upadłej Huty Jedność z Siemianowicach  Śląskich mają szansę na odzyskanie swoich zaległych pensji ?

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

IMG_8001.JPG

grafika | 1,31 MB

Pobierz
Fot_07_1_.jpg

grafika | 485 KB

Pobierz
Komornicy_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 38 KB

Pobierz
Komornicy_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 819 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.