„LATA 2000. DEKADA, KTÓRA NAS ZMIENIŁA”

„LATA 2000. DEKADA, KTÓRA NAS ZMIENIŁA”

Opublikowany

W każdą niedzielę września będziemy wracać do niedalekiej przeszłości. „Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła” to miniseria będąca kontynuacją cieszących się powodzeniem wcześniejszych produkcji: „Lata 80: Dekada, która nas ukształtowała” oraz „Lata 90: Dekada, która nas połączyła.”. Oprócz dwuodcinkowego programu „Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła” w ramach slotu programowego poświęconego tematyce pierwszego dziesięciolecia XXI wieku na widzów czekają również programy „Rewolucja YouTube” i „Lata 2000. Największe tragedie”.

Tym razem National Geographic Channel zabierze widzów w sentymentalną podróż w stosunkowo niedaleką przeszłość. Do czasów, które diametralnie odmieniły nasze życie i otaczającą nas rzeczywistość. Z jednej strony terroryzm, konflikty zbrojne, kryzys finansowy, przez które traciliśmy wiarę w to, że ten świat może być lepszy. Z drugiej - niezwykły rozwój technologii, medycyny, rewolucja w mediach i Internecie, które sprawiły że wszystkim nam jest do siebie bliżej. Wszystko to na przestrzeni zaledwie 10 lat.

Będzie to pierwszy program tak obszernie analizujący głębokie technologiczne i społeczne zmiany, jakie w tym czasie przeobrażały rzeczywistość. O kluczowych wydarzeniach, które znamy i pamiętamy opowiedzą w wywiadach wielcy sportowcy, dziennikarze, światowi przywódcy i artyści estrady, którzy zapisali się lub zapisują karty naszej historii. Wśród nich pojawią się m.in. Donald Trump,  Perez Hilton, Michael Moore, Randy Jackson, Sharon Osbourne, Dick Cheney, Rudy Giuliani, generał David Petraeus, Juju Chang, Dan Rather  czy pilot „Sully” Sullenberger. Łącznie, na potrzeby programu przeprowadzono aż 120 wywiadów, wszystko po to, aby  o wydarzeniach minionych lat porozmawiać możliwie z jak najszerszą grupą ich uczestników i świadków.

Oprócz ciekawych rozmów i wspomnień w dokumencie pojawią się niesamowite, budzące mnóstwo wspomnień materiały filmowe i znana wszystkim ścieżka dźwiękowa. Efekt? Odkrywczy program telewizyjny, który rzuci nowe światło na znane wydarzenia z minionych lat i zmieni perspektywę ich postrzegania. Znajdzie się w nim poruszająca serce opowieść o morskiej przeprawie pięcioletniego Kubańczyka, Eliana Gonzalesa, ciekawa w kontekście nawiązania po 50 latach stosunków dyplomatycznych przez USA  i Kubę.  Nie zabraknie jednego z kluczowych wydarzeń – zamachów z 11 września 2001, a także próby pokazania tego jak ogromny wpływ na kulturę miały premiery takich filmów jak serie Harry Potter czy Władca Pierścieni. Nie zabraknie informacji o największych klęskach żywiołowych, np. o tsunami na Oceanie Indyjskim i o przełomowych odkryciach naukowych, w tym o europejskim Wielkim Zderzaczu Hadronów. Cykl pokaże te dziesięć burzliwych lat przez pryzmat historii pochodzących z każdego zakątka naszej planety.Pośród wielu popkulturowych ikon, symboli minionych lat, nostalgicznych wspomnień i zaskakujących faktów, w dokumencie odnajdziemy odpowiedzi na wiele ciekawych
z perspektywy lat pytań:

• Jak, dając wszystkim bezpłatny dostęp do muzyki, Napster rozpoczął muzyczną rewolucję?
• Jakie rozwiązania w obszarze nowych technologii i Internetu dały początek rozwijającej się intensywnie nowej generacji dziennikarzy obywatelskich?
• Jak ubraniowa wpadka Janet Jackson doprowadziła do powstania YouTube, jednej z najpopularniejszych w historii platform udostępniania plików wideo?
• Czy to rodzina Osbournów dała początek modzie na telewizyjne reality show?
• Na jakim poziomie rozwoju i wiedzy o ludzkim ciele była medycyna, gdy we Francji przeprowadzono pierwszy na świecie przeszczep twarzy?
• Co doprowadziło do tego, że Concorde - jedyny ponaddźwiękowy samolot pasażerski na świecie - musiał zostać wycofany z eksploatacji?
• W jaki sposób wampiry i zombie wywołały falę obaw i wątpliwości w kwestii rozliczeń podatkowych tym samym doprowadzając do niespotykanego do tej pory wpływu popkultury na codzienne życie?
• Jak świat zareagował na wieść o zatonięciu rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego Kursk?

W końcu miniona dekada była pierwszą, w której niemal wszyscy i wszystko mogło zyskać status trendsetterski za sprawą mediów społecznościowych. W kolejnych reality show z dnia na dzień rodzili się nowi celebryci, a YouTube zaroił się od filmów, które rozprzestrzeniały się po świecie z prędkością zarazy… a raczej wirusa. Komunikatory intenetowe, portale społecznościowe, czy w końcu dostęp do smartfonów, elektroniczne czytniki książek i bezprzewodowy Internet sprawiły, że codzienne gazety, do niedawna źródło najnowszych informacji, stały się „zbyt wolne” w porównaniu do sieci, a ich nakłady zaczęły z roku na rok spadać... Właśnie te lata popchnęły nas ku nowym zjawiskom definiującym naszą rzeczywistość. Rzeczywistość, która wywiera ogromny wpływ na nasz obecny sposób życia i będzie zmieniać je w  najbliższych dziesięcioleciach.

Opisy programów serii:

LATA 2000. DEKADA, KTÓRA NAS ZMIENIŁA
Premiera w niedziele 6 i 13 września, godz. 21:00

Dwuodcinkowa miniseria „Lata 2000. Dekada, która nas zmieniła” zabierze widzów w sentymentalną podróż w niedaleką przeszłość minionej dekady. Ten czas, choć nie zawsze (lub jeszcze) nie zdajemy sobie z tego sprawy, diametralnie odmienił nasze życie. Terroryzm, konflikty zbrojne, kryzys finansowy z jednej strony, niezwykły rozwój technologii, rewolucja w mediach – z drugiej, a wszystko na przestrzeni zaledwie 10 lat! W dokumencie wrócimy do najważniejszych wydarzeń tego okresu - opowiedzą o nich m.in. dziennikarze, światowi przywódcy i artyści, którzy stali się symbolami poprzedniego dziesięciolecia.

REWOLUCJA YOUTUBE
Premiera w niedzielę, 20 września, godz. 21:00

Serwis YouTube kończy 10 lat – to idealny moment na podsumowanie dekady rewolucji video w Internecie. W dokumencie pokazane zostaną filmy, które zasłużyły na miano kultowych, takie, które rozprzestrzeniały się z wirusową prędkością, tworzyły nowe „gwiazdy” popkultury, czy te, które zmieniały oblicze całych krajów. Od 23 kwietnia 2005 roku, kiedy to pierwszy film - z wycieczki do ZOO – został uploadowany na YouTube, ta platforma dzielenia się materiałami video w sieci, zyskała wielką moc wpływania na niemal każdą dziedzinę naszego życia. „Rewolucja YouTube” pokaże jak doszło do tego, że filmy obalały rządy, zmieniały zasady polityki, czy dawały nam nowych celebrytów, takich jak Justin Bieber. Dziś YouTube to źródło praktycznie każdego rodzaju informacji – od wiadomości ze świata polityki, przez przepisy kulinarne i rozrywkę po relacje z wakacji i instrukcję montażu gniazdka na ścianie. „Rewolucja YouTube” to program o tym, jak w ciągu 10 lat dla milionów widzów na całym świecie ekran monitora, stał się równoprawnym konkurentem ekranu telewizora.

LATA 2000. NAJWIĘKSZE TRAGEDIE
Premiera w niedzielę, 27 września, godz. 21:00

Lata 2000 mogą być kiedyś postrzegane jako jedne z najbardziej burzliwych
i tragicznych w całym stuleciu. Był to okres zarówno wielu katastrof naturalnych jak i tych wywołanych przez człowieka. Była to również dekada naznaczona przez terroryzm, który wstrząsnął Nowym Jorkiem, Madrytem czy Londynem. Dokument „Lata 2000: Największe tragedie” przypomni najbardziej dramatyczne chwile początku XXI wieku za sprawą unikalnych materiałów archiwalnych oraz współczesnych wywiadów z ludźmi, którzy byli naocznymi świadkami tych tragicznych wydarzeń, dziejących się w różnych częściach naszego globu.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_1.jpg

grafika | 1,25 MB

Pobierz
Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_4.jpg

grafika | 1,67 MB

Pobierz
YouTubeRevolution_007.JPG

grafika | 928 KB

Pobierz
YouTubeRevolution_014.JPG

grafika | 893 KB

Pobierz
LATA_2000_Informacja_Prasowa.DOCX

docx | 39,3 KB

Pobierz
Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_6.jpg

grafika | 3,09 MB

Pobierz
Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_2.jpg

grafika | 3,79 MB

Pobierz
Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_3.jpg

grafika | 9,46 MB

Pobierz
YouTubeRevolution_005.JPG

grafika | 896 KB

Pobierz
YouTubeRevolution_008.JPG

grafika | 907 KB

Pobierz
Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_9.jpg

grafika | 1,54 MB

Pobierz
Rewolucja_YouTube_3.JPG

grafika | 876 KB

Pobierz
Rewolucja_YouTube_1.JPG

grafika | 1,32 MB

Pobierz
Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_5.jpg

grafika | 989 KB

Pobierz
Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_10.jpg

grafika | 1,86 MB

Pobierz
Lata_2000._Najwi_ksze_tragedie_5.jpg

grafika | 1,32 MB

Pobierz
Lata_2000._Najwi_ksze_tragedie_1.jpg

grafika | 2,15 MB

Pobierz
YouTubeRevolution_010.JPG

grafika | 746 KB

Pobierz
Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_7.jpg

grafika | 753 KB

Pobierz
Rewolucja_YouTube_4.JPG

grafika | 1,04 MB

Pobierz
Lata_2000._Najwi_ksze_tragedie_4.jpg

grafika | 1,37 MB

Pobierz
YouTubeRevolution_009.JPG

grafika | 763 KB

Pobierz
YouTubeRevolution_011.JPG

grafika | 1,19 MB

Pobierz
Lata_2000._Dekada_ktora_nas_zmienila_8.jpg

grafika | 1,88 MB

Pobierz
Rewolucja_YouTube_2.JPG

grafika | 1,15 MB

Pobierz
Lata_2000._Najwi_ksze_tragedie_3.jpg

grafika | 2,01 MB

Pobierz
Lata_2000._Najwi_ksze_tragedie_2.jpg

grafika | 2,99 MB

Pobierz
LATA_2000_Informacja_Prasowa.pdf

pdf | 1020 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.