Maj na kanale National Geographic

Maj na kanale National Geographic

Opublikowany

Nareszcie nadeszła upragniona ciepła aura, a wraz z nią mnóstwo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wieczorny odpoczynek w domu uatrakcyjni natomiast bogata oferta nowości na kanale National Geographic. Gdy cały świat będzie żył ślubem księcia Harry’ego z piękną Meghan Markle, my przeniesiemy się w centrum wydarzeń z dokumentem „Królewskie wesele”. Z okazji przypadającej w maju rocznicy zakończenia II wojny światowej pokażemy szokujące dokumenty „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska maszyna śmierci”. A na początku miesiąca czeka nas majówka z National Geographic, po brzegi wypełniona ciekawymi dokumentami m.in. o miejscach tajemniczych i niedostępnych.

NAJNIEBEZPIECZNIEJSZE DROGI EUROPY

Ice Road Rescue 3
Premiery w czwartki od 10 maja o godz. 21:00
(9x60 min)
ice.jpg
W "Najniebezpieczniejszych drogach Europy" poznacie grupę bohaterskich ratowników, którzy pomagają kierowcom w opałach. Gdy w Norwegii zapanuje zima, tamtejsze drogi transportowe zamieniają się w pełne pułapek tory bobslejowe. Każdego dnia ratownicy muszą walczyć o utrzymanie przejezdności tras, dlatego ich chlebem powszednim jest holowanie ciężarówek zawieszonych nad przepaścią. Śnieżyce, lawiny i brak światła dziennego w sezonie zimowym to tylko niektóre z wyzwań, jakim codziennie stawiają czoła. Ekstremalne warunki zimowe zmuszają ich często do ryzykowania życiem. "Najniebezpieczniejsze drogi Europy" pokażą starcie człowieka z naturą w najbardziej niebezpiecznej odsłonie.

DZIECI III RZESZY

Hitler Youth
Premiery w piątki od 4 maja o godz. 21:00
(2x60 min)
Dzieci III Rzeszy 3.jpg
W Niemczech lat trzydziestych partia nazistowska stworzyła formację Hitlerjugend, aby indoktrynować dzieci i młodzież nazistowską ideologią i uformować z nich dziecięcą armię dla Hitlera. W pierwszym odcinku serii „Dzieci III Rzeszy” prześledzimy rozwój formacji aż do momentu wybuchu wojny. Druga część przeniesie nas już w czasy drugiej wojny światowej i pokaże losy Hitlerjugend w obliczu klęski.

TAJEMNICE SS

Inside The SS
Premiery w piątki od 18 maja o godz. 21:00
(2x60 min)
Tajemnice SS.jpg
Mrożąca krew w żyłach opowieść o morderczej organizacji paramilitarnej Trzeciej Rzeszy opowiedziana przez ludzi, którzy w niej służyli. Historia SS zaczyna się w 1920 roku od zaledwie 20 młodych mężczyzn, którzy mieli ochraniać Hitlera. W 1944 roku w organizacji służy 800 tys. osób, szerzących terror w Niemczech i okupowanej Europie. Film pokazuje, jak wokół Hitlera narastał fanatyzm. Pomaga zrozumieć mechanizmy radykalizacji politycznej i to, w jaki sposób udało się przekonać tysiące mężczyzn do realizacji ideologicznego celu, bez zahamowań i empatii. Wykorzystując niepublikowane wcześniej archiwalne materiały, film odtwarza krwawą historię SS. Szczególnego dramatyzmu dokumentowi dodają relacje byłych członków tej formacji, którzy otwarcie opowiadają, jakie mieli w niej zadania.

WIEK DYKTATORÓW

Dictators Rulebook
Premiery w piątki od 18 maja od godz. 22:00
(6x60 min)
Od Mussoliniego po Husseina – to dyktatorzy w znacznym stopniu ukształtowali świat, w którym żyjemy. Jak to zrobili? Jakie metody wykorzystali, by zdobyć i utrzymać władzę? Jak pokonali tych, którzy stawiali im opór? Te pytania zawsze pozostają aktualne, ponieważ reżimy wciąż funkcjonują. Seria „Wiek dyktatorów” odpowie na nie, poprzez analizę taktyk stosowanych przez sześciu różnych tyranów minionego wieku. Dowiemy się z niej, co ostatecznie spowodowało upadek tyranów i doprowadziło do końca reżimów.

CHRUSZCZOW: CZERWONY CAR

Krushchev: Red Tsar
Premiera w piątek 4 maja od godz. 22:00
(1x60 min)
Chruszczow Czerwony car 4.jpg
Nikita Chruszczow. Stalinista, który zakończył terror rozpętany przez swego poprzednika. Pchnął też świat na krawędź wojny nuklearnej podczas kryzysu kubańskiego. Terror Stalina, II wojna światowa, destalinizacja i najbardziej intensywne kryzysy zimnej wojny - wszystko to jest ściśle związane z Nikitą Chruszczowem. To także postać niezwykle malownicza. Wielu nadal wspomina jego szokujący występ podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdy butem uderzał w stół. Film „Chruszczow: czerwony car” ukaże liczne oblicza władcy ZSRR i historię jego upadku.

TREBLINKA: HITLEROWSKA MACHINA ŚMIERCI

Treblinka: Hitler’s Killing Machine
Premiera w piątek 11 maja od godz. 22:00
(1x60 min)
fot. Alex Dunlop, © Furneaux & Edgar Productions

fot. Alex Dunlop, © Furneaux & Edgar Productions

To opowieść o leśnej polance w północno-wschodniej Polsce. Ten las ma do opowiedzenia historię, prawdopodobnie jedną z najważniejszych w XX wieku. Jest to miejsce, w którym w latach 1942-1943 naziści zamordowali 800 tysięcy osób, niemal perfekcyjnie zacierając ślady. Dokument pokazuje prace brytyjskich archeologów, którym udało się uzyskać zgodę na przeprowadzenie wykopalisk na terenie jednego z najbardziej znanych hitlerowskich obozów zagłady.

INDYJSKA MARYNARKA WOJENNA

Inside Indian Naval Academy
Premiera w sobotę 12 maja od godz. 22:00
(1x60 min)
Indyjska marynarka wojenna.jpg
Z ponad 58-tysięcznym  personelem i flotą operacyjną strzegącą tysięcy kilometrów linii brzegowej, indyjska marynarka wojenna jest obecnie siódmą co do wielkości na świecie. Ekipa filmowa po raz pierwszy uzyskała tak szeroki dostęp do Akademii Marynarki Wojennej w Indiach (INA) w Kerali, by towarzyszyć z kamerą w wyczerpującym szkoleniu oficerskim. W trakcie programu prześledzimy różne etapy nauki. Obserwujemy młodą kadetkę,  podchorążego, który trenuje niemal do utraty przytomności, a także nowicjusza pracującego jak najciężej, by odnaleźć się w trudnych warunkach i uzyskać wymarzony stopień. Po drodze dowiemy się więcej o samej Akademii i pracy indyjskiej marynarki.

KRÓLEWSKIE WESELE

Operation Royal Wedding
Premiera w sobotę 26 maja o godz. 22:00
Źródło: Mark Jones/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Źródło: Mark Jones/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

Oczy całego świata znów zwróciły się na Wielką Brytanię. To tam 19 maja będzie miał miejsce kolejny królewski ślub – tym razem znany z licznych wybryków książę Harry poślubił hollywoodzką księżniczkę Meghan Markle. Gdy świat zamarł w oczekiwaniu na to wielkie wydarzenie, National Geographic nie próżnuje i sprawdza, jak przebiega proces organizacji królewskiego wesela. Co sprawia, że ​​ta uroczystość odbija się echem w każdym zakątku globu? Czym przygotowanie takiej imprezy różni się od zwykłego wesela? W sercu wydarzeń znajdzie się Dominic Reid, były Mistrz Koronny, który organizował Złoty Jubileusz Królowej i jej 90. urodziny. To właśnie Dominic jest człowiekiem odpowiedzialnym za to, aby niewiarygodna logistyka królewskiego ślubu przebiegała płynnie i na najwyższym możliwym poziomie. Dokument „Królewskie wesele” pozwoli nam znaleźć się w samym centrum przygotowań i sprawdzić, ile pracy wymaga stworzenie odpowiedniej oprawy dla sakramentalnego „tak” w brytyjskiej rodzinie królewskiej.

JAK SIĘ LATA W AZJI?

Inside Singapore Airlines
Premiera w poniedziałek 7 maja o godz. 22:00
(1x60 min)
Wielokrotnie nagradzane linie Singapore Airlines obchodzą w tym roku 70. rocznicę powstania, a kanał National Geographic jako jedyny uzyskał dostęp do ich pasjonującego „zaplecza”. Podczas pracowitego wakacyjnego weekendu podążamy krok w krok za obsługą naziemną, personelem pokładowym i inżynierami lotniczymi, którzy mają w tym czasie do skoordynowania 120 przylotów i odlotów. Zajrzymy też do kuchni, która codziennie przygotowuje 20 tysięcy posiłków dla pasażerów. W dokumencie „Jak się lata w Azji?” wybiegniemy też w przyszłość i podejrzymy pracę zespołu projektantów, którzy opracowują nowe funkcje dla samolotów, które znajdą się we flocie Singapore Airlines. Zobacz, jak wygląda obsługa największych linii lotniczych w Azji Południowo-Wschodniej i jaka może być przyszłość lotnictwa.  

MAJÓWKA Z NATIONAL GEOGRAPHIC

Emisja od poniedziałku 30 kwietnia do piątku 4 maja w godz. 8-15:00
W tym roku kalendarz sprzyja wypoczynkowi i przy odrobinie dobrej woli szefa, majówka może trwać przez cały tydzień. Kanał National Geographic już od poniedziałkowego poranka będzie więc serwował najciekawsze dokumenty, które trafią w każdy gust. Poznamy bliżej świat zwierząt – zarówno tych dzikich, jak i uroczych domowych pupilków. Zagłębimy się w niesamowite ekosystemy i wejdziemy do miejsc, do których rzadko kto ma dostęp – najlepiej strzeżonych więzień, najniebezpieczniejszych dróg, a nawet do tajemniczej Strefy 51 w USA.
 • Najsłynniejsza tygrysica świata - emisja we wtorek 1 maja o godz. 9:55  

  Machli, znana jako Królowa Ranthambore, określana jest jako najsłynniejsza tygrysica świata. Poznamy jej niezwykłą, pełną wzlotów i upadków historię. Machli zdominowała obszar o powierzchni 350 mil kwadratowych w indyjskim Parku Narodowym Ranthambore. Dzięki uporowi w walce z przeciwnościami stała się ulubienicą turystów.
 • Niesamowite kociaki – emisja we wtorek 1 maja o godz. 11:55  

  Spotkanie z niesamowitymi kotami, które zadziwiają swoimi umiejętnościami. Cechują je: przebiegłość, nieuchwytność, sprawność w działaniu, zdolność oszukiwania przeciwnika i inteligencja. Koty popisują się błyskawicznym tempem reagowania, nadzwyczajnymi sportowymi umiejętnościami i odwagą. W produkcji „Niesamowite kociaki” behawioryści i weterynarze komentują ich zachowanie.
 • Psiaki w wielkim świecie – premiera we wtorek 1 maja o godz. 12:55 

  Dla szczeniaka świat jest ogromnym miejscem pełnym ciekawych zakamarków, wyzwań, przeszkód i niesamowitych nowych doświadczeń. Oglądanie zmagań szczeniaka z rzeczywistością to niekończące się pasmo uśmiechów, westchnięć i wzruszeń. Seria National Geographic pozwoli przyjrzeć się małym pieskom także od bardziej naukowej strony.
 • Niezwykłe delfiny – emisja w środę 2 maja o godz. 9:55

  Wody u wybrzeży Nowej Zelandii są domem dla jednych z najbardziej zwinnych i charyzmatycznych delfinów na świecie. Butlonosy muszą sprawnie nawigować wśród mroźnych wód, by zapewnić przetrwanie swoim młodym. Delfinowce ciemne każdego dnia demonstrują swoje umiejętności akrobatyczne, by wzmocnić więzi w grupie. Mały delfin musi nauczyć się strategii łowieckiej stada, by zasłużyć na udział w konsumpcji zdobyczy. Tylko dzięki funkcjonowaniu w zżytej społeczności, wysiłki tych zwierząt są tak bardzo skuteczne.
 • Dzika Baja California – emisja w środę 2 maja o godz. 10:55

  Niewiele jest miejsc na Ziemi piękniejszych i… bardziej budzących grozę niż stan Baja w Meksyku. Rozciąga się na długości 1300 kilometrów i liczy dziesięć milionów lat, a na jego terenie znajduje się bezwzględna pustynia i najbardziej zróżnicowane morze na całej planecie. Odkryj niesamowite ekosystemy w Morzu Corteza i weź udział w polowaniu z charyzmatycznymi stworzeniami, które wzbudzają zachwyt, lęk i zdziwienie. Wszystko to kręcone w standardzie 4K.
 • Rekiny z Alcatraz – emisja w środę 2 maja o godz. 11:55  

  Zatokę San Francisco zamieszkują różne gatunki rekinów. Strażnicy z Alcatraz opowiadali o nich więźniom, by zapobiec ucieczkom.
 • Wyprawa na dno: Alcatraz – emisja w środę 2 maja o godz. 12:55  

  Twórcy programu odkrywają sekrety Zatoki San Francisco. Badają dno i sprawdzają, dlaczego ucieczka z wyspy Alcatraz była praktycznie niemożliwa.
156816.custom.jpg
 • Tajemnice Strefy 51 – emisja w środę 2 maja o godz. 13:55  

  Znajdująca się w południowej Nevadzie baza wojskowa Area 51 okryta jest wieloma legendami. Według pogłosek amerykańska armia przetrzymywała tam statek kosmiczny, który rozbił się w okolicy i przeprowadzała badania na znalezionych we wraku istotach pozaziemskich. Władze nigdy nie potwierdziły tych informacji, szczelnie ogradzając najbliższy teren. Poznaj fakty i mity dotyczące Strefy 51 we wciągającym dokumencie National Geographic.
Area51Facts_entering.jpg
 • Za kulisami: Najcięższe więzienia w Rosji – emisja w czwartek 3 maja o godz. 13:55  

  Niecodzienna okazja, aby przyjrzeć się, jak funkcjonuje system więziennictwa i wymiar sprawiedliwości światowego supermocarstwa. Widzowie zwiedzą najstarsze więzienie w kraju, obóz więzienny na Syberii, gdzie temperatura wynosi minus 50 stopni Celsjusza oraz więzienie Czarny Delfin dla szczególnie niebezpiecznych przestępców.
 • Najniebezpieczniejsze miejsca świata – emisja 4 odcinków w piątek 5 maja w godz. 7:55-11:55  

  Lotnisko wyrzeźbione w lodzie, droga nad urwiskiem, podniebne mosty… Oto miejsca, w których najdrobniejszy ludzki błąd grozi katastrofą. Twórcy programu zaprezentują 10 najbardziej ekstremalnych mostów, dróg, tras kolejowych, szlaków wodnych i tuneli.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Treblinka hitlerowska maszyna śmierci Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

grafika | 1,32 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci 3 fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.JPG

grafika | 2,93 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci 2 fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

grafika | 2,25 MB

Pobierz
Dr Caroline Sturdy Colls, Treblinka hitlerowska maszyna śmierci fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.JPG

grafika | 11,2 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci 4 fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
Propozycje_programowe_National_Geographic_maj_2018.doc

doc | 13,4 MB

Pobierz
Propozycje_programowe_National_Geographic_maj_2018.pdf

pdf | 1 MB

Pobierz
Gotowi do startu 5.jpg

grafika | 2,67 MB

Pobierz
Gotowi do startu 3.jpg

grafika | 2,79 MB

Pobierz
Gotowi do startu 2.jpg

grafika | 2,39 MB

Pobierz
Tajemnice SS.jpg

grafika | 1000 KB

Pobierz
Tajemnice SS 2.jpg

grafika | 1,14 MB

Pobierz
Tajemnice SS 3.jpg

grafika | 1,13 MB

Pobierz
Tajemnice SS 5.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Tajemnice SS 6.jpg

grafika | 3,85 MB

Pobierz
Chruszczow Czerwony car.jpg

grafika | 4,42 MB

Pobierz
Chruszczow Czerwony car 3.jpg

grafika | 3,98 MB

Pobierz
Chruszczow Czerwony car 6.jpg

grafika | 8,61 MB

Pobierz
Chruszczow Czerwony car 7.jpg

grafika | 5,5 MB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 2.jpg

grafika | 3,71 MB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy.jpg

grafika | 665 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 5.jpg

grafika | 550 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 4.jpg

grafika | 793 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 3.jpg

grafika | 291 KB

Pobierz
Indyjska marynarka wojenna 4.jpg

grafika | 1,45 MB

Pobierz
Indyjska marynarka wojenna 5.jpg

grafika | 1,77 MB

Pobierz
Indyjska marynarka wojenna 2.jpg

grafika | 1,44 MB

Pobierz
Indyjska marynarka wojenna.jpg

grafika | 1,29 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Spójrz na wojnę z nietypowej perspektywy. „Piekło pod wodą: II wojna światowa” w październiku na kanale National Geographic

temu

Druga seria produkcji „Piekło pod wodą: II wojna światowa” pokaże kolejne odsłony historii podwodnych walk prowadzonych podczas II wojny światowej i Zimnej Wojny. Poznamy strategie i działania największych okrętów. W programie zrekonstruowane zostaną także najważniejsze bitwy.
Wkrótce rocznica wybuchu II wojny światowej. Sprawdź, jakie propozycje programowe przygotował z tej okazji kanał National Geographic

temu

Zaczęło się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. Krwawa wojna trwała przez sześć lat, pochłonęła ponad 60 milionów istnień ludzkich i niemal zdmuchnęła z powierzchni Ziemi liczne miasta i osady. Do dziś historycy odkrywają nowe fakty o tych mrocznych czasach, a archeolodzy znajdują kolejne dowody najokrutniejszych zbrodni. We wrześniu kanał National Geographic pokaże przełomowe bitwy II wojny światowej, odkryje tajemnice obozu śmierci w Treblince i poszuka odpowiedzi na pytanie, jak Hitlerowi udało się zawładnąć umysłami Niemców.
Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

temu

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.
Najbardziej brutalne oblicze historii. „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” w sierpniu na kanale National Geographic

temu

Wojna przyjmuje zawsze wiele oblicz. Z jednej strony są to wielka polityka i strategiczne decyzje. Z drugiej to dramatyczne chwile na polu bitwy i świadomość, że w każdej chwili można paść ofiarą wroga. O tych aspektach II wojny światowej opowiedzą dokumenty: „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera”, które w sierpniowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.