To więcej niż samolot – to spełnienie marzeń człowieka o lataniu

To więcej niż samolot – to spełnienie marzeń człowieka o lataniu

Opublikowany

Przed widzami kanału National Geographic prawdziwy król przestworzy – pierwszy na świecie szerokokadłubowy samolot odrzutowy. I choć młodsze maszyny próbują zdetronizować leciwego już Jumbo Jeta, jego historia i konstrukcja znane są wszystkim miłośnikom lotnictwa. Ten niezwykły samolot był spełnieniem odważnych ludzkich marzeń o lataniu. To ta właśnie maszyna, jako pierwsza, pozwoliła człowiekowi na lot, dokąd tylko sobie wymarzył.

„Boeing 747 - rewolucja” – premiera w poniedziałek 30 kwietnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.
Boeing 747 rewolucja 6.JPG
747 to najbardziej charakterystyczny samolot pasażerski na niebie. To nim lata prezydent Stanów Zjednoczonych i to na jego pokład weszło jak dotąd najwięcej pasażerów. Maszyna może ich pomieścić nawet 568. Szacuje się, że Boeingi 747 przewiozły dotychczas liczbę pasażerów równą niemal połowie ludzkości. Początki tej legendy nie były jednak łatwe, choć wszystko zaczęło się jak w niezwykłej opowieści. Na początku była wizja i to ona połączyła Juana Trippe’a - szefa linii lotniczych Pan Am oraz Billa Allena – stojącego na czele koncernu Boeing. Dwaj mężczyźni, stojący u progu emerytury, postanowili z przytupem zakończyć swoją karierę zawodową i zrealizować projekt budowy samolotu, jakiego jeszcze dotąd nigdy nie było. Przede wszystkim miał zabierać na pokład ponad 2 razy więcej pasażerów niż dotychczas i móc ich przemieścić w dowolne, nawet najbardziej oddalone miejsce na świecie. Jak to zwykle bywa z wizjami – również ta okupiona została niezwykłym wysiłkiem, ryzykiem, ale i ogromnym nakładem finansowym.
Początki były więc skromne. Powołano 20-osobowy zespół inżynierów, którzy niemal od razu przystąpili do prac koncepcyjnych. Pracowali dzień i noc, zastanawiając się, jak w jednej maszynie zmieścić tak wielu pasażerów. Według pierwszego zamysłu Boeing 747 miał być samolotem z podwójnym, piętrowym pokładem. Musiał jednak spełniać wyśrubowane wymogi bezpieczeństwa, a w przypadku samolotu z dwoma pokładami, mogło się to okazać problematyczne. Pojawiła się więc nowa koncepcja – ułożenia obu pokładów nie na sobie a obok siebie. Tak właśnie powstał szerokokadłubowy 747. Udało się stworzyć maszynę, o jakiej marzyli Trippe i Allen. Teraz trzeba było szybko przełożyć plany i szkice na  fizyczną produkcję samolotu. To z kolei wymagało przygotowania całej infrastruktury – potrzebne były ogromne hangary i drogi dojazdowe, którymi do hal produkcyjnych mogłyby docierać wielkie części konstrukcyjne.
Prototyp Boeinga 747 wykonany został z 4,5 miliona części, a do jego produkcji wykorzystano 75 ton aluminium. Astronomicznie wysokie były też koszty, które musiał ponieść Boeing. To doprowadziło koncern na skraj upadłości.

Boeing 747 rewolucja 8.JPG
Boeing 747 został wybudowany w 28 miesięcy. Jego pierwszy testowy lot odbył się 9 lutego 1969 roku, a w stronę maszyny zwrócone były oczy wielu miłośników i znawców lotnictwa. Teraz wystarczyło tylko udowodnić, że ogromny 747 będzie w stanie wzbić się w niebo i polecieć. Inauguracyjny lot komercyjny, w którym pasażerowie zapłacili za bilety, odbył się rok później - 21 stycznia 1970 roku. Pasażerowie – nie bez przygód - polecieli z nowojorskiego lotniska JFK na Heathrow w Londynie.
„Boeing 747 - rewolucja” – premiera w poniedziałek 30 kwietnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Boeing 747 - rewolucja w kwietniu na National Geographic.docx

docx | 95,5 KB

Pobierz
Boeing 747 - rewolucja w kwietniu na National Geographic.pdf

pdf | 137 KB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 8.JPG

grafika | 8,6 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 7.JPG

grafika | 7,22 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 6.JPG

grafika | 6,46 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 1.JPG

grafika | 5,15 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 2.jpg

grafika | 2,44 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 4.jpg

grafika | 749 KB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 3.jpg

grafika | 596 KB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 5.jpg

grafika | 300 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
National Geographic po raz trzeci partnerem toruńskiego festiwalu świateł Bella Skyway Festival

temu

National Geographic ponownie został partnerem festiwalu świateł Bella Skyway Festival, który odbywa się w dniach 21-26 sierpnia 2018 roku w Toruniu. Organizatorami wydarzenia są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Zagadki z przeszłości i bogactwo głęboko ukryte przed oczami świata - „Skarby do odkrycia” w sierpniu na kanale National Geographic

temu

Tajemnice, skarby i ich odkrywcy – takie zestawienie to gwarancja sporych emocji. Dostarczą ich dokumenty, które kanał National Geographic przygotował w ramach maratonu programowego „Skarby do odkrycia”. Poznamy sekrety Pierwszego Cesarza Chin, przyjrzymy się odnalezionemu niespełna 10 lat temu złotemu skarbowi brytyjskiemu z VII wieku, zagłębimy się też w czeluści pełnego złota starożytnego grobowca Tutanchamona.
Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

temu

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.
Bear Grylls, Gordon Ramsay, Jeff Goldblum i Julianna Margulies w nowych produkcjach National Geographic

temu

Drugi sezon przełomowej serii dokumentalnej „Przedziwna planeta Ziemia”, a także zupełne nowości -  przedstawiająca pionierów Doliny Krzemowej produkcja „Internetowy boom” z gwiazdorską obsadą, Bear Grylls jako gospodarz i narrator serii, pokazującej okrutne oblicze natury, a także Gordon Ramsay, który zabierze nas w kulinarną podróż – to tylko niektóre propozycje, które na 2019 rok przygotował kanał National Geographic. Zostały one zaprezentowane dziennikarzom w Los Angeles, podczas spotkania TCA Press Tour, które dwa razy w roku jest organizowane przez stowarzyszenie krytyków telewizyjnych (Television Critics Association) zrzeszające około 200 dziennikarzy, piszących o rynku telewizyjnym. W czasie TCA Press Tour najwięksi światowi nadawcy telewizyjni prezentują nadchodzące premiery i wydarzenia medialne.