To więcej niż samolot – to spełnienie marzeń człowieka o lataniu

To więcej niż samolot – to spełnienie marzeń człowieka o lataniu

Opublikowany

Przed widzami kanału National Geographic prawdziwy król przestworzy – pierwszy na świecie szerokokadłubowy samolot odrzutowy. I choć młodsze maszyny próbują zdetronizować leciwego już Jumbo Jeta, jego historia i konstrukcja znane są wszystkim miłośnikom lotnictwa. Ten niezwykły samolot był spełnieniem odważnych ludzkich marzeń o lataniu. To ta właśnie maszyna, jako pierwsza, pozwoliła człowiekowi na lot, dokąd tylko sobie wymarzył.

„Boeing 747 - rewolucja” – premiera w poniedziałek 30 kwietnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.
Boeing 747 rewolucja 6.JPG
747 to najbardziej charakterystyczny samolot pasażerski na niebie. To nim lata prezydent Stanów Zjednoczonych i to na jego pokład weszło jak dotąd najwięcej pasażerów. Maszyna może ich pomieścić nawet 568. Szacuje się, że Boeingi 747 przewiozły dotychczas liczbę pasażerów równą niemal połowie ludzkości. Początki tej legendy nie były jednak łatwe, choć wszystko zaczęło się jak w niezwykłej opowieści. Na początku była wizja i to ona połączyła Juana Trippe’a - szefa linii lotniczych Pan Am oraz Billa Allena – stojącego na czele koncernu Boeing. Dwaj mężczyźni, stojący u progu emerytury, postanowili z przytupem zakończyć swoją karierę zawodową i zrealizować projekt budowy samolotu, jakiego jeszcze dotąd nigdy nie było. Przede wszystkim miał zabierać na pokład ponad 2 razy więcej pasażerów niż dotychczas i móc ich przemieścić w dowolne, nawet najbardziej oddalone miejsce na świecie. Jak to zwykle bywa z wizjami – również ta okupiona została niezwykłym wysiłkiem, ryzykiem, ale i ogromnym nakładem finansowym.
Początki były więc skromne. Powołano 20-osobowy zespół inżynierów, którzy niemal od razu przystąpili do prac koncepcyjnych. Pracowali dzień i noc, zastanawiając się, jak w jednej maszynie zmieścić tak wielu pasażerów. Według pierwszego zamysłu Boeing 747 miał być samolotem z podwójnym, piętrowym pokładem. Musiał jednak spełniać wyśrubowane wymogi bezpieczeństwa, a w przypadku samolotu z dwoma pokładami, mogło się to okazać problematyczne. Pojawiła się więc nowa koncepcja – ułożenia obu pokładów nie na sobie a obok siebie. Tak właśnie powstał szerokokadłubowy 747. Udało się stworzyć maszynę, o jakiej marzyli Trippe i Allen. Teraz trzeba było szybko przełożyć plany i szkice na  fizyczną produkcję samolotu. To z kolei wymagało przygotowania całej infrastruktury – potrzebne były ogromne hangary i drogi dojazdowe, którymi do hal produkcyjnych mogłyby docierać wielkie części konstrukcyjne.
Prototyp Boeinga 747 wykonany został z 4,5 miliona części, a do jego produkcji wykorzystano 75 ton aluminium. Astronomicznie wysokie były też koszty, które musiał ponieść Boeing. To doprowadziło koncern na skraj upadłości.

Boeing 747 rewolucja 8.JPG
Boeing 747 został wybudowany w 28 miesięcy. Jego pierwszy testowy lot odbył się 9 lutego 1969 roku, a w stronę maszyny zwrócone były oczy wielu miłośników i znawców lotnictwa. Teraz wystarczyło tylko udowodnić, że ogromny 747 będzie w stanie wzbić się w niebo i polecieć. Inauguracyjny lot komercyjny, w którym pasażerowie zapłacili za bilety, odbył się rok później - 21 stycznia 1970 roku. Pasażerowie – nie bez przygód - polecieli z nowojorskiego lotniska JFK na Heathrow w Londynie.
„Boeing 747 - rewolucja” – premiera w poniedziałek 30 kwietnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Boeing 747 - rewolucja w kwietniu na National Geographic.docx

docx | 95,5 KB

Pobierz
Boeing 747 - rewolucja w kwietniu na National Geographic.pdf

pdf | 137 KB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 8.JPG

grafika | 8,6 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 7.JPG

grafika | 7,22 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 6.JPG

grafika | 6,46 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 1.JPG

grafika | 5,15 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 2.jpg

grafika | 2,44 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 4.jpg

grafika | 749 KB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 3.jpg

grafika | 596 KB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 5.jpg

grafika | 300 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zachwycające podniebne konstrukcje, cuda współczesnej architektury i ich twórcy – zobaczcie świat z innej perspektywy. „Megawieżowce” w listopadzie na kanale National Geographic

temu

W ciągu ostatnich 5 lat podwoiła się liczba wieżowców wysokich na ponad 300 metrów. Eksperci szacują, że ogromnych budynków będzie coraz więcej, bo do 2050 roku miasta staną się tak przeludnione, że podniebne konstrukcje mogą okazać się jedynym rozwiązaniem na znalezienie odpowiedniego lokum. W serii „Megawieżowce” na kanale National Geographic będziecie mieli szanse zobaczyć najwyższe i najbardziej imponujące budowle na świecie, a także poznać sekrety ich konstrukcji.
Spójrz na wojnę z nietypowej perspektywy. „Piekło pod wodą: II wojna światowa” w październiku na kanale National Geographic

temu

Druga seria produkcji „Piekło pod wodą: II wojna światowa” pokaże kolejne odsłony historii podwodnych walk prowadzonych podczas II wojny światowej i Zimnej Wojny. Poznamy strategie i działania największych okrętów. W programie zrekonstruowane zostaną także najważniejsze bitwy.
FOX PLAY I NATIONAL GEOGRAPHIC PLAY WCHODZĄ NA POLSKI RYNEK WE WSPÓŁPRACY Z PLATFORMĄ NC+

temu

Warszawa, 1 października 2018 r.: Przedstawiciele spółki FOX Networks Group (FNG) Europe and Africa ogłosili wprowadzenie usług FOX Play i National Geographic Play na polski rynek dzięki umowie podpisanej z platformą nc+. Platforma nc+ jest jednocześnie pierwszym partner
Wyprawa do świata mitów, bogów i starożytnych wierzeń. Nowe maratony „Skarby do odkrycia” w październiku na kanale National Geographic

temu

Początek jesieni i październikowe chłody nam nie straszne. Wraz z kanałem National Geographic ruszamy bowiem w podróż, która rozbudzi wyobraźnię i rozgrzeje emocje. Będziemy szukać tego, co dotychczas okryte było wielką tajemnicą – mitycznej Atlantydy i grobu Heroda. W Turcji odwiedzimy najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka. Poznamy też sekrety, które skrywają mumie w Chinach oraz… w Papui-Nowej Gwinei.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.