To więcej niż samolot – to spełnienie marzeń człowieka o lataniu

To więcej niż samolot – to spełnienie marzeń człowieka o lataniu

Opublikowany

Przed widzami kanału National Geographic prawdziwy król przestworzy – pierwszy na świecie szerokokadłubowy samolot odrzutowy. I choć młodsze maszyny próbują zdetronizować leciwego już Jumbo Jeta, jego historia i konstrukcja znane są wszystkim miłośnikom lotnictwa. Ten niezwykły samolot był spełnieniem odważnych ludzkich marzeń o lataniu. To ta właśnie maszyna, jako pierwsza, pozwoliła człowiekowi na lot, dokąd tylko sobie wymarzył.

„Boeing 747 - rewolucja” – premiera w poniedziałek 30 kwietnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.
Boeing 747 rewolucja 6.JPG
747 to najbardziej charakterystyczny samolot pasażerski na niebie. To nim lata prezydent Stanów Zjednoczonych i to na jego pokład weszło jak dotąd najwięcej pasażerów. Maszyna może ich pomieścić nawet 568. Szacuje się, że Boeingi 747 przewiozły dotychczas liczbę pasażerów równą niemal połowie ludzkości. Początki tej legendy nie były jednak łatwe, choć wszystko zaczęło się jak w niezwykłej opowieści. Na początku była wizja i to ona połączyła Juana Trippe’a - szefa linii lotniczych Pan Am oraz Billa Allena – stojącego na czele koncernu Boeing. Dwaj mężczyźni, stojący u progu emerytury, postanowili z przytupem zakończyć swoją karierę zawodową i zrealizować projekt budowy samolotu, jakiego jeszcze dotąd nigdy nie było. Przede wszystkim miał zabierać na pokład ponad 2 razy więcej pasażerów niż dotychczas i móc ich przemieścić w dowolne, nawet najbardziej oddalone miejsce na świecie. Jak to zwykle bywa z wizjami – również ta okupiona została niezwykłym wysiłkiem, ryzykiem, ale i ogromnym nakładem finansowym.
Początki były więc skromne. Powołano 20-osobowy zespół inżynierów, którzy niemal od razu przystąpili do prac koncepcyjnych. Pracowali dzień i noc, zastanawiając się, jak w jednej maszynie zmieścić tak wielu pasażerów. Według pierwszego zamysłu Boeing 747 miał być samolotem z podwójnym, piętrowym pokładem. Musiał jednak spełniać wyśrubowane wymogi bezpieczeństwa, a w przypadku samolotu z dwoma pokładami, mogło się to okazać problematyczne. Pojawiła się więc nowa koncepcja – ułożenia obu pokładów nie na sobie a obok siebie. Tak właśnie powstał szerokokadłubowy 747. Udało się stworzyć maszynę, o jakiej marzyli Trippe i Allen. Teraz trzeba było szybko przełożyć plany i szkice na  fizyczną produkcję samolotu. To z kolei wymagało przygotowania całej infrastruktury – potrzebne były ogromne hangary i drogi dojazdowe, którymi do hal produkcyjnych mogłyby docierać wielkie części konstrukcyjne.
Prototyp Boeinga 747 wykonany został z 4,5 miliona części, a do jego produkcji wykorzystano 75 ton aluminium. Astronomicznie wysokie były też koszty, które musiał ponieść Boeing. To doprowadziło koncern na skraj upadłości.

Boeing 747 rewolucja 8.JPG
Boeing 747 został wybudowany w 28 miesięcy. Jego pierwszy testowy lot odbył się 9 lutego 1969 roku, a w stronę maszyny zwrócone były oczy wielu miłośników i znawców lotnictwa. Teraz wystarczyło tylko udowodnić, że ogromny 747 będzie w stanie wzbić się w niebo i polecieć. Inauguracyjny lot komercyjny, w którym pasażerowie zapłacili za bilety, odbył się rok później - 21 stycznia 1970 roku. Pasażerowie – nie bez przygód - polecieli z nowojorskiego lotniska JFK na Heathrow w Londynie.
„Boeing 747 - rewolucja” – premiera w poniedziałek 30 kwietnia o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Boeing 747 - rewolucja w kwietniu na National Geographic.docx

docx | 95,5 KB

Pobierz
Boeing 747 - rewolucja w kwietniu na National Geographic.pdf

pdf | 137 KB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 8.JPG

grafika | 8,6 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 7.JPG

grafika | 7,22 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 6.JPG

grafika | 6,46 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 1.JPG

grafika | 5,15 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 2.jpg

grafika | 2,44 MB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 4.jpg

grafika | 749 KB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 3.jpg

grafika | 596 KB

Pobierz
Boeing 747 rewolucja 5.jpg

grafika | 300 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
UFO, kosmici, niezwykłe misje NASA i niecodzienne historie – w lipcu „National Geographic ujawnia” pilnie strzeżone tajemnice

temu

To, co nieodkryte i skrywane przed wzrokiem świata, budzi największą ciekawość. W lipcu kanał National Geographic przybliży się do wydarzeń i historii, które budzą niezwykłe zainteresowanie, ale są jednocześnie tak zagadkowe, że nie sposób myśleć o nich bez emocji. Strach? Niepokój? Choć na myśl o lądowaniu UFO czy o spotkaniu mieszkańców z innego świata przeszywają dreszcze, ciekawość i chęć poznania tajemnic przezwyciężają każdy lęk. Zapraszamy w niezwykłą podróż, naprawdę nie z tego świata…
Historia dzieje się na naszych oczach. „Korea Północna: droga do pokoju” 12 czerwca na kanale National Geographic

temu

Kiedy oczy całego świata zwrócone są w stronę Singapuru, gdzie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, kanał National Geographic wyemituje niezwykły dokument „Korea Północna: droga do pokoju”. Pokaże on historię koreańskiej izolacji i wyjaśni, dlaczego doszło do tak ogromnych podziałów między Koreą Północną a resztą świata.
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

temu

Sielankowe miasteczko w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego? Brzmi jak ponury żart, ale taki pomysł był rozważany. Plan dotyczył Auschwitz i częściowo został wdrożony w życie. Z kolei oglądając „Bękarty wojny” Quentina Tarantino, można podziwiać finezję w nakreśleniu postaci i scenariusza tak przerysowanego, że koszmar wojny stał się w nim komedią. Fabuła filmu nie jest jedynie dziełem kreatywnego reżysera. Oddział podobny do filmowych „Bękartów” istniał naprawdę. Te wojenne historie stały się tematem dokumentów „Idealne miasto Auschwitz” i „Bękarty wojny – historia prawdziwa”, które 22 czerwca będą miały premierę na kanale National Geographic.
Sztuka w zgodzie z naturą, czyli województwo lubelskie i National Geographic zapraszają na Land Art Festiwal!

temu

Województwo lubelskie już po raz ósmy zaprasza na jedyny w Polsce festiwal łączący sztukę i naturę, czyli rozpoznawalny na całym świecie Land Art Festiwal. Kanał National Geographic wyemituje cykl trzech miniprogramów „Lubelskie? Naturalnie” – przybliżą one widzom historię i ideę festiwalu, który obok Roztocza, Zwierzyńca, Janowca czy Starego Bubla wyrósł na największą atrakcję tego wyjątkowego regionu.

Majówka na kanale National Geographic

Taka majówka to ideał! Jest wyjątkowo długa – przy odrobinie urlopu może trwać ponad tydzień – a od poniedziałku do piątku umilą ją najciekawsze dokumenty National Geographic, które trafią w każdy gust. Poznamy bliżej świat zwierząt – spojrzymy w oczy dzikim drapieżnikom i przyjrzymy się perypetiom domowych pupili. Zagłębimy się w niesamowite ekosystemy i odwiedzimy miejsca, do których mało kto ma dostęp – najlepiej strzeżone więzienia, najniebezpieczniejsze drogi, a nawet tajemniczą Strefę 51 w USA.