Piekło nazizmu w mocnych dokumentach. „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” w maju na kanale National Geographic

Piekło nazizmu w mocnych dokumentach. „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” w maju na kanale National Geographic

Opublikowany

Radykalizm i fanatyzm potrafią doprowadzić do największych tragedii. W przypadku II wojny światowej przybrały one niespotykaną skalę. Koszmar nazizmu skończył się w Europie 8 maja 1945 roku, jednak mimo upływu ponad 70 lat, trudno jest uwierzyć w to, jaki los człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi. Jak to możliwe, że tysiące ludzi zaczynają bezkrytycznie wspierać system, który zaprzecza wszelkim etycznym wartościom? Co sprawia, że rodzice są tak zapatrzeni we władającego tyrana, że są w stanie oddać mu na wychowanie własne dzieci? Na wiele równie trudnych pytań odpowiedzą filmy dokumentalne, które w majowe piątki wyemituje kanał National Geographic.

„Dzieci III Rzeszy” – premiery w piątki 4 i 11 maja o godz. 21:00

(2x60 min)
W Niemczech lat dwudziestych partia nazistowska stworzyła formację Hitlerjugend, aby indoktrynować dzieci i młodzież nazistowską ideologią i uformować z nich dziecięcą armię dla Hitlera. Do 1930 r. zwerbowano 25 tysięcy chłopców od 14. roku życia. Wkrótce wydano nakaz wstąpienia do organizacji wszystkich chłopców w wieku 10-18 lat. Po wybuchu wojny młodzież przejęła część zadań zarezerwowanych dotychczas dla armii. Program „Dzieci III Rzeszy” pokaże rozwój formacji aż do zakończenia wojny. W pierwszej części zobaczymy, jak powstawało Hitlerjugend. Druga część przeniesie nas już w czasy drugiej wojny światowej i przedstawi losy organizacji w obliczu klęski. Film pokaże porażający obraz dziecięcego świata, do którego wkroczyła ideologia. Mundury, karabiny, oddawanie czci Hitlerowi przez chłopców, którzy powinni śmiać się i bawić w piaskownicy -  tych obrazów nie można zapomnieć.
Dzieci III Rzeszy 3.jpgNaziChildArmy_Ep101_HitlerYouth_LR_02.jpgDzieci III Rzeszy 2.jpgDzieci III Rzeszy 4.jpgChildSoldiersLastStand_Ep102_HitlerYouth_LR_04.jpgChildSoldiersLastStand_EP102_HitlerYouth_05.jpgChildSoldiersLastStand_EP102_HitlerYouth_07.jpgDzieci III Rzeszy 5.jpgDzieci III Rzeszy.jpgNaziChildArmy_Ep101_HitlerYouth_01.jpgDzieci III Rzeszy 4.jpgNaziChildArmy_Ep101_HitlerYouth_03.jpg

„Tajemnice SS” – premiery w piątki 18 i 25 maja o godz. 21:00

(2x60 min)
Mrożąca krew w żyłach opowieść o morderczej organizacji paramilitarnej Trzeciej Rzeszy opowiedziana przez ludzi, którzy w niej służyli. Historia SS zaczyna się w 1920 roku od zaledwie 20 młodych mężczyzn, którzy mieli ochraniać Hitlera. W 1944 roku w organizacji służy już 800 tys. osób, szerzących terror w Niemczech i okupowanej Europie. Film pokazuje, jak wokół Hitlera narastał fanatyzm. Pomaga zrozumieć mechanizmy radykalizacji politycznej i to, w jaki sposób udało się przekonać tysiące mężczyzn do realizacji ideologicznego celu, bez zahamowań i empatii. Wykorzystując niepublikowane wcześniej archiwalne materiały, film odtwarza krwawą historię SS. Szczególnego dramatyzmu dokumentowi dodają relacje byłych członków tej formacji, którzy otwarcie opowiadają, jakie mieli w niej zadania.
HitlersKillingMachine_InsideTheSS_29.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_18.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_08.jpgHitlersKillingMachine_InsideTheSS_04.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_14.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_09.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_16.jpgHitlersKillingMachine_InsideTheSS_06.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_13.jpgHitlersKillingMachine_InsideTheSS_18.jpgHitlersKillingMachine_InsideTheSS_07.jpg

„Treblinka: hitlerowska machina śmierci” - premiera w piątek 11 maja o godz. 22:00

(1x60 min)
To opowieść o leśnej polance w północno-wschodniej Polsce. Ten las ma do opowiedzenia historię, prawdopodobnie jedną z najważniejszych w XX wieku. Jest to miejsce, w którym w latach 1942-1943 naziści zamordowali 800 tysięcy osób, niemal perfekcyjnie zacierając ślady. Więźniowie mieli za zadanie rozebrać zabudowania, a uzyskane w ten sposób materiały zostały rozwiezione w różne części Polski. Puste groby zasypano piaskiem wymieszanym z ludzkimi prochami i obsadzono łubinem. Na terenie byłego obozu stanęło też gospodarstwo rolne. Dokument „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” pokazuje prace brytyjskich archeologów, którym udało się uzyskać zgodę na przeprowadzenie wykopalisk na terenie jednego z najbardziej znanych hitlerowskich obozów zagłady. Archeolog sądowy Dr Caroline Sturdy Colls i jej ekipa dołożyli wszelkich starań, by odnaleźć w Treblince ślady po zniszczonych przez hitlerowców komorach gazowych.
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Nazistowskie piekło i jego kres. Dokumenty o II wojnie światowej w maju na kanale National Geographic.docx

docx | 1,61 MB

Pobierz
Nazistowskie piekło i jego kres. Dokumenty o II wojnie światowej w maju na kanale National Geographic.pdf

pdf | 428 KB

Pobierz
Dr Caroline Sturdy Colls, Treblinka hitlerowska maszyna śmierci fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.JPG

grafika | 11,2 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci 3 fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.JPG

grafika | 2,93 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci 2 fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

grafika | 2,25 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

grafika | 1,32 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci 4 fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
Tajemnice SS 6.jpg

grafika | 3,85 MB

Pobierz
Tajemnice SS.jpg

grafika | 1000 KB

Pobierz
Tajemnice SS 5.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Tajemnice SS 4.jpg

grafika | 1,48 MB

Pobierz
Tajemnice SS 3.jpg

grafika | 1,13 MB

Pobierz
Tajemnice SS 2.jpg

grafika | 1,14 MB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 2.jpg

grafika | 3,71 MB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy.jpg

grafika | 665 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 4.jpg

grafika | 793 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 6.jpg

grafika | 941 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 5.jpg

grafika | 550 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 3.jpg

grafika | 291 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Maj na kanale National Geographic

temu

Nareszcie nadeszła upragniona ciepła aura, a wraz z nią mnóstwo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wieczorny odpoczynek w domu uatrakcyjni natomiast bogata oferta nowości na kanale National Geographic. Gdy cały świat będzie żył ślubem księcia Harry’ego z piękną Meghan Markle, my przeniesiemy się w centrum wydarzeń z dokumentem „Królewskie wesele”. Z okazji przypadającej w maju rocznicy zakończenia II wojny światowej pokażemy szokujące dokumenty „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska maszyna śmierci”. A na początku miesiąca czeka nas majówka z National Geographic, po brzegi wypełniona ciekawymi dokumentami m.in. o miejscach tajemniczych i niedostępnych.
Specjalne pasmo programowe National Geographic Channel w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej

temu

W czwartek, 1 września 2016 roku, w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej, National Geographic Channel wyemituje blok programów poświęconych tematyce tego największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Wśród wyselekcjonowanych pozycji pojawią się zarówno najpopularniejsze dokumenty poświęcone II wojnie światowej, jak również premiera programu „Wyprawa do wraku: II wojna światowa”, odkrywającego prawdę o spoczywających w głębiach oceanów reliktach tamtych okrutnych czasów. 
Wrzesień na National Geographic Channel

temu

We wrześniu na antenie National Geographic Channel odsłonimy tajemnice zatopionych podczas II wojny światowej okrętów wojskowych i statków. Pokażemy także najgłośniejsze katastrofy lotnicze, w tym atak na Pentagon z 11 września 2001 roku. Odwiedzimy mieszkańców "Odludnej wyspy", zobaczymy, jak wygląda praca ratowników na "Najniebezpieczniejszych drogach Europy", a także dowiemy się co słychać u "Poszukiwaczy złota". Pokażemy również archiwalne materiały filmowe, animacje oraz wywiady z ekspertami, które odsłonią tajniki „rewolucji seksualnej” ostatniego półwiecza. 
National Geographic ujawnia, kto będzie kolejnym „Geniuszem”. Po Einsteinie i Picassie, bohaterką słynnej antologii zostanie autorka „Frankensteina” Mary Shelley

temu

Tuż przed premierą kolejnego sezonu głośnej telewizyjnej antologii „Geniusz: Picasso” zaplanowanej na niedzielę, 22 kwietnia, kierownictwo stacji National Geographic ogłosiło, że bohaterką trzeciego sezonu będzie pisarka nazywana matką gatunku science-fiction. Wyprodukowany przez spółkę Imagine Entertainment dla wytwórni Fox 21 Television Studios serial ukaże mało znane fakty z życia awangardowej autorki, feministki i kontrowersyjnej intelektualistki.

Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał. Poznaj kobiety Pabla Picassa

Żony miał dwie, ale kobiet w jego życiu było zdecydowanie więcej. Były dla Picassa kochankami, muzami, obiektami westchnień i fascynacji. Jego pasja i uwielbienie do kobiet znalazło swój wyraz w sztuce - na portretach artysty znajdują się przede wszystkim one. Obrazy mężczyzn to głównie autoportrety. Burzliwe relacje Picassa to jeden z głównych tematów serii National Geographic „Geniusz: Picasso”.