Piekło nazizmu w mocnych dokumentach. „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” w maju na kanale National Geographic

Piekło nazizmu w mocnych dokumentach. „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” w maju na kanale National Geographic

Opublikowany

Radykalizm i fanatyzm potrafią doprowadzić do największych tragedii. W przypadku II wojny światowej przybrały one niespotykaną skalę. Koszmar nazizmu skończył się w Europie 8 maja 1945 roku, jednak mimo upływu ponad 70 lat, trudno jest uwierzyć w to, jaki los człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi. Jak to możliwe, że tysiące ludzi zaczynają bezkrytycznie wspierać system, który zaprzecza wszelkim etycznym wartościom? Co sprawia, że rodzice są tak zapatrzeni we władającego tyrana, że są w stanie oddać mu na wychowanie własne dzieci? Na wiele równie trudnych pytań odpowiedzą filmy dokumentalne, które w majowe piątki wyemituje kanał National Geographic.

„Dzieci III Rzeszy” – premiery w piątki 4 i 11 maja o godz. 21:00

(2x60 min)
W Niemczech lat dwudziestych partia nazistowska stworzyła formację Hitlerjugend, aby indoktrynować dzieci i młodzież nazistowską ideologią i uformować z nich dziecięcą armię dla Hitlera. Do 1930 r. zwerbowano 25 tysięcy chłopców od 14. roku życia. Wkrótce wydano nakaz wstąpienia do organizacji wszystkich chłopców w wieku 10-18 lat. Po wybuchu wojny młodzież przejęła część zadań zarezerwowanych dotychczas dla armii. Program „Dzieci III Rzeszy” pokaże rozwój formacji aż do zakończenia wojny. W pierwszej części zobaczymy, jak powstawało Hitlerjugend. Druga część przeniesie nas już w czasy drugiej wojny światowej i przedstawi losy organizacji w obliczu klęski. Film pokaże porażający obraz dziecięcego świata, do którego wkroczyła ideologia. Mundury, karabiny, oddawanie czci Hitlerowi przez chłopców, którzy powinni śmiać się i bawić w piaskownicy -  tych obrazów nie można zapomnieć.
Dzieci III Rzeszy 3.jpgNaziChildArmy_Ep101_HitlerYouth_LR_02.jpgDzieci III Rzeszy 2.jpgDzieci III Rzeszy 4.jpgChildSoldiersLastStand_Ep102_HitlerYouth_LR_04.jpgChildSoldiersLastStand_EP102_HitlerYouth_05.jpgChildSoldiersLastStand_EP102_HitlerYouth_07.jpgDzieci III Rzeszy 5.jpgDzieci III Rzeszy.jpgNaziChildArmy_Ep101_HitlerYouth_01.jpgDzieci III Rzeszy 4.jpgNaziChildArmy_Ep101_HitlerYouth_03.jpg

„Tajemnice SS” – premiery w piątki 18 i 25 maja o godz. 21:00

(2x60 min)
Mrożąca krew w żyłach opowieść o morderczej organizacji paramilitarnej Trzeciej Rzeszy opowiedziana przez ludzi, którzy w niej służyli. Historia SS zaczyna się w 1920 roku od zaledwie 20 młodych mężczyzn, którzy mieli ochraniać Hitlera. W 1944 roku w organizacji służy już 800 tys. osób, szerzących terror w Niemczech i okupowanej Europie. Film pokazuje, jak wokół Hitlera narastał fanatyzm. Pomaga zrozumieć mechanizmy radykalizacji politycznej i to, w jaki sposób udało się przekonać tysiące mężczyzn do realizacji ideologicznego celu, bez zahamowań i empatii. Wykorzystując niepublikowane wcześniej archiwalne materiały, film odtwarza krwawą historię SS. Szczególnego dramatyzmu dokumentowi dodają relacje byłych członków tej formacji, którzy otwarcie opowiadają, jakie mieli w niej zadania.
HitlersKillingMachine_InsideTheSS_29.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_18.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_08.jpgHitlersKillingMachine_InsideTheSS_04.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_14.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_09.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_16.jpgHitlersKillingMachine_InsideTheSS_06.jpgHitlersEvilElite_InsideTheSS_13.jpgHitlersKillingMachine_InsideTheSS_18.jpgHitlersKillingMachine_InsideTheSS_07.jpg

„Treblinka: hitlerowska machina śmierci” - premiera w piątek 11 maja o godz. 22:00

(1x60 min)
To opowieść o leśnej polance w północno-wschodniej Polsce. Ten las ma do opowiedzenia historię, prawdopodobnie jedną z najważniejszych w XX wieku. Jest to miejsce, w którym w latach 1942-1943 naziści zamordowali 800 tysięcy osób, niemal perfekcyjnie zacierając ślady. Więźniowie mieli za zadanie rozebrać zabudowania, a uzyskane w ten sposób materiały zostały rozwiezione w różne części Polski. Puste groby zasypano piaskiem wymieszanym z ludzkimi prochami i obsadzono łubinem. Na terenie byłego obozu stanęło też gospodarstwo rolne. Dokument „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” pokazuje prace brytyjskich archeologów, którym udało się uzyskać zgodę na przeprowadzenie wykopalisk na terenie jednego z najbardziej znanych hitlerowskich obozów zagłady. Archeolog sądowy Dr Caroline Sturdy Colls i jej ekipa dołożyli wszelkich starań, by odnaleźć w Treblince ślady po zniszczonych przez hitlerowców komorach gazowych.
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Nazistowskie piekło i jego kres. Dokumenty o II wojnie światowej w maju na kanale National Geographic.docx

docx | 1,61 MB

Pobierz
Nazistowskie piekło i jego kres. Dokumenty o II wojnie światowej w maju na kanale National Geographic.pdf

pdf | 428 KB

Pobierz
Dr Caroline Sturdy Colls, Treblinka hitlerowska maszyna śmierci fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.JPG

grafika | 11,2 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci 3 fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.JPG

grafika | 2,93 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci 2 fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

grafika | 2,25 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

grafika | 1,32 MB

Pobierz
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci 4 fot. Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
Tajemnice SS 6.jpg

grafika | 3,85 MB

Pobierz
Tajemnice SS.jpg

grafika | 1000 KB

Pobierz
Tajemnice SS 5.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Tajemnice SS 4.jpg

grafika | 1,48 MB

Pobierz
Tajemnice SS 3.jpg

grafika | 1,13 MB

Pobierz
Tajemnice SS 2.jpg

grafika | 1,14 MB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 2.jpg

grafika | 3,71 MB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy.jpg

grafika | 665 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 4.jpg

grafika | 793 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 6.jpg

grafika | 941 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 5.jpg

grafika | 550 KB

Pobierz
Dzieci III Rzeszy 3.jpg

grafika | 291 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

temu

Sielankowe miasteczko w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego? Brzmi jak ponury żart, ale taki pomysł był rozważany. Plan dotyczył Auschwitz i częściowo został wdrożony w życie. Z kolei oglądając „Bękarty wojny” Quentina Tarantino, można podziwiać finezję w nakreśleniu postaci i scenariusza tak przerysowanego, że koszmar wojny stał się w nim komedią. Fabuła filmu nie jest jedynie dziełem kreatywnego reżysera. Oddział podobny do filmowych „Bękartów” istniał naprawdę. Te wojenne historie stały się tematem dokumentów „Idealne miasto Auschwitz” i „Bękarty wojny – historia prawdziwa”, które 22 czerwca będą miały premierę na kanale National Geographic.
Maj na kanale National Geographic

temu

Nareszcie nadeszła upragniona ciepła aura, a wraz z nią mnóstwo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wieczorny odpoczynek w domu uatrakcyjni natomiast bogata oferta nowości na kanale National Geographic. Gdy cały świat będzie żył ślubem księcia Harry’ego z piękną Meghan Markle, my przeniesiemy się w centrum wydarzeń z dokumentem „Królewskie wesele”. Z okazji przypadającej w maju rocznicy zakończenia II wojny światowej pokażemy szokujące dokumenty „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska maszyna śmierci”. A na początku miesiąca czeka nas majówka z National Geographic, po brzegi wypełniona ciekawymi dokumentami m.in. o miejscach tajemniczych i niedostępnych.
Historia dzieje się na naszych oczach. „Korea Północna: droga do pokoju” 12 czerwca na kanale National Geographic

temu

Kiedy oczy całego świata zwrócone są w stronę Singapuru, gdzie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, kanał National Geographic wyemituje niezwykły dokument „Korea Północna: droga do pokoju”. Pokaże on historię koreańskiej izolacji i wyjaśni, dlaczego doszło do tak ogromnych podziałów między Koreą Północną a resztą świata.
Faraon, którego nie znamy . „Skarby Tutanchamona” w czerwcu na kanale National Geographic

temu

Odkrycie przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona w 1922 r. trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, wywołując istne szaleństwo na punkcie starożytnego Egiptu. Ale w następnych dekadach wiele z bezcennych znalezisk zniknęło w muzealnych piwnicach i archiwach w całym Egipcie. Teraz, po raz pierwszy od czasu ich odkrycia, ponownie zostały zebrane w Wielkim Muzeum Egipskim. Rzucają one nowe światło na krótkie i burzliwe życie tak zwanego króla-chłopca. Pomagają też archeologom w zrozumieniu skali wpływu Tutanchamona na świat starożytny.

Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał

Żony miał dwie, ale kobiet w jego życiu było zdecydowanie więcej. Były dla artysty kochankami, muzami, obiektami westchnień i fascynacji. Jego pasja i uwielbienie do kobiet znalazło swój wyraz w sztuce - na portretach artysty znajdują się przede wszystkim one. Obrazy mężczyzn to głównie autoportrety. Burzliwe relacje malarza z kobietami to jeden z głównych tematów serii National Geographic „Geniusz: Picasso”.