Cisza przed burzą - „10 września: Tuż przed zamachem”

Cisza przed burzą - „10 września: Tuż przed zamachem”

Opublikowany

Od wydarzeń z 11 września 2001 minęło prawie 15 lat. Dla wielu świadków tych wydarzeń równie ważny jest dzień poprzedzający zamachy – ostatni dzień, kiedy wieże WTC były elementem panoramy Nowego Jorku. Z pozoru nawet małe decyzje i wydarzenia, podejmowane wtedy, decydowały o życiu i śmierci „10 września: Tuż przed zamachem” to dokument pokazujący obraz miasta i historie jego mieszkańców na dobę przed zamachem. Dzień, który stał się ciszą przed burzą.

Jeden z bohaterów programu, dziennikarz Jim Watkins we wrześniu 2001 roku prowadził swój codzienny program informacyjny w lokalnej stacji telewizyjnej. Wspomina 10 września jako dzień, w którym przedstawił wiadomości, o których - w perspektywie wydarzeń następnego dnia - nikt nie będzie pamiętać. Mark Green, demokrata ubiegający się o fotel burmistrza Nowego Jorku, w tym samym czasie był w trakcie intensywnej kampanii wyborczej. Tego dnia, odbywając kolejne spotkania, nawet nie myślał o tym, z jakim wyzwaniem następnego dnia przyjdzie zmierzyć się mieszkańcom miasta. Jak według nich oraz wielu innych nowojorczyków wyglądało życie Ameryki w trakcie ostatniej doby przed uderzeniem w wieże World Trade Centre? W dokumencie „10 września: Tuż przed zamachem” przedstawione są opowieści nowojorczyków z perspektywy dnia poprzedzającego atak. Ich wspomnienia, archiwalne zdjęcia z prywatnych zbiorów i zapisy serwisów informacyjnych stworzą niesamowity obraz „Wielkiego Jabłka” tuż przed tragicznymi zdarzeniami.

National Geographic Channel pokaże także zamachowców, którzy w tym czasie dopinali na ostatni guzik przygotowania do samobójczych ataków. Jak wyglądał ich ostatni dzień? Dokument zaprezentuje unikalne wywiady z ludźmi, którzy tego dnia, zupełnie nieświadomie mieli okazję spotkać przyszłych zamachowców. Wśród nich była Angela - manager restauracji w Maine, w stanie Portland. To w tym miejscu Mohamed Atta i Abdulaziz Alomari, czyli porywacze samolotu, który jak pierwszy uderzył w wieże WTC, zjedli swój ostatni posiłek.

Cisza przed burzą – zapis minuta po minucie. „10 września: Tuż przed zamachem” – ostatni dzień Nowego Jorku, który następnego poranka o godzinie 8:46 miał przeżyć największy dramat w swojej historii.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

10_wrze_nia_Tu__przed_zamachem_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 525 KB

Pobierz
10_wrze_nia_Tu__przed_zamachem_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 35,7 KB

Pobierz
9-10-TheFinalHours_021.jpg

grafika | 4,29 MB

Pobierz
9-10-TheFinalHours_022.jpg

grafika | 18,4 MB

Pobierz
9-10-TheFinalHours_035.jpg

grafika | 1,82 MB

Pobierz
9-10-TheFinalHours_024.jpg

grafika | 6,85 MB

Pobierz
9-10-TheFinalHours_032.jpg

grafika | 1,1 MB

Pobierz
9-10-TheFinalHours_025.jpg

grafika | 3,61 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.