Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał

Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał

Żony miał dwie, ale kobiet w jego życiu było zdecydowanie więcej. Były dla artysty kochankami, muzami, obiektami westchnień i fascynacji. Jego pasja i uwielbienie do kobiet znalazło swój wyraz w sztuce - na portretach artysty znajdują się przede wszystkim one. Obrazy mężczyzn to głównie autoportrety. Burzliwe relacje malarza z kobietami to jeden z głównych tematów serii National Geographic „Geniusz: Picasso”.

Malarz ożenił się po raz pierwszy w 1917 roku z pochodzącą z Ukrainy baletnicą – Olgą Koklową. Choć od 1935 roku pozostawali w separacji, nigdy się nie rozwiedli. Drugą jego żoną była Jacqueline Roque. To małżeństwo rozpoczęło się w 1961 roku i trwało 11 lat - aż do śmierci artysty. W tym czasie stworzył ponad 400 portretów żony, co jest absolutnym rekordem, biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe kobiety, które pojawiły się w życiu artysty. Te relacje nie były łatwe dla żadnej ze stron. Spośród sześciu, najbliższych artyście kobiet, dwie popełniły samobójstwo a dwie zapadły na choroby psychiczne.
„Geniusz: Picasso” – premiera pierwszych dwóch odcinków w niedzielę 22 kwietnia od godz. 21:00 na kanale National Geographic

Fernande Olivier (Aisling Franciosi)

Geniusz 01.jpg
Fernande Olivier była francuską artystką i modelką oraz pierwszą wielką i prawdziwą miłością artysty. Para poznała się w Paryżu w 1904 roku, zanim malarz zdobył pieniądze i sławę. Olivier miała przykre doświadczenia po związkach z agresywnymi mężczyznami i nie chciała wchodzić w nową relację, ale ujęły ją geniusz i pasja twórcza artysty. Swój związek z malarzem opisała szczegółowo w intymnych pamiętnikach. On uważał, że była pisarką, która najtrafniej opisała wydarzenia z tego okresu jego życia.

Marie-Thérèse Walter (Poppy Delevingne)

Genius_S2_16.jpg
Marie-Thérèse Walter była kochanką i muzą artysty od 1927 roku. Podobno zauważył ją jak wychodziła z domu towarowego w Paryżu. Wtedy właśnie zachwycił się jej olśniewającą urodą i poprosił, aby mu pozowała. Ponieważ jednak w tym czasie wciąż pozostawał w związku małżeńskim ze swoją pierwszą żoną, Olgą Koklową, ukrywał związek z Marie-Thérèse Walter przed niemal wszystkimi swoimi znajomymi. Kobieta zawsze go wspierała, pozowała i była źródłem inspiracji dla wielu obrazów i rzeźb. Była też matką jego córki, ale tuż po jej narodzinach malarz znalazł już nowy obiekt westchnień – Dorę Maar, która znacznie lepiej znała się na sztuce i była dla niego wyzwaniem intelektualnym. Marie-Thérèse Walter popełniła samobójstwo w 1977 roku.

Dora Maar (Samantha Colley)

Genius_S2_83.jpg
Dora Maar była francuską fotografką i malarką, która zdobyła sławę po opublikowaniu serii nowatorskich, surrealistycznych zdjęć. Skończyła szkołę plastyczną w Paryżu, gdzie otworzyła swoje studio fotograficzne i była wziętym fotografikiem. W latach 30., kiedy w Europie coraz większą popularnością cieszył się faszyzm, została członkiem kilku lewicowych ugrupowań. Była związana z surrealistami, podpisywała się pod ich manifestami i brała udział w spotkaniach członków tego ruchu. Początkowo artystę i Dorę Maar połączyła wspólna miłość do artystycznej ekspresji, a dopiero później rozpoczął się ich wieloletni romans. Maar uwieczniła na swoich zdjęciach kolejne etapy pracy artysty nad obrazem „Guernica”. Była to pierwsza dokumentacja, która ilustrowała jak powstawał nowoczesny obraz - od szkicu po jego ostateczną wersję. Malarz porzucił ją dla młodziutkiej Françoise Gilot. Dora Maar do końca życia pozostała samotna.

Françoise Gilot (Clémence Poésy)

Genius_S2_87.jpg
Françoise Gilot poznała artystę w 1944 roku w wieku 21 lat. Została wtedy jego muzą i kochanką. Poświęciła mu wiele lat swojego życia, pomagała pozostać w czołówce artystycznej awangardy, ale nigdy też nie zrezygnowała z własnej twórczości malarskiej i pisarskiej. Była jedynaczką. Jej ojciec gorąco wierzył, że córka spełni pokładane w niej nadzieje i rozpocznie studia prawnicze. Tak się jednak nie stało, bo prawdziwą pasją Françoise było malarstwo. Była obdarzona silnym charakterem, wytrwale dążyła do realizacji swoich celów i znalazła w sobie odwagę, aby sprzeciwić się ojcu.
Gilot ma obecnie 96 lat i jest nadal aktywną artystką.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Geniusz Picasso - premiera serii o genialnym malarzu już w niedzielę na kanale National Geographic.docx

docx | 1,87 MB

Pobierz
Geniusz Picasso - premiera serii o genialnym malarzu już w niedzielę na kanale National Geographic.pdf

pdf | 716 KB

Pobierz
Marie-Thérèse Walter (Poppy Delevingne).jpg

grafika | 3,91 MB

Pobierz
Fernande Olivier (Aisling Franciosi).jpg

grafika | 9,94 MB

Pobierz
Dora Maar (Samantha Colley).jpg

grafika | 4,74 MB

Pobierz
Françoise Gilot (Clémence Poésy).jpg

grafika | 3,93 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Tyran. Buntownik. Kochanek. "Geniusz: Picasso" jakiego nie znacie

Kanał National Geographic przedstawia drugi sezon nominowanej do nagród Emmy i Złotych Globów antologii telewizyjnej pt. „Geniusz: Picasso”. W roli wielkiego malarza występują Antonio Banderas i Alex Rich. 10-odcinkowy serial został wyprodukowany przez wytwórnię 21 Telev
Antonio Baderas za kulisami najnowszej produkcji „Geniusz: Picasso” – premiera już 22 kwietnia na kanale National Geographic

Niezwykła historia ekscentrycznego malarza. Tyran, buntownik i kochanek w oku kamery i reżysera oraz producenta wykonawczego serialu „Geniusz” – Kena Billera. Zobacz, jak wyglądała praca nad serialem, który pokazuje z bliska nie tylko genialnego malarza, ale i człowieka.
Antonio Banderas i inne gwiazdy na czerwonym dywanie. W Maladze odbyła się premiera „Geniusza: Picasso”. Od 22 kwietnia na kanale National Geographic!

Owacjami na stojąco została przyjęta światowa premiera serii „Geniusz: Picasso” poświęcona burzliwemu życiu i niezwykłej twórczości artysty. „Geniusza: Picasso” oglądały w Maladze tłumy, a już od 22 kwietnia serię o ikonie malarstwa będą mogli oglądać polscy widzowie w każdą niedzielę o godz. 21:00.
„Geniusz: Picasso” z dwiema głównymi nominacjami do Nagród Emmy 2018, w tym za najlepszy serial limitowany! W sumie seria zgarnęła aż 7 nominacji!

„Geniusz: Picasso” został nominowany do Nagrody Emmy 2018 jako najlepszy serial limitowany, ale to nie jedyna kategoria, w której pojawiła się ta produkcja kanału National Geographic. Do nagrody w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu limitowanym nominowany został również Antonio Banderas za główną rolę ekscentrycznego artysty. W sumie seria "Geniusz: Picasso" otrzymała nominacje aż w siedmiu kategoriach! Gala 70. edycji Nagród Emmy odbędzie się 17 września.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.