Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał

Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał

Opublikowany

Żony miał dwie, ale kobiet w jego życiu było zdecydowanie więcej. Były dla artysty kochankami, muzami, obiektami westchnień i fascynacji. Jego pasja i uwielbienie do kobiet znalazło swój wyraz w sztuce - na portretach artysty znajdują się przede wszystkim one. Obrazy mężczyzn to głównie autoportrety. Burzliwe relacje malarza z kobietami to jeden z głównych tematów serii National Geographic „Geniusz: Picasso”.

Malarz ożenił się po raz pierwszy w 1917 roku z pochodzącą z Ukrainy baletnicą – Olgą Koklową. Choć od 1935 roku pozostawali w separacji, nigdy się nie rozwiedli. Drugą jego żoną była Jacqueline Roque. To małżeństwo rozpoczęło się w 1961 roku i trwało 11 lat - aż do śmierci artysty. W tym czasie stworzył ponad 400 portretów żony, co jest absolutnym rekordem, biorąc pod uwagę wszystkie pozostałe kobiety, które pojawiły się w życiu artysty. Te relacje nie były łatwe dla żadnej ze stron. Spośród sześciu, najbliższych artyście kobiet, dwie popełniły samobójstwo a dwie zapadły na choroby psychiczne.
„Geniusz: Picasso” – premiera pierwszych dwóch odcinków w niedzielę 22 kwietnia od godz. 21:00 na kanale National Geographic

Fernande Olivier (Aisling Franciosi)

Geniusz 01.jpg
Fernande Olivier była francuską artystką i modelką oraz pierwszą wielką i prawdziwą miłością artysty. Para poznała się w Paryżu w 1904 roku, zanim malarz zdobył pieniądze i sławę. Olivier miała przykre doświadczenia po związkach z agresywnymi mężczyznami i nie chciała wchodzić w nową relację, ale ujęły ją geniusz i pasja twórcza artysty. Swój związek z malarzem opisała szczegółowo w intymnych pamiętnikach. On uważał, że była pisarką, która najtrafniej opisała wydarzenia z tego okresu jego życia.

Marie-Thérèse Walter (Poppy Delevingne)

Genius_S2_16.jpg
Marie-Thérèse Walter była kochanką i muzą artysty od 1927 roku. Podobno zauważył ją jak wychodziła z domu towarowego w Paryżu. Wtedy właśnie zachwycił się jej olśniewającą urodą i poprosił, aby mu pozowała. Ponieważ jednak w tym czasie wciąż pozostawał w związku małżeńskim ze swoją pierwszą żoną, Olgą Koklową, ukrywał związek z Marie-Thérèse Walter przed niemal wszystkimi swoimi znajomymi. Kobieta zawsze go wspierała, pozowała i była źródłem inspiracji dla wielu obrazów i rzeźb. Była też matką jego córki, ale tuż po jej narodzinach malarz znalazł już nowy obiekt westchnień – Dorę Maar, która znacznie lepiej znała się na sztuce i była dla niego wyzwaniem intelektualnym. Marie-Thérèse Walter popełniła samobójstwo w 1977 roku.

Dora Maar (Samantha Colley)

Genius_S2_83.jpg
Dora Maar była francuską fotografką i malarką, która zdobyła sławę po opublikowaniu serii nowatorskich, surrealistycznych zdjęć. Skończyła szkołę plastyczną w Paryżu, gdzie otworzyła swoje studio fotograficzne i była wziętym fotografikiem. W latach 30., kiedy w Europie coraz większą popularnością cieszył się faszyzm, została członkiem kilku lewicowych ugrupowań. Była związana z surrealistami, podpisywała się pod ich manifestami i brała udział w spotkaniach członków tego ruchu. Początkowo artystę i Dorę Maar połączyła wspólna miłość do artystycznej ekspresji, a dopiero później rozpoczął się ich wieloletni romans. Maar uwieczniła na swoich zdjęciach kolejne etapy pracy artysty nad obrazem „Guernica”. Była to pierwsza dokumentacja, która ilustrowała jak powstawał nowoczesny obraz - od szkicu po jego ostateczną wersję. Malarz porzucił ją dla młodziutkiej Françoise Gilot. Dora Maar do końca życia pozostała samotna.

Françoise Gilot (Clémence Poésy)

Genius_S2_87.jpg
Françoise Gilot poznała artystę w 1944 roku w wieku 21 lat. Została wtedy jego muzą i kochanką. Poświęciła mu wiele lat swojego życia, pomagała pozostać w czołówce artystycznej awangardy, ale nigdy też nie zrezygnowała z własnej twórczości malarskiej i pisarskiej. Była jedynaczką. Jej ojciec gorąco wierzył, że córka spełni pokładane w niej nadzieje i rozpocznie studia prawnicze. Tak się jednak nie stało, bo prawdziwą pasją Françoise było malarstwo. Była obdarzona silnym charakterem, wytrwale dążyła do realizacji swoich celów i znalazła w sobie odwagę, aby sprzeciwić się ojcu.
Gilot ma obecnie 96 lat i jest nadal aktywną artystką.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Geniusz Picasso - premiera serii o genialnym malarzu już w niedzielę na kanale National Geographic.docx

docx | 1,87 MB

Pobierz
Geniusz Picasso - premiera serii o genialnym malarzu już w niedzielę na kanale National Geographic.pdf

pdf | 716 KB

Pobierz
Marie-Thérèse Walter (Poppy Delevingne).jpg

grafika | 3,91 MB

Pobierz
Fernande Olivier (Aisling Franciosi).jpg

grafika | 9,94 MB

Pobierz
Dora Maar (Samantha Colley).jpg

grafika | 4,74 MB

Pobierz
Françoise Gilot (Clémence Poésy).jpg

grafika | 3,93 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Tyran. Buntownik. Kochanek. "Geniusz: Picasso" jakiego nie znacie

temu

Kanał National Geographic przedstawia drugi sezon nominowanej do nagród Emmy i Złotych Globów antologii telewizyjnej pt. „Geniusz: Picasso”. W roli wielkiego malarza występują Antonio Banderas i Alex Rich. 10-odcinkowy serial został wyprodukowany przez wytwórnię 21 Telev
Antonio Baderas za kulisami najnowszej produkcji „Geniusz: Picasso” – premiera już 22 kwietnia na kanale National Geographic

temu

Niezwykła historia ekscentrycznego malarza. Tyran, buntownik i kochanek w oku kamery i reżysera oraz producenta wykonawczego serialu „Geniusz” – Kena Billera. Zobacz, jak wyglądała praca nad serialem, który pokazuje z bliska nie tylko genialnego malarza, ale i człowieka.
Antonio Banderas i inne gwiazdy na czerwonym dywanie. W Maladze odbyła się premiera „Geniusza: Picasso”. Od 22 kwietnia na kanale National Geographic!

temu

Owacjami na stojąco została przyjęta światowa premiera serii „Geniusz: Picasso” poświęcona burzliwemu życiu i niezwykłej twórczości artysty. „Geniusza: Picasso” oglądały w Maladze tłumy, a już od 22 kwietnia serię o ikonie malarstwa będą mogli oglądać polscy widzowie w każdą niedzielę o godz. 21:00.
„Geniusz: Picasso” z dwiema głównymi nominacjami do Nagród Emmy 2018, w tym za najlepszy serial limitowany! W sumie seria zgarnęła aż 7 nominacji!

temu

„Geniusz: Picasso” został nominowany do Nagrody Emmy 2018 jako najlepszy serial limitowany, ale to nie jedyna kategoria, w której pojawiła się ta produkcja kanału National Geographic. Do nagrody w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu limitowanym nominowany został również Antonio Banderas za główną rolę ekscentrycznego artysty. W sumie seria "Geniusz: Picasso" otrzymała nominacje aż w siedmiu kategoriach! Gala 70. edycji Nagród Emmy odbędzie się 17 września.

Kochamy ją, bo jest przedziwna! Poznaj lepiej planetę, na której mieszkasz

Czy wiesz, że na szczycie Mount Everestu można znaleźć skamieniałości starożytnych stworzeń morskich? Albo że nad Puszczą Amazońską unosi się 20 milionów ton pary wodnej? Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, to idealna okazja, by dowiedzieć się więcej o miejscu, które jest naszym domem. A w każdy wtorek na kanale National Geographic ciekawostki na temat „Przedziwnej planety Ziemi” przedstawia Will Smith.