Strategie despotycznych władców i podstawy ich reżimów. „Wiek dyktatorów” w maju na kanale National Geographic

Strategie despotycznych władców i podstawy ich reżimów. „Wiek dyktatorów” w maju na kanale National Geographic

Dyktatura odcisnęła swoje piętno na całym XX wieku, a władcy stojący na czele reżimów uczyli się od siebie wzajemnie. Choć każdy z nich był inny, używali tej samej taktyki. Terror, propaganda, kreowanie się na półboga, kontrola elit, wykreowanie wroga, przemoc – to tylko część narzędzi, które utrzymują dyktatorów u władzy. Seria „Wiek dyktatorów” w sześciu godzinnych odcinkach pokaże, czym kierowali się przywódcy i twórcy największych, najbardziej opresyjnych światowych reżimów.

„Wiek dyktatorów” – premiery w piątki od 18 maja o godz. 22:00 na kanale National Geographic
Nie ma obecnie społeczeństwa i kraju pozostającego pod większą kontrolą władcy niż Korea Północna. Dynastia Kimów zapisała się w historii świata w sposób jednoznaczny, nie pozostawiając wątpliwości co do autorytarności swoich rządów i reżimu. Do dziś możemy być świadkami tego festiwalu propagandy, który na co dzień trwa na Półwyspie. Skandujące imię władcy tłumy z uwielbieniem patrzące na Słońce Narodu, telewizja sławiąca przywódcę i jego działania – to codzienność w Korei Północnej. Jak to wszystko się zaczęło? Kolejni przywódcy Korei Północnej nie są jedynymi, którzy odcisnęli swoje piętno na historii współczesnej. W serii „Wiek dyktatorów” przyjrzymy się bliżej reżimowi stworzonemu w Iraku przez Saddama Husajna, krwawym rządom Idi Amina w Ugandzie oraz początkom faszyzmu za czasów Benito Mussoliniego. Odkryjemy, jakie cechy łączą wszystkich dyktatorów i na kim się wzorowali, tworząc swoje reżimy.
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 1.jpg

Opisy odcinków:

Odcinek 1 – premiera w piątek 18 maja o godz. 22:00 na kanale National Geographic 

Jesteśmy w Korei Północnej, gdzie właśnie rozpoczyna się żałoba po śmierci Kim Ir Sena. Społeczeństwo jest w rozpaczy po stracie kogoś, kto był niczym bóg. I choć ulice Pjongjangu zalane są łzami, prawda o ukochanym władcy jest dużo bardziej mroczna niż mogłoby się zdawać, patrząc na północnokoreańską stolicę. Ludzie opłakują brutalnego władcę, który był odpowiedzialny za wtrącenie do więzień, tortury i śmierć dziesiątek tysięcy ludzi. Kim Ir Sen potrafił zbudować atmosferę strachu i terroru, dlatego Koreańczycy wiedzieli, że muszą postępować zgodnie z wyznaczonymi zasadami i nie ma tu miejsca na indywidualizm, wyrażanie własnych poglądów i dyskusję. Nawet dzieci musiały się tu mieć na baczności, bo wystarczyło jedno nieroztropne sformułowanie, by narazić życie. Władca musiał mieć pełną kontrolę nad społeczeństwem – musiał wiedzieć dokładnie, co obywatele myślą, gdzie pracują, co robią, a nawet co jedzą. Jak na ironię, człowiek który zmienił swój kraj w więzienie, spędził większość swego młodego życia walcząc o koreańską niepodległość. Poznajcie historię człowieka, który najpierw ryzykował swoje życie w walce o wolność, a potem stał się ciemiężycielem swojego narodu.
Odcinek 2 – premiera w piątek 25 maja o godz. 22:00 na kanale National Geographic 

Jeden z najbardziej brutalnych reżimów XX wieku – Irak pod rządami Saddama Husajna zwanego rzeźnikiem z Bagdadu. To przywódca, który ma na sumieniu niemal najwięcej ludzkich istnień w całej historii. Rządził żelazną pięścią przez kilkadziesiąt lat. Żeby utrzymać władzę tak długo, zastraszał i używał siły. Już od dziecka znał wagę przemocy i wiedział, że pomoże mu ona pokazać władzę i kontrolę. W połączeniu z wykreowanym mitem o swojej niezwykłości – który pozwalał urosnąć w oczach społeczeństwa do rangi herosa i boga – dało to w efekcie krwawy reżim, który pochłonął tysiące ludzkich istnień.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 11.jpg

grafika | 7,13 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 12.jpg

grafika | 6,04 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów w maju na kanale National Geographic.pdf

pdf | 142 KB

Pobierz
Wiek dyktatorów w maju na kanale National Geographic.docx

docx | 96,7 KB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 2.jpg

grafika | 7,68 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 3.jpg

grafika | 6,29 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 7.jpg

grafika | 7,47 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 1.jpg

grafika | 8,65 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 8.jpg

grafika | 6,43 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 4.jpg

grafika | 6,49 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 9.jpg

grafika | 5,67 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 5.jpg

grafika | 4,36 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 10.jpg

grafika | 5,64 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 6.jpg

grafika | 5,61 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Historia dzieje się na naszych oczach. „Korea Północna: droga do pokoju” 12 czerwca na kanale National Geographic

Kiedy oczy całego świata zwrócone są w stronę Singapuru, gdzie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, kanał National Geographic wyemituje niezwykły dokument „Korea Północna: droga do pokoju”. Pokaże on historię koreańskiej izolacji i wyjaśni, dlaczego doszło do tak ogromnych podziałów między Koreą Północną a resztą świata.
Nieprzewidywalny władca i zagrażająca światu broń

Korea Północna skrywa wiele tajemnic. Politycy na całym świecie spoglądają w stronę półwyspu z dużą niepewnością, a czasem nawet strachem. Służby wywiadowcze i wojskowe śledzą każdy krok koreańskiego przywódcy, a doniesienia z Pjongjangu trafiają na czołówki gazet i do alertów informacyjnych. Autorytarny władca kraju jest zagadką dla całego świata i trudno przewidzieć jego kolejne kroki. Blok programowy "Korea Północna bez retuszu" to spojrzenie na Koreę z tak bliska, jak tylko się da.
Czy igrzyska przyniosły olimpijski spokój w Korei Północnej? Program specjalny “Igrzyska w cieniu reżimu” w lutym na kanale National Geographic

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu są wyjątkowe pod wieloma względami, ale ich lokalizacja jest chyba punktem najbardziej przykuwającym uwagę. Zaledwie 80 km od sportowych aren znajduje się strefa zdemilitaryzowana, która oddziela Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowej olimpiady w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak wielkie igrzyska wpływają na stosunki Korei Północnej ze światem. Premiera dokumentu “Igrzyska w cieniu reżimu” w sobotę 24 lutego  o godzinie 21.00 na kanale National Geographic.  
Planeta albo plastik? Kanał National Geographic walczy z zanieczyszczeniem środowiska

Planeta albo plastik? to wieloletnia, globalna inicjatywa National Geographic, której celem jest zmniejszenie zużycia jednorazowych plastików. Wykonane z niego przedmioty lub opakowania, zaraz po użyciu najczęściej trafiają do śmieci – niestety nie zawsze do koszy, umożl
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.