Strategie despotycznych władców i podstawy ich reżimów. „Wiek dyktatorów” w maju na kanale National Geographic

Strategie despotycznych władców i podstawy ich reżimów. „Wiek dyktatorów” w maju na kanale National Geographic

Opublikowany

Dyktatura odcisnęła swoje piętno na całym XX wieku, a władcy stojący na czele reżimów uczyli się od siebie wzajemnie. Choć każdy z nich był inny, używali tej samej taktyki. Terror, propaganda, kreowanie się na półboga, kontrola elit, wykreowanie wroga, przemoc – to tylko część narzędzi, które utrzymują dyktatorów u władzy. Seria „Wiek dyktatorów” w sześciu godzinnych odcinkach pokaże, czym kierowali się przywódcy i twórcy największych, najbardziej opresyjnych światowych reżimów.

„Wiek dyktatorów” – premiery w piątki od 18 maja o godz. 22:00 na kanale National Geographic
Nie ma obecnie społeczeństwa i kraju pozostającego pod większą kontrolą władcy niż Korea Północna. Dynastia Kimów zapisała się w historii świata w sposób jednoznaczny, nie pozostawiając wątpliwości co do autorytarności swoich rządów i reżimu. Do dziś możemy być świadkami tego festiwalu propagandy, który na co dzień trwa na Półwyspie. Skandujące imię władcy tłumy z uwielbieniem patrzące na Słońce Narodu, telewizja sławiąca przywódcę i jego działania – to codzienność w Korei Północnej. Jak to wszystko się zaczęło? Kolejni przywódcy Korei Północnej nie są jedynymi, którzy odcisnęli swoje piętno na historii współczesnej. W serii „Wiek dyktatorów” przyjrzymy się bliżej reżimowi stworzonemu w Iraku przez Saddama Husajna, krwawym rządom Idi Amina w Ugandzie oraz początkom faszyzmu za czasów Benito Mussoliniego. Odkryjemy, jakie cechy łączą wszystkich dyktatorów i na kim się wzorowali, tworząc swoje reżimy.
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 1.jpg

Opisy odcinków:

Odcinek 1 – premiera w piątek 18 maja o godz. 22:00 na kanale National Geographic 

Jesteśmy w Korei Północnej, gdzie właśnie rozpoczyna się żałoba po śmierci Kim Ir Sena. Społeczeństwo jest w rozpaczy po stracie kogoś, kto był niczym bóg. I choć ulice Pjongjangu zalane są łzami, prawda o ukochanym władcy jest dużo bardziej mroczna niż mogłoby się zdawać, patrząc na północnokoreańską stolicę. Ludzie opłakują brutalnego władcę, który był odpowiedzialny za wtrącenie do więzień, tortury i śmierć dziesiątek tysięcy ludzi. Kim Ir Sen potrafił zbudować atmosferę strachu i terroru, dlatego Koreańczycy wiedzieli, że muszą postępować zgodnie z wyznaczonymi zasadami i nie ma tu miejsca na indywidualizm, wyrażanie własnych poglądów i dyskusję. Nawet dzieci musiały się tu mieć na baczności, bo wystarczyło jedno nieroztropne sformułowanie, by narazić życie. Władca musiał mieć pełną kontrolę nad społeczeństwem – musiał wiedzieć dokładnie, co obywatele myślą, gdzie pracują, co robią, a nawet co jedzą. Jak na ironię, człowiek który zmienił swój kraj w więzienie, spędził większość swego młodego życia walcząc o koreańską niepodległość. Poznajcie historię człowieka, który najpierw ryzykował swoje życie w walce o wolność, a potem stał się ciemiężycielem swojego narodu.
Odcinek 2 – premiera w piątek 25 maja o godz. 22:00 na kanale National Geographic 

Jeden z najbardziej brutalnych reżimów XX wieku – Irak pod rządami Saddama Husajna zwanego rzeźnikiem z Bagdadu. To przywódca, który ma na sumieniu niemal najwięcej ludzkich istnień w całej historii. Rządził żelazną pięścią przez kilkadziesiąt lat. Żeby utrzymać władzę tak długo, zastraszał i używał siły. Już od dziecka znał wagę przemocy i wiedział, że pomoże mu ona pokazać władzę i kontrolę. W połączeniu z wykreowanym mitem o swojej niezwykłości – który pozwalał urosnąć w oczach społeczeństwa do rangi herosa i boga – dało to w efekcie krwawy reżim, który pochłonął tysiące ludzkich istnień.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 11.jpg

grafika | 7,13 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 12.jpg

grafika | 6,04 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 10.jpg

grafika | 5,64 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów w maju na kanale National Geographic.pdf

pdf | 142 KB

Pobierz
Wiek dyktatorów w maju na kanale National Geographic.docx

docx | 96,7 KB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 2.jpg

grafika | 7,68 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 3.jpg

grafika | 6,29 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 7.jpg

grafika | 7,47 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 1.jpg

grafika | 8,65 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 8.jpg

grafika | 6,43 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 4.jpg

grafika | 6,49 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 9.jpg

grafika | 5,67 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 6.jpg

grafika | 5,61 MB

Pobierz
Wiek dyktatorów - zdjęcia z planu 5.jpg

grafika | 4,36 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Nieprzewidywalny władca i zagrażająca światu broń

temu

Korea Północna skrywa wiele tajemnic. Politycy na całym świecie spoglądają w stronę półwyspu z dużą niepewnością, a czasem nawet strachem. Służby wywiadowcze i wojskowe śledzą każdy krok koreańskiego przywódcy, a doniesienia z Pjongjangu trafiają na czołówki gazet i do alertów informacyjnych. Autorytarny władca kraju jest zagadką dla całego świata i trudno przewidzieć jego kolejne kroki. Blok programowy "Korea Północna bez retuszu" to spojrzenie na Koreę z tak bliska, jak tylko się da.
Czy igrzyska przyniosły olimpijski spokój w Korei Północnej? Program specjalny “Igrzyska w cieniu reżimu” w lutym na kanale National Geographic

temu

Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu są wyjątkowe pod wieloma względami, ale ich lokalizacja jest chyba punktem najbardziej przykuwającym uwagę. Zaledwie 80 km od sportowych aren znajduje się strefa zdemilitaryzowana, która oddziela Koreę Południową od Północnej. W pierwszych dniach zimowej olimpiady w Pjongczangu ekipa National Geographic odwiedziła z kamerą Półwysep Koreański, by odpowiedzieć na pytanie, jak wielkie igrzyska wpływają na stosunki Korei Północnej ze światem. Premiera dokumentu “Igrzyska w cieniu reżimu” w sobotę 24 lutego  o godzinie 21.00 na kanale National Geographic.  
Faraon, którego nie znamy . „Skarby Tutanchamona” w czerwcu na kanale National Geographic

temu

Odkrycie przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona w 1922 r. trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, wywołując istne szaleństwo na punkcie starożytnego Egiptu. Ale w następnych dekadach wiele z bezcennych znalezisk zniknęło w muzealnych piwnicach i archiwach w całym Egipcie. Teraz, po raz pierwszy od czasu ich odkrycia, ponownie zostały zebrane w Wielkim Muzeum Egipskim. Rzucają one nowe światło na krótkie i burzliwe życie tak zwanego króla-chłopca. Pomagają też archeologom w zrozumieniu skali wpływu Tutanchamona na świat starożytny.
Co ojciec kubizmu robił w Polsce? Wyjaśni to siódmy odcinek „Geniusza: Picasso”

temu

Początkowo bardzo tego nie chciał. Nie uważał się za intelektualistę, musiał też zostawić ciężarną partnerkę i, co chyba najważniejsze, bardzo bał się lotu samolotem. Wygrała jednak wiara w to, że udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, który w 1948 roku odbywał się w Polsce, może naprawdę odmienić świat. W siódmym odcinku serii „Geniusz: Picasso” pojawi się obszerny polski wątek z życia wielkiego artysty. Widzowie będą mogli go zobaczyć w niedzielę 27 maja o 21:00 na kanale National Geographic.

W oczekiwaniu na największy ślub roku. „Harry – książęce życie”, „Meghan Markle: hollywoodzka księżniczka”  i  „Królewskie wesele” już wkrótce  na kanale National Geographic

To największe wydarzenie ostatnich lat. W Wielkiej Brytanii, niezależnie czy ktoś kocha rodzinę królewską, czy uważa, że monarchia nie ma racji bytu, na pewno żywo interesuje się nadchodzącym królewskim weselem. Książę Harry, enfant terrible brytyjskiego dworu, i hollywoodzka księżniczka Meghan Markle 19 maja powiedzą sobie sakramentalne „tak”. National Geographic w dwie majowe soboty pokaże dokumenty o burzliwym życiu księcia Harry’ego, historii pięknej amerykańskiej aktorki Meghan Markle oraz o tym, jak wyglądają przygotowania do ich wielkiego „royal wedding”.