Zjednoczone Emiraty Arabskie rajem dla miłośników sztuki. „Nowy Luwr w Abu Zabi” w czerwcu na kanale National Geographic

Zjednoczone Emiraty Arabskie rajem dla miłośników sztuki. „Nowy Luwr w Abu Zabi” w czerwcu na kanale National Geographic

Opublikowany

Trudno wyobrazić sobie wyjazd do Paryża bez wizyty w Luwrze. Od niedawna to samo powiedzieć można o Abu Zabi. Nad samym brzegiem Zatoki Perskiej znajduje się bowiem nowy Luwr – inspirowane kulturą arabską muzeum, zaprojektowane przez architekta Jeana Nouvela, które dzięki ekspozycji złożonej z 400 bezcennych arcydzieł od razu stało się punktem obowiązkowym na mapie pasjonatów sztuki. Luwr w Abu Zabi to także architektura najwyższych lotów, która sama w sobie jest dziełem sztuki. Dokument „Nowy Luwr w Abu Zabi” to dziennik budowy tego wyjątkowego muzeum.

„Nowy Luwr w Abu Zabi” – premiera w sobotę 2 czerwca o godz. 22:00 na kanale National Geographic

LouvreAbuDhabi_008_Megastructures.jpg
Piekielny upał i naglący harmonogram – to dwa największe problemy pracowników budowy nowego Luwru w Abu Zabi. Do tego projekt, który jest prawdziwym wyzwaniem. Na szczycie muzeum powstaje ważąca 7 tysięcy ton stalowa kopuła, podtrzymywana zaledwie przez kilka filarów. To osiągnięcie inżynierii na niespotykaną dotąd skalę. Lokalne władze traktują nowy Luwr jako podwalinę pod silniejsze i lepsze Abu Zabi. Muzeum powstaje na wyspie Saadiyat, która ma się stać dzielnicą sztuki lokalnej i światowej. Towarzyszyć mają mu Muzeum Narodowe Zayed oraz kolejny po Nowym Jorku, Bilbao i Wenecji oddział Muzeum Guggenheima. Planowi przyświeca koncepcja łączenia kultur i inicjowania dialogu. Luwr w Abu Zabi jest pierwszym z tych obiektów, który otworzy swe podwoje dla odwiedzających.
Nowy Luwr w Abu Zabi 4.jpgLouvreAbuDhabi_025_Megastructures.jpgLouvreAbuDhabi_013_Megastructures.jpgLouvreAbuDhabi_003_Megastructures.jpgNowy Luwr w Abu Zabi 3.jpg
Ekipa budowlana musi więc pracować jak w zegarku, nie ma tu czasu na  opóźnienia. Wszystko należy wykonać perfekcyjnie, inaczej morska woda  dostanie się do piwnic, w których przechowywane są bezcenne arcydzieła.  Nie ma mowy o żadnej pomyłce albo o choćby drobnym niedociągnięciu.  Każdego dnia inżynierowie zmagają się z zadaniami, które sprawiają  wrażenie niewykonalnych i… realizują je. Dziś Luwr w Abu Zabi już  funkcjonuje i zaprasza gości na liczne wystawy. Warto zobaczyć, jak  wyglądała wyboista i kręta droga do realizacji tego bezprecedensowego  projektu.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Nowy Luwr w Abu Zabi 1.jpg

grafika | 3,74 MB

Pobierz
Nowy Luwr w Abu Zabi 5.jpg

grafika | 3,04 MB

Pobierz
Nowy Luwr w Abu Zabi 3.jpg

grafika | 3,71 MB

Pobierz
Nowy Luwr w Abu Zabi 4.jpg

grafika | 1,11 MB

Pobierz
Nowy Luwr w Abu Zabi 6.jpg

grafika | 2,28 MB

Pobierz
Nowy Luwr w Abu Zabi 2.jpg

grafika | 2,67 MB

Pobierz
Zjednoczone Emiraty Arabskie rajem dla miłośników sztuki.docx

docx | 2,38 MB

Pobierz
Zjednoczone Emiraty Arabskie rajem dla miłośników sztuki.pdf

pdf | 241 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Co ojciec kubizmu robił w Polsce? Wyjaśni to siódmy odcinek „Geniusza: Picasso”

temu

Początkowo bardzo tego nie chciał. Nie uważał się za intelektualistę, musiał też zostawić ciężarną partnerkę i, co chyba najważniejsze, bardzo bał się lotu samolotem. Wygrała jednak wiara w to, że udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, który w 1948 roku odbywał się w Polsce, może naprawdę odmienić świat. W siódmym odcinku serii „Geniusz: Picasso” pojawi się obszerny polski wątek z życia wielkiego artysty. Widzowie będą mogli go zobaczyć w niedzielę 27 maja o 21:00 na kanale National Geographic.
Codzienny test z życia z dala od cywilizacji. „Odludna wyspa: przetrwanie” w lipcu na kanale National Geographic

temu

Są zdani tylko na siebie, swoje umiejętności, spryt i zaradność. Jeśli chcą tu mieszkać, muszą ze sobą współdziałać i budować bliskie relacje. Poznajcie niezwykłą grupę ludzi, którzy porzucili życie w tradycyjnym społeczeństwie i przenieśli się na jedną z wysp odległej, mroźnej i mglistej Alaski. Żyją tu w odosobnieniu, z dala od wygód i osiągnięć cywilizacji. Co sprawia, że czują się szczęśliwi? Czy ich życie jest trudniejsze czy łatwiejsze niż w ucywilizowanych miejscach? Poznajcie śmiałków, którzy zdecydowali się sprawdzić to na własnej skórze.
„Geniusz: Picasso” z dwiema głównymi nominacjami do Nagród Emmy 2018, w tym za najlepszy serial limitowany! W sumie seria zgarnęła aż 7 nominacji!

temu

„Geniusz: Picasso” został nominowany do Nagrody Emmy 2018 jako najlepszy serial limitowany, ale to nie jedyna kategoria, w której pojawiła się ta produkcja kanału National Geographic. Do nagrody w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu limitowanym nominowany został również Antonio Banderas za główną rolę ekscentrycznego artysty. W sumie seria "Geniusz: Picasso" otrzymała nominacje aż w siedmiu kategoriach! Gala 70. edycji Nagród Emmy odbędzie się 17 września.
O krok od tragedii… czyli jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uchronili świat przed katastrofą ekologiczną. „Dziura ozonowa” w lipcu na kanale National Geographic

temu

O tym, że istnieje, wiedzą nawet dzieci. Dlaczego? Ponieważ mówi się o niej wiele. Szczególnie od 1987 roku, kiedy w Montrealu podpisano międzynarodowe porozumienie dotyczące ochrony warstwy ozonowej Ziemi. O czym mowa? O dziurze ozonowej. Zobaczcie fascynującą opowieść o tym, jak w latach 80. ubiegłego wieku Ronald Reagan i Margaret Thatcher uratowali świat przed czyhającą nad naszymi głowami zagładą ekologiczną.

Piłkarska gorączka znów sięga zenitu. Blok programowy „Kto wygra mecz?” w czerwcu na kanale National Geographic

Już 14 czerwca usłyszymy pierwszy gwizdek, rozpoczynający mecz otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Po raz pierwszy mundial odbędzie się w Rosji, po raz pierwszy też mecze będą rozgrywane na dwóch kontynentach. Zanim widzów na całym świecie na nowo ogarnie sportowa gorączka, kanał National Geographic przybliży im najciekawsze oblicza rosyjskiego i światowego futbolu.