Co ojciec kubizmu robił w Polsce? Wyjaśni to siódmy odcinek „Geniusza: Picasso”

Co ojciec kubizmu robił w Polsce? Wyjaśni to siódmy odcinek „Geniusza: Picasso”

Początkowo bardzo tego nie chciał. Nie uważał się za intelektualistę, musiał też zostawić ciężarną partnerkę i, co chyba najważniejsze, bardzo bał się lotu samolotem. Wygrała jednak wiara w to, że udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, który w 1948 roku odbywał się w Polsce, może naprawdę odmienić świat. W siódmym odcinku serii „Geniusz: Picasso” pojawi się obszerny polski wątek z życia wielkiego artysty. Widzowie będą mogli go zobaczyć w niedzielę 27 maja o 21:00 na kanale National Geographic.

„Geniusz: Picasso” – premiery w niedziele o godzinie 21:00 na kanale National Geographic

To był jego pierwszy w życiu lot samolotem. Artysta tak bardzo obawiał się katastrofy, że postanowił upoważnić swą partnerkę – Françoise Gilot – do wypłaty zgromadzonych w banku oszczędności. Kochanka malarza była w tym czasie w ciąży i bardzo przeżyła fakt, że Pablo zamiast po siedmiu dniach wrócił z Polski po trzech tygodniach.
Genius_Picasso_Ep207_16.jpgGenius_Picasso_Ep207_17.jpgGenius_Picasso_Ep207_14.jpgGenius_Picasso_Ep207_12.jpgGenius_Picasso_Ep207_11.jpgGenius_Picasso_Ep207_09.jpgGenius_Picasso_Ep207_030.jpgGenius_Picasso_Ep207_078.jpg
W siódmym odcinku „Geniusza: Picasso” prześledzimy rozterki artysty związane z wyjazdem, sam pamiętny przelot nad Europą oraz jego pobyt na Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju. Razem z malarzem, granym przez Antonio Banderasa, udamy się też do miejsca szczególnego – obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Pablo powie później rozdrażnionej Françoise Gilot, że po tym, co  zobaczył, nie może skupiać się na swojej małej rodzinie, ignorując  koszmar wojny. Twórcy „Geniusza: Picasso” podjęli się także znalezienia  odpowiedzi na pytanie, co skłoniło artystę, by wstąpić do partii i  zaangażować się w szerzenie komunistycznej ideologii. W Polsce Pablo  spotka się z zarzutem, że tworzy wysublimowane dzieła, które zdobią  ściany bogaczy, zamiast prostych, zrozumiałych symboli. Choć wywoła to w  nim wybuch furii, niebawem zastosuje się do rady i stworzy dzieło  spełniające te kryteria – „Gołębia”, który stał się symbolem Światowego  Kongresu Obrońców Pokoju w Paryżu.
Genius_Picasso_Ep207_090.jpgGenius_Picasso_Ep207_093.jpgGenius_Picasso_Ep207_095.jpg
Jak w każdym odcinku „Geniusza: Picasso”, działania artystyczne i polityczne artysty są pokazane na tle jego relacji z kobietami i przyjaciółmi. Poznamy tragiczną historię pierwszej miłości artysty, przyjrzymy się jego życiu rodzinnemu i dowiemy się, jak dotkliwie potrafił mścić się na tych, którzy go zdradzili.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Genius_Picasso_Ep207_095.jpg

grafika | 10,7 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_11.jpg

grafika | 9,39 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_093.jpg

grafika | 10,8 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_090.jpg

grafika | 9,57 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_084.jpg

grafika | 9,29 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_080.jpg

grafika | 9,86 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_078.jpg

grafika | 9,47 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_030.jpg

grafika | 12,8 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_17.jpg

grafika | 10,3 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_16.jpg

grafika | 9,68 MB

Pobierz
Geniusz Picasso - wielki artysta zawita do Polski.docx

docx | 94,5 KB

Pobierz
Geniusz Picasso - wielki artysta zawita do Polski.pdf

pdf | 141 KB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_09.jpg

grafika | 10,7 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_15.jpg

grafika | 10 MB

Pobierz
Genius_Picasso_Ep207_03.jpg

grafika | 7,47 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
„Geniusz: Picasso” z dwiema głównymi nominacjami do Nagród Emmy 2018, w tym za najlepszy serial limitowany! W sumie seria zgarnęła aż 7 nominacji!

„Geniusz: Picasso” został nominowany do Nagrody Emmy 2018 jako najlepszy serial limitowany, ale to nie jedyna kategoria, w której pojawiła się ta produkcja kanału National Geographic. Do nagrody w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu limitowanym nominowany został również Antonio Banderas za główną rolę ekscentrycznego artysty. W sumie seria "Geniusz: Picasso" otrzymała nominacje aż w siedmiu kategoriach! Gala 70. edycji Nagród Emmy odbędzie się 17 września.
Kochały go, mimo jego wad. On je podziwiał, malował i… porzucał

Żony miał dwie, ale kobiet w jego życiu było zdecydowanie więcej. Były dla artysty kochankami, muzami, obiektami westchnień i fascynacji. Jego pasja i uwielbienie do kobiet znalazło swój wyraz w sztuce - na portretach artysty znajdują się przede wszystkim one. Obrazy mężczyzn to głównie autoportrety. Burzliwe relacje malarza z kobietami to jeden z głównych tematów serii National Geographic „Geniusz: Picasso”.
Tyran. Buntownik. Kochanek. "Geniusz: Picasso" jakiego nie znacie

Kanał National Geographic przedstawia drugi sezon nominowanej do nagród Emmy i Złotych Globów antologii telewizyjnej pt. „Geniusz: Picasso”. W roli wielkiego malarza występują Antonio Banderas i Alex Rich. 10-odcinkowy serial został wyprodukowany przez wytwórnię 21 Telev
Antonio Baderas za kulisami najnowszej produkcji „Geniusz: Picasso” – premiera już 22 kwietnia na kanale National Geographic

Niezwykła historia ekscentrycznego malarza. Tyran, buntownik i kochanek w oku kamery i reżysera oraz producenta wykonawczego serialu „Geniusz” – Kena Billera. Zobacz, jak wyglądała praca nad serialem, który pokazuje z bliska nie tylko genialnego malarza, ale i człowieka.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.