Faraon, którego nie znamy . „Skarby Tutanchamona” w czerwcu na kanale National Geographic

Faraon, którego nie znamy . „Skarby Tutanchamona” w czerwcu na kanale National Geographic

Opublikowany

Odkrycie przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona w 1922 r. trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, wywołując istne szaleństwo na punkcie starożytnego Egiptu. Ale w następnych dekadach wiele z bezcennych znalezisk zniknęło w muzealnych piwnicach i archiwach w całym Egipcie. Teraz, po raz pierwszy od czasu ich odkrycia, ponownie zostały zebrane w Wielkim Muzeum Egipskim. Rzucają one nowe światło na krótkie i burzliwe życie tak zwanego króla-chłopca. Pomagają też archeologom w zrozumieniu skali wpływu Tutanchamona na świat starożytny.

 „Skarby Tutanchamona” – premiera we wtorek 19 czerwca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Podczas tworzenia ekspozycji dla Wielkiego Muzeum Egipskiego w jednym miejscu zgromadzono 5398 skarbów z grobu Tutanchamona. Zanim zostały one umieszczone na wystawie, dostęp do kompletu artefaktów uzyskała tylko niewielka grupa archeologów. Była to jedyna w swoim rodzaju okazja, by odtworzyć pełną historię życia faraona. Jak sami mówią, prace przypominały wizytę na strychu, gdzie znajdują się wszelkie pamiątki przeszłości, zbierane od najmłodszych lat. Choć możliwość obcowania z tymi cennymi przedmiotami była dla naukowców oszałamiająca, bardzo szybko udało im się dojść do przełomowych wniosków, które rzucają zupełnie nowe światło na życie Tutanchamona. Najczęściej określa się go przydomkiem „król-dziecko”, a okazuje się, że jest to pseudonim krzywdzący. Zawartość grobowca przypominała bowiem prawdziwy arsenał i pokazała, że faraon był przede wszystkim… królem-wojownikiem. Świadczyć mogą o tym setki egzemplarzy wyjątkowej broni. Badacze wyjaśniają, że błędne skojarzenia z Tutanchamonem swoje źródło mają w tym, że tron objął w wieku zaledwie 9 lat, a zmarł jako 19-latek. W starożytnym Egipcie za dorosłego uważano jednak już 14-letniego chłopca, dlatego faraon z powodzeniem mógł prowadzić walki.
Skarby Tutanchamona 5.jpgEp101_TutsTreasuresHiddenSecrets_09.jpgEp103_TutsTreasuresHiddenSecrets09.jpgSkarby Tutanchamona 2.jpgSkarby Tutanchamona 3.jpgEp102_TutsTreasuresHiddenSecrets_04.jpgEp102_TutsTreasuresHiddenSecrets_07.jpgEp102_TutsTreasuresHiddenSecrets_10.jpgSkarby Tutanchamona 4.jpgSkarby Tutanchamona 6.jpgSkarby Tutanchamona 1.jpg

Opisy odcinków:

  • Odcinek 1 – premiera we wtorek 19 czerwca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

    Uwagę naukowców skupił pięknie wykonany sztylet, który znajdował się w trumnie Tutanchamona, ułożony na jego zmumifikowanym ciele. Okazało się, że jest on zrobiony z żelaza i choć dziś nie wydaje się to dziwne, w starożytnym Egipcie metal ten był rzadszy od złota. Dzięki wykorzystaniu badań rentgenowskich, archeolodzy zbadali sztylet i doszli do szokującego wniosku – żelazo pochodziło z meteorytu, który uderzył na terenie Egiptu. Dla faraona oznaczało to więc, że został namaszczony przez bogów. Badacze z zegarmistrzowską precyzją dokonali też czegoś, co wcześniej nikomu się nie udało – zrekonstruowali złote ozdoby z rydwanów i uprzęży, które rozpadły się na 1500 maleńkich elementów. Archeologom złożenie ponownie obrazów, które ostatni raz widziano w całości 3300 lat temu, zajęło całe lata. Z kompletnych ornamentów udało się odczytać, jak potężnym władcą w skali międzynarodowej był Tutanchamon. Dzięki dostępowi do wszystkich tych skarbów, jasne staje się, że pieszczotliwie nazywany „królem-chłopcem” Tutanchamon w rzeczywistości był liderem o międzynarodowej sławie, któremu Egipt zawdzięcza odzyskanie roli centrum starożytnego świata.
  • Odcinek 2 – premiera we wtorek 26 czerwca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

    Niesamowita maska ​​pośmiertna Tutanchamona wykonana z niemal 11 kg czystego złota od lat była przedmiotem debaty uczonych. Wielu z nich uważa, że uszkodzona tabliczka z imieniem faraona, a także różne kolory złota wykorzystanego do wykonania maski, to dowód na to, że ten piękny przedmiot nie był przygotowany specjalnie dla Tutanchamona. Dotychczasowe badania niemal jednoznacznie potwierdzają tę teorię, ponieważ co najmniej jedna czwarta przedmiotów z grobowca została stworzona dla kogoś innego. Za tą teorią przemawia też fakt, że po niespodziewanej śmierci młodego faraona nie było wystarczająco dużo czasu, aby zapewnić mu prawdziwie królewski pochówek. Czy więc maska ​​pośmiertna Tutanchamona – jeden z najsłynniejszych na świecie obiektów antycznych - może być artefaktem z innego grobowca? Rezultat najnowszych badań okaże się zaskakujący.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Skarby Tutanchamona 10.jpg

grafika | 11,8 MB

Pobierz
Skarby Tutanchamona 9.jpg

grafika | 8,93 MB

Pobierz
Skarby Tutanchamona 8.jpg

grafika | 4,34 MB

Pobierz
Skarby Tutanchamona 7.jpg

grafika | 10,7 MB

Pobierz
Skarby Tutanchamona 4.jpg

grafika | 6,78 MB

Pobierz
Skarby Tutanchamona 3.jpg

grafika | 2,6 MB

Pobierz
Skarby Tutanchamona 5.jpg

grafika | 3,43 MB

Pobierz
Skarby Tutanchamona 6.jpg

grafika | 2,09 MB

Pobierz
Skarby Tutanchamona 2.jpg

grafika | 418 KB

Pobierz
Skarby Tutanchamona 1.jpg

grafika | 262 KB

Pobierz
Skarby Tutanchamona w czerwcu na kanale National Geographic.pdf

pdf | 151 KB

Pobierz
Skarby Tutanchamona w czerwcu na kanale National Geographic.docx

docx | 98,3 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Historia dzieje się na naszych oczach. „Korea Północna: droga do pokoju” 12 czerwca na kanale National Geographic

temu

Kiedy oczy całego świata zwrócone są w stronę Singapuru, gdzie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, kanał National Geographic wyemituje niezwykły dokument „Korea Północna: droga do pokoju”. Pokaże on historię koreańskiej izolacji i wyjaśni, dlaczego doszło do tak ogromnych podziałów między Koreą Północną a resztą świata.
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

temu

Sielankowe miasteczko w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego? Brzmi jak ponury żart, ale taki pomysł był rozważany. Plan dotyczył Auschwitz i częściowo został wdrożony w życie. Z kolei oglądając „Bękarty wojny” Quentina Tarantino, można podziwiać finezję w nakreśleniu postaci i scenariusza tak przerysowanego, że koszmar wojny stał się w nim komedią. Fabuła filmu nie jest jedynie dziełem kreatywnego reżysera. Oddział podobny do filmowych „Bękartów” istniał naprawdę. Te wojenne historie stały się tematem dokumentów „Idealne miasto Auschwitz” i „Bękarty wojny – historia prawdziwa”, które 22 czerwca będą miały premierę na kanale National Geographic.
Piekło nazizmu w mocnych dokumentach. „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” w maju na kanale National Geographic

temu

Radykalizm i fanatyzm potrafią doprowadzić do największych tragedii. W przypadku II wojny światowej przybrały one niespotykaną skalę. Koszmar nazizmu skończył się w Europie 8 maja 1945 roku, jednak mimo upływu ponad 70 lat, trudno jest uwierzyć w to, jaki los człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi. Jak to możliwe, że tysiące ludzi zaczynają bezkrytycznie wspierać system, który zaprzecza wszelkim etycznym wartościom? Co sprawia, że rodzice są tak zapatrzeni we władającego tyrana, że są w stanie oddać mu na wychowanie własne dzieci? Na wiele równie trudnych pytań odpowiedzą filmy dokumentalne, które w majowe piątki wyemituje kanał National Geographic.
Czy kraina faraonów znów stanie się turystyczną potęgą? 

temu

Egipt - kraina faraonów, świątyń i piramid, kolebka cywilizacji. Niegdyś przyciągał miliony turystów spragnionych widoku majestatycznych monumentów. Dziś, pogrążony w chaosie, boryka się z rozwiniętym na szeroką skalę szabrownictwem. Jest jednak grupa ludzi, która walczy o to, by na dobre zażegnać trwający od kilku lat kryzys i sprawić, by Egipt znów stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. „Egipt – strażnicy skarbów” – premiera w poniedziałek, 11 lipca, o godz. 22:00 na antenie National Geographic Channel. 

Sztuka w zgodzie z naturą, czyli województwo lubelskie i National Geographic zapraszają na Land Art Festiwal!

Województwo lubelskie już po raz ósmy zaprasza na jedyny w Polsce festiwal łączący sztukę i naturę, czyli rozpoznawalny na całym świecie Land Art Festiwal. Kanał National Geographic wyemituje cykl trzech miniprogramów „Lubelskie? Naturalnie” – przybliżą one widzom historię i ideę festiwalu, który obok Roztocza, Zwierzyńca, Janowca czy Starego Bubla wyrósł na największą atrakcję tego wyjątkowego regionu.