Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

Opublikowany

Sielankowe miasteczko w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego? Brzmi jak ponury żart, ale taki pomysł był rozważany. Plan dotyczył Auschwitz i częściowo został wdrożony w życie. Z kolei oglądając „Bękarty wojny” Quentina Tarantino, można podziwiać finezję w nakreśleniu postaci i scenariusza tak przerysowanego, że koszmar wojny stał się w nim komedią. Fabuła filmu nie jest jedynie dziełem kreatywnego reżysera. Oddział podobny do filmowych „Bękartów” istniał naprawdę. Te wojenne historie stały się tematem dokumentów „Idealne miasto Auschwitz” i „Bękarty wojny – historia prawdziwa”, które 22 czerwca będą miały premierę na kanale National Geographic.

„Idealne miasto Auschwitz” – premiera w piątek 22 czerwca o godz. 20:00 na kanale National Geographic

Wyobraźmy sobie, jak mogłoby wyglądać idealne miasteczko, będące spełnieniem marzeń urbanistów. Tonące w zieleni osiedla pięknie wykończonych domków i mieszkań, zlokalizowanych w pobliżu szkół, przedszkoli i punktów usługowych. Precyzyjnie dopasowana liczba punktów usługowych – zakładów fryzjerskich, piekarni czy warsztatów samochodowych. Do tego duże miejskie place, szerokie ulice i wyraźnie wyodrębniony rynek. Miastem, które spełniałoby wszystkie te postulaty, miał w latach 40. ubiegłego wieku stać się Oświęcim. Wizję wzorcowej osady stworzyli naziści, którzy chcieli osiedlić w tym miejscu 80 tysięcy Niemców i zapewnić im wszystko, czego potrzebują. Sielankowej wizji nie burzył w ich ocenie obóz koncentracyjny na obrzeżach tej miejscowości. Był on wręcz traktowany jako źródło siły roboczej. Naziści mieli w planach przebudowanie Oświęcimia w taki sposób, by pozbawić go cech polskości. Zaprojektowali monumentalne budowle partyjne, place apelowe i ulice do defilad, gdzie oddawany będzie hołd III Rzeszy.
Idealne_miasto_Auschwitz_10 .jpg
Niemieckie władze miasta, którego nazwę przemianowano na Auschwitz, liczyły, że środki finansowe na tak wielki projekt zapewni zlokalizowana tu fabryka paliw syntetycznych IG Farben. Ponieważ koncern nie był chętny, by inwestować w przebudowę Auschwitz, plany zostały zrealizowane zaledwie w jednej trzeciej. W dokumencie „Idealne miasto Auschwitz” odnajdziemy w Oświęcimiu ślady po nazistowskiej koncepcji urbanistycznej i dowiemy się, jak Niemcy wyobrażali sobie koegzystencję idealnego miasta z obozem zagłady, w którym życie straciło 1,1 miliona kobiet, mężczyzn i dzieci.

„Bękarty wojny – historia prawdziwa” – premiera w piątek 22 czerwca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Poznaj niesamowitą historię, która zainspirowała Quentina Tarantino do napisania scenariusza kultowych „Bękartów wojny”. Żydowscy uchodźcy z nazistowskich Niemiec przyłączyli się do amerykańskiego oddziału, który miał za zadanie przedrzeć się na terytorium wroga i dokonać brutalnej zemsty. Mieli jedno zadanie: zabijać nazistów, a przeszkolenie równoznaczne było z komendą „wyceluj i strzelaj”.
Bękarty wojny 1.jpgBękarty wojny 2.jpgBękarty wojny 4.jpgBękarty wojny 6.jpgBękarty wojny 3.jpg
Do oddziału należeli m.in. Hans Wijnberg, który jako nastolatek został  wysłany z Holandii do Ameryki, by uniknąć nazistowskiej agresji, a także  Fred Mayer, który uciekł z rodziną z Niemiec na początku wojny. Obaj  zaciągnęli się do amerykańskiej armii i zostali zrekrutowani przez  amerykańskie Biuro Spraw Strategicznych (OSS). Do ryzykownej misji w  austriackich Alpach potrzebowali jeszcze człowieka z wewnątrz -   Tyrolczyka Franza Webera, byłego oficera i dezertera z austriackiego  Wehrmachtu. W dokumencie „Bękarty wojny – historia prawdziwa” dzięki  relacjom członków OSS, rekonstrukcjom historycznym i nagraniom  archiwalnym poznamy historię jednej z najbardziej spektakularnych  operacji podczas drugiej wojny światowej.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Idealne_miasto_Auschwitz_10 .jpg

grafika | 1,36 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_04 .jpg

grafika | 1,27 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_06 .jpg

grafika | 1,39 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_11 .jpg

grafika | 1,26 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_07 .jpg

grafika | 1,6 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_13 .jpg

grafika | 1,43 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_01 .jpg

grafika | 1,11 MB

Pobierz
Bękarty wojny 6.jpg

grafika | 5,31 MB

Pobierz
Bękarty wojny 2.jpg

grafika | 4,81 MB

Pobierz
Bękarty wojny 4.jpg

grafika | 4,04 MB

Pobierz
Bękarty wojny 1.jpg

grafika | 4,63 MB

Pobierz
Bękarty wojny 5.jpg

grafika | 3,73 MB

Pobierz
Bękarty wojny 3.jpg

grafika | 3,26 MB

Pobierz
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę.docx

docx | 97,4 KB

Pobierz
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę.pdf

pdf | 144 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Spójrz na wojnę z nietypowej perspektywy. „Piekło pod wodą: II wojna światowa” w październiku na kanale National Geographic

temu

Druga seria produkcji „Piekło pod wodą: II wojna światowa” pokaże kolejne odsłony historii podwodnych walk prowadzonych podczas II wojny światowej i Zimnej Wojny. Poznamy strategie i działania największych okrętów. W programie zrekonstruowane zostaną także najważniejsze bitwy.
Wkrótce rocznica wybuchu II wojny światowej. Sprawdź, jakie propozycje programowe przygotował z tej okazji kanał National Geographic

temu

Zaczęło się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. Krwawa wojna trwała przez sześć lat, pochłonęła ponad 60 milionów istnień ludzkich i niemal zdmuchnęła z powierzchni Ziemi liczne miasta i osady. Do dziś historycy odkrywają nowe fakty o tych mrocznych czasach, a archeolodzy znajdują kolejne dowody najokrutniejszych zbrodni. We wrześniu kanał National Geographic pokaże przełomowe bitwy II wojny światowej, odkryje tajemnice obozu śmierci w Treblince i poszuka odpowiedzi na pytanie, jak Hitlerowi udało się zawładnąć umysłami Niemców.
Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

temu

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.
Najbardziej brutalne oblicze historii. „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” w sierpniu na kanale National Geographic

temu

Wojna przyjmuje zawsze wiele oblicz. Z jednej strony są to wielka polityka i strategiczne decyzje. Z drugiej to dramatyczne chwile na polu bitwy i świadomość, że w każdej chwili można paść ofiarą wroga. O tych aspektach II wojny światowej opowiedzą dokumenty: „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera”, które w sierpniowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.