Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

Opublikowany

Sielankowe miasteczko w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego? Brzmi jak ponury żart, ale taki pomysł był rozważany. Plan dotyczył Auschwitz i częściowo został wdrożony w życie. Z kolei oglądając „Bękarty wojny” Quentina Tarantino, można podziwiać finezję w nakreśleniu postaci i scenariusza tak przerysowanego, że koszmar wojny stał się w nim komedią. Fabuła filmu nie jest jedynie dziełem kreatywnego reżysera. Oddział podobny do filmowych „Bękartów” istniał naprawdę. Te wojenne historie stały się tematem dokumentów „Idealne miasto Auschwitz” i „Bękarty wojny – historia prawdziwa”, które 22 czerwca będą miały premierę na kanale National Geographic.

„Idealne miasto Auschwitz” – premiera w piątek 22 czerwca o godz. 20:00 na kanale National Geographic

Wyobraźmy sobie, jak mogłoby wyglądać idealne miasteczko, będące spełnieniem marzeń urbanistów. Tonące w zieleni osiedla pięknie wykończonych domków i mieszkań, zlokalizowanych w pobliżu szkół, przedszkoli i punktów usługowych. Precyzyjnie dopasowana liczba punktów usługowych – zakładów fryzjerskich, piekarni czy warsztatów samochodowych. Do tego duże miejskie place, szerokie ulice i wyraźnie wyodrębniony rynek. Miastem, które spełniałoby wszystkie te postulaty, miał w latach 40. ubiegłego wieku stać się Oświęcim. Wizję wzorcowej osady stworzyli naziści, którzy chcieli osiedlić w tym miejscu 80 tysięcy Niemców i zapewnić im wszystko, czego potrzebują. Sielankowej wizji nie burzył w ich ocenie obóz koncentracyjny na obrzeżach tej miejscowości. Był on wręcz traktowany jako źródło siły roboczej. Naziści mieli w planach przebudowanie Oświęcimia w taki sposób, by pozbawić go cech polskości. Zaprojektowali monumentalne budowle partyjne, place apelowe i ulice do defilad, gdzie oddawany będzie hołd III Rzeszy.
Idealne_miasto_Auschwitz_10 .jpg
Niemieckie władze miasta, którego nazwę przemianowano na Auschwitz, liczyły, że środki finansowe na tak wielki projekt zapewni zlokalizowana tu fabryka paliw syntetycznych IG Farben. Ponieważ koncern nie był chętny, by inwestować w przebudowę Auschwitz, plany zostały zrealizowane zaledwie w jednej trzeciej. W dokumencie „Idealne miasto Auschwitz” odnajdziemy w Oświęcimiu ślady po nazistowskiej koncepcji urbanistycznej i dowiemy się, jak Niemcy wyobrażali sobie koegzystencję idealnego miasta z obozem zagłady, w którym życie straciło 1,1 miliona kobiet, mężczyzn i dzieci.

„Bękarty wojny – historia prawdziwa” – premiera w piątek 22 czerwca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Poznaj niesamowitą historię, która zainspirowała Quentina Tarantino do napisania scenariusza kultowych „Bękartów wojny”. Żydowscy uchodźcy z nazistowskich Niemiec przyłączyli się do amerykańskiego oddziału, który miał za zadanie przedrzeć się na terytorium wroga i dokonać brutalnej zemsty. Mieli jedno zadanie: zabijać nazistów, a przeszkolenie równoznaczne było z komendą „wyceluj i strzelaj”.
Bękarty wojny 1.jpgBękarty wojny 2.jpgBękarty wojny 4.jpgBękarty wojny 6.jpgBękarty wojny 3.jpg
Do oddziału należeli m.in. Hans Wijnberg, który jako nastolatek został  wysłany z Holandii do Ameryki, by uniknąć nazistowskiej agresji, a także  Fred Mayer, który uciekł z rodziną z Niemiec na początku wojny. Obaj  zaciągnęli się do amerykańskiej armii i zostali zrekrutowani przez  amerykańskie Biuro Spraw Strategicznych (OSS). Do ryzykownej misji w  austriackich Alpach potrzebowali jeszcze człowieka z wewnątrz -   Tyrolczyka Franza Webera, byłego oficera i dezertera z austriackiego  Wehrmachtu. W dokumencie „Bękarty wojny – historia prawdziwa” dzięki  relacjom członków OSS, rekonstrukcjom historycznym i nagraniom  archiwalnym poznamy historię jednej z najbardziej spektakularnych  operacji podczas drugiej wojny światowej.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Idealne_miasto_Auschwitz_10 .jpg

grafika | 1,36 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_04 .jpg

grafika | 1,27 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_06 .jpg

grafika | 1,39 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_11 .jpg

grafika | 1,26 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_07 .jpg

grafika | 1,6 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_13 .jpg

grafika | 1,43 MB

Pobierz
Idealne_miasto_Auschwitz_01 .jpg

grafika | 1,11 MB

Pobierz
Bękarty wojny 6.jpg

grafika | 5,31 MB

Pobierz
Bękarty wojny 2.jpg

grafika | 4,81 MB

Pobierz
Bękarty wojny 4.jpg

grafika | 4,04 MB

Pobierz
Bękarty wojny 1.jpg

grafika | 4,63 MB

Pobierz
Bękarty wojny 5.jpg

grafika | 3,73 MB

Pobierz
Bękarty wojny 3.jpg

grafika | 3,26 MB

Pobierz
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę.docx

docx | 97,4 KB

Pobierz
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę.pdf

pdf | 144 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Piekło nazizmu w mocnych dokumentach. „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” w maju na kanale National Geographic

temu

Radykalizm i fanatyzm potrafią doprowadzić do największych tragedii. W przypadku II wojny światowej przybrały one niespotykaną skalę. Koszmar nazizmu skończył się w Europie 8 maja 1945 roku, jednak mimo upływu ponad 70 lat, trudno jest uwierzyć w to, jaki los człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi. Jak to możliwe, że tysiące ludzi zaczynają bezkrytycznie wspierać system, który zaprzecza wszelkim etycznym wartościom? Co sprawia, że rodzice są tak zapatrzeni we władającego tyrana, że są w stanie oddać mu na wychowanie własne dzieci? Na wiele równie trudnych pytań odpowiedzą filmy dokumentalne, które w majowe piątki wyemituje kanał National Geographic.
Maj na kanale National Geographic

temu

Nareszcie nadeszła upragniona ciepła aura, a wraz z nią mnóstwo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wieczorny odpoczynek w domu uatrakcyjni natomiast bogata oferta nowości na kanale National Geographic. Gdy cały świat będzie żył ślubem księcia Harry’ego z piękną Meghan Markle, my przeniesiemy się w centrum wydarzeń z dokumentem „Królewskie wesele”. Z okazji przypadającej w maju rocznicy zakończenia II wojny światowej pokażemy szokujące dokumenty „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska maszyna śmierci”. A na początku miesiąca czeka nas majówka z National Geographic, po brzegi wypełniona ciekawymi dokumentami m.in. o miejscach tajemniczych i niedostępnych.
Historia dzieje się na naszych oczach. „Korea Północna: droga do pokoju” 12 czerwca na kanale National Geographic

temu

Kiedy oczy całego świata zwrócone są w stronę Singapuru, gdzie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, kanał National Geographic wyemituje niezwykły dokument „Korea Północna: droga do pokoju”. Pokaże on historię koreańskiej izolacji i wyjaśni, dlaczego doszło do tak ogromnych podziałów między Koreą Północną a resztą świata.
Faraon, którego nie znamy . „Skarby Tutanchamona” w czerwcu na kanale National Geographic

temu

Odkrycie przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona w 1922 r. trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie, wywołując istne szaleństwo na punkcie starożytnego Egiptu. Ale w następnych dekadach wiele z bezcennych znalezisk zniknęło w muzealnych piwnicach i archiwach w całym Egipcie. Teraz, po raz pierwszy od czasu ich odkrycia, ponownie zostały zebrane w Wielkim Muzeum Egipskim. Rzucają one nowe światło na krótkie i burzliwe życie tak zwanego króla-chłopca. Pomagają też archeologom w zrozumieniu skali wpływu Tutanchamona na świat starożytny.

Lipiec na kanale National Geographic

Słońce, wysoka temperatura, wakacje i urlop. O urokach lata nie trzeba nikogo przekonywać, ale słońce to też promieniowanie, które może być szkodliwe ze względu na dziurę ozonową. Przygotowany przez kanał National Geographic dokument „Dziura ozonowa” pokaże, jak blisko ekologicznej katastrofy byliśmy. O zimie udało się już skutecznie zapomnieć a słońce za oknem odgania myśli o chłodzie, ale na kanale National Geographic przypomnimy sobie, jak zima wpływa na… komunikację. Zobaczymy „Najniebezpieczniejsze drogi Europy” i podróże „Autostradą przez piekło”. Przyjrzymy się, jak bohaterskim drogowcom udaje się uniknąć komunikacyjnej katastrofy. Ale nie zawsze i nie wszystkim udaje się uchronić od najgorszego. Dla wiernych widzów serii „Katastrofa w przestworzach” kanał National Geographic przygotował wybór odcinków, które można zebrać pod hasłem „Wybuchowe dowody”. Poznamy więc historie zdarzeń lotniczych, które zapisały się w pamięci wielu ludzi. A kiedy o historii mowa – w lipcu nie zabraknie też produkcji o takiej tematyce. Poznamy więc „Tajemnicze bunkry Hitlera”, zobaczymy niezwykłą historię „Dwóch wrogów Hitlera”, a światowej sławy historyk oceni działania i strategię wojenną Winstona Churchilla. Dla fanów kosmicznych historii przygotowaliśmy z kolei blok programowy „National Geographic ujawnia”, w którym przypomnimy między innymi lądowanie na Księżycu i będziemy próbować odkryć "Tajemnice Strefy 51".