MEGALOTNISKO W DUBAJU ZNÓW NA ANTENIE NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL

MEGALOTNISKO W DUBAJU ZNÓW NA ANTENIE NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL

Opublikowany

Wraz z nim historie o przemytnikach diamentów, tajemniczych dronach, wozach strażackich z silnikami jak w F1 i deszczu, którego nie wyczekuje się na dubajskiej pustyni.

75 milionów pasażerów udających się w 270 różnych, rozsianych na sześciu kontynentach kierunkach podróży to rok z życia Międzynarodowego Portu Lotniczego w Dubaju. Tu bije serce światowego transportu lotniczego. Dubajskie Megalotnisko już dziś jest najbardziej obłożonym ruchem lotniczym węzłem komunikacyjnym na świecie, a dzięki wartemu 900 milionów projektowi rozbudowy o nową halę, ma w planie przyjmować nawet 100 milionów pasażerów rocznie. 90 tysięcy pracowników każdego dnia działa na najwyższych obrotach, by wszystko w tym mega organizmie funkcjonowało bez zarzutu. A jest to tym trudniejsze, że na pracę lotniska mają wpływ zdarzenia rozgrywające się nie tylko w porcie, ale także w miejscach oddalonych o tysiące kilometrów - turbulencje, potężne burze, nieprawidłowo załadowane niebezpieczne ładunki czy przypadki nagłych zachorowań na pokładzie.

Warto zobaczyć, ile wysiłku trzeba włożyć, by nawet przy zdarzeniach dziejących się setki lub tysiące kilometrów od dubajskiego „centrum dowodzenia” węzeł komunikacyjny jakim jest lotnisko funkcjonował bez turbulencji – by samoloty odlatywały o czasie, pasażerowie byli otoczeni opieką, a maszyny na czas gotowe do bezpiecznego lotu.

Tuż przed startem psuje się silnik jednej z maszyn, na pokładzie innej maszyny dochodzi do kradzieży, jedna z pasażerek zostaje złapana z ukrytymi, wartymi milion dolarów, diamentami. Nic więc dziwnego, że właściwie na co dzień pracownicy działają na granicy wytrzymałości. W tym sezonie ci wysoko wyspecjalizowani zawodowcy będą zmagać się z szeregiem nowych wyzwań - i to na każdym froncie. Zobaczymy, jak zestresowany przewodnik gubi uczestnika wycieczki, jak zespół kontroli lotów musi dwukrotnie całkowicie zamknąć przestrzeń powietrzną nad lotniskiem, kiedy okazuje się, że w pobliżu podchodzącego do lądowania samolotu krąży podejrzany dron. Przekonamy się jak rzadki w tym pustynnym regionie deszcz powoduje przecieki na budowie nowej hali D, stawiając pod znakiem zapytania termin jej ukończenia.

Dzięki dostępowi do zespołów odpowiedzialnych za poszczególne strefy lotniska, pokażemy, że w porcie lotniczym w Dubaju nie ma prawa zagościć ani nuda, ani przesadna rutyna. Wraz z kamerą National Geographic Channel zajrzymy między innymi do centrum kontroli lotów linii Emirates, do działu technicznego, zespołu budującego nową halę, do dyspozytorów naziemnych i obsługi pasażerskiej.

Wśród nowych odcinków znajdą się:
Megalotnisko w Dubaju III: Odcinek 1
Pracownicy kontroli radarowej odkrywają, że w pobliżu podchodzącego do lądowania samolotu krąży dron. W trybie awaryjnym uruchamiają policyjny śmigłowiec, zaś przestrzeń powietrzna nad lotniskiem zostaje zamknięta. Zmienia to sytuację zarówno w powietrzu, gdzie wiele samolotów musi zboczyć z trasy, jak i na samym lotnisku, na którym tłoczy się ponad 15.000 pasażerów z opóźnionych lotów. Na stanowisku odprawy celnej Hassan Ibrahim przepytuje mężczyznę. Z przesłuchania wynika, że połknął on 65 kapsułek z kokainą. To prawie kilogram narkotyku o szacunkowej wartości dwustu pięćdziesięciu tysięcy dolarów. Inżyniera obsługi technicznej floty, Andy’ego, gonią terminy. Ma zaledwie kilka minut, by wykryć przyczynę blokady drzwiczek wlotu powietrza w jednej z maszyn. W tym odcinku zobaczymy również, jak powstaje pięciotonowy, ponad trzynastometrowy czekoladowy model wieżowca Burdż Chalifa, który ma szansę trafić do księgi rekordów Guinessa. A wszystko na Megalotnisku w Dubaju.

Megalotnisko w Dubaju III: Odcinek 2
W Dubaju utknęło właśnie na całą dobę 71 lecących do Pakistanu pasażerów. Ich lot musiał zostać odwołany ze względów bezpieczeństwa. Emocje sięgają zenitu, gdy okazuje się, że linie Emirates nie dysponują samolotem, który pomieściłby wszystkich oczekujących. Kolejne opóźnienie alternatywnego lotu doprowadza podróżnych do ostateczności. Niezbędne jest wdrożenie procedury nagłej sytuacji medycznej oraz interwencja policji. Chwilę potem  z powodu mgły musi zawrócić kolejny samolot. John przejmuje zmianę od Mel, próbując poradzić sobie ze wzburzonymi podróżnymi. Dyspozytor naziemny Carl Knight otrzymuje spóźnioną listę ładunkową. Zanim samolot wystartuje, musi poradzić sobie ze źle załadowanym, wybuchowym ładunkiem z Niemiec. Musi też szybko przeładować ponad 40 ton towarów, które mają trafić do Dubaju. W tym czasie ekipa James’a, mając tylko kilka centymetrów zapasu z każdej strony, musi przy użyciu dźwigu spuścić skład wagonów na tory w nowo powstającej hali D.   

Megalotnisko w Dubaju III: Odcinek 3
Zbliża się okres świąteczny, więc Międzynarodowe Lotnisko w Dubaju szykuje się na obsłużenie najbardziej napiętego grafiku w swojej historii. W ciągu najbliższych dni jego progi przekroczy prawie 640.000 pasażerów – to o blisko ¼ więcej niż na co dzień. Każdy błąd może spowodować efekt domina, paraliżując lotnisko. Na stanowisku odprawy celnej Hassan prześwietla podejrzanie kręcącą się pasażerkę. Wyprawa do toalety ujawnia, że we własnym ciele zachomikowała warte milion dolarów diamenty. Mel śpieszy do wyjścia przylatującego samolotu, na którego pokładzie ktoś zauważył, że jeden z podróżnych okrada torbę współpasażera. Z kolei w nowej hali mają trafić na miejsce, bez użycia dźwigu, dwie 9-tonowe windy, które dodatkowo należy przecisnąć przez zbyt małe drzwi. Gemma, dyspozytorka naziemna, jest na skraju wytrzymałości, gdy okazuje się, że ważący trzy i pół tony ładunek ryb utknął w samolocie z powodu awarii taśmy podajnikowej.

Megalotnisko w Dubaju III: Odcinek 4
Inżynier Nizalam ma ocenić działanie potężnego, ośmiotonowego silnika odrzutowego jednej z maszyn floty Emirates, który właśnie przeszedł renowację. Tymczasem jeden z samolotów zostaje zawrócony ze względu na problemy zdrowotne lecącego nim pasażera. Mel biegnie, by wesprzeć ekipę przy nagłej procedurze medycznej, niestety podróżny umiera. Policja wkracza, by zabrać ciało, pozostali pasażerowie opuszczają pokład i zostają przekierowani na inne loty. Jako szef obsługi pasażerskiej Mel musi również wziąć pod uwagę emocjonalną traumę, jaką taka sytuacja wywołuje wśród ludzi. Stara się więc pomóc. W innej części lotniska strażaccy stażyści mają ugasić płonące paliwo o temperaturze 1900 stopni Celsjusza. Jeśli przejdą ten test, dołączą do elitarnej jednostki strażackiej. Każdy wąż waży ponad 35 kilogramów, odzież ochronna to kolejne 20. Na zewnątrz temperatura wynosi 32 stopnie, nie jest więc trudno o udar cieplny. Gdy jeden z praktykantów pada jego ofiarą, ćwiczenia zamieniają się w nagłą sytuację medyczną. Jeśli nieszczęśnik nie dojdzie do siebie na tyle szybko, by jeszcze raz podejść do testu, nie uda mu się wkroczyć na wymarzoną ścieżkę kariery strażaka z lotniska w Dubaju.

Megalotnisko w Dubaju III: Odcinek 5

Gdy okazuje się, że jeden z pasażerów lotu z Szanghaju może mieć atak serca, wiceprezes centrum kontroli Emirates, Georg Brommer, postanawia, że samolot ma jak najszybciej wylądować w New Delhi. Niestety okazuje się to niemożliwe, ze względu na mgłę. Linie szukają alternatywnego lotniska, by ocalić życie podróżnego, ryzykując, że 467 pasażerów wraz z załogą utknie w jakimś miejscu w odległości ponad 2.000 kilometrów od Dubaju. Do ukończenia Hali D zostały jeszcze trzy miesiące. Myles’owi puszczają nerwy, gdy rzadki w tym pustynnym regionie deszcz powoduje na placu budowy przeciek, który może poważnie uszkodzić obwody elektryczne. Odpowiedzialny za bieżące naprawy inżynier Lee Faulkner musi obsłużyć kilka maszyn, które ucierpiały w wyniku wyładowań atmosferycznych. Na naprawę samolotu ma 40 minut.

Premiera nowego dziesięcioodcinkowego cyklu Megalotnisko w Dubaju odbędzie się już w poniedziałek 5 października o godz. 21.00 na kanale National Geographic Channel.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Megalotnisko_w_Dubaju_3_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 41,1 KB

Pobierz
Ep305_010_UltimateAirportDubaiIII.jpg

grafika | 6,67 MB

Pobierz
EP304_002_UltimateAirportDubai3.jpg

grafika | 8,32 MB

Pobierz
Ep302_02_UltimateAirportDubaiIII.jpg

grafika | 2,13 MB

Pobierz
Ep305_001_UltimateAirportDubaiIII.jpg

grafika | 8,94 MB

Pobierz
Megalotnisko_w_Dubaju_3_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 1,13 MB

Pobierz
EP304_001_UltimateAirportDubai3.jpg

grafika | 2,82 MB

Pobierz
Ep302_04_UltimateAirportDubaiIII.jpg

grafika | 9,68 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.