Historia dzieje się na naszych oczach. „Korea Północna: droga do pokoju” 12 czerwca na kanale National Geographic

Historia dzieje się na naszych oczach. „Korea Północna: droga do pokoju” 12 czerwca na kanale National Geographic

Opublikowany

Kiedy oczy całego świata zwrócone są w stronę Singapuru, gdzie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, kanał National Geographic wyemituje niezwykły dokument „Korea Północna: droga do pokoju”. Pokaże on historię koreańskiej izolacji i wyjaśni, dlaczego doszło do tak ogromnych podziałów między Koreą Północną a resztą świata.

„Korea Północna: droga do pokoju” – premiera we wtorek 12 czerwca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Powtórki w czwartek 14 czerwca o godz. 12:55, w piątek 15 czerwca o godz. 20:00, w nocy z soboty na niedzielę o północy oraz w niedzielę 18 czerwca o godz. 22:05

Korea Północna - droga do pokoju_06.jpeg
Singapur, 12 czerwca 2018 roku. Niezależnie od efektów spotkania, ta data z pewnością zapisze się na kartach historii. Izolacja, sankcje, strach, program nuklearny – to słowa, którymi można by najkrócej opisać stosunki Korei Północnej ze światem. Na Ziemi nie ma drugiego tak zorganizowanego kraju, nie istnieje też państwo bardziej odizolowane od świata niż imperium dynastii Kimów. Jak udało się stworzyć tak hermetycznie zamknięty kraj, w którym przywódca posiada pełną kontrolę nad tym co myślą i wiedzą obywatele? Jak tak młodemu władcy jak Kim Dzong Un udało się stworzyć i utrzymać reżim? Co jest kluczem do jego „sukcesu”?
Korea Północna - droga do pokoju_08.jpeg

Kim Dzong Un to dobry gracz. Poftrafił zastraszyć cały region -

- mówi w dokumencie „Korea Północna: droga do pokoju”  była sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Oprócz niej usłyszymy również głos Billa Richardsona, byłego gubernatora stanu Nowy Meksyk i amerykańskiego wysłannika w Korei Północnej.
Korea Północna - droga do pokoju_04.jpg
Napięcie w stosunkach międzynarodowych od lat podsyca program nuklearny i kolejne próby jądrowe, którymi Kim Dzong Un testuje cierpliwość międzynarodowej dyplomacji. Prowokacja to szczególnie istotne słowo w stosunkach koreańsko-amerykańskich. Od początku 2016 roku do września 2017, koreański przywódca przeprowadził trzy próby nuklearne oraz 30 testów rakiet krótkiego i dalekiego zasięgu. Kiedy do władzy w Stanach Zjednoczonych doszedł Donald Trump, koreańsko-amerykański konflikt przeszedł w inną fazę. Język dyplomacji stał się coraz bardziej ostry i bezwzględny. Groźby totalitarnego przywódcy zaczęły spotykać się ze zdecydowaną reakcją słowną, która z językiem dyplomacji zaczęła mieć już coraz mniej wspólnego. Czy przywódcy mają szansę wypracować porozumienie, które zmieni losy świata?
„Korea Północna: droga do pokoju” – premiera we wtorek 12 czerwca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Powtórki w czwartek 14 czerwca o godz. 12:55, w piątek 15 czerwca o godz. 20:00, w nocy z soboty na niedzielę o północy oraz w niedzielę 18 czerwca o godz. 22:05

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Korea Północna - droga do pokoju.docx

docx | 96,5 KB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju.pdf

pdf | 179 KB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_08.jpeg

grafika | 17,7 MB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_07.jpeg

grafika | 7,64 MB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_01.jpg

grafika | 9,11 MB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_06.jpeg

grafika | 5,99 MB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_03.jpg

grafika | 6,53 MB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_02.jpg

grafika | 5,68 MB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_09.jpg

grafika | 2 MB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_10.jpg

grafika | 1,32 MB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_05.jpg

grafika | 1,03 MB

Pobierz
Korea Północna - droga do pokoju_04.jpg

grafika | 866 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zagadki z przeszłości i bogactwo głęboko ukryte przed oczami świata - „Skarby do odkrycia” w sierpniu na kanale National Geographic

temu

Tajemnice, skarby i ich odkrywcy – takie zestawienie to gwarancja sporych emocji. Dostarczą ich dokumenty, które kanał National Geographic przygotował w ramach maratonu programowego „Skarby do odkrycia”. Poznamy sekrety Pierwszego Cesarza Chin, przyjrzymy się odnalezionemu niespełna 10 lat temu złotemu skarbowi brytyjskiemu z VII wieku, zagłębimy się też w czeluści pełnego złota starożytnego grobowca Tutanchamona.
Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

temu

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.
Najbardziej brutalne oblicze historii. „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” w sierpniu na kanale National Geographic

temu

Wojna przyjmuje zawsze wiele oblicz. Z jednej strony są to wielka polityka i strategiczne decyzje. Z drugiej to dramatyczne chwile na polu bitwy i świadomość, że w każdej chwili można paść ofiarą wroga. O tych aspektach II wojny światowej opowiedzą dokumenty: „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera”, które w sierpniowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.
O krok od tragedii… czyli jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uchronili świat przed katastrofą ekologiczną. „Dziura ozonowa” w lipcu na kanale National Geographic

temu

O tym, że istnieje, wiedzą nawet dzieci. Dlaczego? Ponieważ mówi się o niej wiele. Szczególnie od 1987 roku, kiedy w Montrealu podpisano międzynarodowe porozumienie dotyczące ochrony warstwy ozonowej Ziemi. O czym mowa? O dziurze ozonowej. Zobaczcie fascynującą opowieść o tym, jak w latach 80. ubiegłego wieku Ronald Reagan i Margaret Thatcher uratowali świat przed czyhającą nad naszymi głowami zagładą ekologiczną.