Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej. „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów w Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa” w lipcu na kanale National Geographic

Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej. „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów w Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa” w lipcu na kanale National Geographic

Opublikowany

Bunkry i tajne korytarze pod ulicami Berlina, szpiegowski romans pełen ryzykownych zwrotów akcji i sekrety śródziemnomorskiej strategii Winstona Churchilla to mniej znane aspekty II wojny światowej, które pozwalają nam spojrzeć na nią z nowej perspektywy. Wiele nieznanych faktów o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat odkryją dokumenty: „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa”, które w lipcowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.

Tajemnicze bunkry Hitlera 5.JPG

„Tajemnicze bunkry Hitlera” – premiera w piątek 6 lipca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

W 1945 roku po miesiącach bombardowań i dwóch tygodniach brutalnych walk ulicznych, Alianci ostatecznie zajęli Berlin i zniszczyli hitlerowski sen o potędze. W ciągu 100 dni zniszczone zostało 90% zabudowy miasta.  Przez trzy miesiące fale brytyjskich i amerykańskich bombowców dzień i noc atakowały Berlin, a zaraz po nich Rosjanie wznieśli największą zaporę artyleryjską w historii – w ciągu dwóch tygodni wystrzelono dwa miliony pocisków. Dziś Berlin wygląda jak miasto bez przeszłości. Wszystkie ślady nazistowskiej ery dawno zniknęły za futurystycznymi budowlami ze stali i szkła. Ale to tylko pozory. W dokumencie „Tajemnicze bunkry Hitlera” historyk Anthony Beevor, wielokrotnie nagradzany autor książki "Berlin 1945 Upadek", powraca do stolicy Niemiec, by uzupełnić opisaną przez siebie historię. Lokalny zespół archeologów i odkrywców zabierze go w niezwykłą podziemną podróż do tajemnego świata, którego nie widział niemal nikt. Rozległy kompleks nowo odkrytych tuneli i bunkrów to ostatnie ślady berlińskiej nazistowskiej przeszłości. W filmie zobaczymy relacje naocznych świadków, którzy opowiedzą mrożące krew w żyłach historie. Wraz z twórcami zejdziemy pod ziemię, by sprawdzić, co skrywają niekończące się korytarze. Zobaczymy w nich oryginalne łóżka, pociski artyleryjskie, maski gazowe, a nawet hełmy dla kilkunastoletnich dzieci. Usłyszcie z nami „najstraszniejszy hałas” i zobaczcie, co musieli przeżyć ci, którzy znaleźli się w piekle historii.

„Dwoje wrogów Hitlera” – premiera w piątek 13 lipca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

O losach wojen nie zawsze decydują mężczyźni o wysokich stopniach wojskowych. Młoda Francuzka, Madeleine Richou, na pewno nie sprawiała wrażenia kogoś, kto mógłby uderzyć w Hitlera silniej niż niejedna armia. Zresztą o jej życiowej ścieżce zadecydowała sugestia, że nie jest zbyt odważna. Gdy w 1933 roku podczas wakacji w Austrii wygrzewała się nad brzegiem jeziora, młody przechodzień zaczął szydzić, że Francuzki są zbyt delikatne, by wejść do zimnej wody. Natychmiast wskoczyła więc do lodowatego jeziora, co później przypłaciła chorobą. To zmusiło ją do przedłużenia pobytu w Austrii i podjęcia leczenia, podczas którego poznała Erwina Lahoussena. Przystojny mężczyzna, wysoki i starszy od niej Austriak zawrócił jej w głowie. Szczegóły ich relacji nie są znane, ale wiadomo, że Erwin służył po aneksji w niemieckiej armii i miał dostęp do tajnych informacji. Jak młoda Francuzka stała się jedną z najcenniejszych agentek wywiadu drugiej wojny światowej? Jak udało się jej ujawnić najściślej strzeżone tajemnice Hitlera? Dowiecie się tego z dokumentu “Dwoje wrogów Hitlera”, który oprócz trzymającej w napięciu szpiegowskiej opowieści, ukazuje też kulisy sekretnej miłości.
churchill.png

„II wojna światowa: 1942 atak z południa” – premiery w piątki od 27 lipca o godz. 20:00 na kanale National Geographic

Profesor historii międzynarodowej w Cambridge i znany twórca filmów dokumentalnych David Reynolds, w swych filmach stara się skłonić widzów do ponownego przemyślenia ważnych wydarzeń z czasów II wojny światowej. W jego ocenie krwawy atak sprzymierzonych wojsk na nazistowską fortecę Monte Cassino wiosną 1944 r. pokazuje mankamenty strategii Churchilla, dotyczącej przeniesienia ciężaru działań zbrojnych do Włoch, które wpisywało się w jego koncepcję ataku na Niemcy od południa, podobnie jak planowane przez niego natarcie na Bałkany – „miękkie podbrzusze Europy”. Dokument “II wojna światowa: 1942 atak z południa” pokaże, dlaczego brytyjski premier uważał tę ofensywę za tak istotną i czemu Anglicy wraz z Amerykanami tak dużo czasu spędzili w rejonie Morza Śródziemnego, zamiast przekroczyć kanał La Manche. Strategia śródziemnomorska Churchilla zostanie poddana ocenie w 2-częściowym dokumencie “II wojna światowa: 1942 atak z południa”.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej.docx

docx | 2,62 MB

Pobierz
Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej.pdf

pdf | 349 KB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 7.JPG

grafika | 2,07 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 6.JPG

grafika | 1,19 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 2.JPG

grafika | 1,68 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 5.JPG

grafika | 1,04 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 1.JPG

grafika | 2,53 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 4.JPG

grafika | 1,39 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 3.JPG

grafika | 1,31 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 8.JPG

grafika | 1,44 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

temu

Sielankowe miasteczko w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego? Brzmi jak ponury żart, ale taki pomysł był rozważany. Plan dotyczył Auschwitz i częściowo został wdrożony w życie. Z kolei oglądając „Bękarty wojny” Quentina Tarantino, można podziwiać finezję w nakreśleniu postaci i scenariusza tak przerysowanego, że koszmar wojny stał się w nim komedią. Fabuła filmu nie jest jedynie dziełem kreatywnego reżysera. Oddział podobny do filmowych „Bękartów” istniał naprawdę. Te wojenne historie stały się tematem dokumentów „Idealne miasto Auschwitz” i „Bękarty wojny – historia prawdziwa”, które 22 czerwca będą miały premierę na kanale National Geographic.
Piekło nazizmu w mocnych dokumentach. „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” w maju na kanale National Geographic

temu

Radykalizm i fanatyzm potrafią doprowadzić do największych tragedii. W przypadku II wojny światowej przybrały one niespotykaną skalę. Koszmar nazizmu skończył się w Europie 8 maja 1945 roku, jednak mimo upływu ponad 70 lat, trudno jest uwierzyć w to, jaki los człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi. Jak to możliwe, że tysiące ludzi zaczynają bezkrytycznie wspierać system, który zaprzecza wszelkim etycznym wartościom? Co sprawia, że rodzice są tak zapatrzeni we władającego tyrana, że są w stanie oddać mu na wychowanie własne dzieci? Na wiele równie trudnych pytań odpowiedzą filmy dokumentalne, które w majowe piątki wyemituje kanał National Geographic.
Maj na kanale National Geographic

temu

Nareszcie nadeszła upragniona ciepła aura, a wraz z nią mnóstwo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wieczorny odpoczynek w domu uatrakcyjni natomiast bogata oferta nowości na kanale National Geographic. Gdy cały świat będzie żył ślubem księcia Harry’ego z piękną Meghan Markle, my przeniesiemy się w centrum wydarzeń z dokumentem „Królewskie wesele”. Z okazji przypadającej w maju rocznicy zakończenia II wojny światowej pokażemy szokujące dokumenty „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska maszyna śmierci”. A na początku miesiąca czeka nas majówka z National Geographic, po brzegi wypełniona ciekawymi dokumentami m.in. o miejscach tajemniczych i niedostępnych.
O krok od tragedii… czyli jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uchronili świat przed katastrofą ekologiczną. „Dziura ozonowa” w lipcu na kanale National Geographic

temu

O tym, że istnieje, wiedzą nawet dzieci. Dlaczego? Ponieważ mówi się o niej wiele. Szczególnie od 1987 roku, kiedy w Montrealu podpisano międzynarodowe porozumienie dotyczące ochrony warstwy ozonowej Ziemi. O czym mowa? O dziurze ozonowej. Zobaczcie fascynującą opowieść o tym, jak w latach 80. ubiegłego wieku Ronald Reagan i Margaret Thatcher uratowali świat przed czyhającą nad naszymi głowami zagładą ekologiczną.

„To był projekt normalnego społeczeństwa, jakim powinna być Polska”. „Jarocin. Po co wolność” w lipcu na kanale National Geographic

Zobacz zamkniętą w obrazach i dźwiękach ponadczterdziestoletnią historię Festiwalu w Jarocinie. Przeplatana jest ona tekstami piosenek i niezwykłymi opowieściami bohaterów, którzy byli, widzieli i doświadczyli. To prawdziwe archiwum polskiej muzyki rozrywkowej. Czarno-białe archiwalne i nieznane obrazy na taśmie 16mm oraz amatorskie nagrania, które w niesamowity sposób uchwyciły chwilę, ogląda się jak odległy sen. Co o festiwalu mówią dziś muzycy, którzy występowali na nim przed laty? Jak oceniają reaktywację imprezy? Na te pytania odpowie dokument „Jarocin. Po co wolność”.