Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej. „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów w Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa” w lipcu na kanale National Geographic

Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej. „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów w Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa” w lipcu na kanale National Geographic

Bunkry i tajne korytarze pod ulicami Berlina, szpiegowski romans pełen ryzykownych zwrotów akcji i sekrety śródziemnomorskiej strategii Winstona Churchilla to mniej znane aspekty II wojny światowej, które pozwalają nam spojrzeć na nią z nowej perspektywy. Wiele nieznanych faktów o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat odkryją dokumenty: „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa”, które w lipcowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.

Tajemnicze bunkry Hitlera 5.JPG

„Tajemnicze bunkry Hitlera” – premiera w piątek 6 lipca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

W 1945 roku po miesiącach bombardowań i dwóch tygodniach brutalnych walk ulicznych, Alianci ostatecznie zajęli Berlin i zniszczyli hitlerowski sen o potędze. W ciągu 100 dni zniszczone zostało 90% zabudowy miasta.  Przez trzy miesiące fale brytyjskich i amerykańskich bombowców dzień i noc atakowały Berlin, a zaraz po nich Rosjanie wznieśli największą zaporę artyleryjską w historii – w ciągu dwóch tygodni wystrzelono dwa miliony pocisków. Dziś Berlin wygląda jak miasto bez przeszłości. Wszystkie ślady nazistowskiej ery dawno zniknęły za futurystycznymi budowlami ze stali i szkła. Ale to tylko pozory. W dokumencie „Tajemnicze bunkry Hitlera” historyk Anthony Beevor, wielokrotnie nagradzany autor książki "Berlin 1945 Upadek", powraca do stolicy Niemiec, by uzupełnić opisaną przez siebie historię. Lokalny zespół archeologów i odkrywców zabierze go w niezwykłą podziemną podróż do tajemnego świata, którego nie widział niemal nikt. Rozległy kompleks nowo odkrytych tuneli i bunkrów to ostatnie ślady berlińskiej nazistowskiej przeszłości. W filmie zobaczymy relacje naocznych świadków, którzy opowiedzą mrożące krew w żyłach historie. Wraz z twórcami zejdziemy pod ziemię, by sprawdzić, co skrywają niekończące się korytarze. Zobaczymy w nich oryginalne łóżka, pociski artyleryjskie, maski gazowe, a nawet hełmy dla kilkunastoletnich dzieci. Usłyszcie z nami „najstraszniejszy hałas” i zobaczcie, co musieli przeżyć ci, którzy znaleźli się w piekle historii.

„Dwoje wrogów Hitlera” – premiera w piątek 13 lipca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

O losach wojen nie zawsze decydują mężczyźni o wysokich stopniach wojskowych. Młoda Francuzka, Madeleine Richou, na pewno nie sprawiała wrażenia kogoś, kto mógłby uderzyć w Hitlera silniej niż niejedna armia. Zresztą o jej życiowej ścieżce zadecydowała sugestia, że nie jest zbyt odważna. Gdy w 1933 roku podczas wakacji w Austrii wygrzewała się nad brzegiem jeziora, młody przechodzień zaczął szydzić, że Francuzki są zbyt delikatne, by wejść do zimnej wody. Natychmiast wskoczyła więc do lodowatego jeziora, co później przypłaciła chorobą. To zmusiło ją do przedłużenia pobytu w Austrii i podjęcia leczenia, podczas którego poznała Erwina Lahoussena. Przystojny mężczyzna, wysoki i starszy od niej Austriak zawrócił jej w głowie. Szczegóły ich relacji nie są znane, ale wiadomo, że Erwin służył po aneksji w niemieckiej armii i miał dostęp do tajnych informacji. Jak młoda Francuzka stała się jedną z najcenniejszych agentek wywiadu drugiej wojny światowej? Jak udało się jej ujawnić najściślej strzeżone tajemnice Hitlera? Dowiecie się tego z dokumentu “Dwoje wrogów Hitlera”, który oprócz trzymającej w napięciu szpiegowskiej opowieści, ukazuje też kulisy sekretnej miłości.
churchill.png

„II wojna światowa: 1942 atak z południa” – premiery w piątki od 27 lipca o godz. 20:00 na kanale National Geographic

Profesor historii międzynarodowej w Cambridge i znany twórca filmów dokumentalnych David Reynolds, w swych filmach stara się skłonić widzów do ponownego przemyślenia ważnych wydarzeń z czasów II wojny światowej. W jego ocenie krwawy atak sprzymierzonych wojsk na nazistowską fortecę Monte Cassino wiosną 1944 r. pokazuje mankamenty strategii Churchilla, dotyczącej przeniesienia ciężaru działań zbrojnych do Włoch, które wpisywało się w jego koncepcję ataku na Niemcy od południa, podobnie jak planowane przez niego natarcie na Bałkany – „miękkie podbrzusze Europy”. Dokument “II wojna światowa: 1942 atak z południa” pokaże, dlaczego brytyjski premier uważał tę ofensywę za tak istotną i czemu Anglicy wraz z Amerykanami tak dużo czasu spędzili w rejonie Morza Śródziemnego, zamiast przekroczyć kanał La Manche. Strategia śródziemnomorska Churchilla zostanie poddana ocenie w 2-częściowym dokumencie “II wojna światowa: 1942 atak z południa”.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej.docx

docx | 2,62 MB

Pobierz
Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej.pdf

pdf | 349 KB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 7.JPG

grafika | 2,07 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 6.JPG

grafika | 1,19 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 2.JPG

grafika | 1,68 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 5.JPG

grafika | 1,04 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 1.JPG

grafika | 2,53 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 4.JPG

grafika | 1,39 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 3.JPG

grafika | 1,31 MB

Pobierz
Tajemnicze bunkry Hitlera 8.JPG

grafika | 1,44 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Spójrz na wojnę z nietypowej perspektywy. „Piekło pod wodą: II wojna światowa” w październiku na kanale National Geographic

Druga seria produkcji „Piekło pod wodą: II wojna światowa” pokaże kolejne odsłony historii podwodnych walk prowadzonych podczas II wojny światowej i Zimnej Wojny. Poznamy strategie i działania największych okrętów. W programie zrekonstruowane zostaną także najważniejsze bitwy.
Wkrótce rocznica wybuchu II wojny światowej. Sprawdź, jakie propozycje programowe przygotował z tej okazji kanał National Geographic

Zaczęło się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. Krwawa wojna trwała przez sześć lat, pochłonęła ponad 60 milionów istnień ludzkich i niemal zdmuchnęła z powierzchni Ziemi liczne miasta i osady. Do dziś historycy odkrywają nowe fakty o tych mrocznych czasach, a archeolodzy znajdują kolejne dowody najokrutniejszych zbrodni. We wrześniu kanał National Geographic pokaże przełomowe bitwy II wojny światowej, odkryje tajemnice obozu śmierci w Treblince i poszuka odpowiedzi na pytanie, jak Hitlerowi udało się zawładnąć umysłami Niemców.
Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.
Najbardziej brutalne oblicze historii. „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” w sierpniu na kanale National Geographic

Wojna przyjmuje zawsze wiele oblicz. Z jednej strony są to wielka polityka i strategiczne decyzje. Z drugiej to dramatyczne chwile na polu bitwy i świadomość, że w każdej chwili można paść ofiarą wroga. O tych aspektach II wojny światowej opowiedzą dokumenty: „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera”, które w sierpniowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.