„To był projekt normalnego społeczeństwa, jakim powinna być Polska”. „Jarocin. Po co wolność” w lipcu na kanale National Geographic

„To był projekt normalnego społeczeństwa, jakim powinna być Polska”. „Jarocin. Po co wolność” w lipcu na kanale National Geographic

Zobacz zamkniętą w obrazach i dźwiękach ponadczterdziestoletnią historię Festiwalu w Jarocinie. Przeplatana jest ona tekstami piosenek i niezwykłymi opowieściami bohaterów, którzy byli, widzieli i doświadczyli. To prawdziwe archiwum polskiej muzyki rozrywkowej. Czarno-białe archiwalne i nieznane obrazy na taśmie 16mm oraz amatorskie nagrania, które w niesamowity sposób uchwyciły chwilę, ogląda się jak odległy sen. Co o festiwalu mówią dziś muzycy, którzy występowali na nim przed laty? Jak oceniają reaktywację imprezy? Na te pytania odpowie dokument „Jarocin. Po co wolność”.

„Jarocin. Po co wolność” – premiera w sobotę 21 lipca o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Jarocin był wtedy takim małym projektem społeczeństwa. Takiego normalnego, jakim powinna być Polska. Wszędzie. W każdym miasteczku, w każdym mieście. Ludzie, którzy zauważyli się nawzajem i próbowali razem przeżyć”

powiedział Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA w dokumencie „Jarocin. Po co wolność”

Przeżyj festiwal w Jarocinie wraz z tymi, którzy uczestniczyli w nim w czasach największej świetności. W pełnometrażowym dokumencie „Jarocin. Po co wolność” o barwnej historii słynnego święta rocka opowiadają organizatorzy, a także gwiazdy, które niejednokrotnie właśnie w Jarocinie rozpoczynały swą muzyczną karierę.
Jarocin 2 screen.png
Autorzy dokumentu, Leszek Gnoiński i Marek Gajczak, sięgają do początku lat 70., kiedy w mieście odbywał się przegląd debiutów – Wielkopolskie Rytmy Młodych. Widzowie mają też okazję skonfrontować rzeczywistość ostatnich lat PRL-u ze współczesnym kapitalizmem, a także te same utwory wykonywane na scenie przed laty i dziś. Pomaga to zrozumieć, jakie zmiany zaszły w muzyce rockowej przez ostatnie dekady. Występujący niegdyś w Jarocinie artyści opowiadają o przyczynach punkowego zrywu, niedogodnościach, z jakimi musieli się mierzyć w czasach PRL, oraz wpływie, jaki ich muzyka miała na młodych Polaków. W dokumencie ukazywana jest zarówno kulturotwórcza rola festiwalu, jaki i niechlubne karty z jego historii – Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Kazik Staszewski oraz Olaf Deriglasoff opowiadają o obecnej na Jarocinie cenzurze. Wśród rozmówców znaleźli się także m.in. Marek Piekarczyk, Muniek Staszczyk i Jurek Owsiak. Wypowiadający się w produkcji muzycy, z dużym dystansem odnoszą się do swojego wpływu na społeczne i polityczne losy kraju. Mówią też o reaktywacji imprezy po latach i jej nostalgicznym charakterze. Film pokazuje paradoks festiwalu, którego największe problemy zaczęły się już po 1989 roku, gdy w wyniku zamieszek pomiędzy publicznością a ochroniarzami, impreza została zamknięta na następne dziewięć lat.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Jarocin 4.png

grafika | 2,4 MB

Pobierz
Jarocin 3.png

grafika | 2,25 MB

Pobierz
Jarocin 5.png

grafika | 2,72 MB

Pobierz
Jarocin 2.png

grafika | 2,73 MB

Pobierz
Jarocin 8.png

grafika | 2,49 MB

Pobierz
Jarocin 1.png

grafika | 2,45 MB

Pobierz
Jarocin 9.png

grafika | 2,37 MB

Pobierz
Jarocin 6.png

grafika | 2,32 MB

Pobierz
Jarocin 10.png

grafika | 2,57 MB

Pobierz
„Jarocin. Po co wolność” w lipcu na kanale National Geographic.docx

docx | 1,27 MB

Pobierz
„Jarocin. Po co wolność” w lipcu na kanale National Geographic.pdf

pdf | 297 KB

Pobierz
Jarocin 11.png

grafika | 2,59 MB

Pobierz
Jarocin 7.png

grafika | 2,47 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Spójrz na wojnę z nietypowej perspektywy. „Piekło pod wodą: II wojna światowa” w październiku na kanale National Geographic

Druga seria produkcji „Piekło pod wodą: II wojna światowa” pokaże kolejne odsłony historii podwodnych walk prowadzonych podczas II wojny światowej i Zimnej Wojny. Poznamy strategie i działania największych okrętów. W programie zrekonstruowane zostaną także najważniejsze bitwy.
Wkrótce rocznica wybuchu II wojny światowej. Sprawdź, jakie propozycje programowe przygotował z tej okazji kanał National Geographic

Zaczęło się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. Krwawa wojna trwała przez sześć lat, pochłonęła ponad 60 milionów istnień ludzkich i niemal zdmuchnęła z powierzchni Ziemi liczne miasta i osady. Do dziś historycy odkrywają nowe fakty o tych mrocznych czasach, a archeolodzy znajdują kolejne dowody najokrutniejszych zbrodni. We wrześniu kanał National Geographic pokaże przełomowe bitwy II wojny światowej, odkryje tajemnice obozu śmierci w Treblince i poszuka odpowiedzi na pytanie, jak Hitlerowi udało się zawładnąć umysłami Niemców.
Zagadki z przeszłości i bogactwo głęboko ukryte przed oczami świata - „Skarby do odkrycia” w sierpniu na kanale National Geographic

Tajemnice, skarby i ich odkrywcy – takie zestawienie to gwarancja sporych emocji. Dostarczą ich dokumenty, które kanał National Geographic przygotował w ramach maratonu programowego „Skarby do odkrycia”. Poznamy sekrety Pierwszego Cesarza Chin, przyjrzymy się odnalezionemu niespełna 10 lat temu złotemu skarbowi brytyjskiemu z VII wieku, zagłębimy się też w czeluści pełnego złota starożytnego grobowca Tutanchamona.
Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.