O krok od tragedii… czyli jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uchronili świat przed katastrofą ekologiczną. „Dziura ozonowa” w lipcu na kanale National Geographic

O krok od tragedii… czyli jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uchronili świat przed katastrofą ekologiczną. „Dziura ozonowa” w lipcu na kanale National Geographic

O tym, że istnieje, wiedzą nawet dzieci. Dlaczego? Ponieważ mówi się o niej wiele. Szczególnie od 1987 roku, kiedy w Montrealu podpisano międzynarodowe porozumienie dotyczące ochrony warstwy ozonowej Ziemi. O czym mowa? O dziurze ozonowej. Zobaczcie fascynującą opowieść o tym, jak w latach 80. ubiegłego wieku Ronald Reagan i Margaret Thatcher uratowali świat przed czyhającą nad naszymi głowami zagładą ekologiczną.

„Dziura ozonowa” – premiera we wtorek 24 lipca od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Jest 16 września 1987 roku. Podpisany zostaje Protokół Montrealski, którego celem jest ochrona mieszkańców Ziemi przed powiększaniem się dziury ozonowej. To zjawisko niezwykle niebezpieczne, ponieważ warstwa ozonu chroni planetę i ludzi przed niebezpiecznymi skutkami nadmiernego promieniowania ultrafioletowego. Protokół Montrealski uważany jest za jedno z największych dokonań w zakresie globalnej ochrony środowiska. Cała historia dziury ozonowej rozpoczęła się w latach 70., kiedy naukowcy odkryli, co powiększa ubytki w ozonosferze. Okazało się wtedy, że to efekt oddziaływania obecnych w chłodziarkach, klimatyzatorach czy aerozolach freonów. To one były odpowiedzialne za niszczenie naturalnej osłony Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem, które powoduje rozwój nowotworów skóry i niszczenie upraw. Świat stał więc na skraju katastrofy.
Dziura ozonowa 2.jpg


Na badania naukowców nie pozostał obojętny Ronald Reagan, który zresztą sam mierzył się z rakiem skóry. Szkodliwe freony zaczęły znikać z amerykańskich urządzeń, a międzynarodowa współpraca dawała szansę na podjęcie globalnych działań, chroniących naszą planetę. Wkrótce do krucjaty przeciw szkodliwym chemikaliom dołączyła również Żelazna Dama - Margaret Thatcher i cała Wielka Brytania. Politycy zareagowali na czas a rozszerzanie się dziury ozonowej zostało w porę wyhamowane. Gdyby nie działania sprzed 30 lat, efekty zachodzących zmian mogłyby dziś być dużo bardziej dotkliwe. To jednak nie koniec walki o ekologiczne bezpieczeństwo Ziemi – globalne ocieplenie, zanieczyszczenie atmosfery, rozwój miast i ogromne ilości produkowanych śmieci, to tylko część wyzwań, przed którymi stają obecnie politycy. Dokument „Dziura ozonowa” pokazuje, że rządzący mogą mieć realny wpływ na naprawę świata – muszą tylko podjąć współpracę i z uporem dążyć do celu.
Dziura ozonowa 1.jpg
„Dziura ozonowa” – premiera we wtorek 24 lipca od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Załączniki

Pobierz wszystkie

Dziura ozonowa 1.jpg

grafika | 153 KB

Pobierz
Dziura ozonowa 2.jpg

grafika | 174 KB

Pobierz
Dziura ozonowa 3.jpg

grafika | 107 KB

Pobierz
Dziura ozonowa w lipcu na kanale National Geographic.docx

docx | 186 KB

Pobierz
Dziura ozonowa w lipcu na kanale National Geographic.pdf

pdf | 176 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Spójrz na wojnę z nietypowej perspektywy. „Piekło pod wodą: II wojna światowa” w październiku na kanale National Geographic

Druga seria produkcji „Piekło pod wodą: II wojna światowa” pokaże kolejne odsłony historii podwodnych walk prowadzonych podczas II wojny światowej i Zimnej Wojny. Poznamy strategie i działania największych okrętów. W programie zrekonstruowane zostaną także najważniejsze bitwy.
Sztuka walki… ze śmieciami. „Jackie Chan ratuje planetę” we wrześniu na kanale National Geographic

Gwiazdor kina akcji Jackie Chan łączy siły z inżynierem i wynalazcą Arthurem Huangiem, stypendystą programu National Geographic Society’s Emerging Explorer. Wspólnie zaprojektowali pierwszą na świecie w pełni mobilną maszynę do recyklingu plastiku, którą nazwali Trashpresso. Teraz wyruszają w misję, której celem jest przetestowanie ich wynalazku w ekstremalnych warunkach panujących na Wyżynie Tybetańskiej. Ta wyprawa będzie niezwykle trudnym sprawdzianem zarówno dla Trashpresso, jak i jego twórców.
Wkrótce rocznica wybuchu II wojny światowej. Sprawdź, jakie propozycje programowe przygotował z tej okazji kanał National Geographic

Zaczęło się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. Krwawa wojna trwała przez sześć lat, pochłonęła ponad 60 milionów istnień ludzkich i niemal zdmuchnęła z powierzchni Ziemi liczne miasta i osady. Do dziś historycy odkrywają nowe fakty o tych mrocznych czasach, a archeolodzy znajdują kolejne dowody najokrutniejszych zbrodni. We wrześniu kanał National Geographic pokaże przełomowe bitwy II wojny światowej, odkryje tajemnice obozu śmierci w Treblince i poszuka odpowiedzi na pytanie, jak Hitlerowi udało się zawładnąć umysłami Niemców.
Zagadki z przeszłości i bogactwo głęboko ukryte przed oczami świata - „Skarby do odkrycia” w sierpniu na kanale National Geographic

Tajemnice, skarby i ich odkrywcy – takie zestawienie to gwarancja sporych emocji. Dostarczą ich dokumenty, które kanał National Geographic przygotował w ramach maratonu programowego „Skarby do odkrycia”. Poznamy sekrety Pierwszego Cesarza Chin, przyjrzymy się odnalezionemu niespełna 10 lat temu złotemu skarbowi brytyjskiemu z VII wieku, zagłębimy się też w czeluści pełnego złota starożytnego grobowca Tutanchamona.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.