O krok od tragedii… czyli jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uchronili świat przed katastrofą ekologiczną. „Dziura ozonowa” w lipcu na kanale National Geographic

O krok od tragedii… czyli jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uchronili świat przed katastrofą ekologiczną. „Dziura ozonowa” w lipcu na kanale National Geographic

Opublikowany

O tym, że istnieje, wiedzą nawet dzieci. Dlaczego? Ponieważ mówi się o niej wiele. Szczególnie od 1987 roku, kiedy w Montrealu podpisano międzynarodowe porozumienie dotyczące ochrony warstwy ozonowej Ziemi. O czym mowa? O dziurze ozonowej. Zobaczcie fascynującą opowieść o tym, jak w latach 80. ubiegłego wieku Ronald Reagan i Margaret Thatcher uratowali świat przed czyhającą nad naszymi głowami zagładą ekologiczną.

„Dziura ozonowa” – premiera we wtorek 24 lipca od godz. 21:00 na kanale National Geographic
Jest 16 września 1987 roku. Podpisany zostaje Protokół Montrealski, którego celem jest ochrona mieszkańców Ziemi przed powiększaniem się dziury ozonowej. To zjawisko niezwykle niebezpieczne, ponieważ warstwa ozonu chroni planetę i ludzi przed niebezpiecznymi skutkami nadmiernego promieniowania ultrafioletowego. Protokół Montrealski uważany jest za jedno z największych dokonań w zakresie globalnej ochrony środowiska. Cała historia dziury ozonowej rozpoczęła się w latach 70., kiedy naukowcy odkryli, co powiększa ubytki w ozonosferze. Okazało się wtedy, że to efekt oddziaływania obecnych w chłodziarkach, klimatyzatorach czy aerozolach freonów. To one były odpowiedzialne za niszczenie naturalnej osłony Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem, które powoduje rozwój nowotworów skóry i niszczenie upraw. Świat stał więc na skraju katastrofy.
Dziura ozonowa 2.jpg


Na badania naukowców nie pozostał obojętny Ronald Reagan, który zresztą sam mierzył się z rakiem skóry. Szkodliwe freony zaczęły znikać z amerykańskich urządzeń, a międzynarodowa współpraca dawała szansę na podjęcie globalnych działań, chroniących naszą planetę. Wkrótce do krucjaty przeciw szkodliwym chemikaliom dołączyła również Żelazna Dama - Margaret Thatcher i cała Wielka Brytania. Politycy zareagowali na czas a rozszerzanie się dziury ozonowej zostało w porę wyhamowane. Gdyby nie działania sprzed 30 lat, efekty zachodzących zmian mogłyby dziś być dużo bardziej dotkliwe. To jednak nie koniec walki o ekologiczne bezpieczeństwo Ziemi – globalne ocieplenie, zanieczyszczenie atmosfery, rozwój miast i ogromne ilości produkowanych śmieci, to tylko część wyzwań, przed którymi stają obecnie politycy. Dokument „Dziura ozonowa” pokazuje, że rządzący mogą mieć realny wpływ na naprawę świata – muszą tylko podjąć współpracę i z uporem dążyć do celu.
Dziura ozonowa 1.jpg
„Dziura ozonowa” – premiera we wtorek 24 lipca od godz. 21:00 na kanale National Geographic

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Dziura ozonowa 1.jpg

grafika | 153 KB

Pobierz
Dziura ozonowa 2.jpg

grafika | 174 KB

Pobierz
Dziura ozonowa 3.jpg

grafika | 107 KB

Pobierz
Dziura ozonowa w lipcu na kanale National Geographic.docx

docx | 186 KB

Pobierz
Dziura ozonowa w lipcu na kanale National Geographic.pdf

pdf | 176 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
„To był projekt normalnego społeczeństwa, jakim powinna być Polska”. „Jarocin. Po co wolność” w lipcu na kanale National Geographic

temu

Zobacz zamkniętą w obrazach i dźwiękach ponadczterdziestoletnią historię Festiwalu w Jarocinie. Przeplatana jest ona tekstami piosenek i niezwykłymi opowieściami bohaterów, którzy byli, widzieli i doświadczyli. To prawdziwe archiwum polskiej muzyki rozrywkowej. Czarno-białe archiwalne i nieznane obrazy na taśmie 16mm oraz amatorskie nagrania, które w niesamowity sposób uchwyciły chwilę, ogląda się jak odległy sen. Co o festiwalu mówią dziś muzycy, którzy występowali na nim przed laty? Jak oceniają reaktywację imprezy? Na te pytania odpowie dokument „Jarocin. Po co wolność”.
Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej. „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów w Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa” w lipcu na kanale National Geographic

temu

Bunkry i tajne korytarze pod ulicami Berlina, szpiegowski romans pełen ryzykownych zwrotów akcji i sekrety śródziemnomorskiej strategii Winstona Churchilla to mniej znane aspekty II wojny światowej, które pozwalają nam spojrzeć na nią z nowej perspektywy. Wiele nieznanych faktów o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat odkryją dokumenty: „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa”, które w lipcowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.
Historia dzieje się na naszych oczach. „Korea Północna: droga do pokoju” 12 czerwca na kanale National Geographic

temu

Kiedy oczy całego świata zwrócone są w stronę Singapuru, gdzie przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, kanał National Geographic wyemituje niezwykły dokument „Korea Północna: droga do pokoju”. Pokaże on historię koreańskiej izolacji i wyjaśni, dlaczego doszło do tak ogromnych podziałów między Koreą Północną a resztą świata.
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

temu

Sielankowe miasteczko w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego? Brzmi jak ponury żart, ale taki pomysł był rozważany. Plan dotyczył Auschwitz i częściowo został wdrożony w życie. Z kolei oglądając „Bękarty wojny” Quentina Tarantino, można podziwiać finezję w nakreśleniu postaci i scenariusza tak przerysowanego, że koszmar wojny stał się w nim komedią. Fabuła filmu nie jest jedynie dziełem kreatywnego reżysera. Oddział podobny do filmowych „Bękartów” istniał naprawdę. Te wojenne historie stały się tematem dokumentów „Idealne miasto Auschwitz” i „Bękarty wojny – historia prawdziwa”, które 22 czerwca będą miały premierę na kanale National Geographic.

Propozycje programowe National Geographic na sierpień

Przygotujcie  się na dużą dawkę emocji, bo sierpień na kanale National  Geographic  spędzimy na odkrywaniu tajemnic i rozwiązywaniu zagadek. Do części z  naszych znalezisk było wyjątkowo trudno dotrzeć, ponieważ znajdują się  głęboko na dnie oceanów, mórz i jezior. Z pomocą przyszły  jednak  najnowocześniejsze technologie wykorzystane przez hydrologów. Efekty ich pracy poznamy w premierowej serii „Wyprawa na dno”, która pozwoli nam poczuć się jak członkowie podmorskiej ekspedycji. W sierpniu towarzyszyć jej będą emisje programów specjalnych „Wyprawa na dno: piraci,  więźniowie i złoczyńcy” oraz „Wyprawa na dno: zabójczy trójkąt”, których popularność zadecydowała o stworzeniu całej serii na temat  podwodnych  poszukiwań. Będziemy mieli też okazję odkrywać nieznane  oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni w filmie „Japonia – krajobraz niezwykły”. Sierpniowe piątki na kanale National Geograpfic to z kolei przełomowe filmy i seriale historyczne: „II wojna światowa: 1941 i  człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” – które rzucają nowe światło na znane wydarzenia z czasów II wojny światowej. A jeśli po takiej dawce emocji, wciąż silny będzie głód wiedzy, propozycją na sobotnie wieczory są tematyczne „Letnie minimaratony”, poświęcone Korei Północnej, Chinom, Japonii oraz starożytnym zaginionym skarbom.