Towarzystwo National Geographic i 21st Century Fox zawierają porozumienie o rozszerzeniu partnerskiej współpracy

Towarzystwo National Geographic i 21st Century Fox zawierają porozumienie o rozszerzeniu partnerskiej współpracy

Opublikowany

W nowym większym joint venture znajdą się nie tylko kanały telewizyjne z rodziny National Geographic, ale również pozostałe aktywa Towarzystwa, w tym część wydawnicza, media cyfrowe, formaty licencjonowane i część podróżniczo-turystyczna. Dzięki tej transakcji wartość Towarzystwa wzrośnie do prawie 1 miliarda USD, co istotnie zwiększy środki na finansowanie prowadzonych programów.

Towarzystwo National Geographic oraz 21st Century Fox ogłosiły zawarcie porozumienia o rozszerzeniu partnerskiej współpracy, która z sukcesem prowadzona jest już od 18 lat. Jak dotąd polegała ona na wspólnym zarządzaniu spółką National Geographic Channels - joint venture skupiającym lokalne i międzynarodowe kanały telewizyjne, które docierają łącznie do ponad 500 mln gospodarstw domowych na całym świecie.

Towarzystwo National Geographic to organizacja non-profit działająca w oparciu o przepisy art. 501(c) (3) amerykańskiego Kodeksu podatkowego. Jej misją jest działalność naukowo-badawcza i edukacyjna. Transakcja opiewa na 725 mln USD, co oznacza, że obecnie wartość Towarzystwa wzrośnie do prawie 1 miliarda USD. Nowo powstały podmiot będzie w 73% należał do 21st Century Fox, a w 27% do Towarzystwa National Geographic. Właściciele będą delegować swoich przedstawicieli do organów zarządczych na zasadzie równej reprezentacji. Prezes zarządu będzie zmieniał się co roku – jako pierwszy stanowisko to obejmie Gary Knell, prezes i dyrektor zarządzający Towarzystwa National Geographic.

Nowa spółka joint venture będzie działała pod nazwą National Geographic Partners. W jej ramach dojdzie do połączenia kanałów telewizyjnych National Geographic z pozostałymi mediami i  wydziałami Towarzystwa – wśród nich znajdą się magazyny National Geographic, studia produkcyjne, powiązane z nimi platformy cyfrowe i mediów społecznościowych, inne wydawnictwa (książki, mapy), media dziecięce, a także działalność turystyczna, centra rozrywki, sprzedaż archiwów, katalogów, licencji oraz e-commerce. Dzięki skupieniu wszystkich aktywów w jednym ręku, Towarzystwo National Geographic zyska większe możliwości dla wypełniania swojej misji, czyli upowszechniania wiedzy poprzez działania naukowe, badawcze i edukacyjne. Na prezesa i dyrektora generalnego National Geographic Partners powołano Declana Moora, który już od 20 lat pracuje na rzecz Towarzystwa, obecnie na stanowisku dyrektora ds. kontaktów z mediami.

„Rozszerzenie naszej trwającej już niemal dwadzieścia lat partnerskiej współpracy z 21st Century Fox to kolejny milowy krok dla Towarzystwa National Geographic, które przez 127 lat swojego istnienia finansowało przełomowe dokonania naukowców i badaczy, a także udostępniało ludziom wiedzę i pokazywało piękno świata, z wykorzystaniem najlepszych i najbardziej innowacyjnych środków dostępnych w danej epoce” - powiedział Knell. „Dzięki wartości, jaką generuje ta transakcja, w tym również dzięki stałym i wysokim przychodom nowej firmy - National Geographic Partners - mamy pewność, że będziemy dysponować większymi środkami na prowadzone przez nas działania, w tym na granty badawcze, wspierające naukowców i odkrywców na całym świecie. Żyjemy w czasach, w których firmy medialne starają się sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej jakości treści, przekazywane przez najróżniejsze platformy. Nie ma więc wątpliwości, że podejmując decyzję o wykorzystaniu szans na wzrost, dzięki ściślejszej współpracy z 21st Century Fox pod naszą marką oraz treściom i formatom licencjonowanym wkroczyliśmy na właściwą ścieżkę. Musimy teraz dostosować zakres działań i ich możliwy wpływ na rzeczywiste potrzeby, by móc nadal długofalowo realizować przyjętą misję. Praca Towarzystwa będzie motorem napędowym doskonalenia naszych treści, dając nam możliwość dzielenia się dokonaniami z jeszcze większą liczbą widzów, a tym samym wywierania jeszcze większego wpływu. To samonapędzający się, pozytywny cykl rozwoju.”

James Murdoch, Prezes 21st Century Fox, powiedział: „To dla nas zaszczyt, że możemy rozszerzyć naszą współpracę, by móc nadal pokazywać widzom na całym świecie „Świat i wszystko, co się w nim zawiera” - jak to ujął ponad sto lat temu drugi z kolei prezes Towarzystwa National Geographic, Alexander Graham Bell. Wierzymy w misję Towarzystwa, które pragnie przedstawiać widzom świat poprzez naukę, edukację i odkrycia.”

Murdoch dodał: „Robimy wiele, by dobrze sprofilować i ukierunkować nasze portfolio tak, aby niezmiennie satysfakcjonowało naszych odbiorców. Rozszerzone partnerstwo, połączenie wszystkich działań medialnych i konsumenckich pod egidą National Geographic - jednej z najbardziej cenionych na świecie marek, tworzy ogromne szanse i daje firmie więcej możliwości działania w środowisku cyfrowym. Oprócz tego liczymy na przywództwo Declana i jego przenikliwą zdolność urzeczywistniania misji Towarzystwa w codziennych działaniach, poprzez zróżnicowany i multimedialny przekaz skierowany do milionów odbiorców na całym świecie. Cieszymy się i poczytujemy sobie za zaszczyt, że możemy współpracować z reprezentującymi Towarzystwo fantastycznymi badaczami, naukowcami czy twórcami treści wizualnych, upowszechniając ich niezwykłą pracę wśród widzów pod każdą szerokością geograficzną."

Dzięki dodatkowym zasobom, Towarzystwo National Geographic będzie mogło w bardzo wyraźny sposób, praktycznie dwukrotnie, zwiększyć nakłady na  programy naukowe, badawcze i edukacyjne. Plany obejmują powołanie do życia Centrum Edukacyjnego National Geographic im. Grosvenora, które będzie miało za zadanie doskonalić umiejętności uczniów szkół średnich z dziedziny geografii. Z kolei ośrodki „doskonalenia” w dziedzinach takich, jak kartografia, dziennikarstwo czy fotografia, opracowywać będą i finansować innowacyjne rozwiązania w dziedzinie eksploracji, kartografii i dokumentacji. Muzeum National Geographic pozostanie, poprzez swoje główne fora i realizowane programy, pod kontrolą Towarzystwa, a jego funkcjonowanie będzie wspierać specjalny zespół odpowiedzialny za działalność charytatywną.

„Zarząd Towarzystwa National Geographic wyraża głębokie przekonanie, że rozszerzenie współpracy z 21st Century Fox odpowiednio przygotowuje naszą instytucję do realizacji obecnych i przyszłych zadań, w sposób, który zapewnia stabilną przyszłość, a równocześnie chroni spuściznę naszych założycieli i w oparciu o nią otwiera nowe perspektywy” - powiedział John Fahey Jr., przewodniczący Zarządu Towarzystwa i jego prezes w latach 1998-2014. „Nasi partnerzy w 21st Century Fox przez prawie dwa dziesięciolecia wykazali się niebywałą umiejętnością współdziałania, jesteśmy więc pewni, że dzięki dzisiejszym zmianom rysuje się przed nami jeszcze jaśniejsza przyszłość”.
Finalizacja transakcji podlega zwyczajowym warunkom i ma nastąpić pod koniec tego roku.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Towarzystwo_National_Geographic_zawiera_partnerstwo_z_21CF_FINAL.pdf

pdf | 307 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.