ZWYCIĘSTWO POLSKIEGO ORĘŻA, ZDRADA RADZIECKIEGO GENERAŁA I ENIGMA, CZYLI 6 NOWYCH ODCINKÓW KULTOWEGO WIDOWISKA „SENSACJE XX WIEKU”

ZWYCIĘSTWO POLSKIEGO ORĘŻA, ZDRADA RADZIECKIEGO GENERAŁA I ENIGMA, CZYLI 6 NOWYCH ODCINKÓW KULTOWEGO WIDOWISKA „SENSACJE XX WIEKU”

Opublikowany

Druga część nowego sezonu Sensacji XX wieku na National Geographic Channel  - od niedzieli, 18 października, o godz. 21:00 

Historia generała Własowa, który zdradził swą ojczyznę, rekonstrukcja ostatniej, wielkiej bitwy kawaleryjskiej w historii Polski oraz rola polskich kryptologów w złamaniu szyfrów Enigmy – wszystko to w drugiej części nowego sezonu „Sensacji XX wieku”. W sześciu premierowych odcinkach, emitowanych na antenie National Geographic Channel, padną pytania o niewyjaśnione historie, mało znane fakty i ludzi, którzy, pozostając bohaterami drugiego planu, mieli niebagatelny wpływ na historię XX wieku. Widowisko Bogusława Wołoszańskiego wraca na ekrany dzięki współpracy National Geographic Channel i Telewizji Polskiej. Premierowe odcinki będzie można oglądać w każdą niedzielę.

Bogusław Wołoszański opowie w nich widzom National Geographic Channel o kolejnych niezwykłych wydarzeniach minionego wieku. Przybliży szczegóły bitwy stoczonej pod Komarowem w końcu sierpnia 1920 r. Przesądziła ona o biegu wojny polsko-bolszewickiej i polskim zwycięstwie. Widowisko realizowane z udziałem 150-200 kawalerzystów ma przybliżyć szczegóły heroicznego starcia polskich żołnierzy oraz kunsztu dowódców, m.in. gen. Stanisława Hallera. Nasze wojsko przed murami Zamościa w jednodniowej bitwie potrafiło zatrzymać potężnego wroga i rozbić go, ostatecznie przesądzając o wielkim polskim zwycięstwie w wojnie 1920 roku.

Wołoszański przyjrzy się m.in. także rosyjskiemu generałowi Andriejowi Własowowi, którego dwukrotnie skazano na śmierć. Kim był generał? Dlaczego ten bohater bitwy pod Moskwą w 1941 roku, decydującej dla dalszego przebiegu wojny, podjął kolaborację z Niemcami?

Najnowsze odcinki „Sensacji XX wieku” przedstawią również tajemnice złamania szyfru Enigmy.  Prawdę o Enigmie ujawniono późno i w sposób deprecjonujący kluczowy wkład Polaków. Czteroodcinkowe widowisko zrealizowane w Poznaniu, Zamościu i Zamku Czocha, przedstawi, jak doszło do złamania szyfru, przed którym skapitulowali brytyjscy i francuscy kryptolodzy, uznając, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania.

Seria oparta jest na archiwach oraz fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów. W nadchodzących sześciu odcinkach na ekranie zobaczymy m.in. Jakuba Wesołowskiego, Modesta Rucińskiego, Lesława Żurka, Macieja Mikołajczyka, Michała Czerneckiego, Ireneusza Czopa, Tomasza Borkowskiego, Andrzeja Precigsa, Mirosława Bakę, Adama Woronowicza, Bartosza Porczyka oraz Anitę Janci.

Emitowany od 1983 roku program Bogusława Wołoszańskiego stał się dla kilku pokoleń Polaków inspiracją do zainteresowania historią, a sam prowadzący jednym z największych propagatorów tej nauki. Sensacyjne historie przedstawiane przez Wołoszańskiego po 10 latach nieobecności wróciły na ekrany telewizorów w zupełnie nowej jakości. Co tydzień premierowe odcinki serii na kanale National Geographic Channel będą odkrywały kolejne nieznane fakty i ich bohaterów.

Emisja premierowych odcinków co tydzień, od niedzieli, 18 października o godz. 21:00 na National Geographic Channel.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Opisy_odcink_w__Sensacje_XX_wieku.docx

docx | 34,1 KB

Pobierz
Informacja_Prasowa_Sensacje_XX_wieku.docx

docx | 700 KB

Pobierz
9.jpg

grafika | 89,7 KB

Pobierz
11.jpg

grafika | 213 KB

Pobierz
8.jpg

grafika | 76 KB

Pobierz
10.jpg

grafika | 75,5 KB

Pobierz
4.jpg

grafika | 139 KB

Pobierz
1.jpg

grafika | 101 KB

Pobierz
6.jpg

grafika | 61 KB

Pobierz
7.jpg

grafika | 84,7 KB

Pobierz
3.jpg

grafika | 131 KB

Pobierz
5.jpg

grafika | 73,5 KB

Pobierz
2.jpg

grafika | 112 KB

Pobierz
12.jpg

grafika | 420 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.