Najbardziej brutalne oblicze historii. „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” w sierpniu na kanale National Geographic

Najbardziej brutalne oblicze historii. „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” w sierpniu na kanale National Geographic

Opublikowany

Wojna przyjmuje zawsze wiele oblicz. Z jednej strony są to wielka polityka i strategiczne decyzje. Z drugiej to dramatyczne chwile na polu bitwy i świadomość, że w każdej chwili można paść ofiarą wroga. O tych aspektach II wojny światowej opowiedzą dokumenty: „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera”, które w sierpniowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.

„II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali” – premiera dwóch odcinków w piątek 10 sierpnia o godz. 20:00 i 21:00 na kanale National Geographic

Profesor historii David Reynolds dokonuje wnikliwej analizy procesu dojścia do władzy Józefa Stalina i inwazji Niemiec na ZSRR. Ocenia reakcję Stalina na zagrożenie militarne ze strony Hitlera i przedstawia moralny dylemat aliantów dotyczący sojuszu z dyktatorem, który jest równie brutalny jak dotychczasowy wróg. W ocenie historyka, rola Stalina była znacznie bardziej istotna dla brytyjskiego przetrwania niż sama bitwa o Anglię.

„Stalingrad” – premiera trzech odcinków w piątek 17 sierpnia o godz. 20:00, 21:00 i 22:00 na kanale National Geographic

Stalingrad 3.jpgStalingrad 5.jpgStalingrad.jpgStalingrad 4.jpgStalingrad 9.jpg
W bitwie pod Stalingradem, jednej z największych w czasie II wojny światowej, w ciągu niecałych trzech miesięcy zginęło 800 000 Sowietów i 400 000 Niemców. Hitler chciał bowiem za wszelką cenę zdobyć miasto, które nosiło imię Stalina. Radziecki generał Czujkow przyjął strategię wciągnięcia hitlerowców w walki uliczne i wykrwawienia niemieckiej armii. Jego założenie było stanowcze: radziecka armia albo miasto utrzyma, albo w nim zginie. Każdego dnia tysiące żołnierzy radzieckich przekraczało Wołgę, by zastąpić w walce poległych. Tymczasem, w największej tajemnicy, Armia Czerwona w ramach operacji Uran zbierała i wyposażała miliony ludzi, by otoczyć nazistowskiego wroga. Trzyczęściowy film ukazuje prawdziwe piekło bitwy, w której ludzkie życie wydaje się być najmniej istotną wartością.

„Klęska Hitlera” – premiery w piątki 24 i 31 sierpnia o godz. 21:00 i 22:00 na kanale National Geographic

Klęska Hitlera 12.jpgKlęska Hitlera 23.jpgKlęska Hitlera 21.jpgKlęska Hitlera 20.jpgKlęska Hitlera 25.jpg
Miniserial “Klęska Hitlera” ukazuje wydarzenia, które nastąpiły po desancie w Normandii, gdy nazistowscy żołnierze rozpoczęli walkę do ostatniej kropli krwi, by zapobiec uwolnieniu Europy przez aliantów. Zrealizowana z ogromnym rozmachem produkcja pokazuje walki o bazy morskie i fortece, odbijanie więźniów. W czterech odcinkach zobaczymy m.in. bitwę o port we francuskim mieście Brest, w którym wojska amerykańskie zmierzyły się z nazistowskimi spadochroniarzami, masakrę w rejonie opactwa Ardenne, gdzie kanadyjski pułk natrafił na oddział wroga, a także odbicie tzw. Wzgórza 400, na którym stacjonowała niemiecka artyleria. Przekonamy się także, jak wyglądała obrona jeńców już po śmierci Hitlera.  

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Klęska Hitlera 13.jpg

grafika | 8,35 MB

Pobierz
Klęska Hitlera 4.jpg

grafika | 5,98 MB

Pobierz
Klęska Hitlera 12.jpg

grafika | 6,53 MB

Pobierz
Klęska Hitlera 14.jpg

grafika | 5,09 MB

Pobierz
Klęska Hitlera 16.jpg

grafika | 5,96 MB

Pobierz
Klęska Hitlera 20.jpg

grafika | 2,57 MB

Pobierz
Klęska Hitlera 23.jpg

grafika | 2,9 MB

Pobierz
Klęska Hitlera 11.jpg

grafika | 3,14 MB

Pobierz
Klęska Hitlera 17.jpg

grafika | 6,38 MB

Pobierz
Klęska Hitlera 22.jpg

grafika | 1,61 MB

Pobierz
Stalingrad 2.jpg

grafika | 736 KB

Pobierz
Stalingrad 10.jpg

grafika | 252 KB

Pobierz
Stalingrad 6.jpg

grafika | 442 KB

Pobierz
Stalingrad 8.jpg

grafika | 605 KB

Pobierz
Stalingrad 5.jpg

grafika | 305 KB

Pobierz
Stalingrad 9.jpg

grafika | 153 KB

Pobierz
Stalingrad 3.jpg

grafika | 274 KB

Pobierz
Stalingrad 4.jpg

grafika | 156 KB

Pobierz
Stalingrad 7.jpg

grafika | 144 KB

Pobierz
Stalingrad.jpg

grafika | 215 KB

Pobierz
Oblicza II wojny światowej.pdf

pdf | 148 KB

Pobierz
Oblicza II wojny światowej.docx

docx | 97,1 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

temu

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.
Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej. „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów w Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa” w lipcu na kanale National Geographic

temu

Bunkry i tajne korytarze pod ulicami Berlina, szpiegowski romans pełen ryzykownych zwrotów akcji i sekrety śródziemnomorskiej strategii Winstona Churchilla to mniej znane aspekty II wojny światowej, które pozwalają nam spojrzeć na nią z nowej perspektywy. Wiele nieznanych faktów o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat odkryją dokumenty: „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa”, które w lipcowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.
Nieprawdopodobne wojenne historie, które zdarzyły się naprawdę. „Bękarty wojny – historia prawdziwa” i „Idealne miasto Auschwitz” w czerwcu na kanale National Geographic

temu

Sielankowe miasteczko w bezpośrednim sąsiedztwie obozu koncentracyjnego? Brzmi jak ponury żart, ale taki pomysł był rozważany. Plan dotyczył Auschwitz i częściowo został wdrożony w życie. Z kolei oglądając „Bękarty wojny” Quentina Tarantino, można podziwiać finezję w nakreśleniu postaci i scenariusza tak przerysowanego, że koszmar wojny stał się w nim komedią. Fabuła filmu nie jest jedynie dziełem kreatywnego reżysera. Oddział podobny do filmowych „Bękartów” istniał naprawdę. Te wojenne historie stały się tematem dokumentów „Idealne miasto Auschwitz” i „Bękarty wojny – historia prawdziwa”, które 22 czerwca będą miały premierę na kanale National Geographic.
Piekło nazizmu w mocnych dokumentach. „Dzieci III Rzeszy”, „Tajemnice SS” i „Treblinka: hitlerowska machina śmierci” w maju na kanale National Geographic

temu

Radykalizm i fanatyzm potrafią doprowadzić do największych tragedii. W przypadku II wojny światowej przybrały one niespotykaną skalę. Koszmar nazizmu skończył się w Europie 8 maja 1945 roku, jednak mimo upływu ponad 70 lat, trudno jest uwierzyć w to, jaki los człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi. Jak to możliwe, że tysiące ludzi zaczynają bezkrytycznie wspierać system, który zaprzecza wszelkim etycznym wartościom? Co sprawia, że rodzice są tak zapatrzeni we władającego tyrana, że są w stanie oddać mu na wychowanie własne dzieci? Na wiele równie trudnych pytań odpowiedzą filmy dokumentalne, które w majowe piątki wyemituje kanał National Geographic.