Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

Dlaczego jedyny nazistowski lotniskowiec znalazł się na dnie Bałtyku? Nowa seria kanału National Geographic „Wyprawa na dno” wyjaśnia historię okrętu Graf Zeppelin i wiele innych podwodnych tajemnic. Premierowy odcinek z udziałem polskich naukowców już w niedzielę 26 sierpnia!

W 2006 roku ekipa polskich hydrologów dokonała bezprecedensowego odkrycia na środku Morza Bałtyckiego. Ich echosonda pokazała wrak o długości niemal 260 m – największe dotychczasowe odkrycie w tym rejonie. Gdy udało się poznać jego historię, znalezisko stało się jeszcze ciekawsze. Skąd na pełnym morzu wziął się Graf Zeppelin, jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce? Wyjaśni to pierwszy odcinek nowej serii kanału National Geographic „Wyprawa na dno”.

„Wyprawa na dno” – premiera w niedzielę 26 sierpnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Znaleźliśmy go przy pomocy echosondy wielowiązkowej. Obiekt miał ok. 256 metrów długości. Znalezisko było spektakularne, nie byliśmy gotowi na coś takiego

powiedział ekipie twórców „Wyprawy na dno” Andrzej Słaby, hydrolog uczestniczący w odnalezieniu wraku

Graf Zeppelin miał być postrachem mórz i dumą Hitlera. Wciąż budzi respekt, choć nigdy nie miał szansy wypłynąć w morze i wziąć udziału w wojnie. Mógł pomieścić ponad 40 myśliwców, bombowców i torpedowców. Windy miały wozić samoloty z dolnych pokładów na górny, a ich start miał odbywać się z użyciem katapulty. Winston Churchill uważał ten okręt za priorytetowy cel.

Dużym zaskoczeniem był ogrom tej jednostki. To sobie trudno wyobrazić, jeśli się go nie widziało

– podkreśla w programie Adam Olejnik z Polskiej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, który uczestniczył w identyfikacji wraku

Okręt nieukończony ze względu na braki w dostawach materiałów został zatopiony w Odrze. Dlaczego więc polscy odkrywcy natrafili na niego ponad 300 km od brzegu Morza Bałtyckiego, prawie 90 m pod poziomem morza? Tę zagadkę rozwiąże pierwszy odcinek serii „Wyprawa na dno”. Nurek i historyk Stephen Burke zejdzie na dno Bałtyku, by pokazać widzom National Geographic wrak olbrzymiego Grafa Zeppelina.
Graf-Zeppelin-1.jpg
Po wojnie nazistowski lotniskowiec został wydobyty na powierzchnię przez Sowietów i odholowany na wody Bałtyku w celach eksperymentalnych. Radziecka armia chciała sprawdzić, ile taki okręt jest w stanie wytrzymać, zanim zatonie. Wykorzystano aż 2000 kg ładunków wybuchowych, by monumentalny Graf Zeppelin trafił na dno.
Zobaczymy szczegóły drewnianego pokładu i gigantycznych łańcuchów kotwicy, a dzięki najnowocześniejszym sonarom przyjrzymy się wyrwie w pokładzie o długości ok. 30 m oraz śladom po użyciu kilku ton ładunków wybuchowych.
Od Atlantydy po tajemnice lotu MH370
Kolejne odcinki serii „Wyprawa na dno” przyniosą rozwiązanie równie ciekawych tajemnic. Od poszukiwań zaginionego samolotu MH370 Malaysia Airlines i legendarnej Atlantydy po zagrożenia dla podmorskich kabli telekomunikacyjnych, które łączą nas w ramach globalnej sieci. Twórcy programu rzucą nowe światło na tajemnice ludzkiej cywilizacji oraz historii Ziemi, odkrywając zatopione miasta, spoczywające na dnie wraki oraz cuda natury schowane pod powierzchnią fal. Międzynarodowa premiera serii odbędzie się na antenie National Geographic w 172 krajach i 43 wersjach językowych.

„Wyprawa na dno” - opisy odcinków (kolejność emisji może ulec zmianie):

 • Odc. Tajemnice Hitlera

  Uważamy, że wiemy wszystko o opracowanych przez Hitlera planach podboju świata, ale niewielu z nas słyszało o tym, że naziści prowadzili tajemną wojnę, której teatrem były oceany. Specjaliści od podwodnej archeologii i historycy wyruszają na poszukiwania sekretów Hitlera, ukrytych głęboko w morskiej toni. Naukowe dane i zaawansowane symulacje komputerowe pomogą im szczegółowo zbadać zaginione wraki II wojny światowej. Jednym z nich jest Graf Zeppelin spoczywający na dnie Bałtyku, odnaleziony w 2006 roku przez polską ekipę hydrologów. Skąd na pełnym morzu wziął się jedyny lotniskowiec w historii III Rzeszy, skoro nigdy nie wziął udziału w walce?
Wyprawa na dno - Sekrety Nazistów 1.jpg
 • Odc. Zatopiony skarb

  Przez stulecia statki pełne skarbów pływały po oceanach, przewożąc w swoich ładowniach skrzynie pełne srebra, złota i kamieni szlachetnych. Wiele z nich nigdy nie zostało odnalezionych i nadal spoczywa na morskim dnie. Archeolodzy morscy i łowcy skarbów wykorzystują najnowszą technologię mapowania dna morza, aby odnaleźć zatopione kosztowności. Symulacja dna oceanów odsłoni przez nami miejsca, w których znaleziono wraki statków przewożących bezcenne ładunki.
SunkenTreasures_EP106_DrainTheOceans_09JPG.jpg
 • Odc. Zaginione skarby Egiptu 

  Starożytne państwo egipskie, jedna z najwspanialszych cywilizacji na ziemi, rozwijało się w dolinie Nilu. Naukowe dane oraz symulacje komputerowe dna tej gigantycznej rzeki i otaczających ją piaskowych wydm, tworzą obraz zaginionych cudów starożytnej cywilizacji, monumentalnych twierdz i wyjaśniają nam źródła obsesji starożytnych Egipcjan na punkcie życia pozagrobowego.
 • Odc. Zatoka Meksykańska

  Symulacja komputerowa dna Zatoki Meksykańskiej odsłania przed nami zabójcze tajemnice, które pokazują w nowym świetle historię Ameryki Północnej. Okazuje się, że klucz do poznania sekretów morskiego handlu, niewolnictwa, toczonych na przestrzeni stuleci wojen, branży naftowej, a nawet zagłady dinozaurów jest schowany głęboko pod wodą.
GulfOfMexico_CGI_DrainTheOceans_05JPG.jpg
 • Odc. Cmentarzysko wraków

  Bitwa jutlandzka była najkrwawszą morską batalią w historii. Została stoczona w 1916 roku przez flotę brytyjską i niemiecką. Dzień po zakończeniu krwawej potyczki, obie strony ogłosiły zwycięstwo. Ale kto faktycznie wygrał to starcie? Archeolodzy morscy i historycy badają dno Morza Północnego, aby przyjrzeć się jednemu z największych krążowników I wojny światowej i dowiedzieć się, co wydarzyło się, kiedy wszelkie ślady bitwy pochłonęła woda.
 • Odc. Zabójczy Pacyfik

  Pacyficzny pierścień ognia to podwodne pasmo wulkanów, często nawiedzane przez gigantyczne trzęsienia ziemi i tsunami. W jego bezpośrednim sąsiedztwie mieszka pół miliarda ludzi, którzy żyją na tykającej bombie. Twórcy programu wykorzystują animacje komputerowe oraz najnowsze technologie mapowania dna morskiego, aby osłonić dno Pacyfiku, wyjaśnić mechanizmy procesów geologicznych odpowiedzialnych za najbardziej katastrofalne w skutkach kataklizmy na Ziemi i przestrzec nas przed zagrożeniem ukrytym w pobliżu wybrzeży Ameryki Północnej, Japonii i Nowej Zelandii.
DeadlyPacific_CGI_DrainTheOceans_02JPG.jpg
 • Odc. Zaginione światy Morza Śródziemnego

  W starożytności w basenie Morza Śródziemnego rozwijały się jedne z najwspanialszych cywilizacji świata. Twórcy programu wykorzystują wyniki najnowszych badań naukowych i grafikę komputerową, aby odsłonić dno oceanu, rozwiązać zagadki powstania i upadku kultury minojskiej i hellenistycznej, a także Kartaginy i Imperium Rzymskiego. Opowiedzą nam też o potężnych siłach natury, które są aktywne w tym regionie.
LostWorldsOfTheMediterranean_EP104_DrainTheOceans_10.jpg
 • Odc. Lot 370 Malaysia Airlines

  Co stało się z samolotem Malaysia  Airlines, który wykonywał lot MH370? Komputerowa rekonstrukcja i  komentarze specjalistów ds. badania dna morza wyjaśniają, dlaczego  namierzenie maszyny, która zniknęła w odmętach oceanu jest prawdziwym  wyzwaniem. Jak to możliwe, że malezyjski samolot nagle zniknął bez śladu  z radarów i dlaczego najnowsze technologie nie są w stanie pomóc nam w  odnalezieniu jego wraku? Twórcy serii „Wyprawa na dno” przedstawiają  kulisy najdłuższych poszukiwań w historii lotnictwa cywilnego.
 • Odc.  Tajemnice Morza Chińskiego

  Morze Chińskie – miejsce największej bitwy morskiej w historii. Najbardziej zaawansowane sonary i grafika   komputerowa pozwalają twórcom programu odtworzyć na ekranie największy   statek wojenny w historii świata, zabójczą, starożytną broń i w sugestywny sposób przedstawić podmorskie zagrożenie, które mogłoby w   ułamku sekundy zniszczyć całą sieć internetową.  
ChinaSeas_EP107_DrainTheOceans_01.jpg
 • Odc. Legendy o Atlantydzie

  Spod wody wyłaniają się niezwykłe dowody na istnienie zaginionych cywilizacji. W programie po raz pierwszy  zobaczymy podwodne   piramidy w pobliżu wybrzeży Japonii oraz mityczną  Atlantydę. Czy są to faktycznie miejsca, w których rozwijały się kiedyś starożytne   cywilizacje czy ukształtowane na ich podobieństwo formacje geologiczne? Twórcy programu „Wyprawa na dno” wykorzystują  najnowsze techniki   symulacji komputerowej, aby dowiedzieć się, co naprawdę skrywa morskie   dno. W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie  pomagają im specjaliści od podwodnej archeologii.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Wyprawa na dno 8.jpg

grafika | 7,12 MB

Pobierz
Wyprawa na dno 4.jpg

grafika | 4,54 MB

Pobierz
Wyprawa na dno 7.jpg

grafika | 1,96 MB

Pobierz
Wyprawa na dno.jpg

grafika | 2,75 MB

Pobierz
Wyprawa na dno 6.jpg

grafika | 1,51 MB

Pobierz
Wyprawa na dno 5.jpg

grafika | 2,51 MB

Pobierz
Poznaj tajemnice podwodnych głębin z serią Wyprawa na dno.pdf

pdf | 209 KB

Pobierz
Poznaj tajemnice podwodnych głębin z serią Wyprawa na dno.docx

docx | 102 KB

Pobierz
Wyprawa na dno - Sekrety Nazistów 2.jpg

grafika | 10,2 MB

Pobierz
Wyprawa na dno - Sekrety Nazistów 1.jpg

grafika | 8,33 MB

Pobierz
Wyprawa na dno 2.jpg

grafika | 17,8 MB

Pobierz
Wyprawa na dno 3.jpg

grafika | 2,05 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Spójrz na wojnę z nietypowej perspektywy. „Piekło pod wodą: II wojna światowa” w październiku na kanale National Geographic

Druga seria produkcji „Piekło pod wodą: II wojna światowa” pokaże kolejne odsłony historii podwodnych walk prowadzonych podczas II wojny światowej i Zimnej Wojny. Poznamy strategie i działania największych okrętów. W programie zrekonstruowane zostaną także najważniejsze bitwy.
Wkrótce rocznica wybuchu II wojny światowej. Sprawdź, jakie propozycje programowe przygotował z tej okazji kanał National Geographic

Zaczęło się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. Krwawa wojna trwała przez sześć lat, pochłonęła ponad 60 milionów istnień ludzkich i niemal zdmuchnęła z powierzchni Ziemi liczne miasta i osady. Do dziś historycy odkrywają nowe fakty o tych mrocznych czasach, a archeolodzy znajdują kolejne dowody najokrutniejszych zbrodni. We wrześniu kanał National Geographic pokaże przełomowe bitwy II wojny światowej, odkryje tajemnice obozu śmierci w Treblince i poszuka odpowiedzi na pytanie, jak Hitlerowi udało się zawładnąć umysłami Niemców.
Najbardziej brutalne oblicze historii. „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” w sierpniu na kanale National Geographic

Wojna przyjmuje zawsze wiele oblicz. Z jednej strony są to wielka polityka i strategiczne decyzje. Z drugiej to dramatyczne chwile na polu bitwy i świadomość, że w każdej chwili można paść ofiarą wroga. O tych aspektach II wojny światowej opowiedzą dokumenty: „II wojna światowa: 1941 i człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera”, które w sierpniowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.
Poznaj najciekawsze sekrety II wojny światowej. „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów w Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa” w lipcu na kanale National Geographic

Bunkry i tajne korytarze pod ulicami Berlina, szpiegowski romans pełen ryzykownych zwrotów akcji i sekrety śródziemnomorskiej strategii Winstona Churchilla to mniej znane aspekty II wojny światowej, które pozwalają nam spojrzeć na nią z nowej perspektywy. Wiele nieznanych faktów o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat odkryją dokumenty: „Tajemnicze bunkry Hitlera”, „Dwoje wrogów Hitlera” i „II wojna światowa: 1942 atak z południa”, które w lipcowe piątki będą miały premiery na kanale National Geographic.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.