Wrzesień na kanale National Geographic pełen emocji

Wrzesień na kanale National Geographic pełen emocji

Opublikowany

Pasjonaci techniki i maszyn wszelkiego rodzaju we wrześniu znajdą dla siebie mnóstwo propozycji w ofercie kanału National Geographic. W ośmioodcinkowej serii „Maszyny bojowe” przyjrzymy się z bliska sprzętom, które zmieniają losy wojen. Z kolei seria „Potęga techniki” zbada, jak najciekawsze koncepcje inżynierów wpływają na nasze codzienne życie. Na ekrany wraca też „Katastrofa w przestworzach” –doskonale znana widzom seria, w której zobaczymy rekonstrukcje najbardziej znanych katastrof lotniczych, a także próby ustalenia, co do nich doprowadziło. We wrześniowe piątki zajmiemy się z kolei nieco dalszą historią w filmach „Przełomowe bitwy” oraz „Apokalipsa: Stalin”, natomiast w rocznicę wybuchu II wojny światowej – w sobotę 1 września – mini maraton programowy przybliży wydarzenia sprzed 79 lat. Kolejne soboty poświęcone będą atakom z 11 września, poszukiwaniom UFO i skarbom, które pobudzają wyobraźnię. Atmosferę jeszcze bardziej podgrzeje seria „Koszmarna wyprawa: ocaleni”, ukazująca wyjazdy bardzo dalekie od wymarzonych wakacji. Dreszczyku emocji z pewnością nie zabraknie!

KATASTROFA W PRZESTWORZACH

Air Crash Investigations 17B
Premiery w poniedziałki od 17 września o godz. 21:00 
(4x60 min)
Ep1304_AirCrashInvestigation_09.jpg
Kiedy dochodzi do katastrofy lotniczej, informacja błyskawicznie rozchodzi się po mediach i staje się głównym tematem rozmów. Gdy świat snuje domysły, na miejscu zdarzenia są już zazwyczaj eksperci, których zadaniem jest ustalenie przyczyn wypadku. Każdy odcinek „Katastrofy w przestworzach” zawiera zeznania świadków, rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, doskonałe animacje komputerowe i wywiady ze śledczymi, których profesjonalizm i ciężka praca pozwalają odkryć, co dokładnie się wydarzyło. Często sprawa nie jest łatwa. Jak w takich sytuacjach radzą sobie eksperci? Z jakich dowodów są w stanie odtworzyć przebieg katastrofy?

POTĘGA TECHNIKI

Power
Premiery w czwartki od 6 września o godz. 21:00
(8x60 min)
Potęga Techniki 4.jpg
 „Potęga techniki” to nowa seria, która przedstawia fascynujący świat inżynierii. Innowacje, odkrycia, rywalizacja na lądzie, morzach i w powietrzu – program pokaże, w jaki sposób technologia wpływa na nasz świat, od funkcjonowania społeczeństwa, przez podróże, po handel i działania wojenne. Zobacz, jak inżynieria definiuje kierunek naszej technologicznej przyszłości.

KOSZMARNA WYPRAWA: OCALENI

Banged Up Abroad Compilations 2
Premiery w czwartki od 13 września o godz. 22:00
(10x60 min)
Koszmarna wyprawa.jpg
W serii „Koszmarna wyprawa: ocaleni” poznamy ludzi, którzy znaleźli się w więzieniu podczas pobytu za granicą. Ich opowieści przyprawią o szybsze bicie serca. Jedni trafili za kratki, ponieważ faktycznie złamali prawo, inni zostali uwięzieni w bardziej dramatycznych okolicznościach – na przykład jako ofiary porwania.

MASZYNY BOJOWE

Combat Machines
Premiery w niedziele od 2 września o godz. 22:00
(8x60 min)
Maszyny bojowe.jpg
Ośmioodcinkowa seria „Maszyny bojowe” wyjaśnia, dlaczego maszyny stały się istotnym elementem uzbrojenia armii. Twórcy programu prezentują cuda inżynierii wojskowej, szczytowe osiągnięcia techniki i relacje ludzi, którzy korzystali z efektów pracy wybitnie utalentowanych konstruktorów. Wykorzystano w niej wywiady ze specjalistami, fabularyzowane fragmenty przedstawiające przebieg wydarzeń, schematy techniczne i materiały archiwalne. Oto opowieść o maszynach, które zmieniły oblicze wojny. Wśród zaprezentowanych sprzętów znajdują się historyczne wynalazki, takie jak karabin maszynowy Hirama Maxima skonstruowany w XIX wieku, a także współczesne pojazdy pancerne, w tym Cougar i Marauder. Poszczególne odcinki przedstawią historię maszyn m.in. z I i II wojny światowej oraz wykorzystywanych podczas wojny w Wietnamie.

APOKALIPSA: STALIN

Apocalypse: Stalin
Premiery w piątki od 14 września o godz. 20:00
(3x60 min)
mini.jpg
Historycy od dziesięcioleci szukają słów, które mogą najlepiej opisać Józefa Stalina. Człowiek, który pokonał nazizm? "Mały Ojciec Narodów"? A może największy zbrodniarz swoich czasów? W trzech odcinkach serii „Apokalipsa: Stalin”, autorzy wielu nagradzanych filmów dokumentalnych - Isabelle Clarke i Daniel Costelle malują portret jednego z najzagorzalszych despotów XX wieku, wykorzystując materiały archiwalne z jego czasów.

PRZEŁOMOWE BITWY

Battles Won and Lost
Premiery w piątki od 28 września o godz. 21:00
(8x60)
Przełomowe bitwy 6.jpg
O losach bitew II wojny światowej decydowała nie tylko przyjęta strategia, ale też ukształtowanie terenu, dostęp do zasobów i przede wszystkim każdy człowiek, który wchodził w skład jednej z walczących przeciwko sobie armii. Wynik tych starć przeważał o dalszym zajęciu pozycji i możliwości kontynuowania walki. W niektórych przypadkach to spektakularne zwycięstwa miały kluczowy wpływ na losy wojny. Innym razem bardziej znaczące były porażki.

SOBOTNIE MARATONY

Stunts
W każdą sobotę od 1 września od godz. 21:00
Maraton „Rocznica II wojny światowej”
W sobotę 1 września od godz. 21:00            

 • Apokalipsa. Siła Hitlera – emisja dwóch odcinków w sobotę 1 września od godz. 21:00

  W 1924 roku Hitler napisał: "Rasa silniejsza zniszczy rasy słabsze". Nikomu nie przyszło wtedy na myśl, że Hitler zostanie kiedyś  dyktatorem Niemiec - Führerem. W okopach toczonej w latach 1914-1918  Wielkiej Wojny niedoszły artysta i samotnik odkrywa swoje przeznaczenie -  ma zbawić Niemcy. Na początku większość Niemców traktuje go jako  niespełna rozumu wariata z marginesu politycznego życia. Punktem  zwrotnym jest rok 1929 i kryzys gospodarczy. W obawie przed chaosem i  "Czerwonymi", wielu Niemców głosuje na Hitlera. Wydaje się, że nie ma  komu bronić młodej, niemieckiej demokracji. Nazistowska dyktatura  ogarnia cały kraj. Hitler utrzymuje, że pragnie pokoju, ale przygotowuje  się do wojny, a właściwie - do Apokalipsy.
 • Treblinka: Hitlerowska Machina Śmierci – emisja w sobotę 1 września o godz. 23:00

  Dokument ukazuje prace archeologów, którzy jako pierwsi prowadzili badania w miejscu, gdzie znajdował się niemiecki obóz zagłady w Treblince.
Treblinka hitlerowska maszyna śmierci Alex Dunlop© Furneaux & Edgar Productions.jpg
Maraton „9/11”
W sobotę 8 września od godz. 21:00            
 • Policjanci z 11 września – emisja w sobotę 8 września o godz. 21:00  

  Wzruszająca opowieść o policjantach z Nowego Jorku, którzy stracili  swoich kolegów podczas niesienia pomocy ofiarom zamachów z 11 września.  
 • 11 września: Nowojorscy strażacy – emisja w sobotę 8 września o godz. 22:00

  Nieznana historia remizy Ten House położonej tuż obok wieżowców WTC, z której strażacy jako pierwsi pojawili się na miejscu zamachu 11 września.
 • 11 września: atak na Pentagon – emisja w sobotę 8 września o godz. 23:00

  W dokumencie nagranym przy okazji 15. rocznicy zamachu, ocaleni i świadkowie dzielą się swoimi wspomnieniami dnia, który zmienił świat.
Maraton „UFO” 
W sobotę 15 września od godz. 21:00            


 • Tajemnice Strefy 51 – emisja w sobotę 15 września o godz. 21:00

  Znajdująca się w południowej Nevadzie baza wojskowa Area 51 okryta jest wieloma legendami. Według pogłosek amerykańska armia przetrzymywała tam statek kosmiczny, który rozbił się w okolicy i przeprowadzała badania na znalezionych we wraku istotach. Władze nigdy nie potwierdziły tych informacji, szczelnie ogradzając najbliższy teren. Dokument przedstawia historie i fakty dotyczące bazy.
 • Tajna historia UFO – premiera w sobotę 15 września o godz. 22:00

  Tajne reporty, odczyty radarów, zeznania pilotów i świadków. Tysiące zdjęć i nagrań. Czy UFO istnieje naprawdę czy to jedynie wytwór wyobraźni?
Maraton „Skarby do odkrycia” 
W sobotę 22 września od godz. 21:00            
 • Zaginione cywilizacje Amazonii – premiera w sobotę 22 września o godz. 21:00

  Opowieści o zaginionych antycznych cywilizacjach w głębi Amazonii  przetrwały wiele stuleci. Czy można potwierdzić ich prawdziwość?
 • Rysunki z Nazca – premiera w sobotę 22 września o godz. 22:00

  Rysunki z Nazca są jednymi z najbardziej intrygujących szkiców kiedykolwiek wykonanych przez człowieka. Rozciągają się na setkach kilometrów i przedstawiają zwierzęta, bóstwa i geometryczne kształty. Odkryjcie z nami, jak ludzie żyjący 100 lat p.n.e. wykonali te zapierające dech w piersiach obrazy. Helikopter-robot pozwala naukowcom stworzyć pierwszą cyfrową mapę rysunków z Nazca, żeby skonstruować kompletny obraz dzieła i jego powiązań z pustynnym krajobrazem i starożytnymi osadami.
 • Sekrety Strefy 51 – premiera w sobotę 22 września o godz. 23:00

  Co naprawdę dzieje się w najtajniejszej bazie wojskowej świata? Zaglądamy do dokumentów CIA i rozmawiamy z ludźmi, którzy pracowali w Strefie 51.
Maraton „Skarby do odkrycia”
W sobotę 29 września od godz. 21:00
 • Skarby Wyspy Wielkanocnej – premiera w sobotę 29 września o godz. 21:00  

  Opowieść o genezie i upadku cywilizacji na Wyspie Wielkanocnej. Wskutek  zmian klimatycznych ten ląd wraz z posągami moai może zniknąć na zawsze.  
 • Śladami biblijnych artefaktów – premiera w sobotę 29 września o godz. 22:00

  Twórcy programu zestawiają Arkę Przymierza i arkę Noego – dwa obiekty należące do najbardziej pożądanych starotestamentowych artefaktów.
 • Złote królestwo faraonów – premiera w sobotę 29 września o godz. 23:00

  Archeolodzy gromadzą pozostałości po dawnym królestwie Kusz, które znajdowało się na terenach dzisiejszego Sudanu.

  Kopiuj tekst

  Udostępnij

  Załączniki

  Pobierz wszystkie

  Złote królestwo faraonów 4.jpg

  grafika | 5,75 MB

  Pobierz
  Złote królestwo faraonów 5.jpg

  grafika | 4,27 MB

  Pobierz
  Skarby WyspyWielkanocnej 5.JPG

  grafika | 2,07 MB

  Pobierz
  Skarby WyspyWielkanocnej.JPG

  grafika | 2,32 MB

  Pobierz
  Skarby WyspyWielkanocnej 3.JPG

  grafika | 2,03 MB

  Pobierz
  Rysunki z Nazca 3.jpg

  grafika | 1,06 MB

  Pobierz
  Rysunki z Nazca 2.jpg

  grafika | 763 KB

  Pobierz
  Potęga Techniki 4.jpg

  grafika | 11,8 MB

  Pobierz
  Potęga Techniki.jpg

  grafika | 4 MB

  Pobierz
  Potęga Techniki 2.jpg

  grafika | 1,18 MB

  Pobierz
  Maszyny bojowe 3.jpg

  grafika | 1,16 MB

  Pobierz
  Maszyny bojowe 1.jpg

  grafika | 764 KB

  Pobierz
  Przełomowe bitwy 9.jpg

  grafika | 1,17 MB

  Pobierz
  Przełomowe bitwy 7.jpg

  grafika | 796 KB

  Pobierz
  Przełomowe bitwy 3.jpg

  grafika | 1,37 MB

  Pobierz
  Przełomowe bitwy.jpg

  grafika | 1,35 MB

  Pobierz
  Koszmarna wyprawa 4.jpg

  grafika | 3,04 MB

  Pobierz
  Koszmarna wyprawa.jpg

  grafika | 2,69 MB

  Pobierz
  Koszmarna wyprawa 2.jpg

  grafika | 1,25 MB

  Pobierz
  Apokalipsa Stalin 4.tif

  grafika | 11,9 MB

  Pobierz
  Apokalipsa Stalin 3.tif

  grafika | 11,9 MB

  Pobierz
  Apokalipsa Stalin 5.tif

  grafika | 11,9 MB

  Pobierz
  Katastrofa w przestworzach 8.jpg

  grafika | 13,7 MB

  Pobierz
  Katastrofa w przestworzach 5.jpg

  grafika | 13,1 MB

  Pobierz
  Katastrofa w przestworzach 3.jpg

  grafika | 5,99 MB

  Pobierz
  Katastrofa w przestworzach 9.jpg

  grafika | 4,88 MB

  Pobierz
  Katastrofa w przestworzach 13.jpg

  grafika | 4,07 MB

  Pobierz
  katastrofa mini.jpg

  grafika | 550 KB

  Pobierz
  Propozycje_programowe_National_Geographic_wrzesien_2018.doc

  doc | 2,19 MB

  Pobierz
  Propozycje_programowe_National_Geographic_wrzesien_2018.pdf

  pdf | 1020 KB

  Pobierz
  Powiązane artykuły
  Propozycje programowe National Geographic na listopad

  temu

  Lato wprawdzie już się skończyło, ale nie oznacza to końca podróżowania. Jeśli nie na plażę, to może… w kosmos? Właśnie tak! Listopad na kanale National Geographic będzie pełen podróży poza granice naszej planety. Na ekrany powróci hitowy serial „Mars”, w którym naukowcy zderzą się tym razem ze światem biznesu i wielkich pieniędzy. Na widzów zainteresowanych tematem podróży kosmicznych czeka także dokument „Łaziki na Marsie” oraz maraton, w którym poznamy kulisy prac ekipy SpaceX nad załogowym lotem na Marsa. Dowiemy się więcej na temat misji na Słońce, a także weźmiemy udział w kosmicznym wyścigu najbardziej spektakularnych wahadłowców. Ale to nie wszystko! W listopadzie odwiedzimy także m.in. „Megawieżowce” i poznamy losy więźniów najlepiej strzeżonego więzienia w dokumencie „Wielkie ucieczki z Alcatraz”.
  Propozycje programowe National Geographic na sierpień

  temu

  Przygotujcie  się na dużą dawkę emocji, bo sierpień na kanale National  Geographic  spędzimy na odkrywaniu tajemnic i rozwiązywaniu zagadek. Do części z  naszych znalezisk było wyjątkowo trudno dotrzeć, ponieważ znajdują się  głęboko na dnie oceanów, mórz i jezior. Z pomocą przyszły  jednak  najnowocześniejsze technologie wykorzystane przez hydrologów. Efekty ich pracy poznamy w premierowej serii „Wyprawa na dno”, która pozwoli nam poczuć się jak członkowie podmorskiej ekspedycji. W sierpniu towarzyszyć jej będą emisje programów specjalnych „Wyprawa na dno: piraci,  więźniowie i złoczyńcy” oraz „Wyprawa na dno: zabójczy trójkąt”, których popularność zadecydowała o stworzeniu całej serii na temat  podwodnych  poszukiwań. Będziemy mieli też okazję odkrywać nieznane  oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni w filmie „Japonia – krajobraz niezwykły”. Sierpniowe piątki na kanale National Geograpfic to z kolei przełomowe filmy i seriale historyczne: „II wojna światowa: 1941 i  człowiek ze stali”, „Stalingrad” i „Klęska Hitlera” – które rzucają nowe światło na znane wydarzenia z czasów II wojny światowej. A jeśli po takiej dawce emocji, wciąż silny będzie głód wiedzy, propozycją na sobotnie wieczory są tematyczne „Letnie minimaratony”, poświęcone Korei Północnej, Chinom, Japonii oraz starożytnym zaginionym skarbom.
  Lipiec na kanale National Geographic

  temu

  Słońce, wysoka temperatura, wakacje i urlop. O urokach lata nie trzeba nikogo przekonywać, ale słońce to też promieniowanie, które może być szkodliwe ze względu na dziurę ozonową. Przygotowany przez kanał National Geographic dokument „Dziura ozonowa” pokaże, jak blisko ekologicznej katastrofy byliśmy. O zimie udało się już skutecznie zapomnieć a słońce za oknem odgania myśli o chłodzie, ale na kanale National Geographic przypomnimy sobie, jak zima wpływa na… komunikację. Zobaczymy „Najniebezpieczniejsze drogi Europy” i podróże „Autostradą przez piekło”. Przyjrzymy się, jak bohaterskim drogowcom udaje się uniknąć komunikacyjnej katastrofy. Zagłębimy się także w oddalone od wszelkiej cywilizacji tereny Alaski, gdzie z nielicznymi śmiałkami zawalczymy o przeżycie w serii „Odludna wyspa: przetrwanie”. Ale nie zawsze i nie wszystkim udaje się uchronić od najgorszego. Dla wiernych widzów serii „Katastrofa w przestworzach” kanał National Geographic przygotował wybór odcinków, które można zebrać pod hasłem „Wybuchowe dowody”. Poznamy więc historie zdarzeń lotniczych, które zapisały się w pamięci wielu ludzi. A kiedy o historii mowa – w lipcu nie zabraknie też produkcji o takiej tematyce. Poznamy więc „Tajemnicze bunkry Hitlera”, zobaczymy niezwykłą historię „Dwoje wrogów Hitlera”, a światowej sławy historyk oceni działania i strategię wojenną Winstona Churchilla. Dla fanów kosmicznych historii przygotowaliśmy z kolei blok programowy „National Geographic ujawnia”, w którym przypomnimy między innymi lądowanie na Księżycu i będziemy próbować odkryć "Tajemnice Strefy 51".
  Czerwiec na kanale National Geographic

  temu

  W czerwcu, z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, kanał National Geographic przyjrzy się współczesnej sportowej Rosji. Pokaże ją między innymi dokument „Rosja – futbol ekstremalny” emitowany w ramach bloku programowego „Kto wygra mecz?”, w którym również przybliżymy
  Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
  Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.