Technologie, które zmieniły bieg dziejów. „Maszyny bojowe” we wrześniu na kanale National Geographic

Technologie, które zmieniły bieg dziejów. „Maszyny bojowe” we wrześniu na kanale National Geographic

Opublikowany

Cuda inżynierii wojskowej, szczytowe osiągnięcia techniki i relacje ludzi, którzy korzystali z efektów pracy wybitnie utalentowanych konstruktorów. W serii „Maszyny bojowe” przeniesiemy się w świat osiągnięć technologii wojskowej, które zmieniły oblicze świata. Zobaczymy karabin maszynowy Hirama Maxima skonstruowany w XIX wieku, a także współczesne pojazdy pancerne, w tym Cougara i Maraudera.

mini.jpg
„Maszyny bojowe” – premiery w niedziele od 2 września o godz. 22:00 na kanale National Geographic
To nie będzie zwykła opowieść historyczna o czasach I i II wojny światowej. Odbędziemy podróż w czasie śladami wynalazków inżynierii wojskowej. Przyjrzymy się z bliska osiągnięciom techniki, które zmieniły oblicze świata. Poznamy też ludzi, którzy jako pierwsi mieli okazję wykorzystać je w praktyce.
Wśród największych zbrojeniowych osiągnięć technologicznych znajdzie się skonstruowany pod koniec XIX wieku karabin maszynowy Hirama Maxima, który był używany podczas I wojny światowej. By używać tej broni, trzeba było zdobyć sporo umiejętności i wprawy. Kolejne armie, które dostawały do niego dostęp, starały się poprawiać jego konstrukcję i budować swoje karabiny na wzór tego niemieckiego. Spróbujemy ustalić, co dokładnie zmieniano i jaką ewolucję przechodził.
Maszyny bojowe 3.jpg
W „Maszynach bojowych” będziemy przyglądać się nie tylko najstarszym wojskowym wynalazkom, ale również tym bardziej współczesnym. Rozbierzemy na części konstrukcję amerykańskiego wozu opancerzonego Cougar, który jest w stanie przetrwać wybuch nawet kilkunastu kilogramów trotylu. Zobaczymy, czym różni się on od innego – powstałego w tym samym czasie –  transportera opancerzonego Marauder.
Współczesne wojsko to nie tylko maszyny wojenne, ale również sprzęt wywiadowczy. Informacje o wrogu zdobyte dzięki urządzeniom do przechwytywania, przekazywania i analizy informacji wojskowych niejednokrotnie mogą stanowić klucz do zwycięstwa. Naszą podróż rozpoczniemy jednak od kłopotliwych przepraw przez rzeki. Bez ciężarówek dowożących zaopatrzenie oraz amfibii, ułatwiających desanty i przekraczanie wód, pokonanie III Rzeszy mogłoby okazać się znacznie trudniejsze.
„Maszyny bojowe” – premiery w niedziele od 2 września o godz. 22:00 na kanale National Geographic

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Technologie, które zmieniły bieg dziejów. „Maszyny bojowe” we wrześniu kanale National Geographic.docx

docx | 444 KB

Pobierz
Technologie, które zmieniły bieg dziejów. „Maszyny bojowe” we wrześniu kanale National Geographic.pdf

pdf | 290 KB

Pobierz
Maszyny bojowe 3.jpg

grafika | 1,16 MB

Pobierz
Maszyny bojowe 1.jpg

grafika | 764 KB

Pobierz
Maszyny bojowe 2.jpg

grafika | 700 KB

Pobierz
Maszyny bojowe 4.jpg

grafika | 640 KB

Pobierz
Maszyny bojowe 5.jpg

grafika | 544 KB

Pobierz
Maszyny bojowe 6.jpg

grafika | 532 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Wyprawa do świata mitów, bogów i starożytnych wierzeń. Nowe maratony „Skarby do odkrycia” w październiku na kanale National Geographic

temu

Początek jesieni i październikowe chłody nam nie straszne. Wraz z kanałem National Geographic ruszamy bowiem w podróż, która rozbudzi wyobraźnię i rozgrzeje emocje. Będziemy szukać tego, co dotychczas okryte było wielką tajemnicą – mitycznej Atlantydy i grobu Heroda. W Turcji odwiedzimy najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka. Poznamy też sekrety, które skrywają mumie w Chinach oraz… w Papui-Nowej Gwinei.
Kometa, wielki wybuch, a może człowiek? Kto lub co może zniszczyć Ziemię? Maraton programowy „Ekologiczny koniec świata” w październiku na kanale National Geographic

temu

Ochrona środowiska i życia na Ziemi to jeden z głównych tematów, który leży na sercu kanałowi National Geographic. Działalność człowieka nieraz przyczyniła się już do zniszczenia bądź zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Przed ludzkością stoi wiele ekologicznych wyzwań – powiększająca się dziura ozonowa, postępujące ocieplenie klimatu, rosnąca emisja dwutlenku węgla do atmosfery czy zanieczyszczenie morskich i oceanicznych wód plastikiem. Lista jest długa, a efekty tych zjawisk są naprawdę niepokojące – zmiany klimatyczne powodują coraz bardziej gwałtowne zjawiska meteorologiczne, rosnąca temperatura sprawia, że topnieją lodowce, zanieczyszczenie powietrza zmiata z powierzchni Ziemi kolejne gatunki roślin i zwierząt, a i zdrowie człowieka jest w coraz gorszej kondycji. W maratonie programowym „Ekologiczny koniec świata” zobaczymy zagrożenia dla naszej planety i pokażemy ludzi, którym jej los nie jest obojętny. W ramach działań, mających na celu ochronę Ziemi, National Geographic przygotował wieloletni program Planeta albo plastik?, którego celem jest ograniczenie ilości wyrzucanych jednorazowych plastikowych opakowań, zanieczyszczających morza i oceany. Jeśli uda się to zrobić, możliwe będzie uratowanie przed okrutną śmiercią milionów morskich zwierząt, które giną, dusząc się zaplątane w plastikowe torby lub po zjedzeniu cząsteczek plastiku. Ograniczenie ilości generowanych plastikowych śmieci ma także sprawić, że morskie ekosystemy i wszystkie stworzenia, których istnienie od nich zależy, będą w znacznie lepszej kondycji.
STACJA NATIONAL GEOGRAPHIC OGŁASZA NAZWISKA AKTORÓW, KTÓRZY DOŁĄCZĄ DO JULIANNY MARGUILES W SERIALU „THE HOT ZONE”

temu

Serial opowiadający historię pojawienia się w USA wirusa ebola wyprodukują spółki Lynda Obst Productions, Scott Free Productions oraz Kelly Souders i Brian Peterson, Jeff Vintar we współpracy z wytwórnią Fox 21 Television Studios. Sześcioodcinkowy serial jest adaptacją bestsellerowej powieści Richarda Prestona „Strefa skażenia”. W ubiegłym tygodniu ruszyły zdjęcia w Toronto.
Niewyobrażalne bogactwa, tajne kryjówki i życie na krawędzi. Maraton „Mafia” w październiku na kanale National Geographic

temu

Znamy ich głównie z filmów sensacyjnych i chyba nikt nie chciałby stanąć z nimi oko w oko. Maraton „Mafia” na kanale National Geographic pozwoli widzom zbliżyć się do najczarniejszych sekretów świata przestępczego bez ponoszenia żadnego ryzyka. W niebezpieczeństwie znajdą się natomiast niejednokrotnie twórcy filmów dokumentalnych, którzy musieli wejść do zakazanych miejsc i spotkać ludzi, dla których nie istnieją żadne granice.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.