Sztuka walki… ze śmieciami. „Jackie Chan ratuje planetę” we wrześniu na kanale National Geographic

Sztuka walki… ze śmieciami. „Jackie Chan ratuje planetę” we wrześniu na kanale National Geographic

Gwiazdor kina akcji Jackie Chan łączy siły z inżynierem i wynalazcą Arthurem Huangiem, stypendystą programu National Geographic Society’s Emerging Explorer. Wspólnie zaprojektowali pierwszą na świecie w pełni mobilną maszynę do recyklingu plastiku, którą nazwali Trashpresso. Teraz wyruszają w misję, której celem jest przetestowanie ich wynalazku w ekstremalnych warunkach panujących na Wyżynie Tybetańskiej. Ta wyprawa będzie niezwykle trudnym sprawdzianem zarówno dla Trashpresso, jak i jego twórców.

„Jackie Chan ratuje planetę” – premiera w sobotę 1 września o godz. 19:00 na kanale National Geographic

W naszych śmietnikach kryje się fortuna – uważa Arthur Huang, twórca projektu Trashpresso. Skąd to śmiałe stwierdzenie? Jego zasilana energią słoneczną przenośna maszyna do recyklingu potrafi przetworzyć plastikowe odpady w małe płytki, które można wykorzystać do budowy ścian i podłóg. Ale pomysł ten pewnie by nie powstał, gdyby nie Jackie Chan.
Jackie Chan ratuje planetę 4.jpgJackie Chan ratuje planetę 6.jpgJackie Chan ratuje planetę 9.jpgJackie Chan ratuje planetę 5.jpgJackie Chan ratuje planetę 8.jpgJackie Chan ratuje planetę.jpgJackie Chan ratuje planetę 3.jpgJackie Chan ratuje planetę 2.jpgJackie Chan ratuje planetę 7.jpg
Gwiazdor Hollywood usłyszał na kanale National Geographic o naukowcu, który wymyślił wiele rozwiązań pozwalających na ponowne wykorzystanie plastikowych opakowań. Szybko zrobił zdjęcie ekranu telewizora, na którym widniało nazwisko Huanga, i skontaktował się z nim. Aktor, znany dotychczas głównie z filmów akcji, rzucił wyzwanie wynalazcy – przetwórzmy plastikowe śmieci w materiał budowlany, który będzie można wykorzystywać nawet w najbardziej odległych obszarach świata. Tak powstało Trashpresso. By przetestować ten wynalazek, Arthur Huang i Jackie Chan wyruszyli w niezwykłą wyprawę na Wyżynę Tybetańską. Jak się okazało, nawet tam nie brakuje surowca, który może być przetwarzany przez maszynę. Butelki i inne plastikowe śmieci zostawiane są tu przez licznych turystów. Odpady trafiają do rzek, a później do oceanu.
Po pokonaniu wyzwań technicznych związanych z dużą wysokością i zimnym klimatem, zespół rozpoczął współpracę z lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi. Kluczową rolę w projekcie odegrały jednak… dzieci. To one pomogły zbierać odpady z tworzyw sztucznych, które Trashpresso zamienił w materiały budowlane. Może to oznaczać przełom w walce z plastikowymi śmieciami, ponieważ dotychczas recykling zarezerwowany był dla dużych zakładów przetwórczych. W programie „Jackie Chan ratuje planetę” pokażemy, że walczyć z plastikiem można także na mniejszą skalę i właściwie w każdym miejscu na świecie.
Temat ten jest szczególnie bliski kanałowi National Geographic ze względu na narastający problem plastikowych śmieci, które trafiają do rzek, mórz i oceanów. Przyczyniają się one do okrutnej śmierci milionów morskich zwierząt, które giną uduszone w plastikowych torbach lub po zjedzeniu plastikowych opakowań.
Załączniki

Pobierz wszystkie

Jackie Chan ratuje planetę 2.jpg

grafika | 4,2 MB

Pobierz
Jackie Chan ratuje planetę 3.jpg

grafika | 4,23 MB

Pobierz
Jackie Chan ratuje planetę 8.jpg

grafika | 8,4 MB

Pobierz
Jackie Chan ratuje planetę.jpg

grafika | 5,44 MB

Pobierz
Jackie Chan ratuje planetę 6.jpg

grafika | 3,9 MB

Pobierz
Jackie Chan ratuje planetę 7.jpg

grafika | 3,72 MB

Pobierz
Jackie Chan ratuje planetę 4.jpg

grafika | 2,09 MB

Pobierz
Jackie Chan ratuje planetę 9.jpg

grafika | 2,26 MB

Pobierz
Jackie Chan ratuje planetę 10.jpg

grafika | 3,05 MB

Pobierz
Jackie Chan ratuje planetę 5.jpg

grafika | 2,77 MB

Pobierz
Jackie Chan walczy z plastikowymi odpadami.docx

docx | 339 KB

Pobierz
Jackie Chan walczy z plastikowymi odpadami.pdf

pdf | 252 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
O krok od tragedii… czyli jak Margaret Thatcher i Ronald Reagan uchronili świat przed katastrofą ekologiczną. „Dziura ozonowa” w lipcu na kanale National Geographic

O tym, że istnieje, wiedzą nawet dzieci. Dlaczego? Ponieważ mówi się o niej wiele. Szczególnie od 1987 roku, kiedy w Montrealu podpisano międzynarodowe porozumienie dotyczące ochrony warstwy ozonowej Ziemi. O czym mowa? O dziurze ozonowej. Zobaczcie fascynującą opowieść o tym, jak w latach 80. ubiegłego wieku Ronald Reagan i Margaret Thatcher uratowali świat przed czyhającą nad naszymi głowami zagładą ekologiczną.
"Czy czeka nas koniec?" Leonardo DiCaprio w dokumencie o zmianach klimatu w październiku na National Geographic Channel.

National Geographic Channel przedstawia pełnometrażowy dokument, poświęcony problematyce pogłębiającego się kryzysu ekologicznego, zatytułowany „Czy czeka nas koniec?”. Twórcami filmu są laureaci Akademii Filmowej, Fisher Stevens oraz Leonardo DiCaprio, który został również mianowany Posłańcem Pokoju ONZ. Producentem wykonawczym jest Martin Scorsese. W produkcji zobaczymy gości specjalnych, takich jak Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, Papież Franciszek, Elon Musk - dyrektor generalny SpaceX i Tesla Motors, a także badaczy i ekologów z całego świata.  
Planeta albo plastik? Kanał National Geographic walczy z zanieczyszczeniem środowiska

Planeta albo plastik? to wieloletnia, globalna inicjatywa National Geographic, której celem jest zmniejszenie zużycia jednorazowych plastików. Wykonane z niego przedmioty lub opakowania, zaraz po użyciu najczęściej trafiają do śmieci – niestety nie zawsze do koszy, umożl
Planeta albo plastik? W warszawskim ZOO na własne oczy możesz zobaczyć, jaki los czeka niewinne zwierzęta, jeśli nie zaczniemy działać

Co roku do oceanicznych wód trafia nawet blisko 9 milionów ton plastikowych śmieci. Zanieczyszczenie tym tworzywem ma wyjątkowo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ jego rozkład trwa co najmniej 450 lat. Plastikowe odpady to ogromne zagrożenie dla życia z
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.