Październik na kanale National Geographic dedykujemy wielbicielom mocnych wrażeń. Na antenę powróci seria „Przyczyny katastrof lotniczych”, która wyjaśnia, dlaczego niektóre rutynowe loty potrafią zamienić się w prawdziwy dramat. W serii „Piekło pod wodą: II wojna światowa” zanurzymy się natomiast w podmorskie głębiny i przekonamy się, jak wielkie znaczenie w walce z nazistami miały okręty podwodne. W październikowe soboty zaprosimy widzów na maratony tematyczne, podczas których odkryjemy sekrety mafii, poznamy potencjalne skutki grożącej nam katastrofy ekologicznej, odwiedzimy miejsca, które przez tysiące lat okryte były tajemnicą, a także wejdziemy w mroczny świat mumii. Prawdziwe życie może być bardziej emocjonujące niż akcja w kinie sensacyjnym – przekonaj się o tym w październiku na kanale National Geographic.
PRZYCZYNY KATASTROF LOTNICZYCH
Premiery w poniedziałki od 15 października o godz. 21:00
(8x60 min)
PIEKŁO POD WODĄ: II WOJNA ŚWIATOWA
Premiery w niedziele od 28 października o godz. 22:00
(6x60 min)
SOBOTNIE MARATONY
W każdą sobotę od 6 października od godz. 21:00
Maraton „Mafia”
- Narkotykowe imperia: dorwać Guzmana – premiera w sobotę 6 października o godz. 21:00
Przenikamy do świata meksykańskich karteli narkotykowych, gdzie niewyobrażalne bogactwa i zbytek idą w parze z okrucieństwem i przemocą.
- Sekrety mafii – premiera w sobotę 6 października o godz. 22:00
Kulisy bandyckich porachunków, emocje i marzenia, które napędzały słynnych mafiosów. Oto prawdziwe historie najgroźniejszych mafijnych bossów.
- Tajne bunkry mafii – emisja w sobotę 6 października o godz. 23:00
Profesor i znawca mafii John Dickie zapuszcza się w mroczne podziemia i zaprasza nas do niecodziennej kwatery ojca chrzestnego.

- Pod wzmożoną kontrolą – premiera w sobotę 6 października o godz. 00:00
Poznaj ekstremalne warunki, jakim muszą stawić czoło zakładnicy oraz osadzeni w więzieniach o zaostrzonym rygorze, izolatkach i celach śmierci.
Maraton „Ekologiczny koniec świata”
- Węgiel, klimat i gospodarka – emisja w sobotę 13 października o godz. 17:00
Wielowątkowy reportaż o amerykańskim przemyśle węglowym, jego współczesnym znaczeniu oraz kosztach gospodarczych, zdrowotnych i klimatycznych.
- W pogoni za lodowcem – emisja w sobotę 13 października o godz. 18:45
Fotograf James Balog podróżuje po Arktyce, aby uchwycić i zarejestrować, jak bardzo na przestrzeni lat skurczyły się lodowce.
- Wojna o wodę – emisja w sobotę 13 października o godz. 20:20
W wielu zakątkach świata dostęp do wody pitnej jest ograniczony. Nie dotyczy to wyłącznie Afryki i krajów trzeciego świata. W Kalifornii dostęp do wody oznacza władzę. „Wojna o wodę” to podróż śladami ludzi, którzy roszczą sobie prawa do najcenniejszego surowca tego stanu.

- Plastiki – łódź z 12 tysięcy plastikowych butelek: Plastiki – emisja w sobotę 13 października o godz. 22:00
Niepowtarzalna podróż łodzią Plastiki wykonaną z ponad 12 tysięcy zużytych plastikowych butelek. Żądny przygód David De Rothschild próbuje żeglować tą łodzią przez Pacyfik - od San Francisco do Sydney.
- Jackie Chan ratuje planetę – emisja w sobotę 13 października o godz. 23:00
Gwiazdor kina akcji Jackie Chan łączy siły z inżynierem i wynalazcą Arthurem Huangiem, stypendystą programu National Geographic Society’s Emerging Explorer. Wspólnie zaprojektowali pierwszą na świecie w pełni mobilną maszynę do recyklingu plastiku, którą nazwali Trashpresso. Teraz wyruszają w misję, której celem jest przetestowanie ich wynalazku w ekstremalnych warunkach panujących na Wyżynie Tybetańskiej. Ta wyprawa będzie niezwykle trudnym sprawdzianem zarówno dla Trashpresso, jak i jego twórców. Więcej informacji na temat produkcji >>>
Maraton „Skarby do odkrycia I”
- Prawda o grobie Heroda – emisja w sobotę 20 października o godz. 21:00
Król Herod Wielki jest jednym z czarnych charakterów Starego Testamentu, znany jako ten, który rozkazał zabić wszystkich chłopców poniżej drugiego roku życia na terenie całego Betlejem. Mimo że naukowcy nie wierzą w tę historię, zła reputacja Heroda przyćmiła jego wielkie zasługi dla rozwoju architektury. Wybudowane za jego panowania fortyfikacje, świątynie i całe miasta wprawiają w zachwyt współczesnych architektów i inżynierów. Tylko jedna budowla z czasów Heroda owiana jest tajemnicą - jego grobowiec. Izraelski archeolog Ehud Netzer razem ze swoim zespołem poszukiwał tego grobowca przez trzy dekady, przekopując tony piasku. Wreszcie, Netzer odnalazł miejsce, o którym w I wieku naszej ery pisał Józef Flawiusz, historyk z Jerozolimy. Historyk musiał w tym celu wykorzystać swoją wiedzę, którą zdobył dzięki pracom wykopaliskowym w ruinach starożytnych miast i obiektów z okresu króla Heroda - Cezarei, Masady, Drugiej Świątyni czy Jerycha.
- Architekci antycznego świata – premiera w sobotę 20 października o godz. 22:00
Od zarania dziejów architekci na całym świecie dokładali starań, by ich budowle były wyrazem chwały i potęgi ich cywilizacji. Pod imponującymi fasadami kryło się jednak wiele sekretów. Czasem całe miasto oplecione było siecią niewidocznych labiryntów. Twórcy programu starają się zrozumieć, dlaczego starożytni inżynierowie umieszczali w swoich projektach tajne przejścia i skrytki. Współcześni naukowcy opowiadają o tym, jak uczą się odkrywać sekrety sprzed wieków.
- Atlantyda: naukowe śledztwo – emisja w sobotę 20 października o godz. 23:00
Reżyser James Cameron wraz z grupą naukowców podąża tropem tajemniczych przedmiotów i obiektów, które mogą pomóc ustalić prawdopodobną lokalizację legendarnej Atlantydy.
Maraton „Skarby do odkrycia II”
- Mumie na rajskiej wyspie – emisja w sobotę 27 października o godz. 21:00
Wkraczamy na teren ludu Anga w Papui Nowej Gwinei – prawdopodobnie ostatniego plemienia, w którym żyje jeszcze pamięć dotycząca mumifikacji zwłok. Badacze poszukują ostatniej mumii, która może dostarczyć informacji o tym, jak Anga zabezpieczali ludzkie ciała po śmierci. Ta wiedza może pomóc w ocaleniu niszczejących mumii sprzed wieków. Choć mumifikacja nie jest już praktykowana w Papui Nowej Gwinei, badacze spotkają przedstawiciela plemiennej starszyzny, który pragnie być pochowanym właśnie w ten sposób.
- Historia zapisana w szczątkach – premiera w sobotę 27 października o godz. 22:00
Odkrycie dokonane na stepach Chin podważa dotychczasowe teorie na temat pochodzenia mieszkańców Państwa Środka. Na torfowiskach w północnej Europie odnaleziono setki dobrze zachowanych mumii, które noszą ślady nietypowych obrażeń. Do naszych czasów zachowały się też szczątki dzieci, złożonych w ofierze inkaskim bogom. W tropikach zmarłych wieszano w jaskiniach, gdzie odwiedzali ich żyjący krewni. Każda z tych wyjątkowych historii ukazuje kres ludzkiej podróży i przypomina o naszej cielesności.
- Tajemnice Stonehenge – emisja w sobotę 27 października o godz. 23:00
W "Tajemnicach Stonehenge" sprawdzamy przełomową teorię brytyjskiego archeologa Mike'a Parkera, według której ta olbrzymia starożytna konstrukcja znajdowała się w centrum jednego z największych w czasach prehistorycznych kompleksów religijnych na świecie. Ekipie archeologów udaje się znaleźć nowe, przekonujące dowody, które potwierdzają zupełnie nowe spojrzenie na Stonehenge i ludzi, którzy wznieśli tę kamienną konstrukcję. Przełomowe odkrycia, znakomite wizualizacje komputerowe, staranne rekonstrukcje historyczne - dzięki nim widzowie będą mogli przenieść się w świat z czasów Stonehenge i poznają fascynujące nowe odkrycia na temat jednej z największych zagadek archeologicznych świata.
- W kolebce bogów – emisja sobotę 27 października o godz. 00:00
Okrycie Göbekli Tepe, pozostałości prehistorycznego sanktuarium w południowo-wschodniej Turcji, zrewolucjonizowało współczesną wiedzę o neolicie w Eurazji. To najstarsze znane miejsce kultu stworzone przez człowieka - jego powstanie datowane jest na 10 tys. p.n.e. Do niedawna sądzono, że w tamtym czasie ludzkość była pozbawiona możliwości wykonania tak skomplikowanego dzieła.