Siódmy odcinek nowego sezonu Sensacji XX wieku już w najbliższą niedzielę

Siódmy odcinek nowego sezonu Sensacji XX wieku już w najbliższą niedzielę

Opublikowany

Odcinek 7 – „Enigma - cz. 1”, premiera w niedzielę, 1 listopada, godz. 21:00

Największym polskim wkładem w zwycięstwo w II wojnie światowej było złamanie przez polskich kryptologów tajemnicy niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Szczodry dar polskiego wywiadu, przekazany aliantom w przededniu wybuchu wojny, dał im nadzieję wśród klęsk wczesnego okresu wojny i umożliwił pierwsze zwycięstwa, prowadzące do wielkiego przełomu. Jednak zanim do tego doszło polski wywiad zebrał bezcenne doświadczenie w trakcie wojny polsko – bolszewickiej. Jan Kowalewski (w jego postać wciela się Krzysztof Czeczot) stał się kryptologiem z przypadku.

Pewnego wieczoru został poproszony przez kolegę o zastąpienie na dyżurze w Sztabie Generalnym, ponieważ ten bardzo chciał zatańczyć na weselu siostry. Nie mając nic lepszego do zrobienia Kowalewski wziął się za rozszyfrowywanie depeszy sowieckiej. Jego doświadczenie z armii carskiej, a więc znajomość żargonu wojskowego i procedur przejętych przez Armię Czerwoną, ułatwiało mu zadanie. Tej nocy w  1919 roku złamał szyfry sowietów – po raz pierwszy w naszej historii, co miało niezwykłe znaczenie dla polskiego dowództwa. Po tym przełomowym sukcesie zlecono mu zorganizowanie specjalnej komórki wywiadowczej zajmującej się deszyfrażem depesz Armii Czerwonej, w skład której weszli wybitni przedstawiciele polskiej szkoły matematycznej. Informacje, które zorganizowany przez niego wywiad uzyskał w 1920 r., pozwoliły polskim wojskom być „o krok przed wrogiem”. Miały one kluczowe znaczenie dla końcowego rozstrzygnięcia wojny polsko – bolszewickiej, w tym na decyzje Naczelnego Wodza Tuchaczewskiego w czasie ofensywy na Warszawę, czyli Bitwy warszawskiej.

W odcinku zobaczymy m. in. Mateusza Banasiuka, Grzegorza Małeckiego, Marcina Sztabińskiego i Marcina Kwaśnego.

Premierę pierwszej części czteroodcinkowej miniserii o Enigmie - widowiska „Sensacje XX wieku”- można zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 1 listopada, o godz. 21:00 na National Geographic Channel


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Enigma_cz.1___Sensacje_XX_wieku.docx

docx | 32,9 KB

Pobierz
dsc00243.jpg

grafika | 4,69 MB

Pobierz
dsc00417.jpg

grafika | 4,74 MB

Pobierz
dsc00617.jpg

grafika | 4,41 MB

Pobierz
Jan_Kowalewski.docx

docx | 186 KB

Pobierz
dsc00703.jpg

grafika | 5,44 MB

Pobierz
dsc00204.jpg

grafika | 4,96 MB

Pobierz
dsc00312.jpg

grafika | 4,76 MB

Pobierz
dsc00266.jpg

grafika | 4,39 MB

Pobierz
dsc00653.jpg

grafika | 4,68 MB

Pobierz
Jan_Kowalewski.jpg

grafika | 8,84 KB

Pobierz
dsc00682.jpg

grafika | 4,96 MB

Pobierz

WIĘCEJ NIŻ CZŁOWIEK - MASZYNY Z LUDZKIMI MÓZGAMI

Jesteśmy tak zdominowani przez nowoczesne technologie, że jedynie nasze ciało wydaje się być od nich wolne. Ale to już wkrótce może się zmienić. Ile zatem dzieli nas od stania się cyborgami? O tym opowie drugi odcinek serii „MEGAODKRYCIA” pt. „Więcej niż człowiek”, którego premierę na National Geographic Channel można zobaczyć już w niedzielę 15 listopada o godz. 22.00.