WIĘCEJ NIŻ CZŁOWIEK - MASZYNY Z LUDZKIMI MÓZGAMI

WIĘCEJ NIŻ CZŁOWIEK - MASZYNY Z LUDZKIMI MÓZGAMI

Opublikowany

Jesteśmy tak zdominowani przez nowoczesne technologie, że jedynie nasze ciało wydaje się być od nich wolne. Ale to już wkrótce może się zmienić. Ile zatem dzieli nas od stania się cyborgami? O tym opowie drugi odcinek serii „MEGAODKRYCIA” pt. „Więcej niż człowiek”, którego premierę na National Geographic Channel można zobaczyć już w niedzielę 15 listopada o godz. 22.00.

Cyborg jest połączeniem człowieka i maszyny. Warto sobie uzmysłowić, że by zasłużyć na miano cyborga wystarczy… mieć wszczepiony rozrusznik serca lub implant poprawiający słuch. Zarówno w przypadku takich – dość powszechnych - zastosowań jak i technologii niemalże kosmicznych cel zawsze jest jeden - stworzyć lepszą, mocniejszą i sprawniejszą wersję ludzkiego ciała. Jednych ta wizja pociąga, a innych przeraża. Pomysły na wzmocnienie człowieka przy pomocy technologii często pojawiały się w filmach i literaturze XX wieku. Artystyczne wyobrażenia w użyteczne rozwiązania zamieniają specjaliści z wielu ośrodków naukowych na całym świecie. Twórcy serii „MEGAODKRYCIA” odwiedzą kilka z nich.

Amerykańscy inżynierowie Lockheed-Martin zaprezentują owoc swojej 6-letniej pracy nad egzoszkieletem. Ich osiągnięcie jest już testowane podczas wykonywania najcięższych prac w stoczni remontowej, tworząc ze zwykłych robotników ludzi silniejszych, bardziej wytrzymałych i produktywnych. Lekka rama z aluminium i włókien węglowych pozwala przenosić przedmioty o wadze do 16 kg, tak jakby ważyły tyle, co piórko. Dzięki tej technologii można wykonać dużo więcej trudnych zadań przy minimalnym wysiłku fizycznym.

W przypadku egzoszkieletu Lockheed-Martin dużą trudnością było poradzenie sobie z faktem, że nie ma dwóch tak samo zbudowanych ludzi. Nasze kości, stawy, mięśnie mają różne budowy, kształty i wielkości. Rozwiązanie znaleźli specjaliści od antropometrii, dzięki którym egzoszkielet szybko mogą zakładać po sobie różnie zbudowane osoby.
Równolegle w Brazylii działa inna grupa naukowców, która szuka sposobu na pokonanie kolejnej bariery, jaką jest połączenie działającej maszyny z mózgiem człowieka. W ich eksperymencie małpka Aurora przy pomocy joysticka porusza kursorem za celem na ekranie komputera, żeby… zdobyć krople soku owocowego. Nawet o tym nie wie, że jej mózg wysyła sygnały, które po przetworzeniu na sygnał cyfrowy poruszają robotem w sąsiednim pokoju. Robot idealnie powtarza ruchy małpy. Kiedy małpie odbierany jest joystick, jej mózg nadal powtarza ruchy, które dawały upragniony sok – tym razem dzięki robotowi. Jej mózg pokonał fizyczne ograniczenia i zaczął działać poza ciałem! Bazując na tym udanym eksperymencie ponad 150 naukowców, inżynierów i lekarzy pracuje teraz nad skonstruowaniem egzoszkieletu sterowanego mózgiem użytkownika.

Pierwsze próby są bardzo obiecujące. Dzięki egzoszkieletom ludzie z niedowładem nóg, po urazach rdzenia kręgowego, mogą znowu samodzielnie chodzić. Ich mózgi sterują mechanicznymi nogami, tworząc hybrydę maszyny i człowieka. W filmie zobaczymy też kamizelkę, dzięki której osoby głuche od urodzenia są w stanie w końcu odbierać dźwięki. Poznamy naukowców, którzy przekraczają granice, jakie mózgom wyznaczają nasze ciała. Odwiedzimy ekspertów, tworzących technologiczną możliwość „edycji” naszego kodu genetycznego. Spotkamy się też z kanadyjskim reżyserem Davidem Cronenbergiem (m.in. „Wideodrom”, „Mucha”, „eXistenZ”), którego od lat fascynują kreatywne połączenia maszyn i ludzi.

Za reżyserię tego odcinka serii „MEGAODKRYCIA” odpowiada Paul Giamatti, znany z takich filmów jak „Iluzjonista” czy „Idy marcowe”.

Emisja premierowego odcinka serii „MEGAODKRYCIA” pod tytułem „Więcej niż człowiek”, obędzie się w niedzielę, 15 listopada, o godz. 22:00 na National Geographic Channel.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

MEGAODKRYCIA_Odcinek_2_Wi_cej_ni__cz_owiek.pdf

pdf | 641 KB

Pobierz
MoreThanHuman_016_Breakthrough.jpg

grafika | 11,3 MB

Pobierz
PaulGiamatti_015_Breakthrough.jpg

grafika | 12,1 MB

Pobierz
MEGAODKRYCIA_Odcinek_2_Wi_cej_ni__cz_owiek.docx

docx | 701 KB

Pobierz
MoreThanHuman_CGI_002_Breakthrough.jpg

grafika | 3,25 MB

Pobierz
MoreThanHuman_008_Breakthrough.jpg

grafika | 5,22 MB

Pobierz
AkivaGoldsman_002_Breakthrough.jpg

grafika | 14,3 MB

Pobierz
MoreThanHuman_013_Breakthrough.jpg

grafika | 5,3 MB

Pobierz
MoreThanHuman_011_Breakthrough.jpg

grafika | 6,64 MB

Pobierz
PaulGiamatti_005_Breakthrough.jpg

grafika | 11,5 MB

Pobierz
MoreThanHuman_007_Breakthrough.jpg

grafika | 6,61 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.