JAK ROZSZYFROWAĆ MÓZG? ZOBACZ „MEGAODKRYCIA”

JAK ROZSZYFROWAĆ MÓZG? ZOBACZ „MEGAODKRYCIA”

Opublikowany

To fascynujące, ale ludzki mózg skrywa przed nami stale nie mniej tajemnic niż kosmos. I choć postęp w tej dziedzinie jest ogromny, to nadal każda odpowiedź na pytanie o jego pracę rodzi jeszcze więcej pytań o to „jak to robi”. National Geographic Channel zaprasza na trzeci odcinek serii MEGAODKRYCIA – „Rozszyfrować mózg”.

Po tysiącach lat domysłów i stu latach nieprzerwanych badań, naukowcy zajmujący się mózgiem nadal nie potrafią do końca zrozumieć jak działa ten ważący nieco ponad kilogram narząd, odpowiadający za to, kim jesteśmy i jak funkcjonujemy. Wiemy natomiast, że mózg ma ogromne możliwości, których poznanie może odmienić jakość naszego życia. Od dawna znamy pewne podstawy np. to, że mózg podzielony jest na dwie identyczne połowy, które pracując razem, „dzielą się” zadaniami: lewa strona odpowiada za racjonalne aspekty takie jak liczenie czy logiczne myślenie, a prawa za emocje, kreatywność i obrazowanie. Jednak dlaczego tak się dzieje? Naukowcy próbowali rozwikłać tę zagadkę, m.in. badając układy nerwowe prostych organizmów. Jednak nie przyniosło to spodziewanych rezultatów. Przełomem w dziedzinie badań mózgu było wynalezienie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. To prawdziwe „megaodkrycie”, które pozwoliło w zupełnie nowy sposób poznać i monitorować strukturę anatomiczną mózgu, zostało uhonorowane nagrodą Nobla w 2003 roku. Był to też pierwszy milowy krok ku rozwiązaniom, które mogą pomóc uchronić tysiące ludzi przed śpiączką, epilepsją czy chorobą Alzheimera. Swój udział w tego typu badaniach mają również Polacy – wystarczy wspomnieć fakt, że już ponad 2 lata temu naukowcy z Wydziału Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzyli pierwszy w Polsce sztuczny neuron, który może udoskonalić diagnostykę medyczną. I nie było to ich pierwsze odkrycie - wcześniej udało im się stworzyć najmniejsze na świecie, bo mające zaledwie kilkadziesiąt nanometrów kwadratowych, obwody logiczne.

W trzecim odcinku serii MEGAODKRYCIA National Geographic Channel poznamy wyniki najnowszych badań, które dają nadzieję na „odkodowanie” mózgu. Aura tajemnicy i napięcia związanego z odkrywaniem zagadek  naszego umysłu wyczuwalna w tym odcinku serii, to efekt pracy reżysera Bretta Ratnera, twórcy takich filmów jak „Czerwony Smok”, „X-man 3: Ostatni Bastion” czy „Family Man”. Każdy z nich to obraz, który na swój sposób traktuje o tym, co dzieje się w naszych głowach, lub do czego zdolny jest organ odpowiadający za ludzkie „ja”.

Nie istnieją żadne znane, określone, granice efektywności pracy mózgu. Dowodem na to są między innymi tak zwani sawanci - osoby często niepełnosprawne intelektualnie, ale posiadające konkretne genialne umiejętności. Często jest to perfekcyjna pamięć, umiejętność błyskawicznego przyswajania wiedzy z określonej dziedziny, niesamowity talent muzyczny, pozwalający idealnie odtworzyć raz usłyszaną, skomplikowaną melodię, czy oszałamiające umiejętności przeliczania w pamięci, z prędkością komputera, skomplikowanych działań matematycznych. Naukowcy pojawiający się w programie uchylą rąbka tajemnicy dlaczego tak się dzieje. Doktor John Schenck, który współtworzył technologię rezonansu magnetycznego i jako pierwszy, na początku lat 80. poddał swój mózg badaniu tym aparatem, opowie o drodze i oszałamiającym skoku w dziedzinie badań nad mózgiem, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich 30 lat. Drugą z postaci pojawiających się w programie będzie doktor Steven Ramirez, który znalazł sposób na modyfikowanie naszych wspomnień i związanych z nimi odczuć, dając dowód na to, że przyszłość, w której będziemy czuć i pamiętać tylko to co chcemy, jest bliżej niż nam się wydaje.

Premiera 3 odcinka serii MEGAODKRYCIA - „Rozszyfrować mózg” - w niedzielę, 22 listopada o 22:00


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

MEGAODKRYCIA_Odcinek_3_Rozszyfrowa__m_zg.docx

docx | 702 KB

Pobierz
BrettRatner_004_Breakthrough.jpg

grafika | 14,9 MB

Pobierz
DecodingTheBrain_CGI_001_Breakthrough.jpg

grafika | 3,35 MB

Pobierz
AkivaGoldsman_001_Breakthrough.jpg

grafika | 14,7 MB

Pobierz
MEGAODKRYCIA_Odcinek_3_Rozszyfrowa__m_zg.pdf

pdf | 681 KB

Pobierz
DecodingTheBrain_027_Breakthrough.jpg

grafika | 5,76 MB

Pobierz
DecodingTheBrain_CGI_005_Breakthrough.jpg

grafika | 5,18 MB

Pobierz
DecodingTheBrain_028_Breakthrough.jpg

grafika | 9,13 MB

Pobierz
DecodingTheBrain_026_Breakthrough.jpg

grafika | 13 MB

Pobierz
DecodingTheBrain_CGI_004_Breakthrough.jpg

grafika | 2,59 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.