Ósmy odcinek Sensacji XX wieku już w niedzielę

Ósmy odcinek Sensacji XX wieku już w niedzielę

Opublikowany

Odcinek 8 – „Enigma - cz. 2”, premiera w niedzielę, 8 listopada, godz. 21:00

Mimo upokarzającej porażki w Wielkiej Wojnie, w Niemczech szybko odradzał się militaryzm. Być może to właśnie pamięć o przegranej i twarde warunki pokoju wersalskiego jeszcze bardziej pchały społeczeństwo niemieckie ku dyktaturze. Jedno było pewne – silne militarnie Niemcy byłyby wielkim zagrożeniem dla młodego państwa polskiego. Wraz z przejęciem władzy przez nazistów i odstąpieniem od respektowania przez nich warunków traktatu w sferze wojskowej, zagrożenie wyraźnie wzrosło. W realnej ocenie tego zagrożenia, wywiad odgrywał szczególną rolę. Jak okazało się później, w perspektywie zbliżającej się wojny, była to rola kluczowa. Działalność polskiego radiowywiadu skutecznie zaczęła blokować Enigma – niemiecka maszyna szyfrująca. Początkowo staliśmy się wobec niej bezradni, ale dzięki geniuszowi kilku polskich naukowców udało się tę sytuację odwrócić. O tym, jak polscy kryptolodzy poradzili sobie z Enigmą, opowie kolejny odcinek Sensacji XX wieku, który National Geographic Channel wyemituje w niedzielę 8 listopada o godz. 21.00.

Maksymilian Ciężki (w tej roli Michał Czernecki) – oficer polskiego wywiadu, starając się rozwikłać problem szyfrów naszego zachodniego sąsiada, zwrócił się nawet do Stefana Ossowieckiego (grany przez Waldemara Obłozę), znanego jasnowidza, z którego porad korzystali Paderewski i Piłsudski. Jednak to nie od specjalistów od sił nadprzyrodzonych przyszło rozwiązanie. Polscy matematycy, poprzez złamanie radzieckich szyfrów, w znaczącym stopniu przyczynili się do sukcesu naszej armii w wojnie polsko-bolszewickiej. Doświadczenie wtedy zebrane zaprocentowało w późniejszych latach. Marian Rejewski (w jego postać wciela się Jakub Wesołowski), student matematyki z Poznania, został zwerbowany przez porucznika Ciężkiego i skierowany na tajny kurs kryptologii. To on wraz ze swoimi współpracownikami najpierw opracował technikę odczytywania szyfru Enigmy, a w 1938 roku zaprojektował bombę kryptologiczną. Kod, który miał być niemożliwy do złamania, został pokonany przez Polaków.

W odcinku „Enigma – cz. 2” oprócz już wymienionych gwiazd filmu zobaczymy także Ireneusza Czopa, Wojciech Błacha, Arkadiusza Janiczka, Tomasza Borkowskiego, czy Mariusza Zaniewskiego.

Premierę drugiej części czteroodcinkowej miniserii o Enigmie - widowiska „Sensacje XX wieku”- można zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 8 listopada, o godz. 21:00 na National Geographic Channel.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Maksymilian_Cie_ki.JPG

grafika | 5,8 MB

Pobierz
Cie_ki_werbuj_cy_Rejewskiego.JPG

grafika | 5,4 MB

Pobierz
Cie_ki_podczas_spotkania_z_Osowieckim.JPG

grafika | 4,63 MB

Pobierz
Marian_Rejewski.docx

docx | 186 KB

Pobierz
Marian_Rejewski.jpg

grafika | 44,3 KB

Pobierz
Marian_Rejewski__2_.JPG

grafika | 5,77 MB

Pobierz
Enigma_cz_2___Sensacje_XX_wieku.docx

docx | 33,6 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.