Dziewiąty odcinek nowego sezonu Sensacji XX wieku już  niedzielę.

Dziewiąty odcinek nowego sezonu Sensacji XX wieku już  niedzielę.

Opublikowany

Odcinek 9 – „Enigma - cz. 3”, premiera w niedzielę, 15 listopada, godz. 21:00

Na początku 1939 roku wojna była przesądzona. 15 marca wojska niemieckie weszły do Pragi i defilowały przed Adolfem Hitlerem. Wódz narodu niemieckiego oszukał dyplomatów z zachodu Europy i zaledwie kilka miesięcy po konferencji w Monachium postanowił sięgnąć po więcej niż ustalono. Ten moment był przełomowy. Nikt nie miał już wątpliwości, że pokoju nie uda się utrzymać.

W tym samym czasie największy sukces polskich kryptologów – czytanie szyfru Enigmy został zagrożony. Niemcy postanowili udoskonalić maszynę szyfrującą, dodając do niej dwa nowe wirniki. Zwiększyło to znacznie ilość możliwych kombinacji szyfrowych i drastycznie utrudniło odczytywanie depesz. Stało się pewne, że własnymi siłami, a przede wszystkim własnymi środkami pieniężnymi nie będziemy w stanie złamać udoskonalonej Enigmy. Pozostało nam tylko jedno rozwiązanie – zwrócić się do sojuszników. Anglicy i Francuzi nie zdawali sobie sprawy z tego, jak daleko posunięte były osiągnięcia polskich kryptologów. W obawie przed niemiecką infiltracją sojuszniczych wywiadów utrzymywaliśmy tę informację w tajemnicy. W końcu wystarczył jeden zły ruch, aby Niemcy dowiedzieli się o złamaniu szyfru Enigmy i zmienili sposób szyfrowania, a to oznaczałoby zmarnowanie wielu lat pracy polskiego wywiadu i polskich matematyków. O tym, jak polski wywiad przekazał informację o złamanych niemieckich szyfrach sojusznikom, opowie kolejny odcinek Sensacji XX wieku, który National Geographic Channel wyemituje w niedzielę 15 listopada o godz. 21.00.

W odcinku „Enigma – cz. 3” zobaczymy wiele gwiazd polskiego filmu m.in.: Ireneusza Czopa, Michała Czerneckiego, Lesława Żurka, Jakuba Wesołowskiego, Arkadiusza Janiczka, Mariusza Bonaszewskiego i Tomasza Borkowskiego.

Premierę trzeciej części czteroodcinkowej miniserii o Enigmie - widowiska „Sensacje XX wieku”- można zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 15 listopada, o godz. 21:00 na National Geographic Channel.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Enigma_cz_3___Sensacje_XX_wieku.docx

docx | 33 KB

Pobierz
Maksymilian_Ciezki.docx

docx | 186 KB

Pobierz
Ciezki.jpg

grafika | 20,8 KB

Pobierz
DSC06562.JPG

grafika | 4,12 MB

Pobierz
ISO_6117.JPG

grafika | 4,62 MB

Pobierz
ISO_6190.JPG

grafika | 4,27 MB

Pobierz
DSC06434.JPG

grafika | 5,94 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.