ŻYĆ DŁUGO I W ZDROWIU – OTO „LEKARSTWO NA STAROŚĆ” W CZWARTYM ODCINKU SERII MEGAODKRYCIA

ŻYĆ DŁUGO I W ZDROWIU – OTO „LEKARSTWO NA STAROŚĆ” W CZWARTYM ODCINKU SERII MEGAODKRYCIA

Opublikowany

Człowiek od zawsze marzył o dwóch rzeczach: lataniu i wiecznym życiu. O ile to pierwsze już się spełniło, o tyle drugie marzenie nadal czeka na realizację. Mimo, że w ciągu ostatnich lat o procesie starzenia się dowiedzieliśmy się naprawdę wiele, to nadal obietnica wieczności dotyczy bardziej duszy niż ciała. W czwartym odcinku serii MEGAODKRYCIA, wspólnie z naukowcami, National Geographic Channel szuka lekarstwa na starość.

Już teraz jesteśmy w stanie wydłużyć życie człowieka. Osoby w wieku 80 czy 90 lat stanowią dość liczną grupę w porównaniu z minionymi dekadami. Dokładnie do 10 czerwca 2014r. najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie był Polak mieszkający w USA - Alexander Imich. W lutym 2014 skończył 111 lat. Tak długie życie powoli przestaje być tylko marzeniem, a staje się realne i powszechne. Ale czy będzie lepszym życiem? Naukowcy zaproszeni do realizacji czwartego odcinka serii MEGAODKRYCIA, zatytułowanego „Recepta na starość” uważają, że prawdziwy przełom wiąże się nie z samą długością życia, a z wydłużeniem okresu życia w zdrowiu - bez chorób i w dobrej kondycji. Aby to osiągnąć należy zmienić sposób myślenia o medycynie. Zamiast leczyć pojedyncze dolegliwości trzeba zacząć leczyć sam proces starzenia. Jednym z badaczy tak podchodzących do medycyny jest Laura Deming, która porzuciła pracę w MIT (Uniwersytet Technologiczny w Massachusetts), by poświęcić się poszukiwaniu i finansowaniu projektów poprawiających zdrowie i wydłużających ludzkie życie. W odcinku pojawi się również dr Brian Kennedy, którego badania na temat biologicznych podstaw starzenia okazały się kluczowe dla rozwoju niezliczonych badań prowadzonych przez innych naukowców.

Tematyka 4 odcinka serii MEGAODKRYCIA z jednej strony jest trudna - bo dotyczy dosłownie nas wszystkich. A z drugiej … jeszcze trudniejsza - bo o starzeniu trzeba mówić w zupełnie inny sposób do osób dojrzałych, a inaczej do ludzi młodych, dla których kwestia starości jest kompletną abstrakcją. Dlatego temat postanowiono powierzyć reżyserowi wybitnemu, który wie jak  mówić o człowieku, a tym bardziej o mijającym czasie i emocjach. Ron Howard znany jest doskonale z takich filmów jak „Piękny umysł”, „Frost/Nixon”, czy „Wyścig”. To laureat m.in. kilku Złotych Globów i Złotego Niedźwiedzia. Howard jest też reżyserem filmu, który bezpośrednio dotyka tematyki odcinka. W 1985 roku nakręcił słynną komedię „Kokon”, w której grupa starszych panów odzyskuje młodzieńczą sprawność dzięki pływaniu w jednym z pobliskich basenów. W filmie Howarda witalność bohaterowie zawdzięczali kosmicznym kokonom. Teraz, po 30 latach od jego powstania, najbliżej zrealizowania tej wizji wydają się być Japończycy. Naukowcom z Uniwersytetu Tsukuba udało się odwrócić procesy starzenia w mitochondriach. To właśnie mutacje w tej formie DNA odpowiadać mają także za objawy starzenia. Jeśli ich badania zostaną potwierdzone to glicyna może okazać się źródłem wiecznej młodości, które będziemy mogli nazwać „Lekarstwo na starość”.

Premierowy odcinek serii MEGAODKRYCIA „Lekarstwo na starość” w niedzielę,  29 listopada o 22:00


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

TheAgeOfAging_010_Breakthrough.jpg

grafika | 3,96 MB

Pobierz
TheAgeOfAging_016_Breakthrough.jpg

grafika | 5,08 MB

Pobierz
RonHoward_008_Breakthrough.jpg

grafika | 19,2 MB

Pobierz
MEGAODKRYCIA_Odcinek_4.docx

docx | 701 KB

Pobierz
TheAgeOfAging_017_Breakthrough.jpg

grafika | 1,03 MB

Pobierz
TheAgeOfAging_011_Breakthrough.jpg

grafika | 3,59 MB

Pobierz
TheAgeOfAging_020_Breakthrough.jpg

grafika | 1,24 MB

Pobierz
RonHoward_007_Breakthrough.jpg

grafika | 3,01 MB

Pobierz
MEGAODKRYCIA_Odcinek_4.pdf

pdf | 591 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.