Ostatni odcinek nowego sezonu "Sensacji XX wieku" już w niedzielę

Ostatni odcinek nowego sezonu "Sensacji XX wieku" już w niedzielę

Opublikowany

Odcinek 10 – „Enigma - cz. 4”, premiera w niedzielę, 22 listopada, godz. 21:00

6 września 1939 roku przygotowania do ewakuacji warszawskiego Biura Szyfrów były w końcowej fazie. Wojska niemieckie po szybkim przełamaniu frontu parły na naszą stolicę z zatrważającą prędkością – dwie doby później dotarły po rogatki miasta. Wszystko to zagrażało dekonspiracji polskich kryptologów – gdyby dokumenty i maszyny do dekryptażu wpadły w ręce nazistów, cały wieloletni wysiłek radiowywiadu zostałby bezpowrotnie zmarnowany.

Wielka rozgrywka wokół Enigmy dopiero miała się zacząć. Polscy kryptolodzy przekroczyli granicę z Rumunią i udali się do Francji, gdzie rozpoczęli dalszą pracę nad odczytywaniem niemieckich szyfrów, a po jej upadku kontynuowali swoje zadania w Afryce Północnej i na terenie państwa Vichy. Ich wiedza i zdolności były największą kartą przetargową emigracyjnego rządu w rozmowach z aliantami, które jednak nie zostały wykorzystane.

Niestety ciężkie warunki konspiracji na terenie pogrążonej w wojennej pożodze Europie i działalność niemieckiego wywiadu utrudniały zarówno przemieszczanie grup kryptologów jak i po prostu zagrażały ich bezpieczeństwu. Gwido Langer i Maksymilian Ciężki – polscy oficerowie kierujący Biurem Szyfrów trafili do niemieckiej niewoli. Jednak ich strategia rozmów z Niemcami pozwoliła zachować tajemnice polskich osiągnięć w złamaniu Enigmy. O tym, jak udało im się to osiągnąć, opowie ostatni odcinek najnowszego sezonu „Sensacji XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego.

Ponadto w odcinku zobaczymy wiele gwiazd polskiego filmu, m.in.: Michała Czerneckiego, Ireneusza Czopa, Arkadiusza Janiczka, Mariusza Bonaszewskiego, Jakuba Wesołowskiego, czy Andrzeja Precigsa.

Premierę ostatniej części czteroodcinkowej miniserii o Enigmie - widowiska „Sensacje XX wieku”- można zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 22 listopada, o godz. 21:00 na National Geographic Channel.


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Enigma_cz_4___Sensacje_XX_wieku.docx

docx | 33,1 KB

Pobierz
DSC05412.JPG

grafika | 4,72 MB

Pobierz
DSC05237.JPG

grafika | 8,47 MB

Pobierz
Gwido_Langer.jpg

grafika | 61,8 KB

Pobierz
DSC05334.JPG

grafika | 6,01 MB

Pobierz
DSC04673.JPG

grafika | 7,07 MB

Pobierz
DSC04657.JPG

grafika | 10,4 MB

Pobierz
DSC04911.JPG

grafika | 7,61 MB

Pobierz
DSC05468.JPG

grafika | 4,7 MB

Pobierz
Gwido_Langer.docx

docx | 186 KB

Pobierz

RYBNY BIZNES OD PODSZEWKI, CZYLI „GRUBA RYBA”

Rodzina Guindonów próbuje za wszelką cenę utrzymać swoją małą firmę od lat zajmującą się połowem i sprzedażą ryb na teksańskim wybrzeżu USA. Walka toczy się zarówno na morzu, jak i na lądzie. Każdego dnia podczas połowów Guindonowie zmagają się z kapryśną morską pogodą, pływającymi drapieżnikami oraz nieludzkim zmęczeniem. Na lądzie też nie jest łatwiej – kolejny dzień to co raz to nowe problemy z dostawami i zamówieniami. Jednak bez względu na to, jakim przeciwnościom nie musieliby stawić czoła za dnia, wieczorami Guindonowie zasiadają wspólnie do posiłku jak przystało na prawdziwą rodzinę w starym, dobrym stylu. Ich biznesowe i rodzinne problemy, porażki i sukcesy zobaczycie w serii „Gruba ryba”.