RYBNY BIZNES OD PODSZEWKI, CZYLI „GRUBA RYBA”

RYBNY BIZNES OD PODSZEWKI, CZYLI „GRUBA RYBA”

Opublikowany

Rodzina Guindonów próbuje za wszelką cenę utrzymać swoją małą firmę od lat zajmującą się połowem i sprzedażą ryb na teksańskim wybrzeżu USA. Walka toczy się zarówno na morzu, jak i na lądzie. Każdego dnia podczas połowów Guindonowie zmagają się z kapryśną morską pogodą, pływającymi drapieżnikami oraz nieludzkim zmęczeniem. Na lądzie też nie jest łatwiej – kolejny dzień to co raz to nowe problemy z dostawami i zamówieniami. Jednak bez względu na to, jakim przeciwnościom nie musieliby stawić czoła za dnia, wieczorami Guindonowie zasiadają wspólnie do posiłku jak przystało na prawdziwą rodzinę w starym, dobrym stylu. Ich biznesowe i rodzinne problemy, porażki i sukcesy zobaczycie w serii „Gruba ryba”.

Zatoka Meksykańska zajmuje powierzchnię ponad półtora miliona kilometrów kwadratowych. Jej otwarte wody są równie nieprzewidywalne, co bezlitosne. Mimo to jest to miejsce, które stale zapewnia byt wielu rodzinom utrzymującym się z rybołówstwa. Jedną z nich jest rodzina Guindonów, która prowadzi sklep Katie’s Seafood Market w miejscowości Galveston, położonej w Teksasie. Całe ich życie kręci się wokół ryb. W nowej serii National Geographic Channel pod tytułem „Gruba ryba” zobaczycie jak wygląda ich codzienność – od konserwacji łodzi, wypraw na otwarte morze, po filetowanie ryb i ich sprzedaż. To prawdziwy obraz „rybnego biznesu” od kuchni.

Buddy Guindon - głowa rodziny - zajmuje się połowem, bo jak sam mówi po prostu kocha to robić. Rybołówstwo, które ma utrzymać rodzinę,  nie ma nic wspólnego z sielankowym „wyjściem na ryby”, jakie znamy ze swojego podwórka. Dla Buddiego połowy to przede wszystkim ciężka praca i ciągłe wyzwania, które stawia bezwzględne morze. Na zatokę wypływa odkąd skończył dwa lata. Od tamtej pory co roku dostawał od ojca coraz więcej obowiązków na łodzi. Dziś to on jest szefem rybnego biznesu i to on przekazuje wiedzę swoim dzieciom. Jak sprawdza się w tej niezwykle trudnej i odpowiedzialnej roli? Czy dzieci odziedziczyły jego niezwykłą miłość do morza i rybnego biznesu? Będzie to można zobaczyć w nowej serii National Geographic Channel pt. „Gruba ryba”.

„Gruba ryba”, premiera w każdy czwartek, od 17 grudnia, godz. 20:00


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Ep105_009_BigFishTexas.jpg

grafika | 1,03 MB

Pobierz
Gruba_ryba_na_National_Geographic_Channel.pdf

pdf | 483 KB

Pobierz
Ep105_003_BigFishTexas.jpg

grafika | 476 KB

Pobierz
Ep102_LR_14_BigFishTexas.jpg

grafika | 1,06 MB

Pobierz
Ep102_LR_17_BigFishTexas.jpg

grafika | 810 KB

Pobierz
Ep102_LR_18_BigFishTexas.jpg

grafika | 918 KB

Pobierz
Ep102_011_BigFishTexas.jpg

grafika | 1,38 MB

Pobierz
Gruba_ryba_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 701 KB

Pobierz
Ep103_003_BigFishTexas.jpg

grafika | 6,24 MB

Pobierz

Żyć nie tylko długo, ale i w zdrowiu – oto lekarstwo na starość, które w serii MEGAODKRYCIA na National Geographic Channel, przedstawia oskarowy reżyser Ron Howard

Człowiek od zawsze marzył o dwóch rzeczach: lataniu i wiecznym życiu. O ile to pierwsze już się spełniło, o tyle drugie marzenie nadal czeka na odkrycie. Mimo, że w ciągu ostatnich lat, o procesie starzenia  dowiedzieliśmy się naprawdę wiele, to nadal nie jest to wiedza, która odpowiada ambicjom naukowców i oczekiwaniom ludzi. W czwartym odcinku serii MEGAODKRYCIA reżyser Ron Howard wspólnie z naukowcami szuka lekarstwa na starość.