Żyć nie tylko długo, ale i w zdrowiu – oto lekarstwo na starość, które w serii MEGAODKRYCIA na National Geographic Channel, przedstawia oskarowy reżyser Ron Howard

Żyć nie tylko długo, ale i w zdrowiu – oto lekarstwo na starość, które w serii MEGAODKRYCIA na National Geographic Channel, przedstawia oskarowy reżyser Ron Howard

Opublikowany

Człowiek od zawsze marzył o dwóch rzeczach: lataniu i wiecznym życiu. O ile to pierwsze już się spełniło, o tyle drugie marzenie nadal czeka na odkrycie. Mimo, że w ciągu ostatnich lat, o procesie starzenia  dowiedzieliśmy się naprawdę wiele, to nadal nie jest to wiedza, która odpowiada ambicjom naukowców i oczekiwaniom ludzi. W czwartym odcinku serii MEGAODKRYCIA reżyser Ron Howard wspólnie z naukowcami szuka lekarstwa na starość.

Tematyka czwartego odcinka serii MEGAODKRYCIA z jednej strony jest trudna - bo dotyczy dosłownie nas wszystkich, a z drugiej… jeszcze bardziej trudna - bo o starzeniu trzeba mówić w zupełnie inny sposób do osób dojrzałych, a inaczej do ludzi młodych, dla których kwestia starości jest kompletną abstrakcją. Dlatego temat postanowiono powierzyć reżyserowi wybitnemu, który wie jak  mówić o człowieku, a tym bardziej mijającym czasie i emocjach z tym związanych. Ron Howard znany jest doskonale z takich filmów jak „Piękny umysł”, „Frost/Nixon”, czy „Wyścig”. Laureat Oskara, aż 4 Złotych Globów, Złotego niedźwiedzia, nagród BAFTA i AFI . Ron Howard jest też reżyserem filmu, który bezpośrednio dotyka tematyki odcinka. W 1985 nakręcił słynną komedię „Kokon”, w której grupa starszych panów odzyskuje młodzieńczą sprawność, dzięki pływaniu w basenie, w którym znajdują się dziwne kokony. W umiejętny sposób odczarowywał w nim wizerunek osób starszych, przekonując że jesień wieku to piękny czas.  A jak starość postrzega współczesna nauka?

Już teraz jesteśmy w stanie wydłużyć życie człowieka. Osoby w wieku 80 czy 90 lat stanowią dość liczną grupę w porównaniu do minionych dekad. Dokładnie do 10 czerwca 2014 najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie był Polak mieszkający w USA - Alexander Imich. W lutym 2014 skończył dokładnie 111 lat. Jako przyczynę tak długiego życia podawał brak posiadania dzieci, jedzenie z umiarem i nie picie alkoholu. Tak długie życie powoli przestaje być tylko marzeniem, a staje się realne i powszechne. Ale czy będzie lepszym życiem? Naukowcy pojawiający się w czwartym odcinku serii MEGAODKRYCIA uważają, że prawdziwy przełom wiąże się nie z samą długością życia, a z wydłużeniem „długości zdrowia” - czyli okresu naszego życia bez chorób i w dobrej kondycji. Aby to osiągnąć, należy zmienić sposób myślenia o medycynie. Zamiast leczyć pojedyncze i poszczególne dolegliwości, trzeba zacząć leczyć sam proces starzenia. Jednym z tych naukowców jest Laura Deming, która porzuciła pracę w MIT (Uniwersytet Technologiczny w Massachusetts), by poświęcić się poszukiwaniu i finansowaniu projektów, poprawiających zdrowie i wydłużających ludzkie życie. W odcinku pojawi się również dr Brian Kennedy, którego badania na temat biologicznych podstaw starzenia okazały się kluczowe dla rozwoju niezliczonych badań prowadzonych przez innych naukowców.

W filmie Ronda Howarda witalność, bohaterowie zawdzięczali kosmicznym kokonom. W ten sposób zatrzymali, a nawet cofnęli proces starzenia. Teraz, po 30 latach od jego powstania, najbliżej zrealizowania tej wizji wydają się być Japończycy. Naukowcom z Uniwersytetu Tsukuba udało się odwrócić procesy starzenia w mitochondriach. To właśnie mutacje w tej formie DNA odpowiadać mają także za objawy starzenia. Jeśli ich badania zostaną potwierdzone, to glicyna może okazać się źródłem wiecznej młodości, które będziemy mogli nazwać „Lekarstwem na starość”


Premierowy odcinek serii MEGAODKRYCIA „Lekarstwo na starość” w niedzielę,  29 listopada o 22:00


Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

TheAgeOfAging_011_Breakthrough.jpg

grafika | 3,59 MB

Pobierz
Ron_Howard_re_yserem_4_odcinka_MEGAODKRYCIA.docx

docx | 700 KB

Pobierz
RonHoward_002_Breakthrough.jpg

grafika | 1,94 MB

Pobierz
TheAgeOfAging_001_Breakthrough.jpg

grafika | 251 KB

Pobierz
TheAgeOfAging_005_Breakthrough.jpg

grafika | 14,3 MB

Pobierz
RonHoward_008_Breakthrough.jpg

grafika | 19,2 MB

Pobierz
RonHoward_005_Breakthrough.jpg

grafika | 9,59 MB

Pobierz
TheAgeOfAging_012_Breakthrough.jpg

grafika | 4,73 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.