Planeta albo plastik? to wieloletnia, globalna inicjatywa National Geographic, której celem jest zmniejszenie zużycia jednorazowych plastików. Wykonane z niego przedmioty lub opakowania, zaraz po użyciu najczęściej trafiają do śmieci – niestety nie zawsze do koszy, umożliwiających ich recykling. Plastikowe śmieci zanieczyszczają więc morza i oceany, stanowiąc śmiertelne zagrożenie między innymi dla mieszkających w nich zwierząt. Wraz z rosnącą produkcją plastiku, problem staje się coraz bardziej palący, dlatego wymaga szybkich działań.
Od 1950 roku na całym świecie wyprodukowano 9,2 miliardów ton plastiku. Z tego aż 6,9 miliarda ton trafiło na śmietnik. Tylko 9% plastikowych śmieci poddanych zostało recyklingowi, a aż 79% zanieczyściło środowisko naturalne.


Nasze działania na szerszą skalę rozpoczęliśmy, kiedy magazyn National Geographic poświęcił „plastikowemu kryzysowi” swoją okładkę. Teraz startujemy pełną parą i zachęcamy do działań, które w prosty sposób mogą przyczynić się do mniejszej produkcji plastikowych śmieci. Zdajemy sobie sprawę, że całkowite wyeliminowanie plastiku jednorazowego użytku nie jest możliwe, ale każde nawet najmniejsze działanie ma sens, tym bardziej, że nie wymaga od nas wielkiego wysiłku – wystarczy świadomie kupować i myśleć o tym, co wyrzucamy do śmieci. Chcemy też pokazywać na własnym przykładzie, że można i trzeba działać.
Na problem plastikowych śmieci chcemy też zwrócić uwagę wszystkim – młodym i starszym miłośnikom zwierząt, bo to one giną na skutek zanieczyszczenia oceanów. W pięciu ogrodach zoologicznych w całej Polsce stanęło pięć rzeźb zwierząt wykonanych z plastikowych odpadów. Prace, które odwzorowują przedstawione gatunki w skali 1:1, mają uświadamiać odwiedzającym ZOO, że jeśli nie zaczniemy redukować zużycia plastiku, wiele zwierząt zginie okrutną śmiercią.
Wszyscy, którym los naszej planety nie jest obcy i chcieliby zachęcić również swoich znajomych do rezygnacji albo ograniczenia użycia jednorazowych przedmiotów, wykonanych z plastiku, mogą złożyć takie zobowiązanie na stronie PlanetaAlboPlastik.pl a następnie udostępnić je w swoich mediach społecznościowych – na Facebooku i Twitterze.
Problem plastiku w liczbach:
- Każdego roku na świecie zużywa się 1 000 000 000 000 plastikowych toreb
- Co minutę na świecie sprzedaje się niemal 1 000 000 plastikowych butelek z napojami
- Każdego roku do mórz i oceanów trafia 9 000 000 ton plastikowych śmieci
- Na całym świecie tylko 18% wszystkich plastików podlega recyclingowi
- Od 1950 roku na całym świecie wyprodukowano 9,2 miliarda ton plastiku