ENCYKLOPEDIA SURVIVALU, CZYLI „PLEMIENNA SZKOŁA PRZETRWANIA”

ENCYKLOPEDIA SURVIVALU, CZYLI „PLEMIENNA SZKOŁA PRZETRWANIA”

Opublikowany

W programie podążymy śladami instruktora survivalu Hazena Audela w jego podróży do najbardziej „niegościnnych” miejsc na Ziemi. Podczas swych wypraw Hazen spróbuje technik, dzięki którym plemiona w różnych częściach globu bez dostępu do współczesnych form cywilizacji, przetrwały tysiąclecia. Odwiedzi m.in. pełne krokodyli lasy deszczowe Papui Nowej Gwinei, stanie na palących piaskach Sahary i mroźnych szczytach Himalajów. Wszystko to, aby odpowiedzieć na pytanie: jak ktokolwiek mógł tu przetrwać?

Człowiek to niesamowite stworzenie. Jego nadzwyczajna zdolność do adaptacji pozwoliła ludziom zasiedlić niemal wszystkie zakątki świata – nawet te, które z pozoru nie nadają się do zamieszkania. Kto mógłby być zatem lepszym instruktorem szkoły przetrwania niż plemiona mieszkające w najmniej przyjaznych człowiekowi miejscach naszej planety? Hazen Audel spędził wiele lat doskonaląc swoje techniki survivalowe, przebywając wśród żyjących poza cywilizacją szczepów. Teraz swoją wiedzę na temat tego jak przetrwać tam, gdzie wydaje się to niemożliwe, przekaże nam w ramach serii National Geographic Channel pod tytułem „Plemienna szkoła przetrwania”.Hazen Audel zabierze nas m.in. do przesmyku Darien, łączącego Amerykę Południową z Północną. Tamtejsza dżungla to typowy las deszczowy. Takie miejsca wbrew pozorom zawierają wszystko co potrzebne do przetrwania – jedzenie, schronienie, a nawet lekarstwa. Jednak bez wiedzy i  doświadczenia to wielka pułapka, w której czekają jadowite węże, jaguary i krokodyle ludożercy. To miejsce jest także znane jako wyjątkowo niebezpieczne, przez fakt, że jest tak niedostępne dla osób z zewnątrz. Rok rocznie zdarzają się tu liczne porwania, a zagrożeniem są także uzbrojone bojówki kontrolujące ten teren. Wielu odkrywców i survivalowców straciło tu życie, ale Hazen nie ma zamiaru być jednym z nich. Dołącza do plemienia, które mieszka tam od tysięcy lat – ludu Embera. Korzystając z ich doświadczenia Hazen Audel pokaże jak przetrwać w prawdziwej dżungli, a to tylko jedno z wielu miejsc, które odwiedzi w nowym sezonie „Plemiennej szkoły przetrwania”.

„Plemienna szkoła przetrwania”, premiera w każdy czwartek, od 7 stycznia, godz. 21:00

Opisy odcinków styczniowych:

Legenda o kanibalach; premiera 7 stycznia, godz. 21:00
Osobista fascynacja zaprowadzi Hazena Audela do wioski łowcy głów w Papui-Nowej Gwinei. Aby dotrzeć do miejsca, w którym dochodziło do kanibalizmu, będzie on musiał przeprawić się przez trzęsawiska i wypełnione krokodylami jeziora oraz przekroczyć plemienne granice. To będzie imponująca, 5-dniowa podróż. Po drodze do celu Hazen będzie musiał najpierw pokonać wodny labirynt, gdzie tkwią w oczekiwaniu jadowite bestie. Czai się tu także malaria oraz jeden z najbardziej niebezpiecznych drapieżców na świecie: krokodyl różańcowy. Ze względu na niewielkie zapasy żywności Hazen będzie próbował wykorzystać niekonwencjonalne metody zdobywania pożywienia – zapoluje na rybę pacu, krewną piranii i spróbuje dostać się do krokodylego gniazda, by zdobyć krokodyle jaja. Jeśli przeżyje, będzie musiał odnaleźć drogę do byłej wioski kanibali, która słynie z wrogości wobec obcych.

Dzika dżungla; premiera 14 stycznia, godz. 21:00

Hazen Audel, zainspirowany samotną pieszą wyprawą przez panamską dżunglę, podejmowaną tradycyjnie przez młodych mężczyzn z plemienia Embera, podejmuje własną, niebezpieczną misję. Podobnie jak ci młodzi ludzie Hazen porzuca bezpieczną wioskę plemienną i udaje się w głąb deszczowych lasów jednego z najbardziej nieprzyjaznych obszarów na świecie – cieszącego się złą sławą przesmyku Darien. W trakcie wielodniowej podróży Hazen będzie musiał przeprawić się przez wartkie rzeki, gęste lasy i niebezpieczne góry, by dotrzeć bez szwanku do swego celu – wybrzeża Pacyfiku.

Siarczysty mróz; premiera 21 stycznia, godz. 21:00
Pod przewodnictwem ludu Sami (Lapończyków), jednego z ostatnich żyjących rdzennych ludów Europy, Hazel Audel wyrusza samotnie na wyprawę w rozległe, dzikie ostępy Skandynawii. Jego misja to doprowadzenie stada 200 reniferów na tereny wiosennych godów, położonych wewnątrz koła podbiegunowego. To niezwykła, piesza podróż, podczas której będzie on ciągnął 90-kilogramowe sanie. W mroźnym, arktycznym klimacie, poprowadzi on swoje stado przez śnieżne zawieje, zaspy i skute lodem jeziora. Po drodze Hazen narażony będzie na porażenie słoneczne, wyczerpanie, pragnienie i głód. Będzie musiał polować, by zdobyć pożywienie, budować śnieżne jaskinie i chronić się przed rosomakami i rysiami. Czy uda mu się doprowadzić stado na nowe pastwiska? Czy na pewno renifery nie skończą na dnie skutego lodem jeziora?

W spienionych wodach; premiera 28 stycznia, godz. 21:00

W dżunglach południowo-wschodniej Azji Hazen musi wykazać się nie lada talentami, których nauczył się od laotańskich rybaków z Lao Loum, by dotrzeć na szczyt ogromnych wodospadów i wśród spienionych kaskad wody złapać rybę. By dotrzeć na te obfitujące w ryby łowiska, musi pokonać wodne wiry, wspiąć się na drzewa pełne węży i przebyć zwarte obszary wypełnionej owadami dżungli. Najbardziej niebezpieczne wyzwanie czeka go jednak na terenie łowiska: musi on przejść po napiętej linie nad szalejącą rzeką.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Plemienna_szko_a_przetrwania_na_National_Geographic_Channel.docx

docx | 704 KB

Pobierz
SavageJungle_014_PrimalSurvivor.jpg

grafika | 5,83 MB

Pobierz
CannibalLegend_005_PrimalSurvivor.jpg

grafika | 8,64 MB

Pobierz
CannibalLegend_008_PrimalSurvivor.jpg

grafika | 9,59 MB

Pobierz
CannibalLegend_015_PrimalSurvivor.jpg

grafika | 9,69 MB

Pobierz
Tanzania_013_PrimalSurvival.jpg

grafika | 6,64 MB

Pobierz
Ep204_002_PrimalSurvivor.jpg

grafika | 6,44 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.